24-03-2025 19:00:29 Politic
The temporary investigative commission of the parliament studying the activities of the "National Movement" government has summoned the leaders of "Strong Georgia," Mamuka Khazaradze and Badri Japaridze.
The commission’s session will take place on March 25, and the agenda includes discussing one of the cases related to pressure on business—specifically, the case of the LLC "Magnate."
The session on March 25 will also feature the invited parties: the owner of LLC "Magnate," Jemal Leonidze, his lawyer Roin Migriauli, as well as Badri Japaridze and Mamuka Khazaradze.
Businessman Jemal Leonidze was the owner of a network of gas stations, "Magnate." According to media reports, during the rule of the "National Movement" government, the businessman had his property confiscated and was arrested. Leonidze was released from prison with the status of a political prisoner and has demanded the return of his confiscated property. Leonidze accused Mamuka Khazaradze along with high-ranking officials of the previous government of involvement in the confiscation of his property.