ზელენსკი: უკრაინამ 25-ჯერ გაზარდა საბრძოლო მასალის წარმოება
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ სამხედრო ინდუსტრიის საერთაშორისო ფორუმზე უკრაინაში საბრძოლო მასალის წარმოების ზრდაზე ისაუბრა.
უკრაინის პრეზიდენტმა აღნიშნა, რომ 2024 წლის პირველ ნახევარში ქვეყანამ აწარმოა 25-ჯერ მეტი საბრძოლო მასალა არტილერიისთვის და ნაღმმტყორცნებისთვის, ვიდრე მთელი 2022 წლის განმავლობაში.
„მხოლოდ მიმდინარე წლის პირველ ნახევარში უკრაინაში ვაწარმოეთ 25-ჯერ მეტი საბრძოლო მასალა არტილერიისა და ნაღმმტყორცნებისთვის, ვიდრე მთელი 2022 წლის განმავლობაში. დრონების საერთო რაოდენობა, რომელიც ამჟამად უკრაინაში ყოველწლიურად შეგვიძლია, ვაწარმოოთ, 4 მილიონს შეადგენს და 1,5 მილიონზე უკვე კონტრაქტებია გაფორმებული. უკვე ვიყენებთ უკრაინული იარაღის აბსოლუტურად ახალ კლასს – შორ მანძილზე მოქმედ რაკეტა-დრონს „პოლიანიცას“, – აღნიშნა ზელენსკიმ.

Владимир Зеленский утверждает, что Украина может ежегодно выпускать четыре миллиона дронов
Президент Украины Владимир Зеленский заявил, что Украина может производить четыре миллиона дронов в год. Во время встречи с руководителями предприятий ОПК Зеленский рассказал об увеличении производства вооружений в Украине.
Президент Украины отметил, что в первом полугодии 2024 года страна произвела в 25 раз больше боеприпасов для артиллерии и минометов, чем за весь 2022 год.
«Мы уже используем совершенно новый класс украинского вооружения — ракетный беспилотник большой дальности «Поляница», — отметил Зеленский.