შალვა პაპუაშვილმა ლგბტ უფლებების შემზღუდავ კანონპროექტს ხელი მოაწერა
„დღეს, საქართველოს კონსტიტუციის თანახმად, ხელს ვაწერ „ოჯახური ღირებულებებისა და არასრულწლოვანის დაცვის შესახებ" კანონს, რომელსაც ხელი არ მოაწერა სალომე ზურაბიშვილმა. სიმბოლურია, რომ უსამშობლო და ღირებულებადაკარგული ოპოზიციის ნომინალური ლიდერი, რომლადაც იქცა მილევადი პრეზიდენტი, უარს ამბობს ხელი მოაწეროს კანონს, რომელიც იცავს ადამიანისათვის ყველაზე ღირებულს - ოჯახსა და ბავშვებს. ამ უარიდან კარგად ჩანს, სად დგას სალომე ზურაბიშვილი და სად დგანან მას ამოფარებული უსამშობლო ოპოზიციონერები, რომლებსაც იმდენი გამბედაობაც არ აღმოაჩნდათ, რომ ღიად გამოეხატათ აზრი ამ კანონთან დაკავშირებით და სამარცხვინოდ გაიპარნენ დარბაზიდან კანონზე კენჭისყრის დროს.
კანონი, რომელსაც ხელს ვაწერ, არ ასახავს მიმდინარე, დროებით, ცვალებად იდეებსა და იდეოლოგიებს, არამედ ეფუძნება საღ აზრს, ისტორიულ გამოცდილებას და საუკუნეებით გამყარებულ ქრისტიანულ, ქართულ და ევროპულ ღირებულებებს.
კარგად მესმის, რომ ამ კანონის ხელმოწერა კრიტიკას გამოიწვევს ზოგიერთი უცხოელი პარტნიორისაგან, მაგრამ ქართველებს არასდროს შეგვშინებია სხვათა შეფასებების, როდესაც ამას ჩვენი რწმენა, საღი აზრი და ქვეყნის ერთგულება გვავალდებულებდა და როდესაც ვხედავდით, რომ ცივილიზაციური დინებები არასწორ კალაპოტს ჭრიდნენ. ამან გამოგვატარა ათასწლეულები. ასე შევინარჩუნეთ ჩვენი იდენტობა. ამავე დროს, იმავე უცხოეთში, ჩვენ ვხედავთ მილიონობით ადამიანის სულისკვეთებას, რომელიც თანხმობაშია ამ კანონთან. ეს კანონი იცავს ყველა მოქალაქის უფლებას, მათ შორის გამოხატვის თავისუფლებას, ისე, რომ სხვა ადამიანების უფლებები არ შეილახოს, რაც არის კიდეც ნამდვილი დემოკრატიის არსი და იდეა.
შემწყნარებლობა იყო, არის და იქნება ქართველი ხალხის გამორჩეული თვისება. თუმცა, უნდა გავაცნობიეროთ ისიც, რომ შემწყნარებლობა ერთმანეთის პატივისცემაზე დაფუძნებულ თანაცხოვრებას გულისხმობს და არა ერთმანეთის ჯინაზე ცხოვრებას და სხვისი რწმენისა და ღირებულებების უგულებელყოფით სამოქალაქო მშვიდობის დარღვევას. ეს კანონი ერთ-ერთია, რომელსაც ყველაზე დიდი სახალხო მხარდაჭერა აქვს. 2024 წლის 17 მაისს საქართველოს მილიონამდე მოქალაქე გამოვიდა საქართველოს ქალაქების ქუჩებში, რითაც შედგა ფაქტობრივი რეფერენდუმი ამ კანონზე. მისი მიღების პროცესში გვქონდა ასევე განხილვები რელიგიური კონფესიების წარმომადგენლებთან, სადაც როგორც საქართველოს მართლმადიდებელმა ეკლესიამ, ისე სხვა რელიგიურმა კონფესიებმა სრული მხარდაჭერა გამოუცხადეს ამ კანონის სულისკვეთებას. ამიტომ, ჩემთვის ამ კანონზე ხელის მოწერა, არის ყველაზე დიდი ლეგიტიმაციის მქონე ხელმოწერა. ხელმოწერა, რომლის უკან დგას ერიც და ბერიც“, - წერს პაპუაშვილი სოციალურ ქსელში.
