საით არის მიმართული „რუსული ანტენა“ რატომ არ უკრავს ტაშს კრემლი
ქიმიური იარაღის აკრძალვის ორგანიზაციის (OPCW) ახალ სტრუქტურასთან თანამშრომლობაზე რუსეთის ხელისუფლებამ უარი თქვა. ახალი სტრუქტურის უფლებამოსილებაში, მთელი მსოფლიოს მასშტაბით, ინციდენტების გამოძიება და მათ მოწყობაში დამნაშავეების იდენტიფიცირება შედის. აღსანიშნავია, რომ OPCW-ს არსებობის ისტორიაში პირველად - წელს, აკრძალული ქიმიური ნივთიერებების სიას ახალი ნივთიერება დაემატა. ორგანიზაცია 1997 წელს შეიქმნა და სწორედ მაშინ შედგა აკრძალული მომწამვლელი ნივთიერებების სია, რომელიც აქამდე არასოდეს შეცვლილა. ქიმიური იარაღის აკრძალვის ორგანიზაციის სათავო ოფისში, ჰააგაში, რამდენიმე დღის წინ გამართულ პლენარულ სხდომაზე გადაწყდა, რომ ორგანიზაციამ აკრძალული ნივთიერებების სიაში უნდა შეიყვანოს „ნოვიჩოკი“; ეს არის ნივთიერება, რომელიც საბჭოთა კავშირში შექმნეს და სერგეი სკრიპალზე და მის ქალიშვილზე მოწამვლისთვის გამოიყენეს. ამ გადაწყვეტილების მიღებას ორგანიზაციის წევრები აპლოდისმენტებით შეხვდნენ...თითქმის ყველამ დაუკრა ტაში. ვინ არ დაუკრა? რა თქმა უნდა რუსეთის დელეგაციამ...
ორგანიზაციის ყოველწლიური პლენარული სხდომა ჰააგაში, 25 ნოემბერს გაიხსნა. ორგანიზაციის წევრმა ქვეყნებმა დაამტკიცეს ორგანიზაციის ბიუჯეტი 2020 წლისთვის, რომელიც 71 მილიონი ევროს მოცულობისაა. რუსეთმა, ჩინეთმა და სირიამ ამ ბიუჯეტის დამტკიცებას მხარი არ დაუჭირეს. მოსკოვი ბიუჯეტის მიღების დაბლოკვას ცდილობდა, რადგან ახალ ბიუჯეტში ჩაიდო თანხები ერთდროულად კონვენციური და არაკონვენციური საქმიანობისთვის. არაკონვენციური საქმიანობა გულისხმობს საბრალდებო მექანიზმის ამუშავებას, რომელიც ქიმიური შეტევების განმახორციელებლების იდენტიფიცირებას ისახავს მიზნად.
მართალია, რუსეთი თავისი სახელმწიფოს მნიშვნელობიდან, ამბიციებიდან, მიზნებიდან თუ ინტერესებიდან გამომდინარე მრავალი საერთაშორისო ორგანიზაციის წონიანი წევრია, თუმცა ეს არ უშლის მას ხელს იმაში, რომ პარალელურად ამ ორგანიზაციების საწინააღმდეგოდ იმოქმედოს... ყველა ხერხით! როგორც ბოლო დროინდელმა მოვლენებმაც ცხადყო, კრემლი გამოკვეთილ პარტნიორ ქვეყნებშიც კი ხშირად ბინძურად აფათურებს ხელებს. მსგავს მოქმედებებს ძირითადად „ГРУ“-ს თანამშრომლების მეშვეობით ახორციელებს. თუმცა, ასევე სულ უფრო და უფრო ხშირად, ამ ქმედებების კვალზე ევროპელი სამართალდამცველები და დამოუკიდებელი მედია გადიან. როგორც არ უნდა ტრაბახობდეს პრეზიდენტი პუტინი თავისი სპეცსამსახურების სიძლიერით, მათი ქმედებების პრევენცია უკვე სულ უფრო და უფრო ხშირად ხდება. მაგალითისთვის, იგივე ქიმიური იარაღის აკრძალვის ორგანიზაციის (OPCW) სერვერებზე თავდასხმის მცდელობის აღკვეთა შეიძლება მოვიყვანოთ.
