“რუსებთან ბოდიში, მაგრამ...": რატომ დაუჭირეს მხარი და რას მოუტანს სოხუმსა და ცხინვალს «პუტინი-2036”
თუ ოფიციალურ მონაცემებს დავუჯერებთ (ძალზე საეჭვოს, მაგრამ მაინც), რუსეთის მსგავსად, მის მიერ ოკუპირებულმა აფხაზეთმა და ცხინვალის რეგიონმაც, უფრო ზუსტად კი ამ ტერიტორიებზე მცხოვრებმა რუსეთის მოქალაქეებმა მაღალი მხარდაჭერა გამოუცხადეს საკონსტიტუციო ცვლილებებს, რომელიც ვლადიმირ პუტინს საპრეზიდენტო ვადებს უნულებს და ხელს უხსნის, ძალაუფლება 2036 წლამდე შეინარჩუნოს.
კერძოდ, რუსეთის ცსკ-ის მონაცემებით, თავად ქვეყანაში ხსენებულ საკონსტიტუციო ცვლილებებს ამომჩევლების 78%-მა დაუჭირა მხარი; სოხუმში – 66.75%-მა, ცხინვალის რეგიონში გახსნილ სამ უბანზე კი – შესაბამისად, 82.57%-მა (ცხინვალის საარჩევნო უბანი), 97.29%-მა (რუსი სამხედროების მიერ ხმის მიცემის შედეგი) და 94.26%-მა (ჯავის საარჩევნო უბანი).
ამასთან, რუსეთის ცსკ-ისა და სოხუმში “რუსეთის ფედერაციის საელჩოს” მიერ გამოქვეყნებული მონაცემები ერთმანეთისგან მნიშვნელოვნად განსხვავდება: ე.წ. საელჩოს მტკიცებით, პუტინის მიერ ინიცირებულ საკონსტიტუციო ცვლილებებს აფხაზეთში მცხოვრებმა რუსეთის 2722-მა მოქალაქემ (92,15%) დაუჭირა მხარი, წინააღმდეგ ხმა 171-მა (5,79%) მისცა, 61 ბიულეტენი გაუქმებულად გამოცხადდა; რუსეთის ცსკ-ის ცნობით კი, ხმები ასე გადანაწილდა: 5517 (66.75%) მხარდამჭერი, 2631 (31.83%) მოწინააღმდეგე, 117 ბიულეტენი ბათილად იქნა ცნობილი.
თუმცა ტოტალურ დარღვევებსა და გაყალბებაზე მეტყველი უამრავი სხვა გარემოებისა და ფაქტის ფონზე ამას ალბათ, არსებითი მნიშვნელობა აღარც აქვს...
ბევრად მნიშვნელოვანი და საინტერესო ის მიზეზებია, რომელმაც რეალურ მხარდამჭერებს პუტინის ამ გაუგონარი, 21-ე საუკუნის სახელმწიფოსთვის სრულიად შეუსაბამო ცვლილებებისთვის ხმა მიაცემინა:
იხილეთ ასევე: «ეს ძალაუფლების უზურპაციის მცდელობაა”: აფხაზები - პუტინის საკონსტიტუციო ცვლილებების შესახებ
“როგორც რუსეთის მოქალაქეობის მქონე პირებმა, დიახ, ვფიქრობ, ჩვენ, ბუნებრივია, უნდა მივიღოთ მონაწილეობა ამ და სხვა მსგავს კენჭისყრებში. მინდა ვკითხო მათ, ვინც ამას ასე სასტიკად ეწინააღმდეგება: რით ფიქრობდით, როცა რუსეთის ფედერაციის მოქალაქეობას იღებდით? - ეს ხომ სახუმარო გადაწყვეტილება არ იყო?! მას შემდეგ აფხაზეთს ამდენი წელია, ყველაფერი აწყობდა და ახლა უცებ ზოგიერთებს “პოზაში ჩადგომა” მოუნდათ?! მივიღეთ მოქალაქეობა? - ესე იგი, იმ დღიდან რუსეთის მოქალაქეები ვართ და დიახ, ყველა შესაბამის საარჩევნო პროცესშიც უნდა მივიღოთ მონაწილეობა. ვისაც ეს არ სურს, ვურჩევ, გავიდეს რუსეთის მოქალაქეობიდან, უარი თქვას მასთან დაკავშირებულ შესაძლებლობებზე (რუსეთში მკურნალობაზე, უცხოეთში ცხვირის გაყოფაზე...) - და მერე გააგრძელოს გულში მჯიღის ცემა აფხაზური პასპორტის ქნევით!” - ამბობს გაგრელი ასიდა ჩ.
