ბაჩიაშვილს 2,5 მილიონ ლარიანი გირაო შეეფარდა
„ქართული ოცნების" დამფუძნებლის ბიძინა ივანიშვილის კრიპტოვალუტის მითვისების საქმეზე ბრალდებულ თანაინვესტირების ფონდის ყოფილ ხელმძღვანელს გიორგი ბაჩიაშვილს აღკვეთი ღონისძიების სახით 2 მილიონ 500 ათას ლარიანი გირაო შეეფარდა. ბრალდება 3 მილიონ ლარს მოითხოვდა. ბრალდებულს გამოძიების დასრულებამდე ქვეყნის დატოვება აეკრძალა და მისი კუთვნილი საქართველოს და რუსეთის ფედერაციის პასპორტების საგამოძიებო უწყებისთვის ჩაბარება დაევალა.
მან მოკლე კომენტარი გააკეთა მედიასთან. თქვა, რომ თავადაც გაოგნებულია ბრალდებით. ამასთან, აღნიშნა, რომ ქვეყანაში სამი კვირის წინ ჩამოვიდა და ქვეყნის დატოვება რომ სდომოდა, არც ჩამოვიდოდა.
„არ ვიცი, გაოგნებული ვარ. 8 წლის შემდეგ, როგორ შეიძლება დააბრალო“, - განაცხადა გიორგი ბაჩიაშვილმა და დასძინა,"ვარ აბსოლუტურად უდანაშაულო. არანაირი აქტი, რომელიც აქ იყო ნახსენები, არ ჩამიდენია, შესაბამისად, ბოლომდე დავიცავ ჩემ სიმართლეს“.
საქმე არ ეხება 2017 წლის ეპიზოდს. კერძოდ, პროკურატურის ცნობით, ბაჩიაშვილმა ინვესტორს ჩადებული ინვესტიციიდან მიღებული სრული მოგების სანაცვლოდ მხოლოდ 536 900 აშშ დოლარი გადასცა, ხოლო დარჩენილი ინვესტორის კუთვნილი 8 253.13 ოდენობის ბიტკოინი მართლსაწინააღმდეგოდ მიითვისა, რომლის ღირებულებაც მისი მართლსაწინააღმდეგოდ დაუფლების პერიოდში 39 215 820 აშშ დოლარს შეადგენდა. პროკურატურას ინვესტორის ვინაობა არ გაუმჟღანებია, მხოლოდ სასამართლო პროცესზე გაირკვა, რომ ბიძინა ივანიშვილზეა საუბარი.
ბრალდებულის ადვოკატი ამბობს, რომ ბაჩიაშვილი წლების განმავლობაში მუშაობდა ისეთ კომპანიებში წამყვან თანამდებობებზე, რომლებიც პირდაპირ თუ ირიბად დაკავშირებლნი არიან დაზარალებულთან და გაუგებარია, რატომ გახსენეს ეპიზოდი 8 წლის შემდეგ, მით უფრო, რომ მისი მტკიცებით, არსებობს "ბანკ ქართუს" სასესხო ხელშეკრულება და მისი დაფარვის მტკიცებულება.

Георгию Бачиашвили в качестве меры пресечения избран залог в размере 2,5 млн лари
Бывшему главе Фонда соинвестирования Георгию Бачиашвили, обвиняемому по делу о незаконном присвоении криптовалюты основателя «Грузинской мечты» Бидзины Иванишвили, в качестве меры пресечения избран залог в размере 2 миллионов 500 тысяч лари, - информирует "Эхо Кавказа".
Ему также запретили выезжать из страны до завершения расследования дела и обязали сдать в следственный орган грузинский и российский паспорта.
Об этом решении некоторое время назад сообщила судья Тбилисского городского суда Тамар Мчедлишвили, пишет «ИнтерпрессНьюс».
Для справки: прокуратура требовала применить к нему меру пресечения в виде залога в размере 3 млн лари. Сам подсудимый Георгий Бачиашвили заявил на судебном заседании, что никогда не совершал преступления и ему непонятно, почему он в этом процессе. Для справки, дело касается действий, предпринятых в 2017 году. В частности, по версии прокуратуры, Бачиашвили передал инвестору только 536 900 долларов США вместо полной прибыли от вложенной инвестиции, а остальные 8 253,13 биткоина, принадлежащие инвестору, незаконно присвоил себе. Стоимость этих биткоинов в период незаконного завладения ими составляла 39 215 820 долларов США.