პუტინს რუსეთში დაკავებული ამერიკელი ჟურნალისტის ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელში გაცვლა სურს
რუსეთის პრეზიდენტმა ვლადიმირ პუტინმა ამერიკული არხის Fox News-ის ყოფილ წამყვან ტაკერ კარლსონთან ინტერვიუში კომენტარი გააკეთა აშშ-სა და რუსეთს შორის პატიმრების გაცვლის შესახებ მოლაპარაკებებზე. მანამდე მედიაში გავრცელდა ინფორმაცია, რომ მოსკოვი დაჟინებით მოითხოვს საქართველოს მოქალაქის ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობისთვის გერმანიაში გასამართლებული, რუსეთის სპეცსამსახურების თანამშრომლის ვადიმ კრასიკოვის გათავისუფლებას. პუტინმა გვარების დასახელების გარეშე დაადასტურა ეს ინფორმაცია.
„შეერთებულ შტატების მოკავშირე ქვეყანაში ზის ადამიანი, რომელმაც პატრიოტული მიზეზების გამო მოახდინა ევროპის ერთ-ერთ დედაქალაქში ბანდიტის ლიკვიდაცია. [...]მან ეს საკუთარი ინიციატივით გააკეთა თუ არა, ეს სხვა საკითხია“, - განაცხადა პუტინმა.
რუსეთის პრეზიდენტმა დაუშვა, გაათავისუფლოს რუსეთში ჯაშუშობის ბრალდებით დაკავებული ამერიკელი ჟურნალისტი ევან გერშკოვიჩი, თუ ეს საკითხი გადაწყდება „სპეცსამსახურების არხებით“. პუტინი ამბობს, რომ ჟურნალისტი „იღებდა დახურულ, საიდუმლო ინფორმაციას და ამას ფარულად აკეთებდა“.
„არ ვიცი, შეიძლება ვინმემ ჩაითრია, იქნებ ყველაფერი დაუფიქრებლად, საკუთარი ინიციატივით გააკეთა. მაგრამ სინამდვილეში ამას ჯაშუშობა ჰქვია. და ყველაფერი დადასტურდა, რადგან ამ ინფორმაციის მიღებისას დაიჭირეს“, - დასძინა მან.
ხანგოშვილი 2019 წლის 23 აგვისტოს ბერლინის ცენტრში მდებარე პარკში ცეცხლსასროლი იარაღით მოკლეს. მისი მკვლელობისთვის ვადიმ კრასიკოვი დააკავეს, რომლის რუსეთში დაბრუნებასაც მოსკოვი ეს წლები მუდმივად ცდილობდა.
გამოცემა The Insider, დამოუკიდებელი ჯგუფი Bellingcat და ჟურნალი Der Spiegel იტყობინება, რომ საქართველოს მოქალაქე ზელიმხან ხანგოშვილის მკველელი ვადიმ კრასიკოვი, ფსბ-ს სპეციალურ ქვედანაყოფ „ვიმპელში“ მსახურობდა. როგორც გამომძიებლები აღნიშნავენ, მას ასევე ბრალი მიუძღვის რუსეთში ორი ბიზნესმენის შეკვეთილ მკვლელობებში.
ბერლინის სასამართლოს მოსამართლეებმა გაიზიარეს ბრალდების მხარის არგუმენტები იმასთან დაკავშირებით, რომ რუსეთის მოქალაქე ვადიმ კრასიკოვმა ხანგოშვილის მკვლელობა რუსეთის ხელისუფლების დაკვეთით განახორციელა. 2021 წლის დეკემბერში კრასიკოვს სამუდამო პატიმრობა მიესაჯა.
გერშკოვიჩი 2023 წლის 29 მარტს ეკატერინბურგში დააკავეს. მეორე დღეს რუსეთის FSB-მ გამოაცხადა, რომ ჟურნალისტი ჯაშუშობის ბრალდებით აიყვანეს. დაზვერვის სამსახურის ცნობით, ჟურნალისტმა „ამერიკული მხარის მითითებით შეაგროვა ინფორმაცია, რომელიც სახელმწიფო საიდუმლოებას წარმოადგენს რუსეთის სამხედრო-სამრეწველო კომპლექსის ერთ-ერთი საწარმოს საქმიანობის შესახებ“. გერშკოვიჩი და The Wall Street Journal ბრალდებებს უარყოფენ. გამოცემამ არაერთხელ მოითხოვა ჟურნალისტის დაუყოვნებლივ გათავისუფლება. თეთრმა სახლმა ბრალდებებს "სამარცხვინო" უწოდა, ხოლო პრეზიდენტმა ბაიდენმა ჟურნალისტის დაკავება "სრულიად უკანონოდ" შეაფასა.

«Патриот» – Владимир Путин об убийце Зелимхана Хангошовили
Президент РФ Владимир Путин в интервью бывшему ведущему американского телеканала Fox News, Такеру Карлсону прокомментировал переговоры США и России об обмене заключенными. Ранее СМИ сообщали, что Москва настаивает на освобождении Вадима Красикова, предположительно сотрудника российских спецслужб, осужденного в Германии за убийство бывшего полевого командира чеченских сепаратистов, гражданина Грузии Зелимхана Хангошвили. Путин, не называя имен, подтвердил это.
«Сидит в одной стране, стране – союзнике Соединённых Штатов, человек, который из патриотических соображений ликвидировал в одной из европейских столиц бандита. Во время событий на Кавказе знаете, что он [бандит] делал? Не хочется говорить, но тем не менее скажу: он выкладывал наших солдат, взятых в плен, на дорогу, а потом машиной проезжал по их головам. Что это за человек и человек ли это? Но нашёлся патриот, который ликвидировал его в одной из европейских столиц. Сделал он это по собственной инициативе или нет – это другой вопрос», – отметил Путин.
Российский президент допустил освобождение американского журналиста Эвана Гершковича, арестованного в России по обвинению в шпионаже, если этот вопрос будет решаться «по каналам спецслужб». Путин говорит, что журналист «получал закрытую, секретную информацию, причём делал это конспиративно».
«Не знаю, может быть, его втянули, кто-то мог втянуть его в это дело, может, он сделал всё по неосторожности, по собственной инициативе. Но по факту это называется шпионаж. И всё доказано, ведь его взяли с поличным – при получении этой информации», – добавил он.
ИЗ АРХИВАСпецслужбы РФ и убийство Хангошвили. Брат чеченского беженца – о приговоре судаВысший земельный суд Берлина 15 декабря 2021 года признал 56-летнего гражданина России Вадима Красикова виновным в убийстве бывшего чеченского полевого командира Зелимхана Хангошвили, совершенном в берлинском парке Малый Тиргартен в августе 2019 года. Подсудимый приговорен к пожизненному лишению свободы. В Москве заявили, что категорически не согласны с вынесенным в Германии решением. В МИД РФ при этом назвали Хангошвили террористом и «одним из бывших лидеров террористических бандформирований на Северном Кавказе».Гершковича задержали 29 марта 2023 года в Екатеринбурге. На следующий день ФСБ России заявила, что журналист арестован по обвинению в шпионаже. По данным спецслужбы, журналист, «действуя по заданию американской стороны, осуществлял сбор сведений, составляющих государственную тайну о деятельности одного из предприятий российского военно-промышленного комплекса». Гершкович и The Wall Street Journal отвергают предъявленные обвинения. Издание неоднократно требовало немедленного освобождения журналиста. Белый дом называл обвинения «смехотворными», а президент Байден характеризовал задержание журналиста как «совершенно незаконное».