"რუსეთში რომ ხელისუფლება შეიცვალოს, ვინ იცის, რა დამოკიდებულება ექნება აფხაზეთის მიმართ ახალ ძალას? - ვაი და უარი თქვას ჩვენთვის ხელფასების, პენსიების გადახდაზე?! ჯერ-ჯერობით ნამდვილად ვერ წარმომიდგენია ჩვენი სახელმწიფოს არსებობა რუსული დახმარების გარეშე" – განმარტავს თავის არჩევანს სოხუმში, ერთ-ერთ დე ფაქტო სახელმწიფო უწყებაში მომუშავე ალინა.
“მთელი აფხაზეთისთვის მნიშვნელოვანია, პუტინმა რუსეთის პრეზიდენტის თანამდებობა შეინარჩუნოს: სანამ პრეზიდენტი ის იქნება, აფხაზეთს არაფერი ემუქრება და თუ ამისთვის კენჭისყრებში მონაწილეობაა აუცილებელი, ამას თუნდაც ყოველდღე გავაკეთებ” – აცხადებს სოხუმელი საიდ ა.
“რა მოხდა მერე, თუ კენჭისყრაში გვიწევს მონაწილეობა? რა, რუსეთის მოქალაქეები არ ვართ? - გვაქვს უფლება და მივიღებთ კიდეც მონაწილეობას იმდენჯერ, რამდენჯერაც საჭირო იქნება. პუტინმა რომ ასჯერაც ისურვოს პრეზიდენტობა, მას მივცემ ხმას – ჩემთვის სულერთია, რა ცხოვრებაა რუსეთში – ჩვენთვისაა მნიშვნელოვანი, პუტინი არ წავიდეს” – ამბობს გაგრელი ნაალა შ.
ანალოგიური იყო საარჩევნო უბნებზე გასულთა მოტივი ცხინვალის რეგიონშიც. როგორც ადგილობრივი პოლიტოლოგი ვიაჩესლავ გობოზოვი აღნიშნავს, ოსური მოსახლეობა საარჩევნო უბნებზე საკონსტიტუციო ცვლილებების სწორედ იმ პუნქტმა გაიყვანა, რომელსაც თავად რუსეთში ყველაზე აქტიურად აპროტესტებენ – კერძოდ, პუტინის საპრეზიდენტო ვადების განულებამ:
«ოსებისთვის ამ საკონსტიტუციო ცვლილებებში სწორედ ეს პუნქტია მნიშვნელოვანი: პუტინის საპრეზიდენტო ვადების განულება ჩვენთან დაკავშირებით ვითარების ერთგვარი დაკონსერვების საშუალებას იძლევა; ჩვენ ზუსტად ვიცით, რომ პუტინის მმართველობისას სამხრეთ ოსეთის მიმართ რუსეთის პოლიტიკა არ შეიცვლება, საქართველოს არავინ გადაგვცემს და ჩვენი ეროვნული ინტერესების ხარჯზე რაიმე ნაბიჯი არ გადაიდგმება. ამდენად, თავად რუსებთან, რა თქმა უნდა, დიდი ბოდიში, მაგრამ ჩვენთვის პუტინის ხელისუფლებაში დარჩენა სიკვდილ-სიცოცხლის საკითხია: ჩვენი დამოუკიდებლობის აღიარება და პერმანენტული ქართული გენოციდისგან დახსნა ხომ რუსეთის სწორედ ამჟამინდელ ხელმძღვანელობას უკავშირდება – ვლადიმირ პუტინს, დიმიტრი მედვედევს, ამ გუნდს... სამხრეთ ოსეთში სადღეისოდაც არსებობს შიში, რუსეთის ხელისუფლების სათავეში ის ე.წ. ლიბერალები არ მოვიდნენ, რომლებიც ყირიმის, აფხაზეთის, სამხრეთ ოსეთის დაბრუნების იდეებს ლობირებენ. სწორედ ამის შიშმა უბიძგათ ოსებს, საკუთარი ეროვნული ინტერესებიდან გამომდინარე, წასულიყვნენ და პუტინის მმართველობის გახანგრძლივებისთვის მიეცათ ხმა».
