ზელენსკი ბრიტანეთში ჩავიდა
დასავლური მედიის ცნობით, 2 მარტს ზელენსკი ბრიტანეთში მონაწილეობას მიიღებს უკრაინის უსაფრთხოებისათვის მიძღვნილ ევროპის ლიდერთა სამიტში, რომელიც ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრის კირ სტარმერის მიერ არის ორგანიზებული.
დაგეგმილი ღონისძიების წინ სტარმერი მოლაპარაკებებს გამართავს ზელენსკისთან და იტალიის პრემიერ-მინისტრ ჯორჯია მელონისთან.
მანამდე, პარასკევს ღამე სტარმერს სატელეფონო საუბარი ჰქონდა უკრაინის პრეზიდენტთან ვოლოდიმირ ზელენსკითან და აშშ–ის პრეზიდენტ დონალდ ტრამპთან უკრაინისა და ამერიკის ლიდერებს შორის ოვალურ კაბინეტში მომხდარი სიტყვიერი დაპირისპირების შემდეგ. სტარმერის ოფისის ცნობით, "პრემიერ–მინისტრი ინარჩუნებს თავის ურყევ მხარდაჭერას უკრაინის მიმართ და თამაშობს თავის როლს უკრაინის სუვერენიტეტსა და უსაფრთხოებაზე დაფუძნებული გრძელვადიანი მშვიდობისკენ მიმავალი გზის პოვნაში. იგი მოუთმენლად ელის კვირას საერთაშორისო ლიდერებთან, მათ შორის პრეზიდენტ ზელენსკისთან შეხვედრას".
ცნობისთვის: ზელენსკისა და ტრამპს შორის შელაპარაკება თეთრი სახლის ოვალურ ოფისში 28 თებერვალს მოხდა. ზელენსკი ტრამპს მოუწოდებდა რუსეთის მიმართ სიფრთხილე გამოეჩინა, ხოლო ტრამპი ზელენსკის უპატივცემულობაში ადანაშაულებდა.
შელაპარაკების შემდეგ ვოლოდიმირ ზელენსკიმ თეთრი სახლი დაგეგმილზე ადრე დატოვა, ტრამპის და ზელენსკის ერთობლივი პრესკონფერენცია არ გამართულა.
უკრაინის მინერალური რესურსების შესახებ შეთანხმება გაფორმებული არ არის.
მოგვიანებით უკრაინის პრეზიდენტმა განაცხადა, რომ მოლაპარაკება ორივე მხარისთვის იყო ცუდი. თავის მხრივ, დონალდ ტრამპმა აღნიშნა, რომ ზელენსკის შეუძლია თეთრ სახლში დაბრუნდეს, როცა მზად იქნება მშვიდობისთვის.

Зеленский после визита в США прилетел в Великобританию
Президент Украины Владимир Зеленский после провала переговоров с президентом США Дональдом Трампом в Белом доме прилетел в Лондон. 2 марта Зеленский планирует участвовать в организованном премьер-министром Великобритании Киром Стармером саммите европейских лидеров, посвященном войне России против Украины.
Ожидается, что на встрече лидеры европейских стран обсудят гарантии, которые Европа может предоставить Киеву в случае прекращения боевых действий.
Вчера британский министр торговли Дуглас Александер заявил, что сцены, которые он увидел в Овальном кабинете Белого дома вечером 28 февраля, не только «глубоко тревожат и отрезвляют», но и «самым резким образом демонстрируют степень изменения мира, в котором мы все жили последние 80 лет».
Александер также назвал президента Зеленского «самым смелым политическим лидером в Европе со времен Уинстона Черчилля».
Sky News со ссылкой на европейского дипломата пишет, что Великобритания не позвала на мероприятие в Лондоне страны Балтии и они крайне недовольны таким решением. По словам собеседника издания, эту ситуацию «с интересом подметит Москва».
Кроме того, встречу по Украине анонсировала 1 марта премьер-министр Италии Джорджа Мелони. Она предложила провести саммит с участием Соединенных Штатов.
Зеленский прибыл 28 февраля в Вашингтон в том числе для подписания соглашения о редкоземельных металлах. На встрече в Белом доме между Зеленским и Трампом произошла перепалка. Переговоры завершились досрочно, соглашение так и не было подписано.