აფხაზეთი 2008-2020: რატომ სუსტდება უკეთესი მომავლის იმედი
12 წლის წინ რუსეთის ფედერაციამ აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის დამოუკიდებლობა აღიარა. იმ დროიდან სახელმწიფოთაშორისი ურთიერთობები თითქოს გამყარდა, მაგრამ რიგითი მოქალაქეების შეფასებით, მოლოდინი გაცილებით დიდი იყო.
ეს აღიარება რესპუბლიკის ბევრი მკვიდრის მიერ სასწაულად აღიქმებოდა, რომელიც აფხაზეთს მაღალგანვითარებულ სახელმწიფოდ ჩამოყალიბებაში დაეხმარებოდა. დღეს ისინი თვლიან, რომ კეთილდღეობის ხანა არ დადგა, რესპუბლიკა კიდევ უფრო მეტად ჩაეფლო შიდა პრობლემებში, ეკონომიკურად უკიდურესად დასუსტდა და სტაბილური მომავლის იმედი წლიდან წლამდე იკლებს. თუ მოსახლეობის 2008 წლის შეფასებებს დღევანდელთან შევადარებთ, უიმედობის მასშტაბები ნათელია.
სოხუმელი მარიას აზრით, რიგითი ადამიანების ყოფაში არანაირი პოზიტიური ცვლილება არ მომხდარა. «როცა გვაღიარეს, მეგონა, ქვეყანაში ცხოვრება გაუმჯობესდებოდა, რიგითი ადამიანების ყოფა შემსუბუქდებოდა. მაგრამ ჩვენთვის არაფერი შეცვლილა. შესაძლოა, ცალკეული პირები კარგად ცხოვრობენ, მაგრამ ასეთები ძალიან ცოტანი არიან. ასე, რომ რა მოგვცა ამ აღიარებამ — დღემდე ვერ გამიგია».
47 წლის საიდი კი საერთოდაც, თვლის, რომ რუსეთი აღიარების შემდეგ აფხაზეთს მიზანმიმართულად ასუსტებს და ის ფაქტი, რომ აფხაზეთი მხოლოდ მის ზეგავლენას დაქვემდებარებულმა სახელმწიფოებმა აღიარეს, «დათვურ სამსახურად» შეიძლება, შეფასდეს:
«მეგონა, იქნებოდა რაღაც ცვლილებები, მაგალითად, კანონმდებლობის დახვეწის კუთხით... ზოგადადაც, ბევრს ველოდი ამ აღიარებისგან. მაგრამ თუკი სახელმწიფოს აღმშენებლობა საერთოდ მიდის, ეს ძალიან ნელა ხდება. კარგი მომავლის იმედი კი, რომელიც აღიარებიდან პირველ წლებში არსებობდა, ამ ხნის განმავლობაში საგრძნობლად შესუსტდა. გულწრფელად რომ ვთქვა, აღარ მჯერა, რომ რაიმე შეიცვლება. ის კი არა, დარწმუნებული ვარ, რუსეთს არც სურს, რეალურად დამოუკიდებლები გავხდეთ. და არც თავად ვაკეთებთ რამეს საიმისოდ, რომ აფხაზეთი მუხლებიდან წამოდგეს და მოეშვას რუსეთისთვის ფულის თხოვნას».
ჩვენი წინა რესპონდენტებისგან განსხვავებით, აფხაზეთში არსებობს ბევრი მოქალაქე, რომელსაც, ყველაფრის მიუხედავად, პოზიტიური შედეგის იმედი აქვს, თუმცა ისინიც კი თვლიან, რომ კრახისა და ნგრევისგან ქვეყნის ხსნა თავად აფხაზეთის გასაკეთებელი საქმეა და არა დიდი მეზობლის, რომელმაც აფხაზეთისა და სამხრეთ ოსეთის აღიარებით დიდი თავის ტკივილი გაიჩინა.
«საქართვლოს მხრიდან პრობლემებს დიდი ხანია, აღარ ველით. რუსეთმა ამაზე იზრუნა, მაგრამ ამას იქით საქმე ჯერ-ჯერობით რატომღაც არ მიდის. ეს არ ნიშნავს, რომ ყველაფერი დასრულდა — რუსეთი ალბათ, სამომავლოდაც გააგრძელებს რამის კეთებას ჩვენი საერთაშორისო აღიარებისთვის. მაგრამ თავადაც უნდა ვიზრუნოთ. მარტო აღიარებით ფონს ვერ გავალთ», - დარწმუნებულია ოჩამჩირეს მკვიდრი სამსონი. ეს ბევრი «მაგრამის» შემცველი მცირე კომენტარია. «ეს უარყოფა არ არის, ეს უბრალოდ ეჭვია» - დასძენს მოხუცი.
