კვლევა: „რუსეთში ყველაზე პოპულარული პოლიტიკოსი ლუკაშენკოა“
ბელარუსის პრეზიდენტი ალექსანდრე ლუკაშენკო რუსეთში ყველაზე პოპულარუსი უცხოელი პოლიტიკოსია,– ამის შესახებ რუსულ მედიასთან საუბრისას რუსეთის საზოგადოებრივი კვლევის ცენტრის დირექტორმა ვალერი ფედოროვმა განაცხადა.
მისი განმარტებით, პოზიტიური დამოკიდებულება უპირველესად იმითაა განპირობებული, რომ ლუკაშენო „მიუხედავად ყველა „არასი“, რუსეთში პრორუს პოლიტიკოსად განიხილება და არა პროდასავლურად და „ხალხი ამას აფასებს“.
„არაში“ ფედოროვი გულისხმობს მინსკის სავაჭრო და ენერგო პოლიტიკას.
ფედოროვის სიტყვებით, ლუკაშენკოს პოპულარობის ფაქტორია ის გარემოება, რომ „ქვეყანაში მკაცრი კონტროლის შენარჩუნების კვალდაკვალ მან ააშენა სტაბილური, განვითარებადი ეკონომიკა“. თუმცა, როგორც ცენტრის ხელმძღვანელი აღნიშნავს, ახალგაზრდა თაობაში ლუკაშენკო ძველმოდურ პოლიტიკოსად განიხილება.
”არსებობს მოსაზრება, რომ ლუკაშენკო არის ევროპის უკანასკნელი დიქტატორი, გასული საუკუნის უცნაური, სასაცილო, ექსცენტრიული პოლიტიკოსი“,– დასძენს ფედოროვი.
ცნობისთვის: 2019 წლის დეკემბრის დასაწყისში ლუკაშენკომ განაცხადა, რომ ბელორუსს არასდროს ჰქონია განზრახვა, გახდეს სხვა სახელმწიფოს ნაწილი, თუნდაც ეს უტოს „ძმური რუსეთი“ და რომ ეს საკითხი არ განიხილება.
მისი თქმით, მოსკოვი და მინსკი არ აწარმოებენ დიალოგს პოლიტიკურ საკითხებზე, მსჯელობენ ინტეგრაციის გაღრმავებაზე. ამასთან, არ არის დაგეგმილი ორი ქვეყნის ერთიანი პარლამენტის შექმნა.
სექტემბრის შუა რიცხვებში, მედიამ გაავრცელა რუსეთსა და ბელორუსს შორის ინტეგრაციის პროექტის დეტალები, რომელიც ითვალისწინებს ერთიანი საგადასახადო და სამოქალაქო კოდექსების ჩამოყალიბებას, ორი ქვეყნის საბაჟო და ენერგიის გაერთიანებას, სახელმწიფო შესყიდვების სისტემაში ურთიერთდახმარების უზრუნველყოფას, აგრეთვე ქონების აღრიცხვის ერთიანი სისტემის შექმნას.
მედიასთან საუბრისას ლუკაშენკომ მოუწოდა რუსეთის ხელისუფლებას, შეწყვიტოს ბელარუსის დადანაშაულება პარაზიტობაში.
”ჩვენ პარაზიტი არასდროს ვყოფილვართ და არც ვიქნებით. როდესაც მსგავსი რამ ისმის, მე არ მსურს მოკავშირეობა, ”- თქვა ლუკაშენკამ.
რამდენიმე თვის შემდეგ, ლუკაშენკომ დაადასტურა, რომ ბელორუსია და რუსეთი მზად იყვნენ გაეგრძელებინათ გაერთიანების გზა, მაგრამ სუვერენიტეტის საკითხი ამ კონტექსტში არ განიხილება.
უნდა აღინიშნოს, რომ ლუკაშენკოს პოზიცია რუსეთის მიერ ანექსირებულ ყირიმთან დაკავშირებით ორაზროვანია: მინსკი არ ჩქარობს ყირიმის რუსეთის ნაწილად აღიარებას.
ალექსანდრე ლუკაშენკოს რესპუბლიკის ხელმძღვანელის პოსტს იკავებს 1994 წლიდან. ბოლო 25 წლის განმავლობაში იგი ოთხჯერ აირჩიეს.
ლუკაშენკო მოსკოვისგან ითხოვს ფასდაკლებას საწვავზე, გაზზე და ა.შ. მინსკი უარს ამბობს რუსეთის ფედერაციის სამხედრო ბაზების განლაგებაზე მისი ქვეყნის ტერიტორიაზე.

Лукашенко – самый популярный в России
Президент Белоруссии Александр Лукашенко — самый популярный в России зарубежный политик. Об этом в интервью газете «Известия» заявил генеральный директор ВЦИОМ Валерий Федоров.
«Позитивное отношение связано с тем, что он, во-первых, при всех «но», воспринимается как пророссийский политик, а не прозападный. Люди это ценят», — сообщил он.
Среди «но» Федоров назвал нефтегазовую и торговую политику Минска, а также сообщения о роли Белоруссии в перепоставках санкционных товаров в РФ.
По словам Федорова, раньше главным конкурентом в битве за уважение был первый президент Казахстана Нурсултан Назарбаев. Кроме того, социолог назвал основные факторы популярности «батьки Лукашенко»: он выстроил стабильную, развивающуюся экономику, сохранив жесткий контроль за страной.
Однако, подчеркнул глава ВЦИОМ, среди молодого поколения Лукашенко воспринимается как «абсолютно несовременный» политик.
«Есть мнение <...> что это последний диктатор Европы, странный смешной чудак из прошлого века. Эта точка зрения, скорее, маргинальная», — добавил он.
В начале декабря 2019 года Лукашенко заявил, что Белоруссия никогда не собиралась и не будет входить в состав другого государства. Вопрос присоединения Белоруссии «даже к братской России» не обсуждается, подчеркнул он.
«Никто никогда не подпишет документы, которые нам принесут вред», — добавил Лукашенко.
По его словам, Москва и Минск не ведут диалога по политическим вопросам, обсуждая углубление интеграции. Кроме того, не планируется и создание единого парламента для двух стран, подчеркнул белорусский глава.
В середине сентября СМИ обнародовали подробности проекта интеграции России и Белоруссии. Он предусматривает единые Налоговый и Гражданский кодексы, объединение таможни и энергетики двух стран, предоставление взаимного доступа к системе госзакупок, а также создание унифицированной системы учета собственности.
Также во время беседы со СМИ Лукашенко призвал власти России прекратить обвинять Белоруссию в нахлебничестве. «Мы у вас никогда не были нахлебниками и не будем. Когда народ это слышит, мне никаких союзов не хочется», — заявил Лукашенко.
Спустя несколько месяцев Лукашенко подтвердил, что Белоруссия и Россия готовы идти по пути объединения, но вопрос о суверенитете в этом контексте не обсуждается.
Стоит отметить, что позиция Лукашенко по поводу принадлежности Крыма также неоднозначна.
Александр Лукашенко занимает пост главы республики с 1994 года. За прошедшие 25 лет он переизбирался четыре раза. Так, на выборах в 2015 году, за его кандидатуру проголосовали 83,49% избирателей при явке почти 90%. При этом Лукашенко пока не говорил о своих планах участвовать в президентской гонке в следующем году. В Евросоюзе белорусского лидера называют «последним диктатором Европы».