რუსმა მწერალმა ვიკტორ შენდეროვიჩმა საქართველოში არშემოშვების გამო სასამართლოს მიმართა
რუსმა მწერალმა, პუბლიცისტმა და სატირიკოსმა ვიკტორ შენდეროვიჩმა თბილისის საქალაქო სასამართლოში სარჩელი შეიტანა. მან სამართლებრივი დავა საქართველოში არშემოშვების გამო დაიწყო.
„თვე-ნახევრის წინ საქართველოს შსს-მ არ შემომიშვა ქვეყანაში, მიზეზების ახსნის გარეშე. თბილისსა და ბათუმში ჩაიშალა ჩემი ორი წარმოდგენა. მე გადავწყვიტე შანსი მივცე ძვირფას საქართველოს სახელმწიფოს, გამოასწოროს ეს შეცდომა და სარჩელი შევიტანე", - დაწერა შენდეროვიჩმა „ფეისბუქში" პირად გვერდზე.
შენდეროვიჩის ინტერესების დამცველი, ადვოკატი და უფლებადამცველი მარია არხიპოვა აღნიშნავს, რომ ადმინისტრაციული სარჩელი თბილისის საქალაქო სასამართლოში 17 ივლისს შეიტანეს.
როგორც ადვოკატმა განმარტა, საზღვარზე არ გაითვალისწინეს არგუმენტები, რომ ვიკტორ შენდეროვიჩი ადრე საქართველოში იმყოფებოდა, ასევე - მას ორი გამოსვლა ჰქონდა დაგეგმილი, რომლის ბილეთებიც უკვე გაყიდული იყო.
სარჩელის განხილვის თარიღი მოგვიანებით გახდება ცნობილი.
შენდეროვიჩი 1 ივნისს თბილისის საერთაშორისო აეროპორტის სასაზღვრო კონტროლის ზონიდან უკან დააბრუნეს, ისრაელის რეისით, საიდანაც იგი საქართველოში ჩამოფრინდა. მისთვის საქართველოში არშემოშვების მიზეზები არ განუმარტავთ.

Виктор Шендерович обжаловал запрет на въезд в Грузию
Российский писатель и публицист Виктор Шендерович обжаловал запрет на въезд в Грузию, - информирует "Эхо Кавказа".
«Полтора месяца назад МВД Грузии не пустило меня в страну без объяснения причин, сорвав два выступления, в Тбилиси и Батуми. Я решил дать шанс уважаемому грузинскому государству исправить эту ошибку – и подал иск», – написал Шендерович в соцсети.
Как сообщила адвокат и правозащитница Мария Архипова, административный иск к МВД Грузии был подан сегодня, 17 июля. Он будет рассматриваться в Тбилисском городском суде.
По её словам, на границе не были приняты доводы, что ранее Виктор Шендерович посещал Грузию, а также, что у него были запланированы два выступления, на которые к приезду писателя уже были проданы билеты.
О дате рассмотрения иска в Тбилисском городском суде будет сообщено позднее, сообщается на сайте Ассоциации адвокатов России за права человека.