საიდან ცდილობდნენ რუსეთის სპეცსამსახურები Covid 19-ის ვაქცინის მოპარვას
მსოფლიოს მეცნიერები კორონავირუსის საწინააღმდეგო ვაქცინაზე გამალებით მუშაობენ. იმაზე, თუ რამდენად სწრაფად იქნება შედეგი, მილიონობით ადამიანის სიცოცხლეა დამოკიდებული-Covid 19 ხომ არსად წასულა, კვლავ ინფიცირდება ათიათასობით ადამიანი, დგება გარდაცვალების ფაქტები, მსოფლიო ეკონომიკა არნახულ კრიზისს განიცდის.
მთელი მსოფლიოს მასშტაბით, სულ, ვაქცინაზე 30 ლაბორატორია მუშაობს. მათ შორის არიან როგორც სახელმწიფო ასევე კერძო კომერციული ორგანიზაციები. ფაქტობრივად ყველა თანხმდება, რომ საერთო საქმე კეთდება, რადგან რომელმა ქვეყანამაც არ უნდა აწარმოოს ვაქცინა, შესყიდვა მრავალი სახელმწიფოს მიერ მოხდება. ეს ბუნებრივიცაა. თუმცა, როგორც ჩანს, კაცობრიობის ამ უმნიშვნელოვანეს შეთანხმებაზე ხელი არ „მოუწერია“ რუსეთს, რომელიც ახლახან საკმაოდ არაკეთილსინდისიერ და მავნებლურ მოქმედებაში გამოიჭირეს.
დასავლეთის სადაზვერვო საზოგადოებამ გამოაქვეყნა ანგარიში, რომლის თანახმადაც, რუსეთის ხელისუფლებასთან დაკავშირებულმა ჰაკერულმა ჯგუფმა დასავლეთის ლაბორატორიებზე შეტევა განახორციელა. მიზანი იმ ინფორმაციის მოპარვა იყო, რომელიც ახალი ვაქცინის მონაცემებს შეიცავდა. ანგარიშში პირდაპირ არის დასახელებული ჰაკერული დაჯგუფება Cozy Bear.
ამასთან დაკავშირებით, დიდი ბრიტანეთის საგარეო საქმეთა მინიტრმა დომინიკ რააბმა პირდაპირ და მკაცრად გაკიცხა „რუსული დაზვერვის უხეში მოქმედებები“.
„დღეს მათი კიბერ შეტევები გამოვააშკარავეთ იმათ წინააღმდეგ, ვინც #Covid 19-ის ვაქცინას ქმნის. ამით ისინი პანდემიასთან ბრძოლის სფეროში არსებულ სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვან თანამშრომლობას უთხრიან ძირს.“-განაცხადა მინისტრმა.
რა თქმა უნდა, კრემლში აცხადებენ, რომ რუსეთს ამ ჰაკერულ შეტევებთან არანაირი კავშირი არა აქვს.
ამ ჰაკერული ჯგუფის მავნებლური შეტევები და უკანონო ქმედებები არა ერთი ქვეყნის ანგარიშში და გამოძიებაში მოხვედრილა. კიბერუსაფრთხოების სპეციალისტები თვლიან, რომ Cozy Bear რუსეთის „ФСБ“-ს დაქვემდებარებაშია, მაშინ როცა მეორე ასეთივე მავნებლური ჯგუფი Fancy Bear „ГРУ“-ს შექმნილია. არსებული ცნობებით, ამ ორ „რუსული დათვს“ შორის ერთგვარი შეჯიბრითობის პრინციპიც არსებობს, ისევე როგორც რუსეთის ამ ორ სპეცსამსახურს შორის.
დიდი ბრიტანეთის შინაგან საქმეთა მინისტრის მოადგილე უსაფრთხოების საკითხებში ჯეიმს ბროკენშაირი „ბიბისი“-სთან ინტერვიუში აცხადებს, რომ ჰაკერებმა ვაქცინის შემქმნელების IT-სისტემებში სუსტი ადგილები იპოვეს, თუმცა არ დააზუსტა, შეძლეს თუ არა რაიმე ღირებული ინფორმაციის მოპარვა. ასევე, ბროკენშაირმა განაცხადა, რომ დასავლეთის სადაზვერვო თანამეგობრობა 95%-ით არის დარწმუნებული, რომ საქმე ეხება იმ ჰაკერულ ჯგუფს, რომელიც რუსეთის სპეცსამსახურებთან არის დაკავშირებული. „ჩვენ ძალიან ვფრთხილობთ ასეთი განცხადებების გაკეთებისას, არ ვსაუბრობთ ვინმეს შემხებლობის შესახებ მანამ, სანამ არ დავრწმუნდებით, რომ ასეა. მოცემულ შემთხვევაში მიგვაჩნია, რომ შეგვიძლია დარწმუნებულები ვიყოთ, მათ შორის Cozy Bear-ის რუსულ სპეცსამსახურებთან კავშირების შესახებაც“-განაცხადა მინისტრის მოადგილემ. მან რუსეთის ხელისუფლების მუდმივ ფარისევლობაზეც გააკეთა აქცენტი.
