ინალ არძინბას აფხაზური კარიერის მოულოდნელი დასასრული
აფხაზეთში ამ დრომდე გრძელდება "საგარეო საქმეთა მინისტრის" თანამდებობიდან ინალ არძინბას წასვლის ირგვლივ მითქმა-მოთქმა.
ყველაფერი საკმაოდ ბანალურად იწყებოდა. "უწყების" აწ უკვე ყოფილმა ხელმძღვანელმა მოულოდნელად ერთთვიანი შვებულება აიღო იმ დროს, როცა საზოგადოება აქტიურად განიხილავდა რუსეთის ფედერაციისგან მიღებულ საპროტესტო ნოტას ბიჭვინთის აგარაკის ირგლივ გაფორმებულ შეთანხმებასთან დაკავშირებით. რა თქმა უნდა, თავისთავად შვებულება, თუნდაც ესოდენ ხანგრძლივი, არაფერს ნიშნავს, მაგრამ არის ერთი ნიუანსი: სწორედ ამ შვებულების დროს "საგარეო საქმეთა სამინისტრომ" სახტად დატოვა აფხაზური საზოგადოება გავრცელებული ინფორმაციით, რომ ბ-ნი არძინბა რუსეთის პირველი სატალევიზიო არხის გადაცემა "გლობალური უმრავლესობის" წამყვანი გახდა.
ამ პროექტის ანონსი საკმაოდ პომპეზური იყო. ვარაუდობდნენ, რომ ინალ არძინბა (საგულისხმოა, რომ არა "მინისტრის", არამედ ჟურნალისტის სტატუსით) ისაუბრებდა იმ პოლიტიკურ მოღვაწეებთან, რომლებიც კოლექტიურ დასავლეთს უპირისპირდებიან, ცივილიზებულ მსოფლიო თანამეგობრობაში ძალზე არასახარბიელო რეპუტაცია გააჩნიათ ან სულაც დაკარგული აქვთ საერთაშორისო ლეგიტიმაცია.
ტელერახის ეთერში გადაცემის პირველი გამოშვებაც კი გავიდა და არძინბას სტუმრად სირიის პრეზიდენტი ბაშარ ალ ასადი მოგვევლინა - ის ასადი, რომელიც ათწლეულების განმავლობაში იყენებდა პოლიტიკურ მკვლელობებსა და წამებას ქვეყანაში განსხვავებული აზრის ჩასახშობად, მას დაქვემდებარებული შეიარაღებული ძალების მხრიდან საკუთარი ხალხის მიმართ უმოწყალო, ხშირ შემთხვევაში სასტიკი და არაადამიანური მოპყრობა კი, რომელიც განგრძობადი სამოქალაქო ომის დროს ვლინდებოდა, ასადის საერთაშორისო იზოლაციის მიზეზად იქცა, ხოლო სირიის ტერიტორიის მნიშვნელოვანი ნაწილი - ტერორისტული ორგანიზაციების თარეშის ზონად.
შეუძლებელია, ამ ტელეგადაცემას ორი სიტყვით არ გამოვეხმაუროთ. გულახდილად რომ ვთქვათ, იგი უფრო წააგავდა კომედიურ შოუს, ვიდრე სერიოზულ პოლიტიკურ დისკუსიას: იჯდა დემოკრატიის ორი "შუქურა" და დასავლეთს აკრიტიკებდა...
