ბაქოში Abzas Media-ს მენეჯმენტი დააკავეს, ისინი კორუფციულ საკითხებს იკვლევდნენ
აზერბაიჯანში 21 ნოემბერს, დილით Abzas Media-ს მთავარი რედაქტორი სევინჯ ვაგიფქიზი დააკავეს. ერთი დღით ადრე ამ გამოცემის დირექტორი ულვი ჰასანლი დააპატიმრეს.
Abzas Media ითვლება ერთ–ერთად იმ მცირერიცხოვან დამოუკიდებელ მედიაორგანიზაციებს შორის, რომელიც ჯერ კიდევ არსებობს ქვეყანაში და აწარმოებს გამოძიებას კორუფციის წინააღმდეგ.
Abzas Media-ს მთავარი რედაქტორი სევინჯ ვაგიფქიზი უცხოეთიდან სამშობლოში დაბრუნებისთანავე, ბაქოს აეროპორტში დააკავეს, გადაიყვანეს ქალაქის პოლიციის სამმართველოში და მისი სახლი გაჩხრიკეს. აზერბაიჯანის ხელისუფლებას დაკავების შესახებ ოფიციალური კომენტარი ჯერ არ გაუკეთებია, თავად ვაგიფქიზი აცხადებს, რომ დევნა მის ჟურნალისტურ საქმიანობას უკავშირდება.
ერთი დღით ადრე ბაქოში Abzas Media-ს დირექტორი ულვი ჰასანლი დააკავეს: დილით ადრე აპირებდა აეროპორტში წასვლას, მაგრამ პოლიციამ გააჩერა სახლიდან გასვლისას.
როგორც ამერიკული არასამთავრობო ორგანიზაცია ჟურნალისტების დაცვის კომიტეტი (CPJ) ადვოკატ ზიბეიდა სადიგოვაზე დაყრდნობით იტყობინება, ჰასანლი ეჭვმიტანილია ქვეყანაში ფულადი სახსრების უკანონო შემოტანაში. იმავე დღეს, უსაფრთხოების ძალებმა დაკავებულების ბინა და მედიაორგანიზაციის ოფისი გაჩხრიკეს. ხელისუფლების ინფორმაციით, ოფისში ნაპოვნია 40 ათასი ევრო.
მოგვიანებით ცნობილი გახდა, რომ ჟურნალისტის წინააღმდეგ საქმე აღიძრა ჯგუფის მიერ უცხოური ვალუტის კონტრაბანდის მუხლით. ამ ბრალდებით მას რვა წლამდე თავისუფლების აღკვეთა ემუქრება. ადვოკატის თქმით, ბრალდებულმა განაცხადა, რომ ოფისში "ნაპოვნი" ფული მას არასოდეს უნახავს.
ივლისში მსგავს ვითარებაში დააკავეს აზერბაიჯანელი ეკონომისტი და საზოგადო მოღვაწე გუბად იბადოღლუ, რომელიც წერდა ქვეყნის ხელისუფლების უმაღლეს ეშელონებში კორუფციის შესახებ. "დემოკრატიისა და კეთილდღეობის" პარტიის ოფისის ჩხრეკისას, რომელსაც იბადოღლუ ხელმძღვანელობს, პოლიციამ 40 ათასი დოლარი "იპოვა". მეცნიერს ბრალად დასდეს ყალბი ფულის გამომუშავება.

В Азербайджане задержали сотрудников издания, расследовавшего коррупцию
Силовики в Азербайджане задержали двух сотрудников независимого издания Abzas Media: главного редактора Севиндж Вагифкизи и директора Ульви Гасанлы. Обоих подозревают в контрабанде валюты, сообщает азербайджанская служба Радио Свобода (Радио Азадлыг).
Севиндж Вагифкизи задержали утром во вторник, 21 ноября, в аэропорту Баку, куда она прилетела из-за границы. Ее доставили в главное управление полиции города, а дома у Вагифкизи прошел обыск. По словам женщины, преследование связано с ее журналистской деятельностью.
По информации Abzas Media, в отношении Вагифкизи возбудили уголовное дело о контрабанде валюты (статья 206.3.2 УК РА). Вечером Хатаинский районный суд Баку должен избрать ей меру пресечения.
Днем ранее в Баку по пути в аэропорт силовики задержали директора Abzas Media Ульви Гасанлы. В тот же день силовики обыскали квартиру задержанного, а также офис Abzas Media. Как утверждают власти, в офисе издания нашли 40 тысяч евро.
По данным американской НКО Комитет защиты журналистов, Гасанлы, как и Севиндж Вагифкизи, подозревают в незаконном ввозе иностранной валюты в страну, на него заведено уголовное дело. По словам адвоката, Гасанлы заявил, что никогда не видел денег, якобы найденных в офисе.
Гансалы также рассказал, что в отделении полиции его спросили, почему он не пишет о Нагорном Карабахе, а только о коррупции.
Редакция Abzas Media опубликовала заявление, в котором утверждается, что за преследованием директора издания стоит президент Азербайджана Ильхам Алиев.
"Мы опубликовали серию расследований коррупционных преступлений, совершенных президентом страны и назначенными им чиновниками, и мы полагаем, что задержание Гасанлы связано с этими антикоррупционными расследованиями. Мы считаем, что президент отдаст приказ о его аресте, чтобы закрыть наше СМИ и не допустить распространения информации о коррупционных преступлениях", – говорится в заявлении.
С осуждением задержания Ульви Гасанлы и призывом к азербайджанским властям немедленно освободить его выступили «Репортеры без границ» (RSF) и Европейская федерация журналистов (EFJ).
«Арест Ульви Гасанлы вписывается в серию арестов критиков властей с целью подавления инакомыслия», – заявила исследователь Amnesty International по Южному Кавказу Наталья Нозадзе.
В последнее время Abzas Media опубликовало несколько расследований об источниках богатства высокопоставленных азербайджанских чиновников и родственников Алиева.