მსგავსი ეჭვები გამოსჭვივის იმ რესპონდენტების კომენტარებიდანაც, რომლებიც აღიარების პირველ დღეებს იხსენებდნენ.
«ეს დიდი დღესასწაული იყო. იცით, 30 000-იანი ქორწილის მსგავსი რამ, ოღონდ ალკოჰოლისა და ძვირფასი სუფრის გარეშე. თავისუფლების მოედანზე ხალხი გულის ძახილით გადიოდა. იმ დღეს (2008 წლის 26 აგვისტოს) გვინდოდა, გვემღერა, გვეცეკვა, გვემხიარულა და თითოეულს ჩავხუტებოდით — თუნდაც უცნობს. ჩვენთვის ეს მაშინ ახალი ეპოქის ათვლის დღე იყო, ახალი ერის. და ის, რომ ამ მოვლენის მონაწილე ვიყავი, იმედსა და რწმენას მისახავდა», - იხსენებს 12 წლის წინანდელ მოვლენებს სოხუმის მკვიდრი ანნა. მისი თქმით, «იმ დღეს რუსეთის პრეზიდენტ დიმიტრი მედვედევის ხმა ყველაზე ტკბილად ეჩვენებოდათ და სუნთქვაშეკრულები უსმენდნენ». «ყველას ბავშვებივით გვახარებდა თითოეული მისი სიტყვა. ვფიქრობდით, რომ იმ დღიდან ყველაფერი კარგად იქნებოდა. მაგრამ თუ პირველ წლებში რაღაც არგუმენტები არსებობდა იმასთან დაკავშირებით, რატომ არ დადგა ჯერ ის ნათელი მომავალი, ახლა საერთოდ აღარ მჯერა, რომ ის ოდესმე დადგება», - ამბობს ანნა.
მის უიმედობას იზიარებს სტანისლავიც, რომელიც ანნას მსგავსად, აღიარების დღეს საზეიმოდ თავისუფლების მოედანზე იყო გასული. «რუსეთი დაგვეხმარა, მაგრამ ვალდებულები ვართ, მხოლოდ საკუთარი თავის იმედი ვიქონიოთ. ჩვენ ხომ ისედაც ვიცოდით, რომ საჭიროების შემთხვევაში ჩვენი ქვეყნის დაცვა და განვითარება თავად მოგვიწევდა და რუსეთი ამაში დიდად არ დაგვეხმარებოდა. უბრალოდ აღიარების დღეს ამაზე ფიქრი, როგოც ჩანს, არ გვსურდა», - ამბობს სტანისლავი.
ყველა ჩვენი რესპონდენტი აღიარებს, რომ რუსეთთან ურთიერთობა ბოლო წლებში შეიცვალა, მაგრამ რამდენად — ამის შეფასებები განსხვავებულია. ერთნი თვლიან, რომ ეს ცვლილება სამუდამოა, მეორენი — რომ დროებითი და ურთიერთობები დალაგდება.
«ძალიან მიხარია სამხრეთ ოსეთის ხალხის გამო, თუმცა არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ ჩვენი სიტუაციები განსხვავებულია. საუკუნეების მანძილზე აფხაზები იარაღით ხელში იცავდნენ სამშობლოს თავისუფლებას. რუსეთთან კი ყოველთვის კეთილმეზობლური ურთიერთობები გვსურდა. განსხვავებით სამხრეთ ოსეთის მოსახლეობისგან, რომელიც ყოველთვის რუსეთის შემადგენლობაში ისწრაფვოდა, ჩვენ გვსურდა თავისუფლება და დამოუკიდებლობა», - ამბობს სოხუმელი იური. მისივე აზრით, 2008 წლის 5-დღიანმა ომმა ოსებს «ხელი მისცა — სხვა შემთხვევაში, აფხაზეთისგან განსხვავებით, აღიარებას ვერასოდეს მიაღწევდნენ». «ის, რომ აფხაზეთის აღიარების პროცესი შეჩერდა, უკვე მომხდარი ფაქტია. ორი წლის წინ სირიამ გვაღიარა. მაგრამ გაიხსენეთ, როგორი სიჩუმე იყო მანამდე, აღარც შემდეგ მომხდარა რამე. და ფიქრობთ, ამ მხრივ რაიმე სასიკეთო წინ კიდევ გველის? ილუზიებით ცხოვრება უნდა შევწყვიტოთ, უნდა დავიწყოთ ცხოვრება რეალობით, ავიკეცოთ მკლავები და დავიწყოთ — ხაზს ვუსვამ, დავიწყოთ და არა გავაგრძელოთ საკუთარი სახელმწიფოს შენება, არ ვუყუროთ რუსეთს, სამხრეთ ოსეთს, სირიას თუ ვანუატუს», - თვლის იური.