წამყვანის მიმანიშნებელი კითხვებით შეგულიანებულმა ასადმაც კრიტიკა არ დაიშურა. აშშ და მთლიანობაში დასავლეთი მან წარმოაჩინა ერთგვარ მონსტრად, რომელიც "დამოუკიდებელი ქვეყნების ეროვნულ იდენტობას ებრძვის, ახდენს ოკუპაციას, ამონებს და ძარცვავს სახელმწიფოებს, აკონტროლებს პოლიტიკოსებს, თავისი მიზნების მისაღწევად კი იყენებს ყველა მეთოდს, ტერორიზმის ჩათვლით". მისივე გაგებით, "უწყინარი" რუსეთი პირიქით, "იცავს საერთშორისო სამართალს, ხელს უწყობს მრავალპოლარულობის პროცესს, განამტკიცებს მსოფიო სტაბილურობას და ხელს უშლის დასავლეთს სხვა ქვეყნების შიდა საქმეებში ჩარევაში, რითაც მათ სუვერენიტეტსა და დამოუკიდებლობას იცავს". ამავე ჭრილში განიხილეს თანამოსაუბრეებმა რუსეთის სრულმასშტაბიანი შეჭრა უკრაინაში, რომელიც, ტრადიციულად, "სპეციალურ სამხედრო ოპერაციად" მოიხსენიეს. მათი შეფასებით, "დასავლეთი თავისი სპეცსამსახურებისა და "ვასალების" გამოყენებით განაწყობს მონათესავე ხალხებს ყველაფერ რუსულის წინააღმდეგ და კრემლს სხვა აღარაფერი რჩება, თუ არა შეცვალოს ისტორიის მსვლელობა, გამოასწოროს ყველაფერი, რაც სხვებმა "ჩაიდინეს" და ეცადოს იმ ქვეყნების დამოუკიდებლობისა და დემოკრატიული განვითარების დაცვას", რომლებსაც რუსეთი ამ დრომდე თავის კოლონიებად მიიჩნევს.
საინტერესოა, რომ ტელეგადაცემის მსვლელობისას ბაშარ ასადმა არ გამოიყენა შესაძლებლობა, მოეკითხა მისი "კოლეგა" ასლან ბჟანია, სამაგიეროდ გულითადი მოკითხვა შეუთვალა და მადლობა გადაუხადა "გენიალური შვილიშვილისთვის" ინალ არძინბას ბებიას, რომელიც გადაცემაში ირიბ პერსონაჟად ფიგურირებდა და აქტიურად გულშემატკივრობდა "ახლოაღმოსავლეთელ რაინდს".
თუმცა დავუბრუნდეთ ძირითად თემას. ტელეგადაცემის ეთერში გასვლიდან მალევე ასლან ბჟანიამ ინალ არძინბას თანამდებობიდან გადაყენების ბრძანებას მოაწერა ხელი. თანაც იმდენად იჩქარა, რომ ტექსტში მიზეზის მითითება დაავიწყდა და ამასთანავე, პირველივე წინადადებაში დაშვებული შეცდომა - სიტყვა საქმეთა"-ს გამორჩენილობა გაეპარა.
აფხაზეთში უმალვე აგორდა ჭორი ინალ არძინბას ნაჩქარევი გადაყენების შესახებ. ზოგიერთები ირწმუნებოდნენ, რომ "პრეზიდენტის" ბრძანებით, ყოფილი "მინისტრი" აფხაზეთს ვერ ტოვებდა და დე-ფაქტო უშიშროების სამსახურში დაკითხვაზეც კი იყო გადაყვანილი. სხვანი პირიქით, ირწმუნებოდნენ, რომ გადაყენებამდე ერთი დღით ადრე არძინბა სოჭის აეროპორტში ნახეს, საიდანაც მოსკოვში აპირებდა გაფრენას: აქაოდა, .იმ დროისთვის ბჟანიას უკვე ესაუბრა, რის შემდეგაც მოსკოვში "გაიქცაო". იმასაც კი ამბობდნენ, რომ ყოფილი "პირველი დიპლომატი" აფხაზეთში ახალი პარტიის ჩამოყალიბებასა და "საპრეზიდენტო" არჩევნებში მონაწილეობას გეგმავს და გადადგომაც ამ გეგმას უკავშირდებაო, თუმცა იქვე თავადვე დასძენდნენ, რომ ინალ არძინბა ამისთვის მეტისმეტად ახალგაზრდაა.
