სიყვარულით კრემლისგან -დახმარება იტალიას თუ მედია მანიპულაციები
კრემლის პროპაგანდისტული მედია იუწყება, რომ იტალიის ქუჩებში რუსეთის ჰიმნი ისმის, ხოლო ევროკავშირის დროშებს მასობრივად ცვლიან „ტრიკოლორით“. „ბიბისიმ” გაარკვია, რომ ინფორმაციები „იტალიის მადლიერი მაცხოვრებლების“ შესახებ, რუსეთთან უშუალო კავშირების მქონე ადამიანების ჩართულობით არის მომზადებული. ეს სტატია განსაკუთრებით აქტუალურია იმ ფონზეც, როცა კრემლი დიდ ყურადღებას აქცევს სხვადასხვა ქვეყნის „მხარდაჭერას“, პარალელურად კი ფეიკნიუსებით, დეზინფორმაციითა და მანიპულაციებით საკუთარი გავლენების განმტკიცებასა და ადამიანების მოტყუებას უტიფრად ცდილობს. სტატია სათაურით – „იტალიაში-რუსეთის ჰიმნი, „ტრიკოლორს“ კიდებენ და პუპო რუსულად მღერის. რაღაც ისე ვერ არის“, BBC-ს რუსულმა ბიურომ 3 აპრილს გამოაქვეყნა. ამავე დროს, ევროპულ და, მათ შორის, იტალიურ მედიაში გაჩნდა მოსაზრება, რომ კრემლმა იტალიაში სამხედრო ექიმები, სინამდვილეში, სადაზვერვო მისიით გაგზავნა, რათა ნატო-ს ობიექტების შესახებ საჭირო ინფორმაცია მოეგროვებინათ. ამ მოსაზრებას აძლიერებს იტალიურ გაზეთ La Stampa-ში დაბეჭდილი სტატია, სადაც ნათქვამია, რომ რუსული დახმარების 80 % სრულიად გამოუსადეგარია.
რას წერს BBC
„მადლობა, რომ ხელი გამოგვიწოდეთ“, „ძვირფასო მერკელ, მადლობა, რომ მიგვატოვეთ“, – ასეთი სათაურების მქონე სტატიები რუსულ მედია სივრცეში მას მერე გამოჩნდა, რაც რუსეთმა იტალიაში ვირუსოლოგებითა და სამედიცინო აღჭურვილობით სავსე 15 თვითმფრინავი გააგზავნა. ოფიციალურ დონეზე რუსეთის მიმართ მადლიერება იტალიის თავდაცვის მინისტრმა გამოხატა. სოციალურ ქსელებში კი უბრალო იტალიელებმაც არ დაიშურეს სამადლობელო სიტყვები. თუმცა, კრემლის მედიას ეს მადლობები საკმარისი არ მოეჩვენა – ისინი შეეცადნენ, წარმოედგინათ იტალიელების ჯანსაღი რეაქცია, როგორც მასშტაბური სახალხო მხარდაჭერა.
პირველი სიუჟეტი: ევროკავშირის დროშების ჩამოშვება
„მეგობრობა გასაჭირში შეიცნობა. იტალიელები ევროკავშირის დროშებს რუსეთის ტრიკოლორზე ცვლიან“, – ასეთი სათაურის მქონე მასალა ცნობილ რუსულ გამოცემა Life-ის ვებგვერდზე 24 მარტს გამოქვეყნდა. ანალოგიური სტატიები და სიუჟეტები სხვა რუსულ საიტებზეც ბევრი იყო. თუმცა მათში წარმოდგენილი იყო ერთი და იგივე ადამიანი – იტალიელი ფედერიკო კანე, მილანთან ახლოს მდებარე პატარა ქალაქის, ომენიას ასაკოვანი მკვიდრი. ის პატარა ქარხნის მფლობელია. კანემ „ბიბისის“ უამბო, რომ ევროკავშირის დროშა რუსულზე სწორედ თავისი ქარხნის ტეტირორიაზე შეცვალა. აღმოჩნდა, რომ მას რუსეთში პარტნიორები ჰყავს. მის პროდუქციას მოსკოვსა და რუსეთის სხვა რეგიონებში კომპანია СДС ჰყიდის. როგორც „ბიბისის“ ჟურნალისტმა გაარკვია, ეს კომპანია მოსკოვის მერიის საცხოვრებელ-კომუნალური ტენდერების ხშირი გამარჯვებულია. ბატონი კანეს „ფეისბუქგვერდის“ ნახვის შემდეგ აღმოჩნდა, რომ ის ვლადიმერ პუტინის დიდი თაყვანისმცემელია და დიდი ხანია, ევროკავშირის მიმართ კრიტიკულ კონტენტს რუსულ და ბულგარულ ენებზე აზიარებს.