თუმცა ორივე რეგიონში არსებობენ განსხვავებულად მოაზროვნე მოქალაქეებიც.
"თუკი ნებისმიერი მისი საჭიროების შემთხვევაში აფხაზები რუსეთს უნდა ვუჭერდეთ მხარს, მაშ მის კონსტიტუციაზე საკუთარი აზრი არ უნდა გვქონდეს? თუ რუსეთი თანამედროვე სახელმწიფოებრივი მოწყობის ნორმებიდან კიდევ უფრო შორს წაიყვანს საკუთარ თავს, ეს ხომ ჩვენზეც ნეგატიურად აისახება... სიმართლე გითხრათ, ძალიან მაინტერესებს, როგორ იქნება ასახული ეს პერიოდი ისტორიის სახელმძღვანელოებში 30-40 წლის შემდეგ, როგორ აუხსნიან ამ საკონსტიტუციო ცვლილებებს შთამომავლებს… ამით ხომ ირღვევა ყველა შესაძლო და შეუძლებელი ნორმა… და ეს ჩვენც გვეხება – აფხაზეთს და საკუთრივ რუსეთის მოქალაქეობის მქონე პირებს" – ამბობს ისტორიის სოხუმელი პედაგოგი ლიანა, რომელმაც ე.წ. საყოველთაო კენჭისყრაში მიიღო მონაწილეობა და ხმა პუტინის საკონსტიტუციო ცვლილებების წინააღმდეგ მისცა.
“[…] ყველაზე მეტად იმას ვისურვებდი, რომ ვცდებოდე და [პუტინის საკონსტიტუციო ცვლილებების] ყველა მხარდამჭერთან ერთად სულ მალე დავინახო სასიკეთო ცვლილებები – ფასების დაწევა, სახელმწიფო ხარჯების მაქსიმალური გამჭვირვალეობა, ყველა პოლიტპატიმრის გათავისუფლება, მსუბუქი მუხლებით გასამართლებულ პირთა ამნისტია, სოციალურად დაუცველი მოქალაქეების კაბალური საბანკო კრედიტების პროცენტებისგან გათავისუფლება, ჩვენი ჩამპალი სასამართლო და სხვა სისტემების რეფორმირება (ამ ცვლილებების გატარება სურვილის შემთხვევაში უკვე დღესაა შესაძლებელი), ის, რომ ჩვენს ქვეყანაში აღარ იყვნენ გაჭირვებულები და გაქონილი ოლიგარქები.… მაგრამ.... ყველასთვის მშვიდობა მსურს მსოფლიოში და არავითარი ფაშიზმი”” – წერს სოციალურ ქსელში ოსი უფლებადამცველი ფატიმა მარგიონი.
და მას არაერთმა კომენტატორმა დაუჭირა მხარი.