აღსანიშნავია, რომ უკანასკნელი მონაცემებით, რუსეთში ინფიცირებულთა რიცხვმა 900 ათასს მიაღწია. მთელი ეს თვეები რუსეთის მოსახლეობა, დამოუკიდებელი მედია და ორგანიზაციები რუსეთის ხელისუფლების უმოქმედობაზე, ადამიანების სიცოცხლის გაწირვაზე და უპასუხისმგებლობაზე ხმას იმაღლებენ. როგორც ჩანს, კრემლს სურს ახლა ყველაფერი გააკეთოს, ყველა ხერხით, ოღონდ მოსახლეობის კეთილგანწყობა დაიბრუნოს, რადგან ბოლო გამოკითხვებმაც აჩვენა-პუტინის რეიტინგი სულ უფრო ნულდება. ისევე, როგორც მისი საპრეზიდენტო ვადები განულდა. ამბიციური იმპერიული სურვილები კი უცვლელი რჩება. მაგალითისთვის, შეიძლება ავიღოთ პირდაპირი ინვესტიციების რუსული ფონდის გენდირექტორის კირილ დმიტრიევის ცოტა ხნის წინ გაკეთებული განცხადება. მან კორონავირუსის საწინააღმდეგო რუსული ვაქცინის შესაძლო შექმნა, 1957 წელს საბჭოთა კავშირის მიერ ხელოვნური თანამგზავრის გაშვების წარმატებას შეადარა. თუმცა, შეძლებენ კი რუსები ასეთი მავნებლური, ქურდული და არა ცივილური მეთოდებით ახლა შორს გაფრენას, ეს ჯერჯერობით კითხვის ნიშნის ქვეშ არის.

Откуда российские спецслужбы пытались украсть вакцину от Covid 19
Ученые всего мира работают над вакциной против коронавируса. От того, насколько быстро будет получен результат, зависят жизни миллионов людей - Covid 19 никуда не делся, десятки тысяч людей по-прежнему инфицированы, бывают и смертельные исходы, мировая экономика переживает беспрецедентный кризис.
Всего в мире насчитывается 30 лабораторий,которые разрабатываютвакцины. Среди них есть как государственные, так и частные коммерческие организации. Практически все согласны с тем, что делается общее дело, потому что независимо от того, в какой стране будет разработана вакцина, ее будут закупать остсальные государства. Это тоже естественно. Однако похоже, что это важнейшее соглашение человечества не было «подписано» Россией, которая недавно была уличена в довольно бессовестном и вредном действии.
Западное разведывательное сообщество опубликовало отчет, в котором утверждается, что хакерская группа, связанная с российским правительством, атаковала западные лаборатории. Целью было украсть информацию, содержащую данные о новой вакцине. В отчете прямо упоминается хакерская группа Cozy Bear.
В этой связи министр иностранных дел Великобритании Доминик Рааб прямо и решительно осудил «безрассудные действия российской разведки».
“Мы разоблачили сегодня их кибератаки против тех, кто разрабатывает #Covid19 вакцину, которыми они подрывают жизненно важное сотрудничество [всего мира] в борьбе с пандемией"-заявил министр.
Конечно, Кремль заявляет, что Россия не имеет отношения к этим хакерским атакам.
О вредоносных атаках и незаконных действиях этой хакерской группы сообщалось службами многих стран и раньше. Специалисты по кибербезопасности считают, что Cozy Bear находится под контролем российской «ФСБ», а вторую такую вредоносную группу Fancy Bear создало «ГРУ». По имеющейся информации, между этими двумя «русскими медведями», также как и между этими двумя российскими спецслужбами существует принцип соперничество.
Заместитель министра внутренних дел по вопросам безопасности Джеймс Брокеншайр в интервью Би-би-си в пятницу сказал, что хакеры нащупывали слабые места в IT-системах разработчиков вакцины, но на уточняющий вопрос, удалось ли им украсть какие-нибудь секретные данные, отвечать отказался.Также Брокеншайр заявил, что западное разведывательное сообщество на 95% уверено, что дело касается хакерской группы, связанной с российскими спецслужбами. "Мы очень осторожно в таких заявлениях, мы не заявляем о чьей-либо причастности, пока не уверены в этом, и в данном случае мы считаем, что можем быть уверенными. В том числе в части связи этой группы, известной как CozyBear... в том, что это на деле - российские спецслужбы"- сказал замминистра. Он также подчеркнул постоянное лицемерие российского правительства.
Стоит отметить, что по последним данным количество зараженных в России достигло 900 тысяч. Все эти месяцы россияне, независимые СМИ и организации поднимали свой голос против бездействия российского правительства, принесения человеческих жизней в жертву и безответственности. Похоже, что Кремль сейчас хочет сделать все, во что бы то ни стало, чтобы вернуть себе доверие населения, так как показали недавние опросы, рейтинг Путина почти обнулился. Как и срок его президентского срока. Хотя амбициозные имперские стремления остаются неизменными. Например, можно привести недавнее заявление генерального директора Российского фонда прямых инвестиций Кирилла Дмитриева. Он сравнил возможное создание российской вакцины против коронавируса с успехом запуска искусственного спутника Советским Союзом в 1957 году. Однако смогут ли россияне далеко улететь такими вредными, воровскими и нецивилизованными методами сейчас - это все еще под вопросом.