შექმნილ ვითარებას ნათელი მოჰფინა ინალ არძინბას "განუყრელმა მეგობარმა" მარგარიტა სიმონიანმა, განაცხადა რა, რომ აწ უკვე ყოფილი "მინისტრი" თავად დაუკავშირდა და აცნობა გადადგომის შესახებ ახალ სამსახურში გადასვლასთან დაკავშირებით. რატომ გააკეთა არძინბას ნაცვლად პირველი განცხადება კრემლელმა პროპაგანდისტმა - გამოცანად რჩება. შესაძლოა, სიმონიანს მისი ქვეშევრდომის რეპუტაციის გადარჩენა სურდა. მის ტელეგრამ-არხში გამოქვეყნებიდან ზუსტად სამ წუთში ხომ სიტყვა-სიტყვით იგივე ინფორმაცია გაავრცელა აფხაზური "საგარეო უწყების" მედიაცენტრმა, ოღონდ უკვე ინალ არძინბას ოფიციალური განხხადების სტატუსით. როგორც ჩანს, ყოფილ უფროსთან სხვაგვარად დაკავშირება ვერ მოხერხდა.
ყოფილი დიპლომატის კიდევ ერთ დამცველად მოგვევლინა არც მეტი, არც ნაკლები, ყოფილი "პრემიერი", ამჟამად კი "უშიშროების საბჭოს მდივანი" სერგეი შამბა. მან დაადასტურა, რომ გადაწყვეტილების მიზეზად იქცა სხვა სამსახურში გადასვლა, ასლან ბჟანიამ კი არძინბას განცხადება მას შემდეგ დააკმაყოფილა, რაც ყოფილი "მინისტრი" მოსკოვში გაემგზავრა სამუშაო კონსულტაციების გასამართად. მეტიც, შამბამ მადლიერება გამოხატა ინალ არძინბას მისამართით "ერთობლივი პროდუქტიული მუშაობის" გამო და სამომავლო თანამშრომლობის იმედიც გამოთქვა.
თავად ბ-ნი არძინბა მხოლოდ რამდენიმე დღეში გამოჩნდა, თანაც კომენტარი არა აფხაზურ, არამედ რუსულ მედიას მისცა და განაცხადა რუსეთში ახალ სამუშაო ადგილთან დაკავშირებით მიმდინარე რაღაც მოლაპარაკებების შესახებ. როგორც ყოფილმა "მინისტრმა" აღნიშნა, გადაწყვეტილება ახალ სამსახურში გადასვლასთან დაკავშირებით გეგმიური იყო და "აფხაზეთის უფრო ეფექტური მხარდაჭერის მიზნით უფრო ეფექტურ საქმიანობას" უკავშირდებოდა. თუმცა უცნაურია, რომ ბჟანიას შესაბამისი ბრძანების ტექსტში "საკუთარი ნებით გადადგომის შესახებ განცხადება" ნახსენები არ ყოფილა …
რა გახდა ინალ არძინბას წასვლის რეალური მიზეზი - შეგვიძლია, მხოლოდ ვივარაუდოთ. საფუძველი შეიძლება, სრულიად ტრივიალური იყოს. მაგალითად, შესაძლოა, ასლან ბჟანია უკმაყოფილო დარჩა ყოფილი "მინისტრის" ახალი - ტელეწამყვანის ამპლუათი და მისი დასჯა განიზრახა. შესაძლებელია ისიც, რომ არძინბას მართლაც შესთავაზეს ახალი სამსახური მოსკოვში. თუმცა თუ კრემლში უშუალოდ ვლადისლავ სურკოვის პატრონაჟით მსახურის წლებში ახალგაზრდა აფხაზის მიერ განხორციელებულ ხმაურიან ფინანსურ მაქინაციებს გავითვალისწინებთ, მსგავსი პერსპექტივა ნაკლებ სავარაუდოდ წარმოჩინდება. არც ის უნდა ამოვიღოთ სათვალავიდან, რომ რუსეთ-საქართველოს ურთიერთობების დათბობისა და საქართველოს ამჟამინდელი ხელისუფლების აშკარად პრორუსული ორიენტაციის ფონზე კრემლს აღარაფერში სჭირდებოდა აფხაზეთში ისეთი თავგადაკლული ქართველოფობი, როგორიც ინალ არძინბაა.