მაგრამ ფაქტია, რომ თავად რუსეთისგან განსხვავებით, აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში ხალხის დიდი რაოდენობა საარჩევნო უბნებზე რეალურად გავიდა და "პუტინ-36"-ს რეალურად მისცა ხმა, იმის გაცნობიერების მიუხედავად, რამდენად "დემოკრატიულია" და რა მოაქვს მის მმართველობას არა მარტო რუსეთის მოსახლეობისთვის, არამედ სოხუმისა და ცხინვალისთვისაც, რომლებზეც ის ეფექტურ კონტროლს ახორციელებს. თავად რუსეთისგან განსხვავებით, აქ ადამიანებმა პუტინისეულ ცვლილებებს ხმა მართლაც საკმარისი რაოდენობით მისცეს, რაც ნათლად აჩვენებს, რომ იმაზე აქტუალური, თუ როგორ გამოიყენებს პუტინი ამ კარტბლანშს, მათთვის სადღეისოდ სხვა საკითხებია.
არადა, რისთვის მოაწყო და რაში აპირებს ამ ყველაფრის გამოყენებას კრემლი - რუსეთის საკონსტიტუციო ცვლილებების მიღებიდან უკვე რამდენიმე დღეში გაცხადდა: სიმბოლურია, რომ პირველივე დოკუმენტად, რომელიც ახალი კონსტიტუციის მიღების შემდეგ სახელმწიფო სათათბიროს წარედგინა, იქცა კანონპროექტთა პაკეტი არა, მაგალითად, მოსახლეობის სოციალური ყოფის გაუმჯობესების, არამედ კანონმდებლობის რეპრესიული ნაწილის გაძლიერების მიმართულებით.
"მიუხედავად იმისა, რომ 1 ივლისს მხოლოდ 1993 წლის ძირითადი კანონის ტექსტში შესატანი ცვლილებები იქნა მიღებული, რუსეთის ძველი კონსტიტუცია მასში დეკლარირებული ყველა ლიბერალური ნორმითა და სამოქალაქო უფლებით ფაქტობრივად გაუქმდა და ქვეყანამ ახალი – პუტინისეული “თანამოაზრეობის” კონსტიტუცია მიიღო" – თვლის რუსი პოლიტოლოგი და პუბლიცისტი ფეოდორ კრაშენინნიკოვი.
გარდა ამისა, ეს საკანონმდებლო პაკეტი, რომლის სამივე მოსმენით მიღება უკვე ივლისის ბოლომდე იგეგმება, გულისხმობს, მათ შორის, ექსტრემიზმის შესახებ ავადსახსენებელი მუხლის გაფართოებას, კერძოდ, “რუსეთისგან ნებისმიერი ტერიტორიის გაუცხოების” აკრძალვის შესახებ მიღებულ საკონსტიტუციო ცვლილებაზე დაყრდნობით ქვეყნის საზღვრების საკითხში კრემლისგან განსხვავებული ნებისმიერი მოსაზრების არსობრივად, დანაშაულად გამოცხადებას.
რა კავშირი აქვს ამ უკანასკნელს აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონებთან? - სადღეისოდ თითქოს არანაირი, თუმცა ეს ჩანაწერი ბევრს ცუდად ენიშნა სოხუმში, რომელიც "რეფერენდუმის გზით აფხაზეთის სასწრაფოდ მიერთების აუცილებლობის" შესახებ მოსკოვში გაჟღერებული მორიგი განცხადების შემდეგ უკვე მეორე კვირაა, აღელვებული, შეურაცხყოფილი და შეშფოთებულია.
“ჩვენ ვიბრძოლეთ თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობისთვის, ამ ბრძოლაში ბევრმა დადო თავი, ბევრი სისხლია დაღვრილი და თუ ვინმეს დღეს ვინმესთან [რუსეთთან] “მიწებება” სურს, თავად წაბრძანდეს და “მიეწებოს”! ჩვენი ქვეყნის სტატუსი განხილვის თემას არ წარმოადგენს – ეს ერთხელ და სამუდამოდ ყველამ უნდა გაითავისოს რუსეთში! შესაბამისად, რატომ უნდა ვმონაწილეობდეთ რუსეთის საკონსტიტუციო ცვლილებების კენჭისყრასა თუ სხვა ნებისმიერ მსგავს პროცესში, რატომ უნდა მივიღოთ საერთოდ აფხაზებმა მონაწილეობა რუსეთში დაგეგმილ თუ მიმდინარე რაიმე ცვლილებაში? - ეს რას ჰგავს საერთოდ? გვიბოძეს [რუსეთის] მოქალაქობა და რა – ამის გამო ჩვენი თავისუფლებისა და დამოუკიდებლობის საზიანოდაც კი უნდა ვაძლიოთ რაღაცას ხმა?! სად უნახავთ მსგავსი რამ მსოფლიოში?! ეს ბევრ რამეზე მეტყველებს.... ჩვენ გაგვყიდიან, ჩვენ კი ამას თურმე, ხმა თავად უნდა მივცეთ!” - განუცხადა “აქცენტს” აფხაზეთის ომის სოხუმელმა ვეტერანმა ასლან ტ.-მ.

