Bloomberg: ევროკავშირი და აშშ რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების ახალ პაკეტს ამზადებენ
ევროკავშირი რუსეთის მიმართ სანქციების ახალ პაკეტს შეიმუშავებს უკრაინის წინააღმდეგ მიმდინარე აგრესიის გამო, - იუწყება Bloomberg წყაროებზე დაყრდნობით. მათი თქმით, ახალი სანქციები რუსეთის ჩრდილოვანი ფლოტის წინააღმდეგ იქნება მიმართული.
გამოცემის ცნობით, ევროკავშირი გეგმავს, შეზღუდვები უკრაინაზე რუსეთის თავდასხმის წლისთავზე – 2025 წლის 24 თებერვალს მიიღოს.
სააგენტოს თანამოსაუბრეების თქმით, პაკეტი ასევე ითვალისწინებს ჯარიმებს რუსული ნავთობით ვაჭრობასთან დაკავშირებული პირების მიმართ. გარდა ამისა, ბრიუსელს სურს, დამატებით გაზარდოს გადასახადები რუსულ სასოფლო-სამეურნეო საქონელზე, საკვებსა და სასუქებზე, ნათქვამია გამოცემაში.
Bloomberg-ს წყაროებმა ასევე განაცხადეს, რომ შეერთებული შტატები მუშაობს რუსეთისა და ჩრდილოეთ კორეის წინააღმდეგ ახალი სანქციების დაწესებაზე. ვაშინგტონს სურს, ახალი პაკეტის დამტკიცება მოასწროს, სანამ არჩეული პრეზიდენტი დონალდ ტრამპი ხელისუფლებაში მოვა.
"ტრამპმა განაცხადა, რომ რუსეთსა და უკრაინას შორის სამხედრო კონფლიქტის სწრაფად დასრულება სურს. დასავლეთის ქვეყნები უშვებენ, რომ ტრამპის ზოგიერთი წინადადება შესაძლოა არასახარბიელო იყოს კიევისთვის", – იუწყება Bloomberg.
ტრამპმა არაერთხელ თქვა, რომ ომის დასრულება 24 საათის განმავლობაში შეუძლია, მაგრამ კონკრეტული გეგმა არ გამოუქვეყნებია.
ივნისში ევროკავშირმა რუსეთის წინააღმდეგ სანქციების მე-14 პაკეტი მიიღო. შეზღუდვები, მათ შორის შეეხო რუსული გათხევადებული ბუნებრივი გაზის ევროკავშირში გადაზიდვას და რუსეთიდან ნავთობის ტრანსპორტირებას.

Bloomberg: ЕС и США разрабатывают новые санкции против России
Евросоюз разрабатывает новый пакет санкций против России из-за ее продолжающейся агрессии в отношении Украины. Об этом сообщает Bloomberg со ссылкой на источники. По их словам, новые санкции будут направлены против российского теневого флота.
ЕС намеревается утвердить ограничения до конца года, а принять — 24 февраля 2025-го, в годовщину нападения России на Украину.
По словам собеседников агентства, пакет также будет включать штрафы против лиц, связанных с торговлей российской нефтью. Кроме того, Брюссель хочет повысить пошлины на дополнительные российские сельскохозяйственные товары, продовольствие и удобрения, говорится в публикации.
Ранее источники Bloomberg рассказали, США также работают над принятием новых санкций против России и Северной Кореи. Вашингтон хочет успеть утвердить новый пакет до прихода к власти избранного президента Дональда Трампа. Он заявлял, что хочет быстро завершить военный конфликт России с Украиной. Страны Запада допускают, что часть предложений Трампа может быть невыгодна для Киева.
Трамп неоднократно заявлял о том, что он может завершить войну в течение 24 часов, но конкретный план он не публиковал.
В июне Евросоюз принял 14-й пакет санкций в отношении России. Ограничения затронули в том числе перевалку российского сжиженного природного газа в ЕС и перевозку нефти из России.