2018 წლის აპრილში, ჰააგაში, რუსული სპეცსამსახურის თანამშრომლებმა, ქიმიური იარაღის აკრძალვის ორგანიზაციის სერვერების გატეხვა სცადეს. მათი გეგმა ნიდერლანდების ხელისუფლებამ ჩაშალა. დიპლომატიური პასპორტების მქონე 4 რუსი ჯაშუში გაძევებულ იქნა ქვეყნიდან. ამ ქვეყნის სამხედრო დაზვერვამ სავარაუდო რუსი ჯაშუშების ფოტოები და ვინაობაც კი გაასაჯაროვა. ესენი იყვნენ ალექსეი მორენეცი, ევგენი სერებრიაკოვი, ოლეგ სოტნიკოვი და ალექსეი მინინი. არსებული ინფორმაციით, რუსი ჰაკერები, სკრიპალების მოწამლვის საქმეში, რუსეთის როლის შესახებ OPCW-ს მიერ აღმოჩენილი სამხილების ხელში ჩაგდებას ცდილობდნენ. ჰოლანდიის სამართალდამცველების აზრით, ოთხივე მათგანი ე.წ. ГРУ -ს თანამშრომელი იყო. ასევე, გაირკვა, რომ მათი ინტერესის საგანი იყო შვეიცარიაში არსებული ქიმიური ლაბორატორია და ის გამოძიებაც, რომელსაც ჰოლანდია დონბასში, სეპარატისტების მიერ მალაიზიური თვითმფრინავის ჩამოგდების საქმეზე ატარებს. ყველა ის თემა, რომელიც მათი ინტერესის საგანი იყო, უკიდურესად მნიშვნელოვანია რუსეთისთვის- ეს არის საკითხები, სადაც რუსეთის როგორც სახელმწიფოს ბრალეულობა იკვეთება.
ნიდერლანდების კონტრდაზვერვის სამსახურის ცნობით, რუსი ჯაშუშები სპეცსაქმიანობისთვის საკუთარ ავტომანქანებს, ხოლო მობილური სიხშირისთვის კომპიუტურულ სიგნალს იყენებდნენ. დაკავებულებს საბარგულში ტრანსფორმატორი და რამდენიმე ელემენტი აღმოაჩნდათ, ასევე მანქანის სალონში ნაპოვნი იყო ძლიერი მონაცემების კომპიუტერი, ანტენა და სმარტფონები. ჰაკერები მათთვის საინტერესო ადამიანების კომპიუტერებს პაროლებს ხსნიდნენ და საიდუმლო მასალებს იპარავდნენ. ანტენა ქიმიური იარაღის აკრძალვის ორგანიზაციისკენ ჰქონდათ მიმართული. დაკავებამდე რუსეთის მოქალაქეები სამუშაო ტექნიკის, მათ შორის მობილური ტელეფონების განადგურებას ცდილობდნენ, რის განხორციელებაც ვერ შეძლეს. აღსანიშნავია, რომ ერთ-ერთ დაკავებული სარგებლობდა ნოუთბუქით, რომლითაც მალაიზიაში, არასანქცირებული გზებით წვდომას ცდილობდა. მომხდარს რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო გამოეხმაურა. მაშინ სერგეი ლავროვმა განაცხადა, რომ ნიდერლანდებში დაკავებულ რუსეთის მოქალაქეებს უნდა მოეხდინათ საელჩოს საინფორმაციო სისტემების ტესტირება და მათი ჩასვლა ჰააგაში რუტინული იყო. თუმცა, მას არ განუხილავს ის ფაქტი, რომ „რუსული ანტენა“ მიმართული იყო OPCW-ს შტაბბინისკენ და არა რუსეთის საელჩოსკენ, სხვა სამხილების არსებობაც საჯაროდ არ გაურჩევია.
ფაქტია, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც რუსეთი იყენებს ყველა ხერხს რათა საკუთარ მიზანს მიაღწიოს; რუსეთი აგრძელებს კიბერ შეტევებს, ე.წ ტროლების ქარხნების ქსელების გაბმას მთელი მსოფლიოს მასშტაბით იმ პირების თუ ორგანიზაციების წინააღმდეგ, ვინც მათ მიზნებს ეწინააღმდეგება. ეს ნათლად გამოჩნდა ამ შემთხვევაშიც. მიუხედავად იმისა, რომ მარია ზახაროვამ მომხდარი მეზღაპრე ანდერსონის ზღაპრებს შეადარა, მისი ირონიული რეპლიკები ვერავის მოატყუებს.
თანაც, უკვე ფაქტია, რომ რუსეთის ხელისუფლების არასანქცირებული, არასამართლიანი, მიუღებელი მოქმედებების შედეგებს თავადვე რუსეთის მოქალაქეები უფრო ხშირად იმკიან. ამის მაგალითია, მსოფლიო ანტიდოპინგური სააგენტოს ბოლოდროინდელი გადაწყვეტილება იმის თაობაზე, რომ რუსეთს 4 წლით მსოფლიოს ჩემპიონატებსა და ოლიმპიურ თამაშებში მონაწილეობის უფლება ჩამოერთმევა. მიზეზი კი ის არის, რომ რუსმა სპორტსმენებმა, კრემლის ჩინოვნიკების დახმარებით, სპეცსამსახურების ჩართულობითაც კი, დოპინგით მოახერხეს მსოფლიო სპორტის დაბინძურება . უკვე აღარ დარჩა სფერო თუ საკითხი, სადაც კრემლი საფრთხეს არ ქმნის, სიბინძურეს არ ავრცელებს და მავნებლობას არ ეწევა!