«რისი მოცემა შეუძლიათ ჩვენთვის ქვეყნებს, რომლებმაც დღემდე გვაღიარეს? რისი გაზიარება შეუძლიათ მათ ჩვენთვის სახელმწიფოს ხარისხიანი განვითარების, იგივე სახელისუფლებო ინსტიტუტების სრულფასოვანი ფუნქციონირების კუთხით? რუსეთი, ნიკარაგუა, ვენესუელა, სირია, ტუვალუ, ვანუატუ… მათ ხომ საკუთარ ქვეყნებში ვერ დაუმყარებიათ წესრიგი და ვერ ამობობღებულან ჭაობიდან. ჩვენ კი მათთან რაღაც ურთიერთქმედებაზე ვსაუბრობთ! არ გვესმის, რომ რუსეთს მაშინ მხარდაჭერა სჭირდებოდა და ამ ქვეყნების მხრიდან ჰპოვა?! - ეს იყო მათი აღიარება, სხვა არაფერი! ხელმოწერილი შეთანხმებების უკან სიცარიელეა და არც მომავალში იქნება რამე», - დარწმუნებულია პედაგოგი ტატიანა.
12 წელი აღიარებიდან. აფხაზები რუსეთთან ურთიერთობებში აშკარა ცვლილებებს გრძნობენ. მშვიდობისა და თანხმობის ადრინდელი ატმოსფერო აღარ სუფევს. შესაძლოა, თავად ქვეყანაში არსებული რთული ვითარების, შესაძლოა, დასავლეთთან კონფრონტაციის გამო. რუსეთი აფხაზეთში თავის გავლენას სულ უფრო ზრდის, პარალელურად კი დაპირებული დახმარების მასშტაბებს ამცირებს.
თუმცა შესაძლოა, ყოველთვის ასე იყო, გარკვეულ ისტორიულ ეტაპზე კი მას უბრალოდ დასჭირდა, დაერწმუნებინა ორი ხალხი და მთელი მსოფლიო თავის გულწრფელ მეგობრობაში.
ტექსტი შეიცავს ტოპონიმებსა და ტერმინოლოგიას, რომელიც იკუპირებულ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში გამოიყენება

14-08-2020 14:08:56 Конфликты
12 лет назад Российская Федерация признала независимость Абхазии и Южной Осетии. За прошедшие годы взаимоотношения между государствами вроде как укрепились, но по оценкам простых людей, ожиданий было больше.
Это признание многие жители Абхазии расценивали как большое чудо, которое поможет республике стать процветающим государством.
Но по мнению простых граждан Абхазии, эпоха расцвета не наступила. Республика еще больше погрязла во внутренних проблемах, экономически ослабла донельзя и с каждым последующим годом вера в стабильное будущее лишь слабеет. Если сравнивать отзывы жителей Абхазии 2008 года и последующих нескольких лет с нынешним периодом, размах отчаяния очевиден.
По мнению Марии, никаких изменений в жизни простых людей как не было, так и нет. «Когда нас признали, я думала, что лучше будет в стране, лучше будет простым людям. Но никаких изменений для нас нет. Может кому-то и живется хорошо, но таких людей очень мало. Что нам дало это признание - я не могу понять до сих пор».
47-летний Саид и вовсе считает, что после признания Россия целенаправленно ослабляла Абхазию и факт того, что независимость республики признали только государства, на которых у России было влияние, можно расценивать как медвежью услугу: «Я думал, что будут какие-то изменения в законодательном плане. Да и вообще много чего ожидал от признания. Государство если и отстраивается, то как-то слишком медленно что ли. А за это время вера в хорошее будущее, которое было сразу после признания, ослабела. Если честно, я уже не верю, что в нашей стране что-то изменится. Да и Россия, уверен, не хочет, чтобы мы стали самостоятельными, ей лучше иметь слабую Абхазию под боком. Да и мы сами ничего не делаем, чтобы страна встала с колен, перестала вымаливать у России денег».
В отличие от наших предыдущих собеседников, в республике есть множество людей, несмотря ни на что верящих в благополучный исход. Но и они считают, что спасение страны от краха и развала дело самих жителей, а не большого соседа, который признав независимость Абхазии и Южной Осетии, обрушил на свою голову массу неприятностей.
