რიცინი-პრაღის მერისთვის გამზადებული მომაკვდინებელი „სადეზინფექციო ხსნარი“
„ეს შეცდომაა, მე ჩემოდანში სადეზინფექციო ხსნარი და კანფეტები მქონდა“, -განუცხადა ანდრეი კონჩავკოვმა ჩეხურ სააგენტო Seznam Spravy-ს. 34 წლის კონჩაკოვის თაობაზე არსებობს ეჭვი, რომ მას ჩემოდნით პრაღის მაღალჩინოსნების მოსაწამლად მომზადებული ნივთიერება - რიცინი გადაჰქონდა. ჩეხეთის მედიაში აცხადებენ, რომ ასეთი ეჭვი ჩეხეთის უსაფრთხოებისა და ინფორმაციის სააგენტოს აქვს. თუმცა, ამ დროისთვის, რუსეთის მოქალაქისთვის ბრალი წარდგენილი არ არის.
ანდრეი კონჩაკოვმა ბირთვული შეიარაღების უნივერსიტეტი დაამთავრა და ჩეხეთში წარმომადგენლობას 2017 წლიდან ხელმძღვანელობს. კონჩაკოვი პრაღაში 14 მარტს ჩავიდა, მას რიცინი დიპლომატიურ ბარგში ჰქონდა, თუმცა მისი ნივთების შემოწმება არ მოხდა იმ საფრთხის გათვალისწინებით, რომ ეს რუსული დეზინფორმაციული კამპანიის თემა არ გამხდარიყო. თითქოს და, აეროპორტში მას დახვდა რუსეთის საელჩოს პირველი მდივანი, ალექსანდრე ანტონოვი.
ეს ისტორია, თავდაპირველად, ჩეხურმა გამოცემა Respekt-მა ქვეყნის დაზვერვის ანონიმურ წყაროზე დაყრდნობით გააშუქა. ჩეხეთის მედიასივრცეში მაშინვე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ საფრთხე პრაღის მერ ზდენეკ გრჟიბსა და პრაღის მეექვსე ოლქის მერს, ონდჟეი კოლარს დაემუქრა. ისინი რუსეთის დაზვერვიდან მომდინარე ამ საფრთხის გამო, პოლიციის 24-საათიანი დაცვის ქვეშ იმყოფებიან.
მოგვიანებით, რუსულ რადიოსადგურ „ეხო მასკვის“-თან ინტერვიუში პრაღის მერმა დაადასტურა, რომ მას და მის ოჯახს პოლიცია რამდენიმე კვირაა, იცავს. ზდენეკ ჰრჟიბს, გამოძიების ინტერესებიდან გამომდინარე, დამატებით დეტალებზე არ უსაუბრია.
რატომ გახდნენ რუსული დაზვერვის სამიზნეები პრაღელები?
მერი გრჟიბი რუსული დაზვერვის რადარებზე, სავარაუდოდ, მას შემდეგ მოხვდა, რაც პრაღაში, რუსეთის საელჩოს წინ მდებარე მოედნისთვის მოკლული რუსი პოლიტიკოსის, ბორის ნემცოვის სახელის დარქმევის ინიციატორი გახდა.
ნემცოვი ვლადიმერ პუტინის აქტიური კრიტიკოსი, ეროვნული თავისუფლების პარტიისა და რუსული ოპოზიციის ლიდერი იყო, რომელიც 2015 წლის 27 კრემლის მიმდებარედ იარაღიდან გასროლით მოკლეს. პრაღის მერმა ახსნა, თუ რას ფიქრობს ის ბორის ნემცოვის შესახებ: „ჩემთვის ნემცოვის პიროვნებას დიდი მნიშვნელობა აქვს, რადგან ის ყირიმის ანექსიის წინააღმდეგ გამოდიოდა“. და რუსეთის რეაქცია? ადგნენ და საელჩოს მისამართი შეუცვალეს - პრაღაში რუსეთის საელჩო ახლა თავისი საკონსულოს მისამართით სარგებლობს და კორესპოდენციაშიც ასე უთითებს...
რუსული დაზვერვის მეორე სამიზნე პრაღის მეექვსე ოლქის მერია, რომელიც, როგორც ჩანს, საბჭოთა მარშალის, ივან კონევის ძეგლის აღებისთვის, კრემლის გადაწყვეტილებით, სამაგალითოდ უნდა დაისაჯოს. ჯერ კიდევ 2017 წელს უცნობებმა მონუმენტს წითელი საღებავი შეასხეს და შემდეგი თარიღებიც მიაწერეს - 1956, 1961, 1968, 2017. პრაღა-6-ის ხელმძღვანლის, შრამეკის აზრით, ძეგლზე მითითებულია, რომ 1956 წელს კონევი უნგრული აჯანყების ჩახშობას მეთაურობდა, 1961 წელს ბერლინის კედლის აღმართვაში მიიღო მონაწილეობა, ხოლო 1968 წელს საბჭოთა ჯარებმა ჩეხოსლოვაკიაში მოაწყვეს სასაკლაო, რაშიც ასევე მიუძღოდა დიდი წვლილი.