ამას გარდა, რამდენიმე მეორეხარისხოვანმა რუსულმა სააგენტომაც გამოაქვეყნა ფოტოსურათი, სადაც რუსეთისა და იტალიის დროშები ერთად ფრიალებს. თავიდან ეს ფოტო გამოაქვეყნა ვინმე ნიკოლა მეიერმა წარწერით – „ამ ძნელბედობის ჟამს იტალიისთვის მნიშვნელოვანი მხარდაჭერაა! მიიღეთ ჩემი მადლიერება როგორც საერთაშორისო საპოლიციო ასოციაციის წევრისგან!“. ამ ადამიანის ჟესტის შესახებ ინფორმაცია პირველმა რუსულმა გამოცემა „რეპორტიორმა“ გამოაქვეყნა. აღმოჩნდა, რომ ეს ადამიანი სტრასბურგის მაცხოვრებელია, რომელიც წლების განმავლობაში მურმანსკში ცხოვრობდა, ხოლო დროშები მისი სახლის ეზოშია განთავსებული.
მეორე სიუჟეტი: იტალიის ქუჩებში რუსეთის ჰიმნი ისმის
დაახლოებით, ერთი თვეა, ვხედავთ, როგორ გამოდიან იტალიელები აივნებზე, რათა კორონავირუსთან ბრძოლას სოლიდარობა გამოუცხადონ. იტალიელების ამ აქტიურობას პირველად ჩინელმა პროპაგანდისტებმა მიაქციეს ყურადღება, მათგან ესტაფეტა რუსებმა წარმატებით გადაიბარეს. პირველი ვიდეო რუსული ჰიმნის ჰანგებით ინტერნეტში 25 მარტს გამოჩნდა. რუსული ჰიმნის მუსიკა რომში, ნეოფაშიტური ორგანიზაციის ოფისიდან ისმოდა. „ბიბისიმ“ დაადგინა, რომ ვიდეო თავდაპირველად ჟან ლუიჯი ფერეტიმ გამოაქვეყნა, რომელიც რამდენიმეჯერ არის ნამყოფი რუსეთში, მათ შორის – 2018 წლის არჩევნებში დამკვირვებლის სტატუსით. რამდენიმე დღეში ანალოგიური ვიდეო იტალიელმა გიდმა, ანასტატია კუშუმოვამ გააზიარა. მის სოციალურ ქსელში ნათქვამია, რომ ანასტატია იტალიურ-რუსული კულტურული ასოციაციის წევრია. კუჩუმოვა აცხადებს, რომ მან ეს ვიდეოკადრები იტალიელი გიდების „ჩატიდან“ აიღო და არ იცის, ვინ არის ავტორი.
როგორ გავრცელდა სიუჟეტი რუსული ჰიმნის შესახებ
ფერეტის მიერ გავრცელებული ვიდეოს შემდეგ, 16 წუთში ინტერნეტში გამოჩნდა მესამე ვიდეო: პროვინციული იტალიური ქალაქის აივანზე იტალიური დროშა ფრიალებს, ფონად კი რუსეთის ჰიმნი ისმის. ის თავის „ტელეგრამ“ არხში გამოაქვეყნა რუსული პორტალის, Daily Storm-ის მთავარმა რედაქტორმა, ალიონა სივკოვამ. ეს პორტალი რუსეთის დუმის სპიკერის ახლანდელი მრჩევლის, ანასტასია კაშევაროვას დაფუძნებულია. სწორედ ალიონა სივკოვას ტელეგრამ-არხიდან აღებული ვიდეო გახდა შემდეგ რუსული მედიის მასშტაბური პროპაგანდისტული სიუჟეტების მთავარი დასაყრდენი. ალიონა სივკოვამ მოგვიანებით განაცხადა, რომ ვიდეოს ავტორი მისივე ინტერნეტ-რესურსის თანამშრომლის დედაა, რომელიც პატარა ქალაქ იმოლაში ცხოვრობს, მეუღლე კი იტალიელი ჰყავს. სწორედ მან და მისმა იტალიელმა მეუღლემ გადაწყვიტეს, ასე გამოეხატათ მადლიერება მოსკოვის მიმართ.
