«აფხაზეთი თავად წყვეტს, ვისთან იმეგობროს და ეს არჩევანი სადღეისოდ რუსეთის სასარგებლოდ ნამდვილად არ არის»
12-07-2020 18:38:20 კონფლიქტები
აფხაზეთში ახალი სკანდალი გორდება. მზარდი საპროტესტო კამპანიის მიზეზად რუსეთში მოქმედი პარტიის «სიმართლისთვის» პროგრამის თეზისები იქცა, კერძოდ, მათი ის ნაწილი, რომელშიც პარტიის ლიდერი — ახლო წარსულში აღმოსვლეთ უკრაინაში მიმდინარე კონფლიქტის აქტიური მონაწილე, მწერალი ზახარ პრილეპინი რეფერენდუმის ჩატარების გზით აფხაზეთის რუსეთის შემადგენლობაში სასწრაფოდ მიღების ინიციატივით გამოდის.
ამ თემაზე საკმაოდ ხისტი ფორმით უკვე გამოთქვეს საკუთარი შეფასებები სხვადასხვა აფხაზურმა პარტიებმა, პარლამენტმა და საგარეო უწყებამ.
ეს პირველი შემთხვევა როდია, როდესაც რუსი პოლიტიკოსები და ზოგიერთი მედიასაშუალება თავს აფხაზეთის რუსეთის შემადგენლობაში შესვლის თემის ტირაჟირების უფლებას აძლევენ. ყველაზე ხშირად მსგავსი პუბლიკაციები რაღაც მნიშვნელოვანი გადაწყვეტილებების მიღების წინ ჩნდება. როგორც პრაქტიკა აჩვენებს, ამგვარი მეთოდებით რუსეთი რესპუბლიკის «კუთხეში მიმწყვდევასა» და მაგალითად, ახალგაზრდა სახელმწიფოსთვის საზიანო რაიმე მორიგი დოკუმენტის მიღების იძულებას ცდილობს...
«იმის მიუხედავადაც კი, რომ მსგავსი გამონათქვამები თავისთავად წარმოადგენს სერიოზული სისხლის სამართლებრივი დევნის საგანს, რუსეთში არავინ ჩათვალა საჭიროდ, რაიმე ტიპის რეაგირება მაინც მოეხდინა არა უბრალოდ სიტყვებზე, არამედ პოლიტიკური პარტიის მთელს პროგრამაზე, რომელიც რუსეთის სახელმწიფო ორგანოს საიტზეა გამოქვეყნებული... ეს ნათელს ხდის აფხაზეთის სტატუსისადმი რუსეთის ჭეშმარიტ მიდგომას... მთელს ამ პროცესებს მნიშვნელოვანი სარჩული აქვს, რომლის არსის აფხაზი ხალხისთვის განმარტება არავინ ჩათვალა საჭიროდ», - თვლის ჩვენი თანამოსაუბრე, პოლიტიკოსი თენგიზ ჯ.
მისივე აზრით, «მსგავსი საუბრების წარმოება დღეს მხოლოდ ბეცებს შეუძლიათ» და ის, რომ «ამას რუსულ ისტებლიშმენთში არავინ მიაქცია ყურადღება, ცუდი ფაქტია».
მსგავსი მოსაზრება აქვს ჩვენს კიდევ ერთ თანამოსაუბრეს — ანალიტიკოს არტურ ჩ.-საც:
«როგორც ცნობილია, რუსეთში ხშირად იყენებენ ფანდს, როცა რომელიმე ცნობილი ან პირიქით, ნაკლებად ცნობილი პოლიტიკური ორგანიზაცია თუ «მოღვაწე» რაღაც იდეის დეკლამირებას იწყებს, მერე კი მას ხელისუფლების წარმომადგენლებიც იტაცებენ. ისე არ მოხდეს, რომ პრილეპინის მიერ დეკლამირებული თეზისები დიდი და სერიოზული თამაშის დასაწყისი აღმოჩნდება, რომელიც აფხაზეთს ძალზე ძვირად დაუჯდება - შესაძლოა, დამოუკიდებლობის ფასადაც კი».
აფხაზეთის პარლამენტის დეპუტატი ილია გუნია პირდაპირ აცხადებს, რომ «[რუსეთთან] სტრატეგიული პარტნიორობა აფხაზეთის კონსტიტუციაში გაწერილი სტატუსის შეცვლას არ ითვალისწინებს».
ომის ვეტერანთა ორგანიზაცია «არუაას» ხელმძღვანელი თემურ გულია კი კიდევ უფრო შორს მიდის და აცხადებს, რომ «[რუსეთში] ცდილობენ, აფხაზეთის სახელმწიფოს საგარეო პოლიტიკური კურსი, რომელიც დამოუკიდებლობაზეა ორიენტირებული, რევიზიას დაუქვემდებარონ».
