სახელმწიფო დეპარტამენტში განმარტავენ, რატომ უმცირებს აშშ საქართველოს დახმარებას
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტმა გამოაქვეყნა 2025 წლის ბიუჯეტის პროექტი, რომელშიც საქართველოს დახმარებისთვის 80 მლნ აშშ დოლარია გათვალისწინებული.
2024 წელს საქართველოსთვის გათვალისწინებული იყო 88 მილიონი დოლარი, რაც 8 მილიონით მეტია 2025 წლისთვის დაგეგმილ თანხაზე.
ამასთანავე, 2025 წლის ბიუჯეტის პროექტის მიხედვით, დახმარებისთვის გათვალისწინებული თანხა ეზრდება სომხეთს (40-დან 45 მლნ აშშ დოლარამდე), მოლდოვის შემთხვევაში დახმარების ოდენობა უცვლელია (55 მლნ აშშ დოლარი), ხოლო დასავლეთ ბალკანეთის შემთხვევაში კლებაა (108,1 მლნ აშშ დოლარიდან 105,6 მლნ-მდე).
"აქცენტი" დაინტერესდა, რა მიზეზით უმცირებს შეერთებული შტატები საქართველოს დახმარებას და შესაბამისი კითხვით სახელმწიფო დეპრტამენტს მიმართა.
"2025 წლის ბიუჯეტის პროექტი ასახავს შეზღუდულ ხელმისაწვდომ რესურსებს და ცვალებად საჭიროებებს რეგიონის მასშტაბით", – განუცხადა "აქცენტს" სახელმწიფო დეპარტამენტის პრეს–სპიკერმა.
სახელმწიფო დეპარტამენტის მხრიდან განმარტების გავრცელებამდე საქართველოს ხელისუფლება დახმარების კლების შესახებ ცნობის სამოქალაქო სექტორზე მორიგი თავდასხმისთვის გამოყენებას შეუდგა. მმართველი გუნდის წარმომადგენლები ამტკიცებენ, რომ დახმარების თანხა მნიშვნელოვანწილად სწორედ სამოქალაქო სექტორისთვის იყო განკუთვნილი და არაფერს ამბობენ იმაზე, რომ ამ რესურსებით ფინანსდებოდა კონკრეტული პროექტები, რომლითაც ქვეყნის რიგითი მოქალაქეები სარგებლობდნენ.
• „ვერაფერს გეტყვით, ამ საკითხებზე გადაწყვეტილებას იღებს შეერთებული შტატები. იცით, რომ ამ დაფინანსების ძალიან დიდი ნაწილი მიემართება არასამთავრობო ორგანიზაციებისკენ. არასამთავრობო ორგანიზაციებმა იმედები გაუცრუეს ამერიკის სახელმწიფოს შარშან, შარშანწინ. შეიძლება, ეს გახდა დაფინანსების შემცირების მიზეზი“,– განაცხადა თემის კომენტირებისას პრემიერ–მინისტრმა ირაკლი კობახიძემ.
ამავე თემაზე: „ფაქტ-მეტრი" – რატომ არის ტყუილი, რომ აშშ-ის დაფინანსების უდიდესი ნაწილი არასამთავრობოებზე მოდის.
იხილეთ ასევე: რის დისკრედიტებას ცდილობს რუსული პროპაგანდა: $4 334 000 000-ის ოდენობის ამერიკული ფინანსური დახმარება საქართველოს

Премьер Грузии: США сокращают финансирование грузинских НПО
Согласно проекту бюджета Госдепартамента США на 2025 финансовый год, на помощь Грузии предусмотрено 80 миллионов долларов, что на 8 миллионов меньше суммы, выделенной на 2024 год. Помощь будет направлена, в частности, на «демократическое и экономическое развитие страны», говорится в проекте бюджета, который уже направлен на рассмотрение Конгресса.
«Финансирование будет способствовать укреплению институциональной системы сдержек и противовесов и верховенства закона; поддержке усилий гражданского общества Грузии по продвижению демократического и экономического развития; улучшит доступ к независимым, надежным и сбалансированным СМИ; будет способствовать политическому плюрализму; поддержке усилий по примирению, в том числе в Абхазии и Южной Осетии; повышению энергетической безопасности и продвижению чистой энергии; продвижению реформ, необходимых для содействия экономическому развитию и диверсификации; продвижению цифровизации и укреплению кибербезопасности и устойчивости; конкурентоспособности частного сектора и производительности сельского хозяйства; а также помощи Грузии в привлечении иностранных инвестиций».
В бюджетных запросах на 2022, 2023 и 2024 финансовые годы Госдепартамент США просил Конгресс выделить Грузии 88 миллионов долларов. В те же годы в проектах бюджета, говоря о целях иностранной помощи, также упоминалось пагубное влияние России как угроза энергетической безопасности страны и экономическим возможностям.
Сокращение финансирования прокомментировал новый премьер-министр Грузии. Ираклий Кобахидзе утверждает, что произошло это за счет сумм, выделяемых неправительственному сектору.
«Вы знаете, что очень большая часть этого финансирования идет неправительственным организациям. Неправительственные организации разочаровали американское правительство в прошлом году, и в позапрошлом. Возможно, это и стало причиной снижения финансирования», – заявил Ираклий Кобахидзе.