ჩინეთი აშშ-ს საპასუხო ტარიფებს უწესებს
ამერიკის შეერთებული შტატების მიერ ჩინური პროდუქციისთვის დამატებითი საბაჟო გადასახადის დაწესებას პეკინმა ანალოგიური ზომით უპასუხა.
ჩინეთის ხელისუფლების მიერ 4 თებერვალს გამოცხადებული გადაწყვეტილებით, 10 თებერვლიდან აშშ-დან იმპორტირებულ ნავთობზე დაწესდება დამატებით 10%-იანი საბაჟო გადასახადი, ხოლო ნახშირსა და თხევად ბუნებრივ გაზზე - 15%-იანი.
დამატებით 10%-ით დაიბეგრება ამერიკული ავტომანქანების იმპორტი.
ამასთან, ჩინეთის ვაჭრობის სამინისტრომ განაცხადა, რომ აშშ-ს დამატებითი საბაჟო გადასახადების ამოქმედებისთვის უჩივლა მსოფლიო სავაჭრო ორგანიზაციაში.
ამერიკის შეერთებული შტატების პრეზიდენტმა დონალდ ტრამპმა 1 თებერვალს გამოაცხადა, რომ 4 თებერვლიდან დამატებით 10%-იანი საბაჟო გადასახადი დაწესდება ჩინეთიდან იმპორტირებულ საქონელზე.
ტრამპმა ანალოგიური გადაწყვეტილება მიიღო კანადისა და და მექსიკის მიმართაც, თუმცა, 3 თებერვალს, ამ ქევეყნების ლიდერებთან მოლაპარაკების შედეგად, ახალი ტარიფების ამოქმედება 30 დღით შეაჩერა.
პრეზიდენტმა ტრამპმა ახალი ტარიფების შემოღების მიზეზებად დაასახელა შეერთებული შტატების საზღვრების დაცვისა და ნარკოტიკების კონტრაბანდასთან ბრძოლის აუცილებლობა და სავაჭრო ბალანსის დეფიციტი.

Китай ввёл ответные пошлины на импорт из США
Китай ввёл ответные пошлины на импорт из США и начал расследование работы американской корпорации Google на китайском рынке, сообщает Associated Press.
Ввоз угля и сжиженного природного газа будут облагать тарифами в 15 процентов, сырую нефть, сельскохозяйственную технику и автомобили с мощными двигателями — в 10%. Пошлины начнут применять с 10 февраля.
Также Китай ужесточает контроль за экспортом минералов, ключевых для высокотехнологичного производства: вольфрама, теллура, висмута, молибдена и индия. Многие из них США считают критически важными для экономической и национальной безопасности страны.
Кроме того, китайские власти объявили о расследовании в отношении Google по подозрению в антимонопольных нарушениях. Также они ввели санкции против двух американских компаний – PVH Group, которой принадлежат бренды одежды Calvin Klein и Tommy Hilfiger, и биотехнологической фирмы Illumina, у которой есть офисы в Китае.
Сегодня, 4 февраля, в силу должны вступить пошлины в 10% на китайский импорт в США, объявленные ранее американским президентом Дональдом Трампом. Новые тарифы, которые администрация Дональда Трампа планировала ввести против импорта из Мексики и Канады, отложены на месяц после разговоров между президентами США и этих двух стран.