Куда направленна Русская антенна и почему Кремль не аплодирует
Российские власти отказались сотрудничать с новой структурой Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО). Новая структура имеет право расследовать инциденты и выявлять лиц совершающих преступленя в этой сфере по всему миру. Примечательно, что впервые в истории ОЗХО, было добавлено новое вещество в список запрещенных химических веществ. Организация была создана в 1997 году, и именно тогда был составлен список запрещенных ядовитых химических веществ, который никогда не менялся. На пленарном заседании, состоявшемся в Гааге, в штаб-квартире Организации по запрещению химического оружия, было решено, что организация должна включить „Новичок“ в список запрещенных веществ; Это вещество, которое было создано в Советском Союзе и использовалось для отравления Сергея Скрипала и его дочери. Члены организации это решение встретили аплодисментами... Практически все аплодировали кроме кого? Конечно-же кроме российской делегации.
Ежегодное пленарное заседание организации открылось в Гааге 25 ноября. Государства-члены утвердили бюджет организации на 2020 год, который составляет 71 миллион евро. Россия, Китай и Сирия не поддержали бюджет. Москва стремилась заблокировать принятие бюджета, поскольку были созданы новые бюджетные средства как для конвенционной, так и для неконвенционной деятельности. Неконвенционная деятельность предполагает создание механизма обвинения, предназначенного для выявления лиц, совершивших химические нападения.
Хотя Россия является весомым членом многих международных организаций, исходя из важности, амбиций, целей или интересов своего государства, это не мешает ей параллельно действовать против этих организаций ... всеми возможными средствами! Как показали недавние события, Кремль часто действует недозволенно даже в своих странах-партнерах. Такие действия в основном выполняются сотрудниками ГРУ. Но уже все чаще европейские правоохранительные органы и независимые СМИ выходят на их след. Независимо от того, насколько хвастается президент Путин силою своих спецслужб, превенция их действий происходит все чаще. Примером, можно привести предотвращения попытки атаковать серверы Организации химического оружия (ОЗХО).
В апреле 2018 года в Гааге офицеры российской спецлужбы попытались взломать базу Организации по запрещению химического оружия. Их план был сорван голландскими властями. Четыре российских шпиона с дипломатическими паспортами были высланы из страны. Военная разведка этой страны даже обнародовала фотографии и личности предполагаемых российских шпионов. Это были Алексей Моринец, Евгений СеРебряков, Олег Сотников и Алексей Минин. По сообщениям властей, российские хакеры пытались получить доказательства, найденные ОЗХО о роли России в отравлении Скрипалей. По словам голландских правоохранителей, все четверо из них представители ГРУ. Выяснилось также, что они были заинтересованы химической лабораторией в Швейцарии и в расследовании, проводимом Нидерландами в деле крушения малайзийского самолета по вине сепаратистов на Донбассе. Все аспекты, которые их интересовали, чрезвычайно важны для России - это проблемы, в которых выявляется вина России как государства.
По информации контрразведки Нидерландов российские шпионы во время их спецзадания –пользовались автомобилями , а для мобильных частот применяли компьютерный сигнал. И у них в багажнике машины был трансформатор и несколько элементов, а также в салоне машины нашли мощные компьютеры, антенна и смартфоны.
Хакеры взламывали компьютерные пароли тех людей, которые их интересовали и крали секретные материалы. Антенна была направлена на здание Организации по запрещению химического оружия. До ареста граждане России пытались уничтожить свою технику, в том числе мобильные телефоны, но не успели. Один из задержанных использовал ноутбук, посредством которого пытался проникнуть в кибер пространство Малайзии несанкционированными способами. МИД России прокомментировал данный инцидент. Сергей Лавров заявил, что российские граждане, задержанные в Нидерландах, должны были протестировать информационные системы своего посольства, и их прибытие в Гаагу было рутинным делом. Однако он обошел стороной тот факт, что «русская антенна» была направлена на штаб-квартиру ОЗХО, а не на российское посольство, и все остальные доказательства преступной деятельности оставил без ответа.
Дело в том, что Россия уже не впервые использует все имеющиеся средства для достижения своей цели; Россия продолжает кибератаки, создаёт сети фабрик троллей, действующих по всему миру против тех или иных лиц и организаций. Этот факт выявился и в этом случае. Хотя в своём ответном заявлении Мария Захарова говорила о параллели с сказками Андерсона, ее ироничные реплики никого не обманут.
Также состоявшийся факт, что результаты несанкционированных, незаконных, неприемлемых действий российских властей всё чаще чувствуют на себе сами граждане России. Примером этого является недавнее решение Всемирного антидопингового агентства отказать России в праве участвовать в чемпионатах мира и Олимпийских играх в течение четырех лет. Причина в том, что российские спортсмены с помощью кремлевских чиновников, даже с привлечением спецслужб, заразили мировой спорт допингом. Фактически больше не осталось области или сферы, где Кремль не представлял бы угрозы, не распространял бы вред и зловоние!