2020 წლიდან 2023 წლის 1 სექტემბრამდე პერიოდში შსს 7 322-მა თანამშრომელმა დატოვა
ბოლო არასრული სამი წლის განმავლობაში, 2020 წლიდან 2023 წლის 1 სექტემბრამდე შინაგან საქმეთა სამინისტრო 7 332-მა თანამშრომელმა დატოვა საკუთარი განცხადების საფუძველზე, – იუწყება "რადიო თავისუფლება" უწყებიდან გამოთხოვილ ინფორმაციაზე დაყრდნობით.
"4 ოქტომბერს უწყებას ვკითხეთ, რომელი უწყებიდან (გენერალური ინსპექცია, კრიმინალური პოლიცია, საპატრულო პოლიცია, განსაკუთრებულ საქმეთა დეპარტამენტი და ა.შ) და ქვეუწყებიდან (სასაზღვრო პოლიცია და საგანგებო სიტუაციების მართვის სამსახური) რამდენმა თანამშრომელმა დატოვა საკუთარი პოზიცია და ვითხოვეთ, ეს მონაცემები წლების მიხედვით დაეწყოთ.
საჯარო ინფორმაციის წესით გამოთხოვილ ინფორმაციაზე, ერთი თვის შემდეგ გვიპასუხეს, რომ საკუთარი განცხადების საფუძველზე გათავისუფლებული 7 332 ადამიანის პარალელურად, ამავე პერიოდში შსს-ში მუშაობა დაიწყო 9 437-მა ადამიანმა.
"გასათვალისწინებელია, რომ სამინისტროს მასშტაბიდან გამომდინარე, თანამშრომელთაროტაცია, გადინება და ახალი კადრების მოძიება/დასაქმება მუდმივი და ბუნებრივიპროცესია" - წერია წერილში, რომელშიც დაკონკრეტებული არ არის, რომელი სამსახურიდან რამდენმა ადამიანმა დატოვა სამსახური და არც დროის მიხედვით არის მონაცემები ჩაშლილი", – იტყობინება "რადიო თავისუფლება".
გაოცემის ცნობით, შინაგან საქმეთა სამინისტროს სხვადახვა დანაყოფში ჯამში 40 000-მდე ადამიანი მუშაობს. ბოლო წლების განმავლობაში სისტემატიურად საუბრობენ ამ უწყებიდან კადრების მაღალი გადინების პრობლემის შესახებ - ყოფილი სამართალდამცველების ნაწილი ემიგრაციაში მიდის. 2022 წლის აგვისტოში, შსს-ს პრესსამსახური ამტკიცებდა, რომ ყოფილი თანამშრომლები სისტემის პრობლემებზე სხვა ქვეყნებში თავშესაფრის მიღების მოტივით საუბრობდნენ. 2023 წლის თებერვალში კი მინისტრმა გომელაურმა პარლამენტში გამოსვლისას თქვა, რომ არ არის სიმართლე "ის, რომ რაღაც ტოვებენ და გარბიან ჩვენი პოლიციელები."

За последние неполные три года из МВД Грузии уволились 7332 сотрудника
С начала 2020 по 1 сентября 2023 года из МВД по собственному решению уволились 7332 сотрудника, - такую информацию грузинской службе Радио Свобода предоставили в Министерстве внутренних дел. С соответствующим вопросом журналисты обратились в ведомство 4 октября и через месяц получили ответ на запрошенную информацию.
Между тем, в МВД сообщают, что за тот же период в ведомстве начали работать 9437 новых сотрудников (речь идет о представителях Генеральной инспекции, криминальной и патрульной полиции, служащих Департамента по особым делам, Служб пограничной полиции и по чрезвычайным ситуациям).
«Следует учитывать то, что в зависимости от масштабов министерства ротация сотрудников, отток и набор/наем новых кадров - это постоянный и закономерный процесс», - говорится в письме, в котором не уточняется, сколько человек покинули конкретные структуры и в какое время.
В разных подразделениях МВД работают около 40 тысяч человек. В последние годы систематически распространяется информация о проблеме оттока кадров из этого ведомства - часть бывших сотрудников правоохранительных органов эмигрирует.
В августе 2022 года в пресс-службе МВД заявили, что бывшие сотрудники с целью получения убежища в других странах заявляют о проблемах в системе.В феврале 2023 года министр Вахтанг Гомелаури во время выступления в парламенте назвал заявления о том, «что наши полицейские что-то оставляют и убегают», не соответствующие действительности.