"I Don't Care How People Live in Russia" — Why Abkhazia Supported the "Putin-2036" Project and What It Will Bring
13/07/2020 09:48:59 Conflicts
If official figures are to be believed — highly dubious ones, but figures nonetheless — the Russian constitutional amendments allowing Putin to rule until 2036 were enthusiastically endorsed not only in Moscow, but also in Abkhazia and "South Ossetia," or rather, by the Russian citizens residing there.
According to Russia's Central Election Commission, for instance, 78% of voters in Russia itself voted in favor of the amendments; in Sukhumi the figure was 66.75%; and at three polling stations in "South Ossetia" — 82.57%, 97.29%, and 94.26% respectively.
The figures published by Russia's Central Election Commission and those of the "RF Embassy in Abkhazia" differ significantly: according to the "embassy," the number of Abkhazia residents who supported Putin's constitutional amendments was 2,722 (92.15%), those who voted against — 171 (5.79%), with 61 ballots declared invalid; while the CEC's figures read as follows: 5,517 (66.75%), 2,631 (31.83%), and 117 ballots thrown out.
Though against the backdrop of numerous other, to put it mildly, questionable facts pointing to falsification, this discrepancy perhaps no longer matters much.
More important and more interesting are the reasons that led people to vote for these monstrous amendments — ones entirely incompatible with the developed statehood of the 21st century.
"If power in Russia changes hands, who knows how the new force will treat Abkhazia? What if it refuses to pay us our pensions and salaries? At this point, I find it extremely difficult to imagine our state existing without Russia's assistance," explains Alina, who works at one of Abkhazia's state institutions, justifying her choice.
"As Russian citizens, we are obliged to vote. To those who resist this so strongly, I would like to ask: what were you thinking when you took Russian citizenship? That is a very serious decision. Abkhazia was content with the arrangement for many years — and now, suddenly, we're offended! There's no need for that. If you accepted citizenship, then from now on we are Russian citizens, and we must vote as citizens. Those who don't want to do this, I suggest they renounce their citizenship and continue beating their chests while waving their Abkhazian passports," says Maria G.
"It is vital for all of Abkhazia that Vladimir Vladimirovich Putin retain the presidency of Russia. As long as he is president, nothing threatens Abkhazia. And if voting is what it takes, I will do it every single day," insists Said A.
"Russia has proven its help and support many times over. So what if we went to a referendum. Are we not Russian citizens? We have the right to vote in Russian elections and we will do so as many times as necessary! If Putin wants to be president 100 times over, I will vote for him. I don't care how people live over there in Russia — what matters is that Putin doesn't leave," says Naala Sh.
Those who turned out at polling stations in "South Ossetia" were motivated by similar reasoning. Local political analyst Vyacheslav Gobozov is convinced that voters were driven specifically by the provision of the constitutional amendments that is most actively opposed in Russia itself — the resetting of Putin's presidential terms:
"This particular provision is what matters to Ossetians. The extension of Putin's rule means, for us, the preservation of the status quo. We know with certainty that under him, Russian policy toward South Ossetia will not change — no one will hand us over to Georgia, no one will take any steps against our national interests. In South Ossetia, the fear still persists that so-called liberals, who lobby for the 'return of Crimea, Abkhazia, and South Ossetia,' might come to power in Russia. It is precisely this fear that prompted Ossetians to vote for the extension of Putin's rule."
