აფხაზური რევოლუცია-3: რა იქნება ხვალ?
უპირველესად, უნდა აღინიშნოს, რომ ბჟანიას გადადგომა იმ პირობებით, რომლითაც ის განხორციელდა, ოპოზიციის გამარჯვებად ვერ შეფასდება, მიუხედავად იმისა, რომ ერთი შეხედვით, შეიძლება, სწორედ ასეთად გამოიყურებოდეს.
რა რეალური შედეგები გვაქვს ხელთ, ოპოზიციონერი ლიდერების საზეიმო განცხადებები რომ გვერდზე გადავდოთ? ბჟანია წავიდა. წავიდა გეგმიურ არჩევნებამდე სულ რამდენიმე თვით ადრე. ანუ, ეს წასვლა დიდად არაფერს ცვლის, რადგან ფორმალურად, წინასწარპროცედურულად, მას თანამდებობის დატოვება ყველა შემთხვევაში უწევდა, უბრალოდ ოდნავ უფრო ადრე მოუწია - თებერვლის ვადამდელ არჩევნებამდე ხომ სულ მცირე დრო რჩება....
ამასთან, ოპოზიციამ ვერ წაართვა ასლან ბჟანიას რეალური ძალაუფლების ყველა ბერკეტი: ადინისტრაციული რესურსი მნიშვნელოვანწილად მის მიმართ ერთგული დარჩა, „მთავრობა“ ადგილზეა, „პრეზიდენტის“ მოვალეობის შემსრულებელი მისი მოადგილეა და მისივე გუნდის წევრი, რაც მთავარია, არსად გამქრალან ძალოვანები - მართალია, როგორც ნოემბრის მოვლენებმა აჩვენა, უსარგებლონი, მაგრამ მაინც. დიახ, „პრემიერის“ მოვალეობის შემსრულებელი ბგანბა ოპოზიციის მიერ წარდგენილი კადრია, თუმცა ნუ დავივიწყებთ, რომ მართვის ფორმით აფხაზეთი მაინც საპრეზიდენტო რესპუბლიკაა...
ეს პირობები ძალზე არახელსაყრელია ოპოზიციისთვის, რადგან ასლან ბჟანიას თანამდებობაზე შედარებით უპრობლემოდ დაბრუნების გარანტიებს უქმნის. და ეს ახალი რეალობაა აფხაზეთისთვის.
ახალი - იმ გაგებით, რომ წინა ორ შემთხვევაში „ხელისუფლება“ უბრალოდ მიდიოდა, ტოვებდა მართვის სადავეებს ზედმეტი საუბრებისა და „კუდების“ გარეშე. ამჯერად კი ყველაფერი სხვაგვარად გამოვიდა: არსობრივად, პროტესტანტებმა ვერ მოახერხეს, რეალურად გადაეყენებინათ ბჟანია და მისი გუნდი, რადგან მართვის სისტემა, მოლოდინების საპირისპიროდ, არ ჩამოიშალა.
ხელისუფლებების ლეგიტიმურობა არა იმ შენობებშია, რომელშიც ისინი სხედან: კანონიერად არჩეული "პრეზიდენტი" ტამიშშიც კი კანონიერად არჩეულ პრეზიდენტად რჩება და ის ფაქტი, რომ სახელისუფლებო ვერტიკალი არ ჩამოშლილა და ჩვეულ რეჟიმში აგრძელებს ფუნქციონირებას, აჩვენებს, რომ რეალურად, ოპოზიციამ დიდს ვერაფერს მიაღწია. „მთავრობისა“ და „პარლამენტის“ ცარიელი შენობების კონტროლი - ეს მხოლოდ და მხოლოდ შენობების კონტროლია, თუკი ამ დროს ყველა „სახელმწიფო“ სტრუქტურა მუშაობს და „მთავრობისა“ და „პრეზიდენტის“ ბრძანებებს ასრულებს. არსობრივად, სწორედ ესაა სიახლე, რომელიც ამჟამინდელ რევოლუციას წინა შემთხვევებისგან განასხვავებს.
მაღალი ალბათობით, გადამწყვეტი როლი იმაში, რომ ფორმალური გადადგომის მიუხედავად, ასლან ბჟანიამ აფხაზეთზე ფაქტობრივი კონტროლის შენარჩუნება შეძლო, ითამაშა რუსეთის ცალსახა პოზიციამ: „ასლან ბჟანიას მოწინააღმდეგეები არიან დასავლეთის მიერ მართული რადიკალები, ექსტრემისტები, რომლებიც ვითარების დესტაბილიზაციას ცდილობენ და არღვევენ საკონსტიტუციო წყობის საფუძვლებს“ - ასეთი იყო როგორც რუსეთის ხელისუფლბის წარმომადგენლების, ისე კრემლის პროპაგანდისტი ანალიტიკოსების ლეიტმოტივი.