«იძულებულები ვართ, შევახსენოთ აფხაზეთის ხელისუფლებას, რომ იმისთვის არ გვიომია, იმისთვის არ წავსულვართ სიკვდილზე, რომ ჩვენი ხალხი კიდევ ერთხელ აღმოჩნდეს განადგურების საფრთხის წინაშე», - ამბობს გულია.
პოლიტიკოსები ამ საკითხზე აფხაზეთის პრეზიდენტის მონაწილეობით ღია საპარლამენტო მოსმენის ჩატარებას მოითხოვენ. ყველა ჩვენი თანამოსაუბრე იზიარებს აზრს, რომ «რუს პოლიტიკოსებს სხვადასხვა გამოხტომები მეტისმეტად დიდხანს ეპატიებოდათ, რის გამოც ისინი ტაბუდადებულ თემასაც გადასწვდნენ».
აღსანიშნავია, რომ როცა მიმდინარე წლის ივლისის დასაწყისში ამერიკის ხელისუფლებამ შეშფოთება გამოთქვა რუსეთის საკონსტიტუციო ცვლილებებისთვის ამასწინანდელ კენჭისყრასთან დაკავშირებით, საპასუხოდ ოფიციალურმა მოსკოვმა სასწრაფოდ მოუწოდა აშშ-ს, «არ ჩაერიოს სხვა ქვეყნების შიდა საქმეებში». ამასთან, საგარეო პოლიტიკური უწყების ოფიციალურმა წარმომადგენელმა მარია ზახაროვამ დააზუსტა, რომ «ნებისმიერ სახელმწიფოს აქვს საკუთარი შიდა, საგარეო, ეკონომიკური, კულტურული და ჰუმანიტარული პოლიტიკის წარმოების უფლება». და ეს ყველაფერი იყო რეაქცია ამერიკელთა მხრიდან მხოლოდ და მხოლოდ შენიშნვაზე... აფხაზეთის შემთხვევაში კი საუბარია დამოუკიდებელი სახელმწიფოს სტატუსზე, რომლის განულებაც მთელს რუსულ პარტიას სურს, მაგრამ რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტრო ან რომელიმე სხვა სახელმწიფო ორგანო არ თვლიან საჭიროდ, აფხაზეთის მოსახლეობას რაიმე განმარტება მაინც მისცენ. რომ აღარაფერი ვთქვათ ბოდიშის მოხდაზე...
რუსეთში კი ამასობაში გლობალური რეფორმების პერიოდი დაიწყო. რომლის და რა მიზნით — საინტერესო კითხვაა და ერთი შეხედვით, თითქოს არაფერი აქვს საერთო აფხაზეთთან. მაგრამ საინტერესო აი, რა არის: მსოფლიოს ამ მსხვილ სახელმწიფოში (რომელშიც დემოკრატია — ეს ქვეყნის ყოფის დეკლარირებული, მაგრამ არარეალიზებული პრინციპია), მოულოდნელად მოუხშირეს საუბარს მცირე მეზობელი სახელმწიფოების დამოუკიდებლობაზე. შესაძლოა, სამხრეთ ოსეთში მოვლენათა მსგავსი განვითარება ვინმეს ახარებდეს კიდეც (ისინი ხომ დიდი ხანია, იხვეწებიან, რუსეთის შემადგენლობაში მიგვიღეთო), მაგრამ აფხაზეთისთვის ეს ტაბუდადებული თემაა. მიერთება ერთ მწკრივში ჩააყენებდა აფხაზეთს ჩრდილოეთ კავკასიის რესპუბლიკებთან, რომელთაც რუსეთმა უკვე დიდი ხანია, გაუვლო წითელი ხაზი და მისი გადაკვეთა (განვითარება, დახვეწა, კეთილდღეობა) მათთვის აკრძალულია.
აი, ამითაა საშიში «აღსარებები» ათასგვარი პრილეპინებისა, რომლებიც, არსობრივად, აფხაზეთს სტრატეგიულ პარტნირად არასოდეს თვლიდნენ. და რაკი ჩვენი მეგობრული მეზობელი ასე ალაპარაკდა, მან უნდა იცოდეს, რომ აფხაზ ხალხს ძალუძს, თავად გადაწყვიტოს, როგორ იცხოვროს სამომავლოდ, ვისთან იმეგობროს, აშენოს თანასწორუფლებიანი ურთიერთობები. და ეს არჩევანი სადღეისოდ რუსეთის სასარგებლოდ ნამდვილად არ არის..

