თბილისში სომხეთისა და აზერბაიჯანის პრემიერ-მინისტრები ჩამოვლენ
სომხეთისა და აზერბაიჯანის პრემიერ-მინისტრები ნიკოლ ფაშინიანი და ალი ასადოვი 26-27 ოქტომბერს თბილისში "აბრეშუმის გზის" რიგით მეოთხე საერთაშორისო ფორუმში მიიღებენ მონაწილეობას.
ამის შესახებ, ღონისძიების ოფიციალურ ვებ-გვერდზე განთავსებულ ინფორმაციაშია ნათქვამი.
ფორუმის სხვა მონაწილეებს შორის იქნებიან აზიის განვითარების ბანკის ვიცე-პრეზიდენტი რობერტა კასალი, აზერბაიჯანის ეკონომიკის მინისტრი მიქაილ ჯაბაროვი, სერბეთის ვაჭრობის მინისტრი ტომისლავ მომიროვიჩი, არაბტა გაერთიანებული საემიროების საგარეო ვაჭრობის სახელმწიფო მინისტრი ტანი ბინ ახმედ ალ ზეიუდი, სპარსეთის ყურის არაბული სახელმწიფოების თანამშრომლობის საბჭოს გენერალური მდივანი ჯასიმ მუჰამედ ალ-ბუდავი. USAID-ის ბიუროს ხელმძღვანელი ევროპასა და ევრაზიაში ერინ ელიზაბეტ მაკი.
ფორუმს საქართველოს პრემიერ-მინისტრი ირაკლი ღარიბაშვილი გახსნის.
საქართველოში ხსენებული ფორუმი უკვე სამჯერ - 2015, 2017 და 2019 წლებში ჩატარებული. წელს ღონისძიებას 60 ქვეყნის 2000-მდე დელეგატი დაესწრება, მათ შორის - ჟურნალისტები, საერთაშორისო ორგანიზაციებისა და კერძო სექტპორის წარმომადგენლები. ფორუმი ფოკუსირებული იქნება ისეთ საკითხებზე, როგორიც არის ვაჭრობის ხელშეწყობა, ელექტრონული კომერციის განვითარება, ციფრული ქსელი, სატრანსპორტო ინფრასტრუქტურა და ენერგეტიკა.
ცნობისთვის: თბილისში ამასწინანდელი ვიზიტის დროს აზერბაიჯანის პრეზიდენტმა ილჰამ ალიევმა განაცხადა, რომ ბაქო მზადაა, ერევანთან მოლაპარაკებები საქართველოში გამართოს. თავის მხრივ საქართველოს პრემიერმა ირაკლი რარიბაშვილმა განაცხადა, რომ "სამშვიდობო შეთანხმება სამხრეთ კავკასიაში გრძელვადინია მშვიდობის დამყარებას შეუწყობს ხელს". თუმცა სომხეთის პრემიერმა ნიკოლ ფაშიანიანმა მოგვიანებით ალიევის ინიციატივის კომენტირებისას განაცხადა, რომ "აზერბაიჯანი მოლაპარაკებების ახალი პლატფორმის შემოტანასა და ამით შესაძლოა, უკვე შეთანხმებული პრინციპების ნეიტრალიზებას ცდილობს".

Премьеры Армении и Азербайджана приедут в Тбилиси на международный форум
Премьер-министры Армении и Азербайджана Никол Пашинян и Али Асадов примут участие в четвертом международном Форуме шелкового пути, который пройдет в Тбилиси 26-27 октября. Об этом, по информации "Эха Кавказа", сообщается на официальном сайте мероприятия.
Среди других участников форума – вице-президент Азиатского банка развития Роберта Касали, министр экономики Азербайджана Микаил Джаббаров, министр торговли Сербии Томислав Момирович, государственный министр внешней торговли Объединенных Арабских Эмиратов Тани бин Ахмед Аль Зейуд, генеральный секретарь Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива Джассим Мухаммед аль-Будайви, глава бюро Агентства международного развития США (USAID) по Европе и Евразии Эрин Элизабет Макки.
Девиз форума, который откроет премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили, – «Соединяя сегодня устойчивое завтра» (Connecting Today Resilient Tomorrow).
Форум шелкового пути ранее проходил в Грузии в 2015, 2017 и 2019 годах. В этом году на мероприятии будут присутствовать до двух тысяч делегатов из 60 стран, в том числе известные журналисты, представители международных организаций и частного сектора. Форум будет сфокусирован на таких вопросах, как содействие торговле, развитие электронной коммерции, цифровая связь, транспортная инфраструктура и энергетика.
Президент Азербайджана Ильхам Алиев, посещая недавно Грузию, заявил в Тбилиси, что Баку готов провести переговоры с Ереваном в Грузии, но для этого необходимо также согласие Армении.В свою очередь, премьер-министр Грузии Ираклий Гарибашвили заявил, что согласен с тем, что мирное соглашение будет способствовать установлению долгосрочного мира на Южном Кавказе.Премьер-министр Армении Никол Пашинян, комментируя предложения Алиева, заявил, что «Азербайджан пытается предложить другую платформу» и, возможно, «хочет нейтрализовать уже согласованные принципы».