ოპოზიციის თავში „საკონტროლო გასროლის“ როლი კი შეასრულა პრეზიდენტ პუტინის მიერ ასლან ბჟანიას მიწვევამ 2025 წლის 9 მაისისთვის მოსკოვში დაგეგმილ საზეიმო ღონისძიებებზე. რა აუცილებლობა იყო, ამ მიწვევას 9 მაისამდე ნახევარი წლით ადრე გაეჟღერა?! - ნათელია, რომ რეალურად, 9 მაისი აქ არაფერ შუაშია და ეს იყო რუსეთის პრეზიდენტის ღია სიგნალი აფხაზი ხალხისადმი - "ბჟანია ჩემი „კადრია“ და თუ პრობლემები არ გსურთ, მხარს მას დაუჭერთო"...
მაგრამ ეს ყველაფერი - აქ და ეხლა. რას ველოდოთ შემდგომში?
უპირველესად, მომავალი ვადამდელი საპრეზიდენტო არჩევნები ყველაზე ბინძური იქნება აფხაზეთის ისტორიაში. გამოყენებული იქნება ყველაფერი - მოსყიდვაც, დაშინებაც, ადმინისტრაციული რესურსიც, ადგილობრივი საზომით გიგანტური თანხაც, რომელსაც მოსკოვი არჩევნების საყიდლად გამოყოფს.
გინდათ, წინასწარ შეიტყოთ, რა სახე ექნება ამ ყველაფერს? - დაინტერესდით ამასწინანდელი ქართული არჩევნებით: ეს სწორედ ისაა, რაც აფხაზებს შემდეგ არჩევნებზე ელით...
რუსეთი და ადგილობრივი მმართველი ელიტა ასლან ბჟანიას გამარჯვებას უზრუნველყოფენ. მთავარი კითხვა კი იმაში მდგომარეობს, რა იქნება შემდეგ?
ყველაზე მეტად მოსალოდნელი ვარიანტია, საზოგადოებამ და ოპოზიციამ არ მიიღონ არჩევნების შედეგები, რომელიც რუსეთის პრეზიდენტის ადმინისტრაციის დერეფნებში დაიწერა და შეეცადონ ნოემბრის მოვლენების გამეორებას. ამის წინაპირობები უკვე არსებობს - ვადამდელ არჩევნებამდე დარჩენილ 2-3 თვეში ხომ დიდად ვერაფერი შეიცვლება: ოპოზიცია ოპოზიციად დარჩება, ბჟანიას მიმართ საზოგადოების კრიტიკული განწყობა არ შეიცვლება, ისევე, როგორც ხელისუფლების მთავარი პრობლემა - საკუთარი ძალოვანი რესურსის არარსებობა.
ძალზე მაღალი ალბათობით, საბოლოო ჯამში, ასლან ბჟანიას მეორედ გადააყენებენ, ამჯერად - უკვე ფუნდამენტურად. მაგრამ აქ ჩნდება უამრავი კითხვა..
მაგალითად, რას მოიმოქმედებს არჩეული „პრეზიდენტი“, რომელსაც საკუთარ კაბინეტში შესვლის შესაძლებლობას არ მისცემენ? სახელისუფლებო ვერტიკალმა რომ მისი ერთგულება შეინარჩუნოს, მართვა ხომ ტამიშიდანაც შეიძლება? ეს კი პოტენციურად სამოქალაქო კონფლიქტის დიდ რისკს შექმნის: ორხელისუფლებიანობა ყოველთვის მთავრდება იმით, რომ ერთი ხელისუფლება მეორეს ჭამს. თუმცა თუ გავითვალისწინებთ, რომ ძლოვანი რესურსის მხრივ გადამწყვეტი უპირატესობა არც ერთ მხარეს არ აქვს, გაურკვევლობა დიდხანს შეიძლება, გაგრძელდეს - აფხაზეთისთვის სრულიად არაპროგნოზირებადი შედეგებით.
ყველაზე საინტერესო კი ისაა, რას მოიმოქმედებს რუსეთი, თუკი ოპოზიცია, 9 მაისის აღლუმზე პუტინის მიწვევის მიუხედავად, ბჟანიას ჩამოგდებას მაინც შეძლებს?
ყველაზე რეალისტური ვარიანტი აქ აფხაზეთის წინააღმდეგ ყოვლისმომცველი, გამანადგურებელი სანქციების დაწესებაა, რომლებიც მას ორიოდ თვეში ქვის ხანაში გადაისვრის...
თუ არც ამან იმუშავა, მაღალი ალბათობით, უნდა ველოდოთ უკიდურეს და ყველაზე საშიშ ვარიანტს - „როსგვარდიას“ ან აფხაზ ძალოვანებად გადაცმულ რუს „იხტამნეტებს“ სოხუმის ქუჩებში.
ორივე ეს ვარიანტი ამჟამინდელი სახით აფხაზეთის არსებობის დასასრულს ნიშნავს. და ორივე სცენარი არა უბრალოდ რეალისტურია, არამედ განეკუთვნება იმ შემთხვევებს, რომლებსაც ფინანსისტები „საბაზისოს“ უწოდებენ...

Абхазская революция-3: что дальше?
Что ж, пришло время подвести итоги того, что произошло в Абхазии, и попытаться спрогнозировать, что будет дальше...
