"გასულ წელს პოლიციამ 202 ნარკორეალიზატორი დააკავა, რაც ბოლო წლების განმავლობაში ყველაზე მაღალი ციფრია"
21/02/2023 12:38:34 სამართალი
"გასულ წელს პოლიციამ 202 ნარკორეალიზატორი დააკავა, რაც ბოლო წლების განმავლობაში ყველაზე მაღალი ციფრია. ასევე დაკავებულია ნარკოტიკებით ონლაინვაჭრობაში ჩართული 62 პირი, დაიხურა 12 ინტერნეტ ნარკოსარეალიზაციო მაღაზია", - ამის შესახებ შინაგან საქმეთა მინისტრმა, ვახტანგ გომელაურმა პარლამენტში, „მინისტრის საათის“ ფორმატში მოხსენებით გამოსვლისას განაცხადა.
ვახტანგ გომელაურმა კიბერდანაშაულისა და ტრეფიკინგის სტატისტიკურ მონაცემებზეც ისაუბრა და აღნიშნა, რომ სამართალდამცველებმა მხოლოდ გასულ წელს 184 კიბერდამნაშავე დააკავეს, ტრეფიკინგის ბრალდებით კი პასუხისგებაშია მიცემული 5 პირი, ამასთანავე, ტრეფიკინგის პრევენციის მიზნით შექმნილმა მობილურმა ჯგუფებმა რისკის შემცველი ათეულობით ობიექტი შეამოწმეს.
„დაკავებულია და სისხლის სამართლის პასუხისგებაშია მიცემული 184 კიბერდამნაშავე. ტრეფიკინგის ბრალდებით პასუხისგებაშია მიცემული 5 პირი. ტრეფიკინგის პრევენციის მიზნით შექმნილმა მობილურმა ჯგუფებმა რისკის შემცველი 40 ობიექტი შეამოწმეს. 2021 წლის მსგავსად, ტრეფიკინგის შესახებ ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო დეპარტამენტის 2022 წლის ანგარიშში, ადამიანით ვაჭრობის წინააღმდეგ სახელმწიფოების მიერ განხორციელებული ღონისძიებების მიხედვით, საქართველო ადგილს იკავებს მსოფლიოს მასშტაბით უმაღლეს საფეხურზე - პირველ კალათაში“,- განაცხადა ვახტანგ გომელაურმა.

Глава МВД Грузии заявил об успехах в борьбе с преступностью
Министр внутренних дел Грузии Вахтаг Гомелаури заявил, что показатель раскрываемости преступлений в стране достиг 62% и это беспрецедентно высокая цифра, - информирует "Эхо Кавказа".
Министр во вторник пришел в парламент на «министерский час» и выступил с отчетом о работе ведомства, сообщает агентство «Новости-Грузия».
По словам Гомелаури, показатель раскрываемости преступлений на 12% превысил результаты 2021 года. Одновременно, заявил министр, уменьшилось число преступлений, в том числе убийств и покушений на убийство.
Он сообщил, что в 2022 году МВД было задержано 307 человек, находящихся в розыске, в том числе 37 человек по красному циркуляру Интерпола.
В различных странах Европы, по его словам, при непосредственном участии полицейских атташе Грузии было проведено восемь масштабных совместных полицейских операций.
В 2022 году в Грузии к уголовной ответственности были привлечены шесть воров в законе, а 79 человек арестованы и обвинены по факту «членства в воровском мире», обращении и поддержке «воровского мира».
За год в стране были арестованы 202 наркоторговца, 184 человека - по обвинению в киберпреступлениях и пять человек по обвинению в торговле людьми.