შესაძლებელია თუ არა აფხაზებისთვის, მსოფლიოში არა რუსული დროშის ქვეშ გავიდნენ?
ბოლო წლებში აფხაზურ საზოგადოებაში სულ უფრო ხშირად საუბრობენ საქართველოსთან თანამშრომლობის აუცილებლობაზე სხვადასხვა სფეროებში, როგორიცაა ვაჭრობა, ენერგეტიკა, აგრარული სექტორი, კრიმინალთან ბრძოლა. მაღალჩინოსნები, პოლიტოლოგები, საზოგადო მოღვაწეები და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები გამოდიან ინიციატივით, მხარეებმა მცირედით დაიწყონ, რათა საბოლოო ჯამში, აღნიშნულ სფეროებში სრულფასოვან თანამშრომლობამდე მივიდნენ.
ჯერ კიდევ გაპრეზიდენტებამდე ასლან ბჟანია კონტაქტების ფორმატის შეცვლისა და საქართველოსთან ახალ (არა იმდენად შორ, როგორიც ჟენევაა) პლატფორმაზე პირდაპირი ორმხრივი დიალოგის ჩამოყალიბების ინიციატივით გამოდიოდა.
«ქართველები და ქართული სახელმწიფო ჩვენი მეზობლები არიან. გვსურს ეს თუ არა, კონტაქტების დიდი რაოდენობა გვაქვს როგორც საქართველოს, ისე აფხაზეთის მოქალაქეების დონეზე. ეს ადამიანები ცხოვრობენ, კვეთენ საზღვარს, იქ იმყოფებიან. მათ ექმნებათ სხვადასხვა პრობლემები — ძალიან ბევრი ჩვენი მოქალაქე, სამწუხაროდ, იძულებულია, იქ წავიდეს კვალიფიციური სამედიცინო დახმარების მისაღებად. ჩვენ ერთობლივად ვუწევთ ექსპლუატაციას ენგურჰესს. ესეც კონტაქტების გარკვეული დონეა», - განაცხადა ბჟანიამ სააგენტო «РИА-Новости»-სთვის მიცემულ ინტერვიუში.
პრეზიდენტის აზრით, აფხაზეთი «საქართველოს სხვადასხვა საზოგადოებრივი ინსტიტუტებისგან იღებს სიგნალებს, რომლებიც მოწმობს, რომ გარკვეული პოლიტიკური ძალები უფრო ინტენსიური დიალოგის ჩამოყალიბებას ისურვებდნენ».
თუმცა რაოდენ გაგიჟებითაც არ უნდა უნდოდეს ამ პროცესის დაწყება აფხაზური საზოგადოების ერთ ნაწილს, რესპუბლიკაში ჯერ კიდევ ბევრია ადამიანი, რომელიც თვლის, რომ საქართველოსთან კონკრეტულ ინიციატივებზე საუბრის დაწყებამდე აუცილებელია «ომის მდგომარეობიდან გამოსვლა».
როგორც ცნობილია, უკვე 12 წელია, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიები ერთადერთ საერთაშორისო პლატფორმად რჩება, რომელზეც აფხაზეთი საქართველოსთან მოლაპარაკებებს რუსეთის, გაერო-ს, ევროკავშირისა და ეუთო-ს წარმომადგენლების თანდასწრებით აწარმოებს. ამ წლების განმავლობაში მიღწეული ხელშესახები შედეგები ნულის ტოლია. რა თქმა უნდა, ჰუმანიტარული პრობლემატიკის საკითხები წყდებოდა, მაგრამ აი, მთავარ — ძალის არგამოყენების შესახებ შეთანხმების გაფორმების საკითხში ვითარება ადგილიდან არ დაძრულა.
«რაღა თქმა უნდა, ვისმენთ სხვადასხვა მოსაზრებებს ამ მოლაპარაკებების თაობაზე. არის ხალხი, რომლის აზრით, მათი წარმოება არ ღირს. ბევრი კონკრეტულ შედეგებს ელის. მაგრამ, როგორც იცით, ძირითადი საკითხი მოლაპარაკებებზე — ეს საქართველოსა და აფხაზეთს შორის ძალის არგამოყენების შესახებ იურიდიულად სავალდებულო შეთანხმების გაფორმებაა. და მოლაპარაკებები უნდა გაგრძელდეს, სანამ ამ შედეგს არ მივაღწევთ», - თვლის საგარეო საქმეთა მინისტრი დაურ კოვე.
