თვითმფრინავი, რომლითაც აშშ–ის სახელმწიფო მდივანი გერმანიაში მიემგზავრებოდა, ტექნიკური პრობლემის გამო ვაშინგტონში დაბრუნდა
14/02/2025 05:40:46 მსოფლიო
თვითმფრინავი, რომლითაც ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივანი მარკო რუბიო გერმანიაში მიემგზავრებოდა, ტექნიკური პრობლემის გამო ვაშინგტონში დაბრუნდა. ინციდენტი 13 თებერვალს, გვიან საღამოს მოხდა.
ამერიკული მედიასაშუალებების ცნობით, თვითმფრინავში სენატის საგარეო ურთიერთობათა კომიტეტის თავმჯდომარე ჯიმ რიშიც იმყოფებოდა. დელეგაცია მიუნხენში უსაფრთხოების საერთაშორისო კონფერენციაში მონაწილეობისთვის მიემგზავრებოდა.
სახელმწიფო დეპარტამენტის პრეს–მდივნის ტემი ბრიუსის ინფორმაციით, "თვითმფრინავში მექანიკური პრობლემა წარმოიშვა, რის გამოც ვაშინგტონის მახლობლად მდებარე ენდრიუსის სამხედრო ბაზაზე დაბრუნდნენ და სახელმწიფო მდივანი გერმანიაში სხვა თვითმფრინავით გაემგზავრება".
დღეს, 14 თებერვალს სახელმწიფო მდივან მარკო რუბიოს მიუნხენში შეხვედრა აქვს დაგეგმილი, მათ შორის უკრაინის პრეზიდენტ ვოლოდიმირ ზელენსკისთან.

У самолёта госсекретаря США возникли проблемы на пути в Мюнхен
У самолёта с госсекретарём США Марко Рубио на борту, который направлялся в Мюнхен на конференцию по безопасности, после вылета возникла "механическая неисправность". В результате борту пришлось вернуться.
Самолёт поздно вечером в четверг по местному времени благополучно приземлился на военном аэродроме Объединённой базы Эндрюс недалеко от Вашингтона, сообщили американские медиа со ссылкой на информацию пресс-службы Госдепартамента.
"Госсекретарь намерен продолжить поездку в Германию на другом самолёте", - цитирует CBS слова представителя американского внешнеполитического ведомства Тэмми Брюс. По информации NBC, проблема у самолёта с Рубио была связана с трещиной на лобовом стекле.
Когда именно теперь Марко Рубио прибудет в Баварию, пока неясно. Конференция в Мюнхене, которая считается одним из самых важных мировых форумов по вопросам в сфере безопасности, ежегодно собирает ведущих политиков, дипломатов и экспертов.
После Германии Марко Рубио планирует посетить Израиль, Саудовскую Аравию и Объединённые Арабские Эмираты.