რუსული მედი მანიპულაციების ახსნა
არხ Дождь-ის გადაცემა Fake News-ის წამყვანი, ილია შეპელინი მიიჩნევს, რომ საქმე გვაქვს არა წმინდა წყლის სიყალბესთან, არამედ – მანიპულაციასთან, ჰიბრიდულ ტყუილთან ან ჰიბრიდულ სიმართლესთან. „ეს შემთხვევა არ არის პირდაპირ სიცრუე. ხომ ნამდვილად არსებული იტალიელები არიან აღფრთოვანებულები რუსეთის ქმედებების გამო, საკუთარი ხელებით ცვლიან ევროკავშირის დროშას რუსულ ტრიკოლორზე. თუმცა, რუსეთის ყველა ამ თაყვანისმცემელს აქვს ახლო საქმიანი ან ფინანსური კავშირი მოსკოვთან და ეს რომ არ ყოფილიყო, შეიძლება, მათი აღფრთოვანებაც ამდენად ემოციურიც არ ყოფილიყო”.
მისი თქმით, რთულია იმის გაგება, რატომ ამზადებენ ასეთ “ფეიკებს” რუსული არხები მაშინ, როცა მარტივად შეიძლება ამისგან თავის არიდება და სიუჟეტის ხაზის შენარჩუნება; ასევე, მაშინ, როცა ინტერნეტის ეპოქაში არა თუ უბრალოდ დაგიჭერენ მანიპულაციაზე, არამედ ამისგან მიღებული დარტყმა უფრო ძლიერი იქნება, ვიდრე – პროპაგანდისტური ეფექტი. ეს ინფორმაცია ტელემაყურებლების ტვინში ერთი-ორი დღით იცოცხლებს, ხოლო გამოაშკარავება მიიყვანს სკანდალამდე. „ბოლოს და ბოლოს, ნუთუ არ არსებობენ იტალიელები, რომლებიც არ არიან ასე დაკავშირებულები რუსეთთან და მართლაც მადლიერებას გრძნობენ მოსკოვის მიმართ? რა თქმა უნდა, არსებობენ. მაგრამ, რუსულ მედიასივრცეში არსებობს ერთგვარი სისტემა, რომელიც სულ მუშაობს – არსებობს საინფორმაციო ამბავი, რომელიც ჯერ არ მომხდარა, მაგრამ არხების ხელმძღვანელობამ მის შესახებ უკვე წინასწარ იცის. საჭიროა მის გასაშუქებლად ყველაფრის მომზადება, ეს იქნება გმირები, თეზისები. ამიტომ ჟურნალისტს მხოლოდ ისღა დარჩენია, რომ დავალება შეასრულოს“, – ამბობს ილია შეპელინი.

С любовью из Кремля - помощь Италии или манипуляции СМИ
Пропагандистские кремлевские СМИ сообщают, что на улицах Италии звучит гимн России, а флаги ЕС заменяются на «триколор». Как стало известно Би-би-си, информация о «благодарных жителях Италии» готовится с привлечением людей, имеющих прямые связи с Россией. Эта тема стала особенно актуальна, так как Кремль уделяет пристальное внимание «поддержке» различных стран, одновременно пытаясь усилить свое влияние и обмануть людей с помощью поддельных новостей, дезинформации и манипуляций. Статья российского бюро ББС опубликованная 3 апреля называется «В Италии - российский гимн, вешают "триколор" и Пупо поет по-русски. Что с этим не так?». В то же время европейские и итальянские СМИ сообщали, что Кремль отправил военных врачей в Италию, по сути, для разведывательной миссии по сбору информации об объектах НАТО. Это мнение подтверждается статьей, опубликованной в итальянской газете «La Stampa», в которой говорится, что 80% российской помощи совершенно бесполезно.
Что пишет Би-би-си
«Спасибо, что помогли нам», «Дорогая Меркель, спасибо, что оставили нас», статьи с такими заголовками появились в российских СМИ после того, как Россия отправила в Италию 15 самолетов с вирусологами и медицинским оборудованием. На официальном уровне министр обороны Италии выразил благодарность России. Даже простые итальянцы не пожалели слов благодарности в социальных сетях. Однако кремлевским СМИ не хватило этой благодарности - они попытались представить здоровую реакцию итальянцев как широкомасштабную общественную поддержку.