There are, of course, those who think differently.
"If we — the people living in Abkhazia — are obliged to support Russia whenever it needs us, then why shouldn't we express our opinion on its constitution? If Russia pushes itself even further away from the modern norms of statehood, that will affect us negatively as well. Frankly, I cannot imagine how this period will be described in history textbooks thirty or forty years from now, or how these constitutional amendments will be explained to future generations. Every conceivable and inconceivable norm is being violated here. And this concerns us too — Abkhazia and the Russian citizens living here," says Liana, a history teacher from Sukhumi who voted against Putin's amendments.
"More than anything, I would like to be wrong and, together with everyone else who supported Putin's amendments, to soon witness positive change — falling prices, maximum transparency in public spending, the release of all political prisoners, amnesty for those convicted under comparatively minor statutes, relief for the socially vulnerable from the punishing interest rates on unconscionable bank loans, reform of our rotten judicial and other systems — all of which could have been done long before now. There should be no people starving alongside fat oligarchs in our country. I am for peace throughout the world, and against any form of fascism," writes Ossetian civic activist and human rights defender Fatima Margion on social media.
Her post was supported by many commenters.
And yet, unlike a significant portion of the population of Russia itself, people in Abkhazia and "South Ossetia" genuinely went to the polling stations and genuinely cast their votes in favor of the amendments — more widely known as "Putin-36" — despite a clear awareness of just how "democratic" Putin's rule has been and how it affects the population not only of Russia, but of Abkhazia and "South Ossetia" as well, where the Kremlin exercises effective control. This indicates that for the populations of these regions, democracy and citizens' rights are not the priority right now — other matters take precedence.
Meanwhile, the Russian authorities demonstrated what purpose lay behind this entire constitutional spectacle — and how they intended to use the carte blanche voluntarily gifted by Abkhazia and "South Ossetia" — just a couple of days after the new constitution was adopted. Symbolically, the very first piece of legislation submitted to the State Duma following the adoption of the amendments was directed not at improving, for example, the social welfare of citizens, but at expanding and reinforcing the repressive elements of Russian law.
"Despite the fact that on July 1st only amendments to the text of the 1993 Basic Law were adopted, virtually nothing remains of the old Russian constitution with all its declared liberal norms and civil rights. The country has received a new one — Putin's 'constitution of ideological conformity,'" argues Russian political analyst and publicist Fyodor Krasheninnikov.
Furthermore, this legislative bill — which is to be passed in all three readings before the end of July — envisages, among other things, an expansion of the notorious statute on extremism. In particular, on the basis of the constitutional amendment prohibiting "the alienation of, or calls for the alienation of, any territory of Russia," any viewpoint on the question of Russia's borders that diverges from the Kremlin's could, in effect, be declared criminal.
What relevance does this have to, say, Abkhazia? For now, apparently none. And yet this amendment has struck many in Sukhumi as highly significant — a city that for the second week running has been agitated, offended, and outraged by yet another statement from Moscow regarding "the urgent necessity of Abkhazia's accession to Russia."
"We fought for freedom and independence. Anyone who wants to attach themselves somewhere or reunite with someone is welcome to go wherever they wish to be attached. The status of our country is not up for discussion — let Russia engrave that once and for all. And we should not be voting for anything. Why should Abkhazians vote on changes in Russia? What is this? They gave us citizenship — and now we're supposed to vote even against our own freedom and independence? Have you ever heard such nonsense anywhere in the world? Does this exist in a single country on earth?! This speaks volumes! They will sell us out, and we'll have even voted for it ourselves!" fumes war veteran Aslan T.
Irina Bakradze
The text contains place names and terminology used in the self-proclaimed republics of Abkhazia and "South Ossetia."
The material was prepared as part of a joint project of the Accent news agency and the non-governmental organization GRASS, implemented with the financial support of the Embassy of the Czech Republic in Georgia.