«Абхазия в силах самостоятельно решить, с кем строить равноправные отношения, и этот выбор пока не в пользу России»
12/07/2020 14:38:20 Конфликты
В Абхазии разгорается новый скандал. На это раз причиной набирающей обороты протестной кампании стали тезисы программы российской партии «За правду», возглавляемой писателем Захаром Прилепиным, в которых Абхазии предлагается провести референдум по вопросу вхождения в состав Российской Федерации.
На эту тему в довольно резкой форме уже высказались различные абхазские партии, Парламент и МИД республики.
Это не первый случай, когда российские политики и некоторые СМИ позволяют себе тиражировать публикации на тему возможного вхождения Абхазии в состав России. Чаще всего подобные публикации появляются накануне принятия каких-то важных решений. Как показывает практика, такими методами Россия пытается «прижать» республику «к ногтю», заставляя, например, подписать какой-то ущербный для молодого государства документ...
«Даже несмотря на то, что подобные высказывания сами по себе уже являются предметом серьезного уголовного преследования, в России никто не посчитал нужным, хоть как-то отреагировать не просто на слова, а на целую программу политической партии, опубликованную на официальном сайте российского государственного органа... Это демонстрирует истинное отношение России к статусу Абхазии... Все эти процессы имеют важную подоплеку, о которой абхазскому обществу никто не считает нужным рассказать», - считает общественник Тенгиз Д.
По его мнению, «лишь глупцы сегодня могут вести подобные разговоры» и то, что «в российском истеблишменте на это никто не обратил внимания, плохой факт».
Подобного мнения придерживается еще один наш собеседник Артур Ч.
«Как известно, в России часто используется «фишка», когда какая-то известная или наоборот, неизвестная политическая организация или «деятель» начинает декламировать какую-то идею и потом ее подхватывает руководство страны. Как бы тезисы, высказанные Прилепиным, не стали началом большой серьезной игры, результаты которой Абхазии обойдутся очень дорогой ценой - вплоть до потери государственности», - считает он.
Депутат Парламента Абхазии Илья Гуния в своих обвинениях пошел дальше. Он считает, что «стратегическое партнерство не предполагает изменение статуса Абхазии, прописанного в нашей Конституции».
Руководитель организации ветеранов войны «Аруаа» Тимур Гулия и вовсе считает, что «внешнеполитический курс государства, ориентированный на независимость, подвергается ревизии».
«Мы вынуждены напомнить руководству Абхазии, что не для того защищали страну и шли на смерть, чтобы наш народ в очередной раз оказался на грани уничтожения», - считает Гулия.
Политики высказались за проведение открытых парламентских слушаний с участием президента Абхазии, единственной темой которых будет данный вопрос. Все наши собеседники считают, что «слишком долго российским политикам спускали с рук разные выходки, из-за чего они и добрались до запретной темы».
Примечательно, что когда в начале июля текущего года американские власти выразили обеспокоенность по поводу прошедшего голосования по поправкам в Конституцию России, МИД России в ответ на это незамедлительно призвал США «не вмешиваться во внутренние дела других государств». При этом официальный представитель МИДа Мария Захарова уточнила, что «каждое государство имеет право на свою внутреннюю, внешнюю, экономическую, культурную и гуманитарную политику». И это, заметьте, реакция всего лишь на замечание американцев... А в случае с Абхазией речь о статусе Независимого государства, который целая российская партия желает обнулить, но ни МИД России, никакой другой госорган не посчитали нужным дать жителям Абхазии хоть какие-то разъяснения. Не говоря уже об извинении...
А между тем в России начался период глобальных реформ. Каких и зачем - вопрос конечно интересный, и на первый взгляд, не имеющий особого отношения к Абхазии. Но вот что странно: в этой крупной стране мира (в которой демократия — это провозглашенный, но не применяемый принцип существования государства), вдруг стали чаще говорить о независимости соседних маленьких государств. Может, жители Южной Осетии и рады такому развитию событий (все-таки они давно просятся в состав России), но для Абхазии - это запретная тема. Присоединение поставит Абхазию в один ряд с северокавказскими республиками, а им Россия уже давно начертила красную линию, за которую выходить (развиваться, усовершенствоваться, расцветать) не позволяет.
Вот этим и опасны «откровения» всяких Прилепиных, которые, по сути, Абхазию никогда не считали стратегическим партнером. И раз уж так заговорил дружественный сосед, ему следует знать, что народ Абхазии в силах самостоятельно решить, как жить дальше, с кем дружить и строить равноправные отношения. И этот выбор явно пока не в пользу России.