სეზონური გრიპის საწინააღმდეგო ვაქცინაცია დაიწყო
ქვეყნის მასშტაბით, სეზონური გრიპის საწინააღმდეგო ვაქცინაცია დაიწყო. ჯანდაცვის სამინისტროს ცნობით, იმუნიზაციის სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში, საქართველომ, Abbott Biologicals B.V.-ის წარმოების, ოთხ-კომპონენტიანი ვაქცინა შეიძინა, რომელიც ერთ-ერთია ჯანმოს მიერ რეკომენდებულ ვაქცინებს შორის. ვაქცინა მორგებულია იმ შტამებზე, რომელთა ცირკულაცია მოსალოდნელია გრიპის სეზონზე.
"გრიპის ვირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინაცია რისკ ჯგუფებს, სახელმწიფო პროგრამის ფარგლებში ჩაუტარდებათ.
გრიპის სეზონისათვის ქვეყანაში გრიპის ვაქცინაციის მიზნით მაღალი რისკის ჯგუფებად განისაზღვრა: დიაბეტის მქონე პირები; დიალიზზე მყოფი პირები; C ჰეპატიტის მქონე პირები,აივ ინფექცია/შიდსისა და ორგანოგადანერგილი და მუკოვისციდოზის დაავადების მქონე პირები.
აგრეთვე, 60 წლის და უფროსი ასაკის ხანდაზმული პირები; ორსულები; ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების (სკოლები) პედაგოგები; ბავშვთა (მ.შ. მცირე საოჯახო ტიპის) და მოხუცთა თავშესაფრების ბენეფიციარები და მათი მომვლელი პერსონალი; სავალდებულო ვაქცინაციას დაქვემდებარებული მედპერსონალი და სხვ.
4 ნოემბრიდან კი, სეზონური გრიპის საწინააღმდეგო ვაქცინაცია, ყველა მსურველისთვის უფასოა.
აცრა ვაქცინაციის სერვისის მიმწოდებელ სამედიცინო დაწესებულებებში 6 თვის ასაკიდანაა შესაძლებელი და ბენეფიციარებისთვის სრულად უფასოა.

Сегодня началась вакцинация против сезонного гриппа
Согласно заявлению ведомства, в рамках государственной программы иммунизации Грузия приобрела четырехкомпонентную вакцину производства Abbott Biologicals B.V., которая является одной из вакцин, рекомендованных ВОЗ. Вакцина адаптирована к штаммам вируса, циркуляцию которых ожидают в сезон гриппа.
«Вакцинация против гриппа будет проводиться для групп риска в рамках государственной программы.
Для вакцинации против сезонного гриппа в стране определены следующие группы высокого риска: люди с диабетом, находящиеся на диализе, люди с гепатитом С, с ВИЧ/СПИДом, а также пациенты с пересаженными органами и с муковисцидозом.
Кроме того, лица старше 60 лет, беременные женщины, преподаватели школ, бенефициары детских домов (в том числе небольших семейных) и домов престарелых и их обслуживающий персонал, медицинский персонал, подлежащий обязательной вакцинации, и другие.
С 4 ноября вакцинация против сезонного гриппа будет бесплатной для всех желающих.
Прививки можно делать в медицинских учреждениях, предоставляющих услуги по вакцинации, начиная с 6-месячного возраста, и они будут полностью бесплатны для бенефициаров. Список учреждений можно посмотреть по ссылке», — говорится в информации.