შვედეთი ამზადებს მსხვილ ინვესტიციას უკრაინული შორი მანძილის იარაღის წარმოებაში
შვედეთი მალე გამოაცხადებს მნიშვნელოვანი თანხების გამოყოფას უკრაინული შორი მანძილის იარაღის შემუშავებისა და წარმოებისთვის. ამის შესახებ შვედეთის თავდაცვის მინისტრმა პოლ ჯონსონმა უკრაინელ კოლეგასთან რუსტემ უმეროვთან შვედეთში გამართულ ერთობლივ ბრიფინგზე განაცხადა.
კერძოდ, ჯონსონმა თქვა, რომ შვედეთი მალე გამოყოფს "მნიშვნელოვან სახსრებს", როგორც ინვესტიციას, რომელიც საშუალებას მისცემს უკრაინას, განახორციელოს საკუთარი შორი მანძილის რაკეტების და დამრტყმელი დრონების მასობრივი წარმოება.
მინისტრმა აღნიშნა, რომ ეს გაკეთდება დანიის მაგალითზე - უკრაინის თავდაცვის ინდუსტრიისკენ თანხების მიმართვით.
„შვედეთი მზადაა, ითანამშრომლოს პარტნიორებთან და მოკავშირეებთან უკრაინის გრძელვადიანი შესაძლებლობების შემდგომი განვითარებისა და გაზრდის მიზნით. უკრაინას უნდა ჰქონდეს ყველაფერი, რაც მას სჭირდება თავის დასაცავად“, - თქვა პოლ ჯონსონმა.
მან გაიხსენა, რომ შვედეთს უკრაინისთვის შვედური იარაღის გამოყენებაზე არანაირი შეზღუდვა არ დაუწესებია.
გასულ კვირას რუსტემ უმეროვმა განაცხადა, რომ ნორვეგია დააფინანსებს უკრაინული იარაღისა და აღჭურვილობის წარმოებას, რითაც შეუერთდება უკრაინის სამხედრო მხარდაჭერის „დანიურ მოდელს“.
20 ნოემბერს დანიაში პირველი შეხვედრა გაიმართა თავდაცვის თანამშრომლობის ახალი ფორმატის „Nordic Group-Ukraine“ ფარგლებში, რომელშიც 12 ქვეყანა შედის.

Швеция готовит крупную инвестицию в производство Украиной своего дальнобойного оружия
Швеция вскоре объявит о выделении значительных средств на разработку и производство Украиной собственного дальнобойного оружия.
Как сообщает "Европейская правда", об этом объявил министр обороны Швеции Пол Йонсон на совместном брифинге с украинским коллегой Рустемом Умеровым в Швеции.
Йонсон заявил, что Швеция вскоре выделит "значительные средства" в качестве инвестиции, что позволит Украине запустить массовое производство собственных дальнобойных ракет и ударных беспилотников.
Министр отметил, что это сделают по примеру Дании – направляя средства в украинский ОПК.
"Швеция готова сотрудничать с партнерами и союзниками для дальнейшего развития и наращивания дальнобойных возможностей Украины. У Украины должно быть все необходимое для того, чтобы защищаться", – заявил Пол Йонсон.
Он напомнил, что Швеция не устанавливала для Украины никаких ограничений на применение шведского оружия.
"Украина реализует свое право на самооборону в соответствии с нормами международного права. Поддержка Украины – это не эскалация", – подчеркнул Йонсон.
Напомним, на прошлой неделе Рустем Умеров заявил, что Норвегия профинансирует производство украинского вооружения и техники, таким образом присоединившись к "датской модели" военной поддержки Украины.
20 ноября в Дании состоялась первая встреча в рамках нового формата оборонного сотрудничества "Северная группа-Украина", в котором всего 12 стран.