კრემლი ქართველი მაღალჩინოსნების წინააღმდეგ "ტერაქტების მზადებას" გმობს
კრემლმა საქართველოს ხელისუფლების მაღალჩინოსნების წინააღმდეგ "ტერაქტების მზადების" საქმის დეტალები "არ იცის", თუმცა გმობს.
"დეტალები არ ვიცი, თუმცა ჩვენ ვგმობთ ნებისმიერ თავდასხმებს. ისინი მიუღებელია ჩვენთვის, როგორც ტერორიზმის აქტი, მით უფრო - როცა საუბარია მოქმედ პოლიტიკოსებზე, მით უფრო - პოლიტიკური ზეწოლის მსგავსი ძალისმიერი მეთოდების გამოყენებით" - განაცხადა "ივანიშვილზე თავდასხმის მზადების" საქმის შესახებ ჟურნალისტის კითხვის საპასუხოდ კრემლის პრეს-მდივანმა დიმიტრი პესკოვმა.
ცნობისთვის: 24 ივლისს სახელმწიფო უსაფრთხოების სამსახურმა განაცხადა, რომ სუს–ში მიმდინარეობს გამოძიება ტერორისტული აქტის მომზადების და სახელმწიფო ხელისუფლების დასამხობად შეთქმულების ფაქტზე, დანაშაული გათვალისწინებულია საქართველოს სსკ-ის 18-323-ე მუხლის პირველი ნაწილით და 315-ე მუხლის პირველი ნაწილით.
ოფიციალურ განცხადებაში აღნიშნულია, რომ სუს იძიებს უკრაინაში მყოფი, საქართველოს ხელისუფლების ყოფილი მაღალჩინოსნებისა და ძალოვანი უწყებების ყოფილი თანამშრომლების ორგანიზებით და დაფინანსებით, საქართველოში დანაშაულებრივი ქმედებების, მათ შორის, პარტია „ქართული ოცნების“ საპატიო თავმჯდომარის ბიძინა ივანიშვილის მკვლელობის მომზადების ფაქტებს.
სისხლის სამართლის საქმის ფარგლებში თბილისის საქალაქო სასამართლოში მაგისტრატი მოსამარლის თანდასწრებით რამდენიმე დღეა, უკრაინაში მებრძოლი ქართველების დაკითხვა მიმდინარეობს.

В Кремле прокомментировали заявления о подготовке покушения на Иванишвили
Пресс-секретарь президента России Дмитрий Песков ответил на вопрос о возможной подготовке покушения на основателя и почетного председателя партии «Грузинская мечта» Бидзину Иванишвили. Ранее об этом заявили в СГБ Грузии и лидеры грузинской правящей партии.
«Я не могу прокомментировать, потому что я не знаю детали. Мы осуждаем любые покушения, мы считаем, что неприемлемо. Мы считаем, что любое покушение – это акт терроризма, тем более на действующих политиков, тем более с привнесение таких незаконных силовых методов политического давления. Но деталей я не знаю, поэтому большего сказать не могу», – сказал он журналистам.
В СГБ 24 июля заявили, что расследование ведется по уголовным статьям о подготовке теракта и заговоре с целью свержения государственной власти. По версии спецслужбы, покушение на Иванишвили пытались организовать бывшие высокопоставленные чиновники и сотрудники правоохранительных органов Грузии, которые сейчас находятся в Украине.
Премьер Грузии Ираклий Кобахидзе заявил, что попытка покушения на Иванишвили является почерком тех же сил, которые пытались сделать это в Словакии и США, покушаясь на премьера Роберта Фицо и кандидата в президенты Дональда Трампа.