25/06/2026 14:46:00 პოლიტიკა, ეკონომიკა
აშშ-ის საერთაშორისო განვითარების საფინანსო კორპორაციამ (DFC) კომპანია PACE Group-თან 25 მილიონი დოლარის ოდენობის მეორე სასესხო შეთანხმება გააფორმა. დაფინანსება ფოთის ახალი საზღვაო პორტის მეორე ნავმისადგომის მშენებლობის დასრულებას მოხმარდება, რაც ნაყარი ტვირთების გადამუშავების შესაძლებლობას მნიშვნელოვნად გაზრდის, – ამის შესახებ საქართველოში აშშ-ის საელჩოს მიერ გავრცელებულ ინფორმაციაშია ნათქვამი.
მათივე ცნობით, პროექტის განხორციელების შედეგად პორტის გამტარუნარიანობა წელიწადში დამატებით ერთი მილიონი ტონით გაიზრდება, გაძლიერდება კრიტიკული ინფრასტრუქტურა და კიდევ უფრო უსაფრთხო და ეფექტიანი გახდება ვაჭრობა ტრანსკასპიური დერეფნის გასწვრივ.
„აღნიშნული პროექტი ეფუძნება DFC-ისა და PACE Group-ის წარმატებულ თანამშრომლობას, რომლის ფარგლებში 2020 წელს ფოთის ახალი საზღვაო პორტის ტერმინალის განვითარებისა და მშენებლობისთვის 50 მილიონი დოლარის სესხი გამოიყო.
DFC აშშ-ის მთავრობის საერთაშორისო საინვესტიციო სააგენტოა, რომლის ინვესტიციები ამერიკელი გადასახადის გადამხდელებისთვის მყარ ეკონომიკურ შედეგებს უზრუნველყოფს და ხელს უწყობს აშშ-ის მოკავშირეებისა და პარტნიორების მდგრად ეკონომიკურ განვითარებას“, – ნათქვამია საელჩოს ინფორმაციაში.

25/06/2026 14:46:00 Politic, Economics
The U.S. International Development Finance Corporation (DFC) has signed a second $25 million loan agreement with PACE Group. The financing will support the completion of the second berth at the New Sea Port of Poti, significantly increasing the port’s bulk cargo handling capacity.
According to the U.S. Embassy in Georgia, the project will increase the port’s annual throughput capacity by an additional one million tons, strengthen critical infrastructure, and make trade along the Trans-Caspian Corridor safer and more efficient.
“This project builds on the successful partnership between DFC and PACE Group. In 2020, DFC provided a $50 million loan to support the development and construction of the New Sea Port of Poti terminal.
DFC is the U.S. Government’s development finance institution. Its investments deliver strong economic returns for American taxpayers while supporting sustainable economic development among U.S. allies and partners,” the embassy’s statement said.