„სოციალური სამართლიანობის ცენტრი“: გალში სატრანზიტო ტერმინალის მშენებლობა არც სამშვიდობო პოლიტიკის და არც არაღიარების პოლიტიკის ჩარჩოში არ თავსდება, „ქართული ოცნების“ დუმილი კი ეჭვებსა და კითხვის ნიშნებს წარმოშობს
28/01/2026 12:44:26 კონფლიქტები, პოლიტიკა
„სოციალური სამართლიანობის ცენტრი“ გალში სატრანზიტო ტერმინალის მშენებლობის პროექტს აფასებს და მიიჩნევს, რომ არსებული ინფრასტრუქტურის მშენებლობა არც სამშვიდობო პოლიტიკის და არც არაღიარების პოლიტიკის ჩარჩოში არ თავსდება, ხოლო „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების დუმილი ეჭვებსა და კითხვის ნიშნებს წარმოშობს.
როგორც გავრცელებულ ინფორმაციაშია ნათქვამი, ოფიციალური თბილისის უმოქმედობა და დუმილი გალში მიმდინარე სატრანზიტო პროექტთან დაკავშირებით აჩენს კითხვებს თბილისსა და მოსკოვს/სოხუმს შორის შესაძლო ფარული მოლაპარაკებების შესახებ.
„ბოლო კვირების მანძილზე რეგულარულად ვრცელდებოდა ინფორმაცია გალის რაიონში, ენგურის მიმდებარედ, ახალი სატრანზიტო/საბაჟო ტერმინალის მშენებლობის შესახებ, რომელიც, როგორც საჯარო წყაროებიდან ირკვევა, უკვე დასრულების ეტაპზეა. პროექტის შესახებ საჯაროდ საუბარი 2025 წლის დეკემბერში დაიწყო, თუმცა სატრანზიტო ინფრასტრუქტურის მშენებლობის შესახებ ინფორმაცია საზოგადოებისთვის ჯერ კიდევ 2023 წლიდან იყო ცნობილი. როგორც აფხაზეთში აცხადებენ, ენგურის ახლად აშენებული „საბაჟო ტერმინალი“ უკვე თითქმის მზად არის ტვირთების გასატარებლად და დარჩენილია სისტემის მხოლოდ ტექნიკური აღჭურვა.
ქართულ მხარეს აღნიშნულ საკითხზე რეაგირება არც ერთხელ მოუხდენია, ოფიციალურმა პირებმა მხოლოდ უარყვეს რაიმე ფორმალური შეთანხმების არსებობა აფხაზურ/რუსულ მხარესთან. ოფიციალური თბილისის უმოქმედობა და დუმილი გალში მიმდინარე სატრანზიტო პროექტთან დაკავშირებით აჩენს კითხვებს თბილისსა და მოსკოვს/სოხუმს შორის შესაძლო ფარული მოლაპარაკებების შესახებ“,-აღნიშნულია ინფორმაციაში.
მათივე ცნობით, გალში სატრანზიტო ტერმინალის მშენებლობა არ წარმოადგენს იზოლირებულ ინფრასტრუქტურულ ინიციატივას და ვერ განიხილება ნეიტრალურ ეკონომიკურ პროექტად.
„არსებული ფაქტობრივი გარემოებები ცხადყოფს, რომ საქმე გვაქვს რუსეთის მიერ ოკუპირებულ ტერიტორიაზე ახალი სატრანსპორტო დერეფნის ფორმირებასთან, რომელიც მიზნად ისახავს სანქციების რეჟიმის შესუსტებას, რუსეთის ეკონომიკური იზოლაციის გვერდის ავლას და აფხაზეთში ოკუპაციის კონსოლიდაციას. ამ პროცესში აფხაზეთი ფუნქციურად გადაქცეულია ტრანზიტულ სივრცედ და, თუ ინფრასტრუქტურის გამოყენება ჩაეშვება, საქართველოს როლი გასცდება უბრალოდ „გამტარის“ სტატუსს და ის გახდება სავაჭრო-საბაჟო სქემის მონაწილე, რაც განსაკუთრებით პრობლემურია.
საერთაშორისო სამართლის თვალსაზრისით, მსგავსი ტერმინალის ფუნქციონირება უხეშად ეწინააღმდეგება როგორც ოკუპაციის სამართლებრივ ჩარჩოს, ისე არაღიარების პოლიტიკის ფუნდამენტურ პრინციპებს. დე-ფაქტო რეჟიმის მიერ „საბაჟო“ და „სასაზღვრო“ ინფრასტრუქტურის შექმნა წარმოადგენს სუვერენული უფლებების თვითნებურ მითვისებას, ხოლო საქართველოს ხელისუფლების დუმილი და უმოქმედობა ამ პროცესის მიმართ ფაქტობრივად ასუსტებს ქვეყნის მიერ დეკლარირებულ სამართლებრივ პოზიციებს და ქმნის ლეგიტიმაციის რისკს.