ინალ არძინბას წასვლასთან ერთად არსებობა შეწყვიტა მას დაქვემდებარებულმა მედიაცენტრმაც, რომლის ნაცვლად "პრეზიდენტის ადმინისტრაციასთან" უკვე გაიხსნა ახალი საინფორმაციო ცენტრი.
სხვათა შორის, რუსეთის პირველ არხზე "გლობალური უმრავლესობის" მეორე გამოშვება აღარ გასულა და არც გადაცემების ანონსში იძებნება, რაც ასევე არ მეტყველებს ინალ არძინბას სამომავლო დაწინაურების სასარგებლოდ. გამოდის, რომ კრემლელი კურატორების გულის მოგების ყველა მცდელობის მიუხედავად, მათ შორის - აფხაზი ხალხის ინტერესების ხარჯზე, მოსკოვში ინალ არძინბა საჭირო ადამიანად ვერ იქცა, ყოველ შემთხვევაში - ჯერჯერობით…

Неожиданная развязка абхазской карьеры Инала Ардзинба
В последнее время в Абхазии активно обсуждают уход Инала Ардзинба с должности «министра иностранных дел».
Начиналось все довольно банально. Бывший глава «ведомства» вдруг взял месячный отпуск в то время, когда общественность обсуждала полученную от Российской Федерации ноту в связи с пицундской дачей. Конечно, сам по себе отпуск, пусть и такой длительный, ничего не означает, если бы не один нюанс. Во время отпуска так называемое министерство иностранных дел огорошило всех новостью о том, что господин Ардзинба стал автором и ведущим нового проекта на Первом канале России под названием «Глобальное большинство».
Анонс данного проекта был довольно помпезным. Предполагалось, что Инал Ардзинба – заметьте, в качестве журналиста, а не министра - будет вести беседы с политическими деятелями, бросившими вызов коллективному Западу. Иными словами, с маргиналами и кровавыми диктаторами, пользующимися нелестной репутацией в цивилизованном мировом сообществе, а то и вовсе лишившимися международной легитимации.
В эфир канала даже вышел первый выпуск программы, гостем которого, как и следовало ожидать, стал президент Сирийской Арабской Республики Башар Асад. Тот самый Асад, который десятилетиями использовал политические убийства и пытки как средство подавления инакомыслия. Ну а жестокие, в большинстве случаев просто бесчеловечные действия управляемых им вооруженных формирований против своего же народа в ходе продолжительной гражданской войны привели к тому, что Асад стал политическим изгоем международного сообщества, а значительная часть территории Сирии оказалась под властью террористических организаций.
Об этой передаче невозможно не сказать пару слов. Откровенно говоря, она скорее напоминала комедийное шоу, нежели серьезный политический разговор – сидят два «светила» демократии и осуждают Запад.
Подстрекаемый наводящими вопросами ведущего, Башар Асад не поскупился на критику. Он представил США и Запад в целом этаким монстром, который пытается уничтожить национальную идентичность независимых государств, оккупирует, порабощает и грабит страны, контролирует политиков, а для достижения своих целей использует всевозможные методы, включая терроризм. В его же понимании белая и пушистая Россия, напротив, выступает за международное право, способствует процессу многополярности, укрепляет мировую стабильность и мешает Западу вмешиваться во внутренние дела государств, тем самым защищая их независимость и суверенитет. В этом же ключе собеседники обсудили и военную агрессию России в Украине, по обыкновению, называя ее «специальной военной операцией». По их оценке, Запад через свои спецслужбы и «вассалов» натравливает родственные народы против всего российского, ну а Кремлю не остается ничего другого, кроме как изменить ход истории, исправить все то, что «наворотили» другие, пытаясь на самом деле отстоять независимость и демократическое развитие тех стран, которые Россия до сих пор считает своими колониями.
Интересно, что в ходе передачи Башар Асад не воспользовался случаем, чтобы передать привет своему «коллеге» Аслану Бжания. Зато направил сердечные приветствия бабушке Инала Ардзинба, фигурирующей в программе в качестве косвенного персонажа и активно болеющей за этого «рыцаря Ближнего Востока», и поблагодарил ее за «одаренного» внука.