საბჭოთა მონუმენტები ოფიციალური მოსკოვისთვის იმდენად წმინდაა, რომ, ვლადიმერ პუტინის გადაწყვეტილებით, მათი დაზიანება სისხლის სამართლებრივ პასუხისმგებლობას ითვალისწინებს. ახლაც, ჩეხეთს სისხლის სამართლის საქმე აღუძრეს, რაც წარმოუდგენელი მოქმედებაა. თუმცა, თუ გავითვალისწინებთ, რომ პუტინს ძეგლების ფეტიში დიდი ხანია, ახასიათებს, არაფერია გასაკვირი. 2007 წელს ესტონეთის დედაქალაქ ტალინის ცენტრიდან წითელი არმიის ჯარისკაცის ძეგლის აღებას კრემლმა კიბერთავდასხმით უპასუხა. საინტერესოა, რომ 2019 წელს ევროპარლამენტმა რეზოლუცია გამოაქვეყნა და მეორე მსოფლიო ომის დაწყებაზე პასუხისმგებლობა ნაცისტურ გერმანიასა და საბჭოთა კავშირს თანაბრად დააკისრა. რუსეთის პრეზიდენტი მაშინ ამ ნაბიჯმა გააღიზიანა, მან რეზოლუციას „მიუღებელი და არაკორექტული“ უწოდა. რუსი სამხედრო პირების მონუმენტებს პრეზიდენტი, სავარაუდოდ, სწორედ აღნიშნული იდეოლოგიური ომის ჭრილში აღიქვამს.
სხვადასხვა ცნობით, მარშალი კონევი 1968 წელს „პრაღის გაზაფხულის“ დროს საბჭოთა ჯარების შეჭრის ერთ-ერთი ორგანიზატორი იყო. მისი ძეგლის დემონტაჟი პრაღაში 3 აპრილს განხორციელდა, რასაც კრემლის მხრიდან ოპერატიული და კოორდინირებული შეტევა მოჰყვა. 5 აპრილს მოსკოვში ჯგუფმა, სახელწოდებით „სხვა რუსეთი“, ჩეხეთის საელჩოზე ვანდალურად დაესხა თავს. ჯგუფის წევრები აცხადებდნენ - „ჩვენი ტანკები პრაღაში იქნება“.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს ოფიციალურმა წარმომადგენლმა, მარია ზახაროვამ მონუმენტის აღებას “დანაშაული” უწოდა და ჩეხეთს თითი დაუქნია. როგორც იცის ხოლმე, მკაცრი სახით დასძინა, რომ ეს ნაბიჯი უპასუხოდ არ დარჩებოდა. რუსეთის თავდაცვის მინისტმა, სერგეი შოიგუმ ონდჟერი კოლარის წინააღმდეგ სისხლის სამართლებრივი დევნის დაწყება მოითხოვა.
КГВ-ს მოძველებული, თუმცა კარგად გამოცდილი მეთოდებით მართული რუსული დაზვერვისთვის მომწამვლავი ნივთიერებების გამოყენება რომ საკმაოდ „შესაბამისი რეაგირებაა“, ამას სკრიპალების გახმაურებული საქმეც მოწმობს. დიდმა ბრიტანეთმა რუსეთის ყოფილი ჯაშუშის, სერგეი სკრიპალისა და მისი ქალიშვილის „ნოვიჩოკით“ მკვლელობის მცდელობაში კრემლი ღიად დაადანაშაულა და რუსი დიპლომატები ქვეყნიდან გააძევა. ინგლისს არაერთმა ქვეყანამ, მათ შორის, საქართველომაც დაუჭირა მხარი. რუსეთის დაზვერვა მომწამვლელი ნივთიერებების ნამდვილი ექსპერტია, თუმცა მსოფლიო რუკაზე მკაფიოდ გავლებული საზღვრების აღქმა სულ უფრო უჭირს. ამის ნათელი მაგალითი 2019 წლის 23 აგვისტოს ბერლინის ცენტრში საქართველოს მოქალაქის, ზელიმხან ხანგოშვილის მკვლელობაა. დასავლეთში მაშინ აქტიურად საუბრობდნენ რუსული სპეცსამსახურების კვალზე.
იმას, რომ ჩეხი პოლიტიკოსების წინააღმდეგ არსებული საფრთხე რეალურია, ისინი თავად ადასტურებენ. მედიაში იმაზეც საუბრობენ, რომ შესაძლოა, ქვეყანაში ახლახან მომხდარი კიბერთავდასხმებიც რუსეთს უკავშირდებოდეს. ორივე პოლიტიკოსი დაცვის ქვეშ რჩება, პრაღასა და მოსკოვს შორის კი ურთიერთობა სუსხიანი გახდა. ეს იგრძნობა განსაკუთრებით იმ ფონზე, როდესაც ჩეხი პოლიტიკოსების გარკვეული ნაწილი კრემლის მხრიდან ქვეყნის შიდა საქმეებში ჩარევაზე ალაპარაკდა.