თუმცა აფხაზურ საზოგადოებაში გავრცელებულია მოსაზრება, რომ ურთიერთობათა დარეგულირება დიდწილად არა ჟენევის მოლაპარაკებათა მორიგი რაუნდის შედეგებზეა დამოკიდებული, არამედ იმაზე, როგორ შეთანხმდებიან აფხაზეთისა და საქართველოს საკითხზე მსხვილი მსოფლიო აქტორები — რუსეთი, ევროკავშირი, აშშ, რომ სწორედ მათზე იქნება დამოკიდებული, რა მიმართულებით განვითარდება სოხუმისა და თბილისის ურთიერთობები.
აფხაზური საზოგადოების ნაწილს კი სწამს, რომ საქართველოსთან კონფლიქტი აქტუალური აღარ არის. «ყველას გვესმის, რომ საქართველო აფხაზეთს თავს არ დაესხმება. და აქ საქმე მხოლოდ ჩვენს ტერიტორიაზე რუსი სამხედროების დიდ რაოდენობაში როდია. როგორც მესმის, საქართველომ აფხაზების მიმართ თავის პოლიტიკას უკვე გადახედა და აგრესიისა და ძალის გამოვლენის ნაცვლად, ჩვენთვის დახმარებისა და მხარდაჭერის დემონსტრირება სურს», - თვლის ჩვენი რესპონდენტი გიორგი. ამასთან, მისივე თქმით, ქართველებს ამ მხრივ რაიმე განსაკუთრებული განცხადებების კეთება არ სჭირდებათ: «თავად დაფიქრდით, ვინ უმკურნალებს მას, ვისი მოკვლაც სურს?!».
«უმჯობესია, დავკავდეთ ეკონომიკით, შიდა პრობლემებით, ავამაღლოთ მოქალაქეების ცხოვრების დონე, იმის ნაცვლად, რომ გამუდმებით ვაპელირებდეთ მორიგ ჩიხზე მორიგ მოლაპარაკებებში. აფხაზეთის სტატუსის დარეგულირების პროცესისთვის დადგება სხვა, უფრო ხელსაყრელი დრო. მთავარია, იქამდე მივაღწიოთ», - თვლის სოხუმელი ანდრეი.
«თანამედროვე მსოფლიოში საკმარისი რაოდენობის კონფლიქტური ზონებია, სადაც ერთ საკითხებში უთანხმოებების მოუგვარებლობა მეორეში თანამშრომლობას ხელს არ უშლის. ეს თანამედროვე და სრულიად პრაგმატული მიდგომაა. სტატუსის საკითხი უდავოდ მნიშვნელოვანია, მაგრამ არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ ჩვენს ირგვლივ მსოფლიო წინ მიდის და მხოლოდ ამ საკითხზე ძალისხმევის მუდმივი აქცენტირება შემაკავებელი ფაქტორი იქნება ორივე ქვეყნის განვითარებისთვის», - თვლის პოლიტიკოსი თენგიზ ჯოპუა.
მიუხედავად ამისა, იგი დარწმუნებულია, რომ თანამშრომლობის ინიციატივების აქტიურ განხილვაზე გადასვლამდე პრინციპულად მნიშვნელოვანია «ომის მდგომარეობიდან გასვლა და მშვიდობის მდგომარეობაზე გადასვლა».
აქ უნდა აღინიშნოს, რომ ცნობილი აფხაზი პოლიტიკოსის, უშიშროების საბჭოს მდივნის - სერგეი შამბას მიერ ამასწინათ «Эхо Кавказа»-სთვის მიცემული ინტერვიუ ბომბის აფეთქებას ჰგავდა. საუბარია ძალის არგამოყენების შესახებ შეთანხმების გაფორმებაზე, რომელიც, შამბას თქმით, საქართველოს ჯერ კიდევ 23 წლის წინ აქვს გაფორმებული.
«1997 წელს, როდესაც ვლადისლავ არძინბა ევგენი პრიმაკოვის ინიციატივით თბილისში ჩავიდა (მე ვიყავი იმ დელეგაციაში), ხელი მოეწერა მემორანდუმს იმის შესახებ, რომ მხარეები უარს აცხადებენ ძალის გამოყენებაზე და ძალის გამოყენების მუქარაზეც კი. ასე, რომ ასეთი დოკუმენტი არსებობს და მას ორმა პრეზიდენტმა - ედუარდ შევარდნაძემ და ვლადისლავ არძინბამ მოაწერეს ხელი», - განაცხადა შამბამ.