Но вернемся к основной теме. Вскоре после выпуска программы Аслан Бжания подписал приказ об освобождении Инала Ардзинба от «должности». Причем подписал настолько скоропалительно, если не сказать впопыхах, что не указал причину своего решения и даже не заметил ошибки в тексте (в первом же предложении опущено слово «дел»).
В Абхазии сразу же поползли слухи о внезапном отстранении Инала Ардзинба. Некоторые утверждали, что он по приказу «президента» не может покинуть Абхазию и даже был доставлен в «службу госбезопасности» на допрос. Другие, наоборот, говорили, что за день до увольнения Ардзинба видели улетающего из сочинского аэропорта в Москву – мол, ранее у него состоялся разговор с Бжания, после чего он тихо «смылся» в Россию. Поговаривали даже о том, что бывший «первый дипломат» планирует создать новую партию в Абхазии и баллотироваться в "президенты страны", чем и мотивировано заявление об отставке, хотя сами тут же ссылались на слишком ранний возраст Инала Ардзинба.
На сложившуюся ситуацию пролила свет закадычная подруга Инала Ардзинба Маргарита Симоньян, заявив, что он связался с ней и сообщил об отставке в связи с переходом на новую работу. Почему вместо самого Ардзинба первое заявление сделала кремлевская пропагандистка, остается загадкой. Возможно, просто пыталась спасти репутацию своего подопечного. Ведь через три минуты после опубликования на личном телеграм-канале Симоньян, эту информацию сразу же попросту перекатал медиацентр «МИД» Абхазии, выдав ее за официальное обращение Инала Ардзинба. Видимо, связаться с бывшим начальником по-иному было невозможно.
Еще одним защитником бывшего дипломата стал ни больше ни меньше сам Сергей Шамба, бывший «премьер-министр», а нынче «секретарь Совбеза». Он подтвердил, что причиной решения стал переход на другую работу, а Аслан Бжания удовлетворил заявление после того, как Ардзинба отправился в Россию для осуществления рабочих консультаций. Более того, Шамба выразил благодарность Иналу Батувичу за «совместную продуктивную работу» и надежду на дальнейшее сотрудничество.
Сам господин Ардзинба объявился лишь спустя несколько дней. Причем дал комментарий не абхазским, а российским СМИ и оповестил о каких-то переговорах по новому месту работы в России. По его словам, решение о переходе на другую должность было плановым и связано с более эффективной деятельностью, для более эффективной поддержки Абхазии. Странно только, что заявление об отставке по собственному желанию в приказе Бжания упомянуто не было…
Что стало настоящей причиной ухода Инала Ардзинба, остается лишь гадать. Основание для этого может быть самым тривиальным – Аслан Бжания остался недовольным новым амплуа своего «министра» в роли телеведущего и решил таким образом наказать его. Возможно и то, что ему действительно предложили новую должность в Москве, хотя учитывая громкие финансовые махинации, проводимые им с непосредственным начальником Владиславом Сурковым в прежние годы работы в Кремле, подобная перспектива кажется маловероятной. Не стоит сбрасывать со счетов и то, что на фоне потепления российско-грузинских отношений и явно прорусской ориентации нынешних властей Грузии, ярый грузинофоб в лице Инала Ардзинба Кремлю в Абхазии просто-напросто ни к чему.
С уходом Инала Ардзинба прекратил свое существование и курируемый им медиацентр, а вместо него при «администрации президента» уже открылся новый информационный центр.
Кстати говоря, второй выпуск «Глобального большинства» на Первом так и не вышел и в анонсе передач не фигурирует, что также свидетельствует далеко не в пользу возможного продвижения Инала Ардзинба. Получается, что как ни пытался он угодить своем кремлевским кураторам, в том числе переступая через интересы абхазского народа, в Москве Инал Ардзинба оказался человеком ненужным. Во всяком случае, пока…