Bloomberg: აშშ-ის ფინანსთა სამინისტრო Credit Suisse-სა და UBS-ს სანქციების გვერდის ავლაში რუსი ოლიგარქების შესაძლო დახმარების შემთხვევების გამოსავლენად ამოწმებს
24/03/2023 06:50:50 პოლიტიკა, სამართალი
აშშ-ის ფინანსთა სამინისტრო ამოწმებს რიგ ბანკებს, მათ შორის - შვეიცარიულ Credit Suisse-სა და UBS-ს, სანქციების გვერდის ავლაში რუსი ოლიგარქების შესაძლო დახმარების შემთხვევების გამოსავლენად, - იუწყება Bloomberg საკუთარ წყროებზე დაყრდნობით.
სააგენტოს ცნობით, მიმდინარე გამოძიების ფარგლებში აშშ-ის ფინანსთა სამინისტრომ უკვე დაგზავნა უწყისები რამდენიმე ამერიკულ ბანკშიც, მაგრამ კონკრეტულად რომელში - ჯერ არ საჯაროვდება.
Bloomberg-ის ერთ-ერთი წყაროს ინფორმაციით, ამერიკულ უწყებას სურს, გამოავლინოს ბანკების ის თანამშრომლები, რომელთაც სანქცირებულ კლიენტებთან ჰქონდათ შეხება, დაადგინოს, როგორ მოწმდებოდნენ ეს კლიენტები ბოლო წლებში და ჰქონდა თუ არა ადგილი კანონის დარღვევას.
გამოცემის ცნობით, შვეიცარიულმა ბანკებმა უწყისები UBS-ის მიერ Credit Suisse-ის ამასწინანდელ შთანთქმამდე მიიღეს.
თავად Credit Suisse-სა და UBS-ში კომენტარისგან თავს იკავებენ.
ცნობისთვის: 2022 წელს აშშ-ის იუსტიციის სამინისტრომ ჩამოაყალიბა საგამოძიებო ჯგუფი KleptoCapture, რომელიც რუსეთის წინააღმდეგ შემოღებული დასავლური სანქციების დაცვას უწევს მონიტორინგს. KleptoCapture-მა დროებით უკვე დააყადაღა რიგი რუსი ოლიგარქების მნიშვნელოვანი აქტივები.
Credit Suisse-თან დავა აქვს საქართველოს მმართველი პარტიის დამფუძნებელს, მილიარდერ ექს-პრემიერ ბიძინა ივანიშვილსაც. ერთი წლის წინ მან შვეიცარიულ ბანკს ბერმუდის სასამართლოში ერთი დავა მოუგო და მისგან 500 მლნ დოლარზე მეტს მიიღებს (Bloomberg 607 მლნ-ზე წერს). მოგვიანებით მხარეები სინგაპურის სასამართლოს გადაწყვეტილებას ელოდნენ. მიმდინარე წლის თებერვალში კი ცნობილი გახდა, რომ Credit Suisse-მა ივანიშვილს 210 მლნ დოლარი გადაუხადა. თუმცა მისი ჯამური სასარჩელო თანხა დაახლოებით $800 მლნ-ს შეადგენდა.
ივანიშვილი ირწმუნება, რომ თანხები ბანკის ყოფილი მენეჯერის - პატრის ლესკოდრონის გამო დაკარგა, რომელიც თაღლითობისთვის გაასამართლეს. ლესკოდრონმა 2020 წელს სიცოცხლე თვითმკვლელობით დაასრულა.
Credit Suisse-თან ივანიშვილის დავის ახალი ეტაპი უკრაინაში რუსეთის შეჭრის შემდეგ დაიწყო. გავრცელდა, მაგალითად, ინფორმაცია ბანკის მიერ მილიარდერის კუთვნილი 2,7 მლრდ გირვანქის დაყადაღების შესახებ, რაც მათ შესაძლო რუსულ წარმომავლობას უკავშირდებოდა.
ივანიშვილის ადვოკატები პერიოდულად ავრცელებენ განცხადებებს, რომელშიც შვეიცარიულ ბანკს პოლიტიკურ ზეწოლაში ადანაშაულებენ.

США расследуют связи Credit Suisse и UBS c российскими олигархами
Министерство юстиции США проверяет ряд банков, в том числе швейцарские Credit Suisse и UBS , на предмет помощи российским олигархам с обходом санкций. Об этом, по информации "Эха Кавказа", сообщает Bloomberg со ссылкой на источники.
По данным агентства, в рамках проводимого расследования Минюст США также направил повестки сотрудникам некоторых крупных американских банков. Каких именно, неизвестно.
Как уточнил один из источников, ведомство хочет выявить сотрудников банка, которые имели дело с клиентами, находящимися под санкциями, и как этих клиентов проверяли в последние годы, и не были ли нарушены законы.
По данным издания, швейцарские банки получили судебные повестки, отправленные ещё до поглощения Credit Suisse UBS. Credit Suisse отказался от комментариев, UBS не ответил на запрос агентства.
В 2022 году Минюст США создал группу KleptoCapture, которая отслеживает соблюдение санкций, введённых в ответ на вторжение России в Украину. Ранее KleptoCapture временно арестовала активы ряда российских олигархов, в том числе несколько суперъяхт стоимостью десятки миллионов долларов.
В конце года Сенат США поддержал поправку к федеральному бюджету, позволяющую использовать конфискованные российские активы для помощи Украине. Документ регулирует использование средств, полученных у российских олигархов. Деньги сначала будут направляться в Госдепартамент, который будет распределять их в качестве международной помощи. Законопроект не описывает механизм конфискации средств, речь идёт только о трате того, что уже изъято.
Напомним, что с Credit Suisse судится экс-премьер Грузии, миллиардер Бидзина Иванишвили. В марте прошлого года издание The Financial Times сообщило, что Иванишвили выиграл иск против швейцарского банка и получит от него более 500 млн долларов (Bloomberg пишет о 607 млн долларах). Решение тогда принял суд на Бермудских островах. Позже стороны ожидали решения суда в Сингапуре. В феврале текущего года стало известно, что Credit Suisse выплатил Иванишвили 210 млн долларов.Общая сумма исков Иванишвили составляла около $800 млн. Иванишвили утверждает, что потерял свои деньги из-за действий бывшего менеджера банка Патриса Лескодрона, который был осужден за мошенничество. Лескодрон покончил жизнь самоубийством в 2020 году.Очередной этап противостояния Иванишвили с Credit Suisse начался после российского вторжения в Украину. Сообщалось, к примеру, что банк заморозил 2,7 млрд фунтов, принадлежащих бизнесмену, на основании того, что средства могут иметь российское происхождение.Адвокаты Иванишвили периодически публикуют заявления, обвиняя Credit Suisse в политическом давлении. Утверждалось, что олигарх до сих пор не может получить деньги, хранящиеся в трастах, учрежденных Credit Suisse.