აფხაზურ საზოგადოებას მისი მოსაზრებების კომენტირება არ დაუწყია — მიმდინარე მოვლენების მთელი წარმოუდგენლობის «გადახარშვას» ცდილობდა. მთელი ომისშემდგომი წლების განმავლობაში, ყველა შესაძლო ტრიბუნისა და პლატფორმის გამოყენებით ჩვენი ქვეყანა, მასთან ერთად კი სამხრეთ ოსეთიცა და, რაღა თქმა უნდა, რუსეთიც აცხადებდნენ, რომ საქართველოს «სამშვიდობო შეთანხმების» ხელმოწერა არ სურს, რადგან ჯერ კიდევ ინახავს აფხაზეთის საომარი გზით დაპყრობის გეგმებს. მეტიც, აფხაზეთი დღემდე ცდილობს, ჟენევაში სამშვიდობო შეთანხმების ხელმოწერას მიაღწიოს, მაგრამ ეს არ ხდება, რადგან ქართული მხარის აზრით, ეს სახელმწიფოთაშორისი შეთანხმება და, შესაბამისად, მოლაპარაკებათა პროცესში აფხაზეთის თანასწორ პარტნიორად ერთგვარი აღიარება იქნებოდა. გამოდის, რომ ამდენი ხნის განმავლობაში უკვე ხელმოწერილი შეთანხმების ხელმოწერას ვითხოვთ?!
გაცხადებული ინფორმაციის ჭრილში ჩნდება არანაკლებ მნიშვნელოვანი, არსობრივად კი ფუნდამენტური კითხვა: სადაა ეს დოკუმენტი და რატომ უმალავდნენ მას მთელი ამ წლების განმავლობაში არა მარტო აფხაზურ საზოგადოებას, არამედ მთელს მსოფლიო თანამეგობრობასაც?
პასუხებს ალბათ, სამომავლოდ მოვისმენთ. მაგრამ მსურს, კიდევ ერთ მნიშვნელოვან ასპექტს შევეხო. ხშირად საინფორმაციო სივრცეში ჩნდება ცნობები იმის შესახებ, რომ საქართველოს მოთხოვნით, საერთაშორისო ღონისძიებებში მონაწილეობის ნება მორიგ აფხაზ სპორტსმენსა თუ საბავშვო კოლექტივს არ დართეს. ყველაზე ხშირად ქართული საგარეო უწყების ყურადღების ქვეშ აფხაზეთის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის აქტივობები ექცევა. არცთუ იშვიათად მისი გამოფენები საქართველოს ხელისუფლების მოთხოვნით, პავიოლიონების დახურვით, მიმღები ქვეყნის პოლიციის მიერ შეხვედრების დაშლით მთავრდება. ეს არგუმენტები დღემდე მოჰყავთ ადამიანებს, რომელთაც საქართველოსთან არანაირი ურთიერთობის ჩამოყალიბება არ სურთ, თვლიან რა, რომ მსოფლიოზე რესპუბლიკის წვდომის შეზღუდვით საქართველოს აფხაზეთი არსობრივად, ერთგვარ ეკონომიკურ ბლოკადაში ჰყავს მოქცეული.
თენგიზ ჯოპუას აზრით, ურთიერთობების მსგავსი პრაქტიკა კარგს ვერაფერს მოიტანს.
«რუსეთის ფედერაციამ პირველმა აღიარა აფხაზეთის სუვერენიტეტი და დამოუკიდებლობა, რითაც ნაწილობრივ გაუხსნა რესპუბლიკას მსოფლიოზე წვდომა. თუმცა სრულფასოვანი განვითარებისთვის ეს არასაკმარისია. გარწმუნებთ, საზღვაო ხომალდების უკანონო დაკავებით, უცხოური კომპანიებისგან კონტრაქტების გაწყვეტის მოთხოვნით, აფხაზი სპორტსმენების მონაწილეობის დაბლოკვით, ბავშვთა კოლექტივების გამოსვლების აკრძალვით საქართველო კონსტრუქციულ ურთიერთობებს ვერავისთან ააგებს», - ამბობს ჯოპუა.
