ზელენსკი: ევროპელ მოკავშირეებთან რუსეთთან ზავს არ განვიხილავთ
უკრაინის პრეზიდენტმა ვოლოდიმირ ზელენსკიმ, რომელმაც ევროპული ტურნე 10 ოქტომბერს დაიწყო და უკვე ესტუმრა ბრიტანეთს და საფრანგეთს, განაცხადა, რომ ევროპელ მოკავშირეებთან შეხვედრებზე რუსეთთან ომში ცეცხლის შეწყვეტის საკითხი არ განიხილება.
პარიზში საფრანგეთის პრეზიდენტ ემანუელ მაკრონთან მოლაპარაკების შემდეგ ზელენსკიმ უარყო მედიაში გავრცელებული იმფორმაცია, რომლის თანახმად, იგი რუსეთთან ცეცხლის შეწყვეტის პირობებს განიხილავდა მასპინძლებთან.
„ეს არ არის ჩვენი მსჯელობის თემა. ეს არ არის მართალი. რუსეთი მედიაში დეზინფორმაციის გავრცელებაზე ბევრს მუშაობს, ასე რომ, ასეთი ცნობები გასაგებია“, – განაცხადა მან.
ამასთან, ზელენსკიმ განაცხადა, რომ მან მაკრონთან შეხვედრისას რუსეთზე „კიევის გამარჯვების“ გეგმა განიხილა და მადლობა გადაუხადა მაკრონს მხარდაჭერისთვის.
თავის მხრივ, მაკრონმა თქვა, რომ ზელენსკიმ გააცნო „უკრაინის მომავალი კვირების გეგმა“ და რომ მათ განიხილეს „მომავალი კვირების და თვეების სტრატეგია“.
მაკრონმა უკრაინას რუსეთთან ომში მხარდაჭერა კვალავ დაუდასტურა.
ზელენსკი პარიზში ჩავიდა ლონდონიდან, სადაც მასპინძელი ქვეყნის პრემიერ-მინისტრ კირ სტარმერს და ნატო–ს გენერალურ მდივან მარკ რიუტეს შეხვდა.
სტარმერმა შეხვედრის შემდეგ განაცხადა, რომ ზელენსკითან ერთად დეტალურად განიხილა უკრაინის „გამარჯვების გეგმა".
როგორც დასავლური მედია წერს, ზელენსკი ცდილობს, მოიპოვოს ნებართვა, დასავლეთის შორი მოქმედების იარაღის გამოყენებისთვის რუსეთის ტერიტორიაზე სამიზნეების წინააღმდეგ.

Зеленский после встречи с Макроном: ни о каком "прекращении огня" речь не идет
Президент Украины Владимир Зеленский после встречи с президентом Франции Эмманюэлем Макроном заверил, что в их переговорах не было речи о "прекращении огня".
Как сообщает "Европейская правда", об этом он сказал во время короткого общения лидеров с прессой во дворе Елисейского дворца.
От журналистов прозвучал вопрос о возможном "прекращении огня".
"Это (прекращение огня – ЕП) не является темой наших дискуссий с другими союзниками, и так же об этом не шла речь здесь", – ответил Зеленский.
"Я вижу, в СМИ циркулирует много информации что я якобы "приехал говорить о перемирии". Нет, это не так. Россия много работает над влиянием через СМИ, над распространением дезинформации, поэтому это понятно", – добавил президент Украины.
Он рассказал, что раскрыл Макрону свой "план победы", поднимал вопрос о боеприпасах и о снятии ограничений для Украины на применение западного дальнобойного оружия, а также привлечение финансирования для того, чтобы Украина могла производить больше собственных ударных беспилотников.
9 октября Макрон в сопровождении французского и украинского министров обороны посетил украинских военных 155-й бригады, которые проходят обучение в регионе Гран-Эст на востоке Франции, и пожелал им успеха.
Зеленский прибыл во Францию из Лондона, где имел многочасовой разговор с премьером Великобритании Киром Стармером о "плане победы". Президент также встретился в Лондоне с генсеком НАТО Марком Рютте.
По данным немецких СМИ, в пятницу президента Украины ждут в Берлине, где он проведет переговоры с канцлером Олафом Шольцом и президентом Франком-Вальтером Штайнмайером.