«Со стороны Грузии проблем мы уже давно не ждем. Россия позаботилась об этом. Но и дальше дело пока как-то не сдвигается. Но это не значит, что все закончилось. Россия наверно и дальше будет делать что-то, чтобы нас признали другие государства. Но и мы сами должны что-то делать. Одним признанием сыт не будешь», - уверен житель Очамчиры Самсон. Небольшой комментарий, в котором очень много «но». Это не отрицание, уверяет пожилой человек, а всего лишь сомнение.
Подобная неуверенность сквозит и в словах вспоминающих день признания независимости Абхазии.
«Это был большой праздник. Знаете, как свадьба примерно на 30 тысяч человек, но при этом без выпивки и богато накрытого стола. На площадь Свободы люди приходили по зову сердца. В этот день (26 августа 2008 года) хотелось петь, плясать, веселиться и обнимать каждого. Радость переполняла сердце, и ею очень хотелось поделиться с каждым встречным - пусть и незнакомым человеком. Это был день нового летоисчисления, новой эры Абхазии. И то, что я была сопричастна с этим событием, лично в нем принимала участие, вселяло веру и надежду», - вспоминает события 12-летней давности жительница Сухума.
По словам Анны, в этот день голос Дмитрия Медведева - президента России был самым прекрасным на всем белом свете. «Мы слушали его, затаив дыхание. И каждое его слово наполняло душу радостью. Все радовались как дети. И мы знали, что отныне все будет по-другому. Лучше, краше, прекраснее», - вспоминает девушка. Спустя 12 лет свой оптимизм и веру в светлое будущее подрастеряла, признается Анна. «Если в первые годы находились какие-то отговорки, почему светлое будущее все никак не наступает, то теперь я уже не верю, что улучшения будут», - говорит девушка.
С ее мнением согласен и Станислав, который так же, как и Анна, весть о признании независимости Абхазии встретил на столичной площади. «Мы всегда рассчитывали только на себя. Россия оказала нам помощь, но рассчитывать мы обязаны только на себя. Мы ведь и так знали, что защитить свою Родину в случае чего, развивать страну нам придется самим. И Россия помогать нам не особо будет. Но тогда, в тот день думать об этом, скорее всего, просто не очень хотелось», - говорит Станислав.
Все наши собеседники признают, что взаимоотношения с Россией в последние годы изменились. Правда в оценках того, насколько - их мнения расходятся. Одни считают, что окончательно и безвозвратно, другие же уверены – это временные проблемы и отношения наладятся.
«Я очень рад за народ Южной Осетии, но никто не должен забывать, что их ситуация и наша не похожи. На протяжении веков абхазы с оружием в руках отстаивали свободу своей Родины. Да и с Россией мы всегда желали строить добрососедские, дружеские отношения. В отличие от жителей Южной Осетии, которые всегда хотели стать частью России, войти в ее состав, мы хотели свободы и независимости», - говорит сухумчанин Юрий. По его мнению, пятидневная война сыграла на руку осетинам — иначе, в отличие от Абхазии, признание им никогда «не светило бы». «То, что процесс признания Абхазии остановился, уже свершившийся факт. 2 года назад Сирия признала нашу независимость, но вспомните, какое затишье было до этого. Да и после ничего не произошло. И вы хотите сказать, что нас еще ждет что-то хорошее в этом плане? Хватит жить иллюзиями. Надо жить в существующих реалиях и засучив рукава начать, заметьте, не продолжить, а начать строительство своего государства. Без оглядки на Россию, Южную Осетию, Сирию или Вануату», - считает Юрий.
«Ну что нам могут дать страны, признавшие нашу независимость? Какой идеей качественного развития государства, полноценного функционирования институтов власти с нами могут поделиться эти страны? Россия, Никарагуа, Венесуела, Сирия, Тувалу, Вануату. Господи, да они у себя по сей день не могут навести порядок и вытащить страны из упадка, а мы говорим о каком-то взаимодействии! Мы же понимаем, что России тогда нужна была поддержка и она нашла ее у этих стран. И ничего больше. За подписанными соглашениями ничего нет, и ничего не будет», - уверена педагог Татьяна.
12 лет со дня признания. Жители Абхазии ощущают произошедшие во взаимоотношениях с Россией изменения. Прежней атмосферы мира и согласия уже нет. То ли из-за сложной ситуации в самой стране, то ли из-за конфронтации с Западом, Россия все больше увеличивает свое влияние в Абхазии, уменьшая при этом объем обещанной помощи и поддержки. Хотя может, так было всегда, но в определенный исторический период ей было лишь выгодно убедить два народа и весь мир в своей бескорыстной дружбе.