და აქ დროა, დავფიქრდეთ, ხომ არ არის შესაძლებელი, აფხაზურ კოლექტივებს, სპორტსმენებს, საქონელსა და მომსახურებას მსოფლიოზე წვდომა საქართველოსთან ურთიერთქმედების სხვა — არსებულისგან განსხვავებული ფორმით გაეხსნათ? თუ ომის დასრულებიდან ორიოდ წელიწადში დიპლომატებმა ძალის არგამოყენების შესახებ უმნიშვნელოვანესი მემორანდუმის გაფორმება მოახერხეს, მაშინ ახლა აფხაზეთსა და საქართველოს მსხვილ საერთაშორისო ღონისძიებებში ჩვენი რესპუბლიკის მონაწილეობის ურთიერთმისაღები ფორმის გამონახვა არ უნდა გაუჭირდეთ. მთავარია, სურვილი იყოს! და როგორც მესმის, საქართველოს ის აქვს. ახლა ბურთი აფხაზეთის მოედანზეა. და გადაწყვეტილების მისაღებად სულაც არ არის აუცილებელი სამშობლოსადმი სიყვარულზე და მის დამოუკიდებლობაზე უარის თქმა. თუ, რა თქმა უნდა, აფხაზურ საზოგადოებას არ სურს, მსოფლიოში კვლავინდებურად მხოლოდ რუსული დროშის ქვეშ გადიოდეს.
ტექსტი შეიცავს ტოპონიმებსა და ტერმინოლოგიას, რომელიც ოკუპირებულ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში გამოიყენება

Возможно ли для абхазов, выходить в мир не под российским флагом?
О необходимости сотрудничества Абхазии и Грузии в различных сферах, таких как торговля, энергетика, аграрный сектор и борьба с преступностью все чаще стали говорить в абхазском обществе в последние несколько лет. Чиновники высокого ранга из числа руководителей государства, политологи, общественники и представители неправительственного сектора предлагают начать с малого, чтобы в итоге прийти к полноценному взаимодействию в обозначенных сферах.
Еще до своего президентства Аслан Бжания предлагал изменить формат контактов и наладить прямой двухсторонний диалог с Грузией на новой переговорной площадке, не такой отдаленной как женевская.
«Грузины и грузинское государство - это наши соседи. Мы хотим того или не хотим, но имеем большое количество контактов на уровне граждан и Грузии, и Абхазии. Это люди, которые живут, пересекают границу, бывают там. У людей возникают разные проблемы - много очень граждан наших, к сожалению, вынуждены ездить туда для получения квалифицированной медицинской помощи. Вы знаете, что мы совместно эксплуатируем энергетический комплекс ИнгурГЭС. Это тоже определенный уровень контактов», - сказал Бжания в интервью российскому агентству «РИА-Новости».
По мнению президента, Абхазия получает «сигналы от разных общественных институтов Грузии, свидетельствующие, что определенные политические силы в Грузии хотели бы наладить более интенсивный диалог».
Но как бы страстно не желала начать этот процесс одна часть абхазского общества, в республике все еще есть немало людей, считающих, что до того как начать разговор о конкретных инициативах с Грузией, необходимо «выйти из состояния войны».
Как известно, уже 12 лет Женевские дискуссии по безопасности и стабильности в Закавказье остаются единственной международной площадкой, на которой Абхазия ведет переговоры с Грузией в присутствии представителей России, ООН, ЕС и ОБСЕ. Существенных результатов за эти годы - ноль. Конечно, вопросы гуманитарной проблематики решались, но вот по главному вопросу – подписанию документа о неприменении силы – не удалось сдвинуться ни на шаг.
«Конечно же, мы слышим разные мнения по поводу этих переговоров. Есть те, кто считает, что их не следует вести. Многие ожидают конкретных результатов. Но, как вы знаете, основной вопрос на переговорах — подписание юридически обязывающего соглашения о неприменении силы между Грузией и Абхазией. И надо вести эти переговоры, пока мы не достигнем цели», - считает министр иностранных дел Даур Кове.
Но, несмотря на все заверения главы внешнеполитического ведомства республики, в народе бытует мнение, что вопрос урегулирования отношений во многом будет зависеть не от результатов очередного раунда Женевских дискуссий, а от того, как смогут договориться по вопросу Абхазии и Грузии крупные мировые игроки – Россия, Евросоюз, США. И именно от них в итоге будет зависеть то, в какую сторону будут развиваться отношения Грузии и Абхазии.
Но у части абхазского общества все же есть уверенность, что конфликт с Грузией уже давно не актуален. «Мы все понимаем, что нападать на Абхазию Грузия не будет. И дело тут не только в наличии у нас большого количества российских военных. Как я понимаю, Грузия уже пересмотрела свою политику в отношении абхазов и вместо проявления силы и агрессии, хочет нам продемонстрировать свою помощь и поддержку», - считает наш собеседник Георгий. По его словам, каких-то особых, задекларированных заявлений по этому поводу делать грузинам не нужно. «Ну, сами подумайте, разве лечат и ставят на ноги тех, кого желают убить?», - рассуждает молодой человек.
