არასათანადო მოპყრობისა და ძალადობის ბრალდებით ოთხი სამართალდამცველის მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნა დაიწყო
28/11/2022 07:08:29 სამართალი
სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურის განცხადებით, უწყებამ მიმდინარე წლის ოქტომბრის და ნოემბრის თვეში ჩატარებული საგამოძიებო და საპროცესო მოქმედებების შედეგად არასათანადო მოპყრობის და ძალადობის ფაქტები გამოავლინა, რის შემდეგაც ოთხი სამართალდამცავის მიმართ სისხლის სამართლებრივი დევნა დაიწყო.
„დანაშაულში მხილებულია სპეციალური პენიტენციური სამსახურის პენიტენციური დეპარტამენტის ესკორტირებისა და სპეციალურ ღონისძიებათა მთავარი სამმართველოს ესკორტის უფროსი ოფიცერი დ.დ., რომელმაც 2022 წლის 20 აგვისტოს, ქ. თბილისში, შპს „ფსიქიკური ჯანმრთელობისა და ნარკომანიის პრევენციის ცენტრში“, სადაც განთავსებული იყვნენ ფსიქიკური პრობლემების მქონე პატიმრები, არაჯეროვნად შეასრულა მისდამი დაკისრებული ფუნქციები. მან ცვლის გადაბარება უსაფრთხოდ ვერ უზრუნველყო და პატიმრები დაუდევარი დამოკიდებულებით, მუდმივი მეთვალყურეობის გარეშე დატოვა, რის შედეგადაც ერთ-ერთ ჯგუფის წევრს, რომელიც ასევე წინდახედულობის ნორმის დაუცველად გადაადგილდებოდა სამსახურებრივი-საშტატო იარაღით, მიეპარა პატიმარი გ.ს. და შარვლის საქამრეში არსებული იარაღის შესანახი სპეციალური ბუდიდან სამსახურებრივი ცეცხლსასროლი იარაღი ამოაცალა, რომლის გამოყენებითაც განახორციელა სამი გასროლა. ერთ-ერთი გასროლით მან თავის არეში ცეცხლნასროლი ჭრილობა მიიყენა, რასაც შედეგად მისი გარდაცვალება მოჰყვა.
ზემოაღნიშნულ საქმეზე, საქართველოს პროკურატურამ, სპეციალური პენიტენციური სამსახურის ოფიცერს (ჯგუფის უფროსს) ბრალდება სამსახურებრივი გულგრილობისთვის წარუდგინა. დანაშაული გათვალისწინებულია საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 342-ე მუხლის მე-2 ნაწილით.
დანაშაულში მხილებულია შინაგან საქმეთა სამინისტროს, განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის ინსპექტორი გ.ლ., რომელმაც მასთან ურთიერთობაში მყოფ ქალბატონს პირადი ცხოვრების საიდუმლო გაუვრცელა. კერძოდ, 2022 წლის მარტის თვეში, მეგობარ ქალთან ურთიერთობის გაწყვეტით გაბრაზებულმა გ.ლ-მ, შურისძიების მიზნით მასთან ურთიერთობაში მყოფი ქალის მეუღლეს, სოც. ქსელის „მესენჯერის“ საშუალებით ქალის ნახევრად შიშველი, ინტიმური შინაარსის ფოტოსურათი გაუგზავნა და მიწერა, რომ ცოლი ღალატობდა. აღნიშნული ქმედების შედეგად, დაზარალებულს მორალური სახის ზიანი მიადგა.
დაზარალებული ქალის მიერ სპეციალური საგამოძიებო სამსახურისთვის მომართვიდან მალევე, გატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, განსაკუთრებულ დავალებათა დეპარტამენტის ინსპექტორი დაკავებულ იქნა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 157-ე პრიმა მუხლით.
დანაშაულში მხილებულია საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სამხედრო პოლიციის თანამშრომელი ზ.მ., რომელმაც 2022 წლის 17 ნოემბერს, ყოფით ნიადაგზე არასრულწლოვანი შვილების თანდასწრებით მეუღლეს სიტყვიერი და ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა. დაზარალებულმა, განხორციელებული ძალადობის შედეგად ძლიერი ფიზიკური ტკივილი განიცადა და სხეულის დაზიანება მიიღო. დაზარალებულის მიერ სპეციალური საგამოძიებო სამსახურისთვის მომართვიდან მალევე, გატარებული ოპერატიული და საგამოძიებო მოქმედებების შედეგად, სამხედრო პოლიციის თანამშრომელი დაკავებულ იქნა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის, 126′ მუხლით და 11′- 151-ე მუხლის მე-2 ნაწილით გათვალისწინებული დანაშაულისთვის.
სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის მიერ ჩატარებული გამოძიების შედეგად, არასათანადო მოპყრობის ფაქტზე მხილებულ იქნა სპეციალური პენიტენციური სამსახურის პენიტენციური დეპარტამენტის გარე დაცვისა და ინფორმაციულ-ტექნიკური უსაფრთხოების მთავარი სამმართველოს ინსპექტორი.