ცნობისთვის: 2 ოქტომბერს პრეზიდენტმა ლგბტ უფლებების შემზღუდავ კანონპროექტს ხელი არ მოაწერადა და პარლამენტს უკან დაუბრუნა.
აღსანიშნავია, რომ უკან დაბრუნებულ პროექტს პრეზიდენტის ე.წ. მოტივირებული შენიშვნები არ ახლავს თან, რაც იმას ნიშნავს, რომ სალომე ზურაბიშვილმა კანონპროექტს არც ხელი მოაწერა, მაგრამ არც ვეტო დაადო.
17 სექტემბერს პარლამენტმა ლგბტ უფლებების შემზღუდავი კანონი მიიღო. კენჭისყრაზე მას მხარი 84-მა დეპუტატმა დაუჭირა. ასევე კენჭი უყარეს ამ კანონის თანმდევ პროექტებსაც, რომლებმაც უმრავლესობის მხარდაჭერა მიიღო.
დასავლეთის არაერთმა ლიდერმა მოუწოდა საქართველოს პარლამენტს, არ მიეღო აღნიშნული კანონი, რადგან, მათი თქმით," ეს კანონი საქართველოს კიდევ უფრო აშორებს ევროკავშირისგან".

Спикер парламента Грузии подписал законы, ограничивающие права ЛГБТ
Спикер парламента Грузии Шалва Папуашвили подписал законы, ограничивающие права ЛГБТ, в том числе закон «О семейных ценностях и защите несовершеннолетних». Их ранее не подписала президент Саломе Зурабишвили. Утвержденные законы Папуашвили в своем заявлении называет «защищающими самое ценное для человека - семью и детей». Он считает символичным, что их отказалась подписывать президент:
«Из этого отказа становится ясно, где стоит Саломе Зурабишвили и где стоят оппозиционеры без Родины, у которых не хватило смелости открыто высказать свое мнение по поводу этого закона и которые позорно улизнули из зала во время голосования. Закон, который я подписываю, не отражает текущие, временные, меняющиеся идеи и идеологии, а основан на здравом смысле, историческом опыте и многовековых христианских, грузинских и европейских ценностях».
Председатель парламента также отмечает, что власти готовы к критике, которую ожидают от «некоторых иностранных партнёров»:
«Но мы, грузины, никогда не боялись чужих оценок, когда этого требовали наша вера, здравый смысл и преданность стране... Так мы сохранили свою идентичность. В то же время в той же чужой стране мы видим дух миллионов людей, согласных с этим законом. Этот закон защищает права всех граждан, включая свободу выражения мнений, чтобы не нарушались права других, что является сутью и идеей истинной демократии».
При этом Шалва Папуашвили отмечает, что «толерантность была, есть и будет отличительной чертой грузинского народа», однако, как говорит спикер парламента, граждане должны осознавать, что толерантность означает «жить вместе на основе взаимного уважения, а не нарушать гражданский мир, игнорируя убеждения и ценности других людей».
Папуашвили уверяет, что принятый закон пользуется наибольшей общественной поддержкой:
«17 мая 2024 года около миллиона граждан Грузии вышли на улицы грузинских городов, проведя тем самым фактический референдум по этому закону. В процессе его принятия мы также провели дискуссии с представителями религиозных конфессий, где как Грузинская Православная Церковь, так и другие религиозные конфессии выразили полную поддержку духу этого закона».
За закон «О семейных ценностях и защите несовершеннолетних» и поправки в еще 18 законов проголосовали 84 депутата. Предложенные «Грузинской мечтой» поправки предусматривают, в частности, запрет на регистрацию каких-либо браков, помимо союза мужчины и женщины, усыновление несовершеннолетних гомосексуальными парами и операции по смене пола. Речь идет о запрете т.н. «ЛГБТ-пропаганды». Подобные законы приняты и в России.
Основной закон «О семейных ценностях и защите несовершеннолетних» вступит в силу через 60 дней после его опубликования.
Ранее глава внешней политики ЕС Жозеп Боррель заявил, что это законодательство «еще больше сбивает страну с пути в ЕС». По словам канцлера Германии Олафа Шольца, что принятый в Грузии «анти-LGBTQI закон является дискриминационным и нарушает основные права человека, он отдаляет Грузию от Европы».