«Лучше заниматься экономикой, внутренними проблемами, повышать уровень жизни своих граждан, а не все время ссылаться на очередной тупик в очередных переговорах. Для процесса урегулирования статуса Абхазии настанет другое, более благоприятное время. Главное, чтобы мы до него дожили», - считает сухумчанин Андрей.
«В современном мире достаточно неурегулированных постконфликтных зон, где наличие неразрешимых противоречий в одних вопросах не является препятствием для сотрудничества в других. Это вполне современный и прагматичный подход. Вопрос статуса, безусловно, важен, но не стоит забывать, что мир вокруг нас движется вперед, и постоянное акцентирование усилий только на этом вопросе будет сдерживающим фактором для развития обеих стран», - считает политик Тенгиз Джопуа. И тем не менее, он уверен, что прежде чем переходить к активному обсуждению инициатив сотрудничества с Грузией, принципиально важно выйти из «состояния войны» и перейти в «состояние мира».
И тут надо сказать, что недавнее интервью радио «Эхо Кавказа» секретаря Совета безопасности Абхазии, известного абхазского политика Сергея Шамба было сродни разорвавшейся бомбе. Речь о договоре о неприменении силы, который, по словам Шамба, Грузия подписала еще 23 года назад. «В 1997 году, когда Владислав Ардзинба по инициативе (Евгения) Примакова посетил Тбилиси, я был в этой делегации – тогда был подписан в Тбилиси меморандум о том, что стороны отказываются от применения силы и даже от угрозы применения силы. Так что такой документ, который подписали два президента – (Эдуард) Шеварднадзе и (Владислав) Ардзинба – существует», - заявил Шамба.
Абхазское общество не стало комментировать его высказывание, пытаясь переварить всю чудовищность происходящего. Все годы после окончания войны, используя всевозможные трибуны и площадки наша страна, а вместе с ней Южная Осетия и, конечно же Россия заявляли о том, что Грузия не желает подписывать «мирный договор», так как все еще вынашивает планы военного захвата Абхазии. Более того, до сегодняшнего дня в Женеве Абхазия пытается договориться о необходимости подписания соглашения о мире, но этого не происходит, потому что по мнению грузинской стороны, это был бы межгосударственный договор, а значит - в какой-то степени признание Абхазии, как равноправного партнера в переговорном процессе. Получается, мы все время требовали еще раз подписать уже подписанный документ?!
В свете открывшейся информации возникают не менее важные, а по сути, фундаментальные вопросы – где находится этот документ и почему на протяжении стольких лет его скрывают не только от абхазского общества, но и от всего мирового сообщества?
Ответы мы, наверное, еще услышим, но мне хочется затронуть еще один немаловажный аспект. Очень часто в информационном пространстве появляются новости о том, что очередной детский танцевальный коллектив или спортивную команду из Абхазии по требованию Грузии не допустили к участию в международных мероприятиях. Чаще всего под пристальным вниманием МИДа Грузии оказывалась деятельность нашей торгово-промышленной палаты. Нередко ее выставки заканчивались закрытием павильонов, а встречи разгонялись полицией принимающей страны, опять же по требованию властей Грузии. Эти аргументы по сей день приводят люди, нежелающие строить какие-либо отношения с Грузией, считая, что блокируя доступ республики к внешнему миру, Грузия, по сути, держит Абхазию в этакой экономической блокаде.
По мнению политика Тенгиза Джопуа, подобная практика взаимоотношений не может привести ни к чему хорошему. «Российская Федерация первой признала суверенитет и независимость Абхазии и частично открыла доступ республики к внешнему миру. Но для полноценного развития страны этого недостаточно. Поверьте, незаконно задерживая морские суда, требуя от иностранных компаний расторжения контрактов, блокируя участие абхазских спортсменов, запрещая выступления детских творческих коллективов Грузия ни с кем конструктивные отношения не выстроит», - уверен Тенгиз Джопуа.
И тут самое время задуматься над вопросом – а нельзя ли открыть доступ к внешнему миру абхазским коллективам, спортсменам, товарам и услугам, используя иную форму взаимоотношений с Грузией, нежели есть сейчас? Ведь если спустя всего 2 года после окончания войны дипломатам удалось подписать крайне важный меморандум о неприменении силы, то найти сейчас приемлемую для Абхазии и Грузии форму участия нашей республики в крупных международных мероприятиях – дело не сложное. Было бы желание! И как я понимаю, у Грузии оно есть. Слово за Абхазией. И для того, чтобы принять решение, совсем не обязательно отказываться от своей независимости и любви к Родине. Если конечно, абхазское общество по-прежнему не желает выходить в мир только под российским флагом.