2022 წლის ნოემბრის თვეში, სხვადასხვა დროს, ქალაქ ბათუმში, სპეციალური პენიტენციური სამსახურის პენიტენციური დეპარტამენტის №3 პენიტენციურ დაწესებულებაში, პენიტენციური დეპარტამენტის გარე დაცვისა და ინფორმაციულ-ტექნიკური უსაფრთხოების მთავარი სამმართველოს უფროსმა ინსპექტორმა თ.შ.-მ, რომელსაც ევალებოდა სამხედრო სავალდებულო სამსახურში მყოფი ჯარისკაცების სამსახურებრივი მოვალეობის სათანადოდ შესრულების ორგანიზება და კონტროლი, სამსახურებრივ უფლებამოსილებას გადაამეტა და დისციპლინის დარღვევისთვის ოთხ წვევამდელს ფიზიკური შეურაცხყოფა მიაყენა.
სპეციალურმა საგამოძიებო სამსახურმა დანაშაულში მამხილებელი მტკიცებულებების მოპოვების შემდეგ, „სპეციალური საგამოძიებო სამსახურის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-19 მუხლით გათვალისწინებული უფლებამოსილება გამოიყენა და სისხლისსამართლებრივი დევნის დაწყების მოთხოვნით წერილობითი წინადადებებით პროკურორს მიმართა, რის შემდეგაც საქართველოს პროკურატურის მხრიდან დანაშაულში მხილებული ინსპექტორის მიმართ სისხლისსამართლებრივი დევნა საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსის 333-ე მუხლის მე-3 ნაწილის „ბ“ ქვეპუნქტით დაიწყო.
სპეციალური საგამოძიებო სამსახური ზემოაღნიშნულ საქმეებზე გამოძიებას აგრძელებს.
სპეციალური საგამოძიებო სამსახური 2022 წლის პირველ მარტს ამოქმედდა, შექმნის დღიდან მოყოლებული, სამსახურის მიერ არასათანადო მოპყრობის და სამართალდამცავების მიერ ჩადენილი ძალადობრივი დანაშაულების გამოძიების შედეგად, სისხლის სამართლებრივი დევნა 23 სამართალდამცავის მიმართ არის დაწყებული", –. აცხადებს სპეციალური საგამოძიებო სამსახური

Investigation Reveals 4 Cases of Ill-treatment, Violence by Law Enforcement
As a result of the investigative and procedural actions, the Special Investigation Service revealed the facts of ill-treatment and violence, after which criminal prosecution was launched against 4 law enforcement officers in October and November of this year, The Special Investigation Service reports.
"The Senior Escort officer of the Main Division of Escort and Special Events of the Penitentiary Department of the Special Penitentiary Service, D.D. was exposed for the crime. He improperly performed his duties on August 20, 2022, at the "Mental Health and Drug Addiction Prevention Center" LLC, where prisoners with mental health problems were housed. He could not ensure the safe transfer of his shift and the prisoners left without constant supervision. As a result, prisoner G.S. sneaked up on one of the security group members, who was also moving around in violation of the standard of prudence with a service-staff weapon and took out his service firearm from a special holster stored in the trouser belt. He fired three shots with the mentioned firearm. With one of the shots, he inflicted a headshot wound, resulting in his death. For the above-mentioned case, the Prosecutor's Office of Georgia charged the officer (head of the group) of the Special Penitentiary Service with indifference according to Article 342, Paragraph 2 of the Criminal Code of Georgia.
The Inspector of the Special Tasks Department of the Ministry of Internal Affairs (MIA), G.L. was exposed to the crime of disclosure of information on the private life of a woman who was in a relationship with him. in March 2022, G.L. was angry about breaking up with a female friend and for revenge sent an intimate content photo of the half-naked woman to the woman's husband through the social network "Messenger", and wrote him that his wife was cheating. Shortly, after the victim woman applied to the Special Investigation Service, as a result of operational and investigative actions, the Inspector of the Special Tasks Department of MIA was arrested by Article 157 of the Criminal Code of Georgia.
The military police officer of the Ministry of Defence of Georgia (MoD) in presence of their minor children, Z.M. verbally and physically assaulted his wife on November 17, 2022, and he was found guilty of this crime. As a result of the violence, the victim suffered severe physical pain and body damage. Shortly, after the victim woman applied to the Special Investigation Service, as a result of operational and investigative actions, a military police officer was arrested for the crime by Article 126', Article 11' and 151, Part 2 of the Criminal Code of Georgia.
As a result of the investigation conducted by the Special Investigation Service, the Inspector of the Main Division of External Protection and Information-Technical Security of the Penitentiary Department of the Special Penitentiary Service is exposed for ill-treatment. The Senior Inspector of the above-mentioned Service, who was in charge of organizing and controlling the proper performance of the duties of the soldiers in compulsory military service, exceeded his authority and physically assaulted 4 conscripts for violating discipline in Batumi city, in the penitentiary institution No. 3 of the Penitentiary Department of the Special Penitentiary Service. The mentioned actions took place in November 2022, in different periods. After obtaining evidence incriminating the crime, the Special Investigation Service used the mandate provided by Article 19 of the Law of Georgia "On Special Investigation Service" and addressed the Prosecutor General with written proposals for the request to initiate criminal prosecution. After that, the Prosecutor's Office of Georgia launched criminal prosecution against the inspector who was exposed to crime by Article 333, paragraph 3, subparagraph "b" of the Criminal Code of Georgia.
The Special Investigation Service continues to investigate the above-mentioned cases. As a result of the investigation of the ill-treatment and violent crimes committed by law enforcement officers, the Special Investigation Service, since its creation, launched criminal prosecutions against 23 law enforcement officers," reads the statement.