არანაკლებ პრობლემურია სამშვიდობო პოლიტიკის პერსპექტივაც. მიუხედავად იმისა, რომ ეკონომიკური ურთიერთობები და სატრანზიტო პროექტები თეორიულად შეიძლება გამოყენებულ იქნას ნდობის აღდგენისა და კონფლიქტების ტრანსფორმაციის ინსტრუმენტად, გალის ტერმინალის შემთხვევაში არ იკვეთება არც ინკლუზიური დიალოგი და ადგილობრივი მოსახლეობის ინტერესებზე ორიენტაცია და არც საერთაშორისო შუამავლების ჩართულობა. პირიქით, პროცესი ხასიათდება დახურულობით, გაუმჭვირვალობითა და ულტიმატუმის ენით, რაც შერიგების ლოგიკას საფუძვლიანად ეწინააღმდეგება.
საბოლოოდ, გალში სატრანზიტო ტერმინალის მშენებლობა აჩენს სერიოზულ კითხვებს საქართველოს საგარეო და სამშვიდობო პოლიტიკასთან დაკავშირებით. „ქართული ოცნების“ ხელისუფლების მხრიდან თანმიმდევრული რეაგირების, საერთაშორისო პლატფორმებზე საკითხის აქტიურად დაყენებისა და სამართლებრივი მექანიზმების გამოყენების არქონა არა მხოლოდ ასუსტებს არაღიარების პოლიტიკას, არამედ ქმნის შთაბეჭდილებას სტრატეგიული უმოქმედობისა, რომელიც ემსახურება რუსეთის ანექსიურ ინტერესებს რეგიონში. ამ ვითარებაში აუცილებელია შეიქმნას სივრცე პოლიტიკური და საზოგადოებრივი დისკუსიებისთვის, რომელიც ჩამოაყალიბებს სამართლიან პოზიციებს, რომელიც თანადროულად დაეფუძნება საერთაშორისო სამართალს, რეალურ სამშვიდობო მიზნებსა და ადგილობრივი საზოგადოებების ინტერესების პატივისცემას“, - აღნიშნულია ინფორმაციაში.

28/01/2026 12:44:26 Конфликты, Политика
«Бездействие официального Тбилиси в отношении транзитного проекта в Гали порождает вопросы о возможных скрытых договорённостях между Тбилиси и Москвой/Сухуми», заявляют в «Центре социальной справедливости». Организация оценивает проект строительства транзитного терминала и считает, что данная инфраструктура не вписывается ни в рамки мирной политики, ни в политику непризнания, а молчание властей «Грузинской мечты» вызывает подозрения и вопросы.
«В течение последних недель регулярно распространялась информация о строительстве нового транзитного/таможенного терминала в Гальском районе, вблизи реки Ингури, который, как следует из публичных источников, уже находится на стадии завершения. Публичные обсуждения проекта начались в декабре 2025 года, однако информация о строительстве транзитной инфраструктуры была известна общественности ещё с 2023 года. Как заявляют в Абхазии, недавно построенный на Ингури «таможенный терминал» уже почти готов к пропуску грузов, и осталось лишь техническое оснащение системы.
Грузинская сторона ни разу не отреагировала на данный вопрос; официальные лица лишь отрицали наличие каких-либо формальных соглашений с абхазской/российской стороной», — говорится в сообщении.
Строительство транзитного терминала в Гали не является изолированной инфраструктурной инициативой и не может рассматриваться как нейтральный экономический проект, заявляют в «Центре социальной справедливости».
«Существующие фактические обстоятельства свидетельствуют о формировании нового транспортного коридора на оккупированной Россией территории, целью которого является ослабление санкций, наложенных на режим, обход экономической изоляции России и консолидация оккупации в Абхазии. В этом процессе Абхазия функционально превращается в транзитное пространство, и в случае запуска инфраструктуры роль Грузии выйдет за рамки простого «коридора» и превратится в участника торгово-таможенной схемы, что представляет особую проблему.
С точки зрения международного права функционирование подобного терминала грубо противоречит как правовым рамкам оккупации, так и фундаментальным принципам политики непризнания. Создание де-факто режимом «таможенной» и «пограничной» инфраструктуры представляет собой самовольное присвоение суверенных прав, а молчание и бездействие властей Грузии в отношении этого процесса фактически ослабляют декларируемые правовые позиции страны и создают риск легитимации.
Не менее проблематичной является и перспектива мирной политики. Несмотря на то, что экономические связи и транзитные проекты теоретически могут служить инструментом восстановления доверия и трансформации конфликтов, в случае гальского терминала не прослеживаются ни инклюзивный диалог и ориентация на интересы местного населения, ни участие международных посредников. Напротив, процесс характеризуется закрытостью, непрозрачностью и ультимативной риторикой, что принципиально противоречит логике примирения.
В итоге строительство транзитного терминала в Гали поднимает серьёзные вопросы в отношении внешней и мирной политики Грузии. Отсутствие со стороны властей «Грузинской мечты» последовательной реакции, активного вынесения вопроса на международные платформы и использования правовых механизмов не только ослабляет политику непризнания, но и создаёт впечатление стратегического бездействия, служащего аннексионистским интересам России в регионе.
В сложившейся ситуации необходимо создать пространство для политической и общественной дискуссии, которая сформирует справедливые позиции, основанные одновременно на международном праве, реальных мирных целях и уважении интересов местных сообществ», — говорится в сообщении.