მედია: ორბანი ტრამპის ინაუგურაციას არ დაესწრება
უნგრეთის პრემიერ-მინისტრი ვიქტორ ორბანი აშშ-ის არჩეული პრეზიდენტის, დონალდ ტრამპის ინაუგურაციას არ დაესწრება, – ამის შესახებ ინფორმაციას მედია ორბანის პრეს-მდივანზე დაყრდნობით ავრცელებს.
მისივე ცნობით, ორბანი მიწვეული იყო 20 იანვარს ვაშინგტონში დაგეგმილ ინაუგურაციაზე, თუმცა გადაწყდა, აშშ-ში აღარ გაემგზავროს. ამის ნაცვლად იგი 20 იანვარს ბუდაპეშტში პრეზენტაციას გამართავს.
ცნობისთვის: 7 იანვარს აშშ-მა უნგრეთის მთავრობის მაღალჩინოსანს, ორბანის კანცელარიის ხელმძღვანელსა და მის მოკავშირე ანტალ როგანს მაგნიტსკის სიით გათვალისწინებული სანქციები დაუწესა. მიზეზად კორუფციაში მონაწილეობა დასახელდა.
იხილეთ ასევე: VSquare: "ორბანის მრჩევლის მისიამ, "ოცნებისთვის" ტრამპის ადმინისტრაციასთან ურთიერთობები დაელაგებინა, კრახი განიცადა"

СМИ: Орбана на инаугурации Трампа не будет
Премьер-министр Венгрии Виктор Орбан не будет присутствовать на инаугурации избранного президента США Дональда Трампа, намеченной на 20 января, - сообщают венгерские СМИ со ссылкой на прес-спикера Орбана.
По их же информации, Орбан получил приглашение на инаугурацию Трампа, однако в итоге было решено, что в США он не поедет и вместо этого 20 января проведет на родине презентацию некоего проекта - какого имеенно, пока не уточняется.
Напомним, что в начале января США внесли высокопоставленного венгерского чиновника, соратника Орбана Антала Рогана в "Список Магнитского". Причина - его участие в коррупции.