В первую очередь следует отметить – отставку Бжания на тех условиях, на которых она произошла, никак нельзя считать победой оппозиции, хотя на первый взгляд она выглядит таковой.
Что мы имеем в сухом остатке, если отвлечься от праздничных речей оппозиционных лидеров? Бжания ушел. За пару месяцев до выборов. То есть практически это ничего не меняет, так как ему формально, по предвыборной процедуре в любом случае придется покинуть свой пост. Что ж, пришлось это сделать чуть раньше, с учетом того, что президентские выборы состоятся в феврале... Всего ничего.
При этом, оппозиции не удалось лишить Бжания всех рычагов реальной власти – в значительной степени админресурс остался ему верен, правительство на месте, и.о. президента – его заместитель, член его же команды, а главное – все силовики, хотя и пользы от них, как выясняется, немного, также никуда не делись. При этом и.о. премьер-министра Бганба является выдвиженцем оппозиции, однако не стоит забывать, что по форме управления Абхазия – все-таки президентская республика....
Эти условия не слишком выгодны для оппозиции, так как гарантируют Аслану Бжания относительно беспроблемное возвращение на свой пост, и это – новая реальность для Абхазии.
Новая в том смысле, что в двух предыдущих случаях власть просто уходила, без лишних разговоров, не оставляя после себя никаких хвостов. На этот раз все вышло иначе – по сути, бунтовщикам не удалось реально сменить власть, так как система управления, вопреки ожиданиям, не обрушилась.
Легитимность власти – не в здании, в котором она сидит – даже в Тамыше законно избранный президент остается законно избранным президентом, и тот факт, что вертикаль власти не обрушилась, и продолжила обычное функционирование, показывает, что на самом деле, оппозиции не очень-то много и удалось.
Контроль над пустыми зданиями парламента и правительства – это просто контроль над зданиями, если в это время все госструктуры работают и выполняют приказы правительства и президента.. Собственно это и есть новшество по сравнению с прежними революциями...
Вероятно, решающую роль в том, что Аслану Бжания, несмотря на формальную отставку удалось сохранить фактический контроль над Абхазией – в той мере, в какой об этом вообще имеет смысл говорить – сыграла однозначная позиция России. Противники Аслана Бжания – радикалы, экстремисты, и наймиты Запада, которые пытаются раскачать лодку и попирают основы конституционного строя – таков был лейтмотив как выступлений представителей российской власти, так и аналитики пропагандистов.
И как венец, контрольный выстрел в голову оппозиции – заявление Путина, пригласившего Бжания на празднование 9 мая. Что за спешка, сейчас, в середине ноября, приглашать кого-то на 9 мая, которое будет аж через полгода? Понятно, что это на самом деле не про 9 мая – это открытый сигнал посланный президентом России народу Абхазии – Бжания – мой человек, и если не хотите проблем – то голосуйте за него.
Что ж, это все здесь и сейчас. Чего можно ожидать дальше?
Первое – предстоящие президентские выборы будут самыми грязными в истории Абхазии. Будет использовано все – подкуп, угрозы, админресурс, гигантские по местным меркам деньги, выделенные на покупку выборов Москвой.
Хотите заранее знать, как все будет выглядеть? Поинтересуйтесь выборами в Грузии - это ровно то же самое, что ждет вас то ли в марте, то ли в январе.
Россия и местная правящая элита протолкнут победу Аслана Бжания, и самый большой вопрос – что будет дальше?
Наиболее ожидаемый вариант – общество и оппозиция не примут результат, нарисованный на коленке в АП России и попытаются повторить ноябрьские события. Предпосылки к этому есть – ведь по сути, за 2 или 3 предстоящих месяца ничего не изменится – оппозиция так и останется оппозицией, общество также будет настроено против Бжания, а главная проблема власти – отсутствие собственного силового ресурса – никуда не денется.
Очень велика вероятность того, что в итоге, Аслана Бжания свергнут во второй раз, на этот раз уже фундаментально, и вот тут возникает масса вопросов.
Что предпримет избранный президент, которому не позволят войти в свой кабинет? Ведь если вертикаль власти сохранит ему верность, то управлять можно и из Тамыша... Это потенциально большой риск гражданского конфликта – двоевластие всегда заканчивается тем, что одна власть съедает другую. Но если учесть, что ни у одной из сторон нет подавляющего преимущества в силовом ресурсе, тяни-толкай может затянуться с самыми непредсказуемыми для Абхазии последствиями.
Самое интересное – если оппозиции все же удастся, вопреки приглашению на 9 мая, сместить Бжания, что предпримет Россия?
Наиболее реалистичный вариант – это калечащие, всеобъемлющие санкции против Абхазии, которые за пару месяцев вгонят ее в каменный век...
Если и это не сработает, то вероятно следует ожидать самый крайний и опасный вариант – Росгвардия или «ихтамнеты», замаскированные под абхазских силовиков, на улицах Сухуми.
Оба этих варианта означают конец существования Абхазии в нынешнем виде, и оба этих сценария – не просто вероятные, а из тех, что финансисты называют «базовыми»...