პრეზიდენტმა „საარჩევნო კოდექსში“ ცვლილებებს ვეტო დაადო
საქართველოს პრეზიდენტმა სალომე ზურაბიშვილმა პარლამენტის მიერ დამტკიცებულ „საარჩევნო კოდექსში“ ცვლილებებს ვეტო დაადო.
პრეზიდენტის მოტივირებული შენიშვნები, რომელიც 11-გვერდიანია, პარლამენტს უკვე წარედგინა.
პრეზიდენტი მოტივირებულ შენიშვნებში ეუთო/ოდირის მიერ საქართველოსთვის მიცემულ რეკომენდაციებს მიმოიხილავს და ვეტოს გამოყენებასაც ამ ჭრილში ხსნის.
„საკანონმდებლო ცვლილებების შედეგად, ისევ შეზღუდულია საქართველოს პრეზიდენტის როლი ცესკო-ს თავმჯდომარისა და წევრების თანამდებობაზე განწესების პროცესში. 2024 წლის 20 თებერვლის საკანონმდებლო ცვლილებებში იმის დამატება, რომ იმ შემთხვევაში, თუ პარლამენტი ჯერ 3/5-ით, ხოლო შემდეგ ½-ის უმრავლესობით ორჯერ ვერ აირჩევს კანდიდატს, საკითხი გადაეცემა პრეზიდენტს, რა თქმა უნდა, არსებითად ვერ ცვლის პრეზიდენტის ჩართულობის ხარისხსა და როლს, რადგან ძალიან დაბალია იმის ალბათობა, რომ საქართველოს პარლამენტი ½-ის უმრავლესობით ორჯერ ვერ შეძლებს კანდიდატის არჩევას“, – აღნიშნულია პრეზიდენტის მოტივირებულ შენიშვნებში.
ამასთან, პრეზიდენტი პარლამენტს სთავაზობს „საქართველოს პრეზიდენტმა საქართველოს ორგანული კანონის „საქართველოს საარჩევნო კოდექსის“ შესაბამისად, 2024 წლის პირველ მაისამდე გამოაცხადოს საქართველოს ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის თანამდებობაზე განსაწესებელი ცესკო-ს თავმჯდომარეობის კანდიდატისა და ცესკო-ს ყველა იმ არჩეული წევრის თანამდებობაზე განსაწესებელი ცესკო-ს წევრობის კანდიდატების შესარჩევი ღია კონკურსი, რომლის უფლებამოსილების 6-თვიანი ან 5-წლიანი ვადაც გასულია ან 2024 წლის პირველ მაისამდე გადის და შექმნას ამ კანდიდატების შესარჩევი საკონკურსო კომისია. ამის შემდეგ, კანონის თანახმად, გაგრძელდეს შესაბამის პირთა ცესკო-ს თავმჯდომარისა და ცესკო-ს აღნიშნული წევრების თანამდებობებზე განწესებისთვის დადგენილი სათანადო პროცედურები“.
პრეზიდენტის "მოტივირებული შენიშვნები" ბიუროს დღევანდელ სხდომაზე გავა, ხოლო მის სესიაზე გატანამდე იურიდიულ საკითხთა კომიტეტი განიხილავს.
პარლამენტმა 20 თებერვალს "საარჩევნო კოდექსში" ცვლილებები დაამტკიცა, რომლითაც ცენტრალური საარჩევნო კომისიის თავმჯდომარის იმ მოადგილის თანამდებობა უქმდება, რომელიც ოპოზიციიდანაა დანიშნული.
კანონის პროექტი ცესკოს ე.წ. პროფესიული წევრებისა და თავმჯდომარის არჩევის პროცედურის ცვლილებასაც ითვალისწინებს: კერძოდ, პირველ ეტაპზე, წევრის და თავმჯდომარის არჩევა შესაძლებელი იქნება პარლამენტის შემადგენლობის სამი მეხუთედის (90 ხმა) მხარდაჭერით. თუკი კანდიდატები ხმების საკმარის რაოდენობას ვერ მოიპოვებენ, მეორე კენჭისყრაზე ჩვეულებრივი უმრავლესობა (76 ხმა) მიიღებს გადაწყვეტილებას. კანდიდატურების მორიგი ჩავარდნის შემთხვევაში, კენჭისყრა ანალოგიური პრინციპით გაიმართება.
თუ პარლამენტი ვერც ამ შემთხვევაში შეძლებს ცესკოს პროფესიული წევრებისა და თავმჯდომარის არჩევას, კანდიდატურების დანიშვნის უფლებამოსილება პრეზიდენტს გადაეცემა.

Зурабишвили наложила вето на поправки «Мечты» к Избирательному кодексу
Президент Грузии наложила вето на поправки к Избирательному кодексу, инициированные «Грузинской мечтой». Если правящая партия преодолеет вето и изменения будут приняты, должность заместителя председателя ЦИК, назначенного от оппозиции, будет упразднена.
В партии власти утверждают, что Саломе Зурабишвили «взяла за привычку накладывать вето на законопроекты». Депутат от «Грузинской мечты» Ирма Заврадашвили говорит, что президент не мотивирует свои решения, но лишь выполняет приказы «врагов страны».
«Это переросло в привычку, и было бы хорошо, если от этой привычки избавились – когда враги страны предпринимают какие-то шаги, правительство обязано что-то предпринять против них. Мотивацией должно быть что-то иное, чем вражда и заказы "Националов"», – говорит Ирма Заврадашвили.
Георгий Сиоридзе, член ЦИК от партии «Лело», должность которого будет упразднена в случае преодоления вето, заявляет, что изменения ослабят доверие к комиссии.
«В заключениях Венецианской комиссии и БДИПЧ/ОБСЕ прямо подчеркивается, что основной проблемой, с которой сталкивается избирательная администрация, является низкое доверие со стороны общества. Естественно, изменения, предлагаемые «Грузинской мечтой», не служат увеличению этого доверия, но напротив – разрушению этого доверия, а когда нет доверия к ЦИК, естественно, доверие к выборам будет быть очень низким, а это означает кризис легитимности», – говорит Георгий Сиоридзе.
При этом оппозиционер отмечает, что надежды на то, что правящая партия откажется от преодоления президентского вето, у оппонентов власти нет.
Напомним, что согласно проекту «Грузинской мечты», должность заместителя председателя ЦИК, на которую назначается лицо из числа партийных членов ЦИК и представителя оппозиции, упраздняется.
Проект данного закона был принят парламентом в первом чтении в сентябре, после чего был направлен для заключения Венецианской комиссии.
Кроме того, согласно поправкам в Избирательный кодекс, меняется порядок и кворум избрания председателя и т.н. профессиональных членов ЦИК: для поддержки кандидатов потребуется 3/5 или 90 голосов от общего состава парламента: если не удается обеспечить достаточное количество голосов? пройдет второе голосование, на котором потребуется 76 голосов, в случае недобора на следующем пленарном заседании депутатам вновь потребуется 76 голосов. Если же вопрос не удастся решить и на третьем голосовании, решение будет принимать президент. В этом случае спикер парламента направит список кандидатов в члены ЦИК.