რუსულმა სასამართლომ 2008 წლის ომის საქმის განხილვის მონაწილე ჰააგის მოსამართლეს დაუსწრებლად პატიმრობა შეუფარდა
13/11/2024 12:48:33 მსოფლიო
რუსულმა სასამართლომ დაუსწრებლად შეუფარდა პატიმრობა ჰააგის საერთაშორისო სასამართლოს მოსამართლეს, რომელიც 2008 წლის ომის საქმის განხილვაშიც მონაწილეობდა.
მოსკოვის ბასმანის რაიონულმა სასამართლომ დამნაშავედ სცნო ჰააგის მოსამართლე რეინ ალაპინი-განსუ, რომელსაც რუსეთის სახელმწიფო "უკანონო დაპატიმრებას" (რუსეთის სს კოდექსის 301-ე მუხლის მე-2 ნაწ.) ედავებოდა.
2022 წელს ჰააგის საერთაშორისო სასამართლოს კოლეგიამ, რომლის შემადგენლობაშიც ალაპინი-განსუც შედიოდა, რუსეთ-საქართველოს 2008 წლის ომის საქმის განხილვის ფარგლებში ცხინვალის სეპარატისტული რეჟიმის სამი ექს-ჩინოსნის დაპატიმრების ორდერი გასცა. საუბარია დე-ფაქტო შს ექს-მინისტრ მიხეილ მინძაევზე, დე-ფაქტო შსს-ს იზოლატორის ექს-ხელმძღვანელ ჰამლეტ გუჩმაზოვზე და დე-ფაქტო პრეზიდენტის ექს-რწმუნებულზე ადამიანის უფლებათა საკითხებში დავით სანაკოევზე, რომლებიც, ჰააგის დასკვნით, შესაძლოა, პასუხისმგებელნი იყვნენ ომის დანაშაულებზე.
მიმდინარე წლის მარტში კი ალაპინი-განსუ რუსეთის პრეზიდენტ პუტინის დაპატიმრების ორდერის გამცემი მოსამართლის - ტომოკო აკანეს მოადგილედ დაინიშნა.
ნოემბერში ცნობილი გახდა ბასმანის რაიონული სასამართლოს მიერ ჰააგის კიდევ ერთი მოსამართლის - ჰაიკელ ბენ მაჰფუდის დაპატიმრების გადაწყვეტილების დაუსწრებლად გამოტანის თაობაზე. ამჯერად საქმე რუსეთის თავდაცვის ექს-მინისტრ შოიგუსა და შეიარაღებული ძალების გენერალური შტაბის უფროსის - გერასიმოვის დაპატიმრების ორდერების გაცემას ეხებოდა. გარდა ამისა, რუსულ სასამართლოს ძებნაში ჰყავს გამოცხადებული ჰააგის მთავარი პროკურორი ქარიმ ხანიც.

Суд в Москве заочно арестовал судью Международного уголовного суда
Басманный районный суд Москвы заочно арестовал заместительницу председателя Международного уголовного суда в Гааге (МУС) Рейн Алапини-Гансу. Об этом стало известно «Медиазоне».
Против Алапини-Гансу возбудили уголовное дело о незаконном заключении под стражу (часть 2 статьи 301 УК).
Алапини-Гансу — адвокат из Бенина. На протяжении своей карьеры она выступала в защиту женщин и правозащитников, находящихся под угрозой преследования, по всей Африке. В 2018 году Алапини-Гансу избрали судьей МУС на девятилетний срок.
В 2022-м судебная коллегия МУС, в составе которой была Алапини-Гансу, выдала ордер на арест трех экс-чиновников самопровозглашенной республики Южная Осетия в рамках расследования войны России и Грузии 2008 года. Речь идёт о Михаиле Миндзаеве (в 2005-2008 годах – глава МВД), Гамлете Гучмазове (в 2008 году – начальник следственного изолятора югоосетинского МВД) и Давиде Санакоеве (в 2008-м – уполномоченный югоосетинского президента по правам человека, бывший кандидат в президенты). Они, по информации МУС, могут нести ответственность за военные преступления.
В марте 2024 года Алапини-Гансу стала заместительницей главы МУС Томоко Аканэ, которая выдала ордер на арест президента России Владимира Путина.
В ноябре стало известно, что Басманный суд Москвы заочно арестовал судью Международного уголовного суда в Гааге (МУС) Хайкеля Бен Махфуда, который согласовал ордеры на арест бывшего министра обороны России Сергея Шойгу и начальника Генштаба Вооруженных сил Валерия Герасимова, обвиняемых в военных преступлениях в Украине. Кроме того, в России объявлен в розыск главный прокурор МУС Карим Хан.