Рицин-смертельный «дезинфицирующий раствор» для мэра Праги
«Это ошибка, я вёз в чемодане дезинфицирующие средство и конфеты», - заявил Андрей Кончаков чешскому информационному агентству Seznam Spravy. 34-летний Кончаков подозревается в том, что в чемодане он перепрявлял рицин- вещество, приготовленное для отравления высокопоставленных пражских чиновников. СМИ Чехии заявляют, что такие подозрения есть у Чешского агентства безопасности и информации. Однако пока никаких обвинений против гражданина России предъявлено не было.
Андрей Кончаков окончил ядерный университет МИФИ и возглавлял чешское чешское представительство с 2017 года. Кончаков прибыл в Прагу 14 марта, у него был рицин в дипломатическом багаже, но его вещи не были осмотрены, учитывая опасность, что это могло стать темой российской дезинформационной кампании. также становится известно что как будто в аэропорту его встретил первый секретарь посольства России Александр Антонов.
Эта история была впервые была опубликованна чешским изданием „Respekt” на основе анонимного источника в разведке страны. Чешские СМИ тогда сообщили, что яд предназначался мэру Праги Зденеку Гржибу и мэру шестого района Праги Ондржею Коларжу. На данный момент они находятся под круглосуточной охраной полиции из-за угрозы со стороны российских спецслужб.
Позже, в интервью российской радиостанции «Эхо Москвы», мэр Праги подтвердил, что он и его семья охранялись полицией в течение нескольких недель. Зденек Гржиб не уточнил детали расследования.
Почему чиновники Праги стали мишенью российских спецслужб?
Как утверждается, Мэр Гржиб оказался на радарах российских служб после того, как стал одним из инициаторов переименования площади в Праге именем убитого российского политика Бориса Немцова. На этой площади находится посольство России в Праге. Немцов был активным критиком Владимира Путина, лидером Партии народной свободы и российской оппозиции. Он был застрелен около Кремля 27-го февраля в 2015 году. Мэр Праги объяснил, что он думает о Борисе Немцове: «Для меня личность Немцова очень важна, потому что он был против аннексии Крыма». А реакция России? Они взяли и изменили адрес посольства - российское посольство в Праге теперь использует адрес своего консульства и указывает то же самое в переписке ...
Второй целью российских спецслужб является мэр Праги-6, который, по-видимому, из-за решения снести памятник советскому маршалу Ивану Коневу стал мишенью для Кремля. Ещё в 2017 году неизвестные покрасили памятник в красный цвет и приписали следующие даты- 1956, 1961, 1968, 2017. По словам главы Праги-6, надписи на памятнике указывает, что в 1956 году Конев руководил подавлением восстания в Венгрии, в 1961 году он принимал участие в возведении Берлинской стены. А в 1968 году советские войска устроили бойню в Чехословакии, и Конев в этом тоже внес большой вклад.
Владимир Путин считает, что советские памятники настолько священны для официальной Москвы, что их осквернение является уголовным преступлением. Против Чехии уже возбуждено уголовное дело, что является невероятным фактом. Однако, учитывая, что Путин давно известен своим фетишем монументов, в этом нет ничего удивительного. В 2007 году Кремль отреагировал кибератакой на захват памятника солдату Красной армии из центра Таллинна, Эстония. Интересно, что в 2019 году Европейский парламент выпустил резолюцию и обвинил нацистскую Германию и Советский Союз в начале Второй мировой войны. Российский президент был тогда очень раздражен этим шагом, назвав резолюцию «неприемлемой и неправильной». Президент, скорее всего, воспринимает снесение памятников российских военных именно в контексте этой идеологической войны.
По разным данным, маршал Конев был одним из организаторов вторжения советских войск в 1968 году во время «Пражской весны». Его памятник был демонтирован в Праге 3 апреля, что вызвало оперативную и скоординированную атаку Кремля. 5 апреля группа под названием «Другая Россия» пикетировала чешское посольство в Москве. Члены группы кричали: «Наши танки будут в Праге».
Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова назвала снесение памятника преступлением и помахала пальчиком на Чехию. Как умеет-строго добавила, что этот шаг не останется без ответа. Министр обороны России Сергей Шойгу потребовал уголовного преследования Ондржея Коларжа.
Использование ядовитых веществ для российской разведки, которая управляется старыми, но опытными методами КГБ, является «соответствующим реагированием», о чем свидетельствует громкий случай Скрипаля. Великобритания открыто обвинила Кремль в заговоре с целью убийства бывшего российского шпиона Сергея Скрипала и его дочери Новича и выслала российских дипломатов. Англию поддержали многие страны, в том числе и Грузия. Российская разведка является настоящим экспертом в этом вопросе, но все труднее видит четко определенные границы на карте мира. Ярким примером этого также является убийство гражданина Грузии Зелимхана Хангошвили 23 августа 2019 года в центре Берлина. На Западе тогда активно велись разговоры о следах российских спецслужб.
То, что угроза чешским политикам реальна, они подтверждают сами. СМИ также сообщают, что недавние кибератаки в стране могут быть связаны именно с Россией. Оба политика остаются под защитой, и отношения между Прагой и Москвой стали напряженными. Это особенно хорошо видно в свете того факта, что не мало чешских политиков уже высказалось против вмешательства Кремля во внутренние дела страны.