Первая история: На улицах Италии снимают флаги ЕС
«Друзья, познаются в беде. Итальянцы меняют флаги Евросоюза на российский триколор»- статья с таким названием была опубликована известным российским изданием « Life » 24 марта. На других российских сайтах тоже было много похожих статей и рассказов. Однако главным героем предстал один и тот же человек, из Италии, пожилой житель небольшого городка Оменья под Миланом, Федерико Кане. Он владелец небольшой фабрики. Кане рассказал Би-би-си, что он заменил флаг ЕС на российским флаг на своём заводе. Также оказалось, что у него есть партнеры в России. Его продукцию продает компания “Сдс” в Москве и других регионах России. Как выяснил журналист Би-би-си, эта компания является частым победителем тендеров на жилищно-коммунальные услуги мэрии Москвы. Если просмотреть страницу Кане в Facebook становится понятно, что он большой поклонник Владимира Путина и уже давно публикует критические статьи о Евросоюзе на русском и болгарском языках.
Кроме этого, ещё несколько второстепенных российских агентств опубликовали фотографию развевающихся вместе флагов России и Италии. Сначала это фото было опубликовано кем-то по имени Николас Мейер с надписью: «Существенная поддержка для Италии в эти тёмные времена! Примите мою благодарность в качестве члена Международной полицейской ассоциации!». Сначало о таком жесте этого человека информацию опубликовало российское издание «Репортер». Оказалось, что этот мужчина, житель Страсбурга, много лет прожил в Мурманске, а флаги были размещены во дворе его дома.
Второй сюжет: Российский гимн слышен на улицах Италии
Уже около месяца мы видим, как итальянцы выходят на балконы, чтобы продемонстрировать солидарность в борьбе с коронавирусом. Эта активность итальянцев была впервые замечена китайскими пропагандистами, которые успешно передали эстафету русским. Первое видео со звуками русского гимна появилось в интернете 25 марта. Музыка русского гимна звучала в Риме из офиса неофашистской организации. Би-би-си сообщает, что видео изначально было опубликовано Жаном-Луиджи Ферретти, который несколько раз посещал Россию, в том числе в качестве наблюдателя на выборах 2018 года. Через несколько дней аналогичным видео поделилась итальянский гид Анастасия Кучумова. Согласно ее социальной сети, Анастасия является членом Итальянско-Российской культурной ассоциации. Кучумова утверждает, что нашла это видео в чате итальянских гидов и не знает, кто автор.
Как распространился рассказ о русском гимне
После видео, выпущенного Ферретти, в Интернете через 16 минут появилось третье видео: на балконе в провинциальном итальянском городе развевается итальянский флаг, а на заднем плане звучит русский гимн. Видео опубликовала в своем Telegram канале главный редактор российского портала "Daily Storm" Алена Сивкова. Основателем портала является Анастасия Кашеварова, действующий советник спикера российской Думы. Это видео из Telegram канала Алены Сивковой, впоследствии стало основой широкомасштабной пропаганды российских СМИ. Позже Алена Сивкова заявила, что автором видео была мать сотрудницы её интернет-ресурса, которая живет в небольшом городке Имола, и что ее муж - итальянец. Именно они решили выразить так свою благодарность Москве.
Объяснение манипуляций российских СМИ
Илья Шепелин, ведущий программы Fake News на «Дожде», считает, что мы имеем дело не с ложью чистой воды, а с манипуляцией- гибридной ложью или гибридной правдой. «Ведь вправду, существующие итальянские жители испытывают восторг от действий России, своими руками заменяют флаг ЕС на российский триколор. Однако все эти поклонники России не то чтоб обычные итальянцы, имеют тесные деловые и финансовые связи с Москвой - если бы таковых не было, может быть, и восторг этих итальянцев был бы не таким эмоциональным.»
Он считает, что сложно понять, зачем российские телеканалы делают такие фейки, в то время как было бы легко обойтись без них и всё же сохранить сюжетную линию; “Кроме того, в эпоху интернета тебя мало того что поймают на манипуляции, так и ущерб от неё запросто может оказаться сильнее пропагандисткого эффекта. Новость проживёт в головах телезрителей день или два, а вот разоблачение приведёт скандалу. В конце концов, разве не существует в природе итальянцев, которые не были бы напямую связаны с Россией и на прошлой неделе от чистого сердца благодарили Москву за помощь? Конечно существуют. Но в российском медиапространстве есть некая палочная система- есть информационный повод, которой еще не произошел, но руководству каналов уже известно об нём заранее. Необходимо все подготовить для его освещения-героев, тезисы. Поэтому корресподенту ничего другого не остаётся, как исполнить такое распоряжение », - говорит Илья Шепелин.