ლუკაშენკო: "რუსეთი უკრაინას ბელორუსის ტერიტორიიდან ჩემი ნებართვის გარეშე დაესხა თავს"
ბელორუსის ავტორიტარი ლიდერი ირწმუნება, რომ პუტინის ჯარი უკრაინაში ბელორუსის ტერიტორიიდან მისი ნებართვის გარეშე შეიჭრა. ალექსანდრე ლუკაშენკოს მტკიცებით, 2022 წლის თებერვალში რუსეთის ლიდერს იგი არ გაუფრთხილებია, რომ ბელორუსის ტერიტორიიდან უკრაინაზე თავდასხმას აპირებდა.
"მოგეხსენებათ, იმხანად ტარდებოდა წვრთნები რამდენიმე ათასი რუსი სამხედროს მონაწილეობით. პუტინმა დაიწყო ამ ჯარების გაყვანა იმ ადგილიდან, სადაც ისინი იმყოფებოდნენ - ბელორუსის სამხრეთიდან, გზის გასწვრივ, უკრაინასთან საზღვრის პირზე. რაღაც მომენტში კი მან თავისი ჯარი კიევისკენ გადაამისამართა" - განაცხადა ბელორუსმა ავტორიტარმა ლიდერმა BBC-სთან ინტერვიუში და იქვე გამოთქვა რწმენა, რომ "[კიევმა - რედ.] რუსული ჯარის პროვოცირება მოახდინა".
მისივე თქმით, "ის, თუ როგორ გავიდოდა რუსული ჯარი ბელორუსის ტერიტორიიდან - კიევის თუ მინსკის გავლით, მხოლოდ პუტინზე იყო დამოკიდებული". ჟურნალისტის დამაზუსტებელ კითხვას, ხომ არ დაჰკავშირებია იგი იმ მომენტში პუტინს ტელეფონით, რათა გაერკვია, რა ხდებოდა, ლუკაშენკომ უარყოფითად უპასუხა და იქვე განმარტა - "არც მას დაურეკია, არც მე დავკავშირებივარ, რადგან ჯარი მისია და უფლება აქვს, სადაც უნდა, იქ გაიყვანოსო".
ცნობისთვის: რუსეთს არაერთგზის გამოუყენებია ბელორუსის ტერიტორია უკრაინაზე სარაკეტო იერიშების განსახორციელებლად, დაჭრილი რუსი სამხედროების სამკურნალოდ, საწვრთნელად, ასევე შეიარაღებისა და ტექნიკის ფრონტზე გადასასროლად. გარდა ამისა, რუსეთს ბელორუსის ტერიტორიაზე ჩატარებული აქვს წვრთნები ტაქტიკური ბირთვული იარაღის გამოყენებაში, ომის დაწყების შემდეგ კი ბელორუსში თავად ეს ტაქტიკური ბირთვული იარაღიც განათავსა, თუმცა ლუკაშენკო ირწმუნება, რომ მისი ნებართვის გარეშე მოსკოვი მას ვერ გამოიყენებს, ბელორუსი კი გამოიყენებს მხოლოდ მასზე თავდასხმის შემთხვევაში - თავად მინსკი თავდასხმას არავისზე აპირებს".
უკრაინაში რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრიდან მალევე, 2022 წლის მარტში კრემლში პუტინთამ გამართულ შეხვედრაზე ლუკაშენკო აცხადებდა, რომ "კიევი რუსეთისა და ბელორუსის ჯარებზე თავდასხმას გეგმავდა და [უკრაინაში რუსეთის შეჭრამდე - რედ.] 6 საათით ადრე რომ პრევენციული დარტყმა არ განხორციელებულიყო, უკრაინელები შეუტევდნენ რუსებსა და ბელორუსებს, რომლებიც იმხანად ბელორუსის ტერიტორიაზე ერთობლივ წვრთნებს ატარებდნენ". "ასე, რომ, ეს ომი ჩვენ არ გაგვიჩაღებია - ჩვენი სინდისი სუფთაა" - ირწუნებოდა ლუკაშენკო და იქვე ახსენებდა რაღაც "უკრაინელთა მიერ მომზადებული თავდასხმის რუკებს", რომლებიც რეალურად, არსად არავისთვის წარუდგენია არც მაშინ, არც შემდგომში.

Лукашенко заявил, что Путин вторгся в Украину с территории Беларуси без его разрешения
Президент РФ Владимир Путин в феврале 2022 года не предупредил своего белорусского коллегу Александра Лукашенко о том, что он собирается напасть с территории Беларуси на Украину. Об этом Лукашенко заявил в интервью BBC.
«Проходили учения с участием нескольких тысяч российских солдат. Путин начал выводить эти войска с того места, где они находились на юге Беларуси, вниз по дороге, вдоль границы с Украиной. В какой-то момент он перенаправил часть этих войск на Киев. Я уверен, что их спровоцировали», — сказал Лукашенко.
По его словам, то, как российские войска будут выходить с территории Беларуси, зависело только от Путина. Он мог это сделать через Киев или через Минск, отметил Лукашенко. Журналист спросил, не позвонил ли в этот момент белорусский президент Путину, чтобы уточнить, что происходит. «Нет. Он мне не звонил. И я ему не звонил. Это его войска, и он имеет право выводить их, куда хочет», — сказал Лукашенко.
При этом после начала войны Россия разместила тактическое ядерное оружие в Беларуси. Однако Лукашенко заверил, что без его согласия Путин не сможет применить это оружие в конфликте против Украины. Сам же он готов прибегнуть к нему, «только если сапог одного [иностранного] солдата ступит на территорию Беларуси». «Мы не планируем ни на кого нападать», — заверил Лукашенко.
В марте 2022 года Лукашенко на встрече с Путиным в Кремле заявил, что Киев готовил нападение на российские и белорусские войска. «Если бы за шесть часов до операции (российского вторжения. — ТМТ) не был нанесен превентивный удар, <…> они бы атаковали наши войска Беларуси и России, которые были на учениях. Поэтому не мы развязали эту войну, у нас совесть чиста», — подчеркивал Лукашенко. Он также обещал показать Путину «карты подготовки нападения Украины».
Россия неоднократно использовала территорию Беларуси для запуска ракет по Украине, лечения своих военных, переброски оружия и техники, а также для тренировок. Кроме того, Россия провела в Беларуси военные учения по использованию тактического ядерного оружия.