შესაძლებელია თუ არა აფხაზებისთვის, მსოფლიოში არა რუსული დროშის ქვეშ გავიდნენ?
ბოლო წლებში აფხაზურ საზოგადოებაში სულ უფრო ხშირად საუბრობენ საქართველოსთან თანამშრომლობის აუცილებლობაზე სხვადასხვა სფეროებში, როგორიცაა ვაჭრობა, ენერგეტიკა, აგრარული სექტორი, კრიმინალთან ბრძოლა. მაღალჩინოსნები, პოლიტოლოგები, საზოგადო მოღვაწეები და არასამთავრობო ორგანიზაციების წარმომადგენლები გამოდიან ინიციატივით, მხარეებმა მცირედით დაიწყონ, რათა საბოლოო ჯამში, აღნიშნულ სფეროებში სრულფასოვან თანამშრომლობამდე მივიდნენ.
ჯერ კიდევ გაპრეზიდენტებამდე ასლან ბჟანია კონტაქტების ფორმატის შეცვლისა და საქართველოსთან ახალ (არა იმდენად შორ, როგორიც ჟენევაა) პლატფორმაზე პირდაპირი ორმხრივი დიალოგის ჩამოყალიბების ინიციატივით გამოდიოდა.
«ქართველები და ქართული სახელმწიფო ჩვენი მეზობლები არიან. გვსურს ეს თუ არა, კონტაქტების დიდი რაოდენობა გვაქვს როგორც საქართველოს, ისე აფხაზეთის მოქალაქეების დონეზე. ეს ადამიანები ცხოვრობენ, კვეთენ საზღვარს, იქ იმყოფებიან. მათ ექმნებათ სხვადასხვა პრობლემები — ძალიან ბევრი ჩვენი მოქალაქე, სამწუხაროდ, იძულებულია, იქ წავიდეს კვალიფიციური სამედიცინო დახმარების მისაღებად. ჩვენ ერთობლივად ვუწევთ ექსპლუატაციას ენგურჰესს. ესეც კონტაქტების გარკვეული დონეა», - განაცხადა ბჟანიამ სააგენტო «РИА-Новости»-სთვის მიცემულ ინტერვიუში.
პრეზიდენტის აზრით, აფხაზეთი «საქართველოს სხვადასხვა საზოგადოებრივი ინსტიტუტებისგან იღებს სიგნალებს, რომლებიც მოწმობს, რომ გარკვეული პოლიტიკური ძალები უფრო ინტენსიური დიალოგის ჩამოყალიბებას ისურვებდნენ».
თუმცა რაოდენ გაგიჟებითაც არ უნდა უნდოდეს ამ პროცესის დაწყება აფხაზური საზოგადოების ერთ ნაწილს, რესპუბლიკაში ჯერ კიდევ ბევრია ადამიანი, რომელიც თვლის, რომ საქართველოსთან კონკრეტულ ინიციატივებზე საუბრის დაწყებამდე აუცილებელია «ომის მდგომარეობიდან გამოსვლა».
როგორც ცნობილია, უკვე 12 წელია, ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიები ერთადერთ საერთაშორისო პლატფორმად რჩება, რომელზეც აფხაზეთი საქართველოსთან მოლაპარაკებებს რუსეთის, გაერო-ს, ევროკავშირისა და ეუთო-ს წარმომადგენლების თანდასწრებით აწარმოებს. ამ წლების განმავლობაში მიღწეული ხელშესახები შედეგები ნულის ტოლია. რა თქმა უნდა, ჰუმანიტარული პრობლემატიკის საკითხები წყდებოდა, მაგრამ აი, მთავარ — ძალის არგამოყენების შესახებ შეთანხმების გაფორმების საკითხში ვითარება ადგილიდან არ დაძრულა.
«რაღა თქმა უნდა, ვისმენთ სხვადასხვა მოსაზრებებს ამ მოლაპარაკებების თაობაზე. არის ხალხი, რომლის აზრით, მათი წარმოება არ ღირს. ბევრი კონკრეტულ შედეგებს ელის. მაგრამ, როგორც იცით, ძირითადი საკითხი მოლაპარაკებებზე — ეს საქართველოსა და აფხაზეთს შორის ძალის არგამოყენების შესახებ იურიდიულად სავალდებულო შეთანხმების გაფორმებაა. და მოლაპარაკებები უნდა გაგრძელდეს, სანამ ამ შედეგს არ მივაღწევთ», - თვლის საგარეო საქმეთა მინისტრი დაურ კოვე.
თუმცა აფხაზურ საზოგადოებაში გავრცელებულია მოსაზრება, რომ ურთიერთობათა დარეგულირება დიდწილად არა ჟენევის მოლაპარაკებათა მორიგი რაუნდის შედეგებზეა დამოკიდებული, არამედ იმაზე, როგორ შეთანხმდებიან აფხაზეთისა და საქართველოს საკითხზე მსხვილი მსოფლიო აქტორები — რუსეთი, ევროკავშირი, აშშ, რომ სწორედ მათზე იქნება დამოკიდებული, რა მიმართულებით განვითარდება სოხუმისა და თბილისის ურთიერთობები.
აფხაზური საზოგადოების ნაწილს კი სწამს, რომ საქართველოსთან კონფლიქტი აქტუალური აღარ არის. «ყველას გვესმის, რომ საქართველო აფხაზეთს თავს არ დაესხმება. და აქ საქმე მხოლოდ ჩვენს ტერიტორიაზე რუსი სამხედროების დიდ რაოდენობაში როდია. როგორც მესმის, საქართველომ აფხაზების მიმართ თავის პოლიტიკას უკვე გადახედა და აგრესიისა და ძალის გამოვლენის ნაცვლად, ჩვენთვის დახმარებისა და მხარდაჭერის დემონსტრირება სურს», - თვლის ჩვენი რესპონდენტი გიორგი. ამასთან, მისივე თქმით, ქართველებს ამ მხრივ რაიმე განსაკუთრებული განცხადებების კეთება არ სჭირდებათ: «თავად დაფიქრდით, ვინ უმკურნალებს მას, ვისი მოკვლაც სურს?!».
«უმჯობესია, დავკავდეთ ეკონომიკით, შიდა პრობლემებით, ავამაღლოთ მოქალაქეების ცხოვრების დონე, იმის ნაცვლად, რომ გამუდმებით ვაპელირებდეთ მორიგ ჩიხზე მორიგ მოლაპარაკებებში. აფხაზეთის სტატუსის დარეგულირების პროცესისთვის დადგება სხვა, უფრო ხელსაყრელი დრო. მთავარია, იქამდე მივაღწიოთ», - თვლის სოხუმელი ანდრეი.
«თანამედროვე მსოფლიოში საკმარისი რაოდენობის კონფლიქტური ზონებია, სადაც ერთ საკითხებში უთანხმოებების მოუგვარებლობა მეორეში თანამშრომლობას ხელს არ უშლის. ეს თანამედროვე და სრულიად პრაგმატული მიდგომაა. სტატუსის საკითხი უდავოდ მნიშვნელოვანია, მაგრამ არ უნდა დაგვავიწყდეს, რომ ჩვენს ირგვლივ მსოფლიო წინ მიდის და მხოლოდ ამ საკითხზე ძალისხმევის მუდმივი აქცენტირება შემაკავებელი ფაქტორი იქნება ორივე ქვეყნის განვითარებისთვის», - თვლის პოლიტიკოსი თენგიზ ჯოპუა.
მიუხედავად ამისა, იგი დარწმუნებულია, რომ თანამშრომლობის ინიციატივების აქტიურ განხილვაზე გადასვლამდე პრინციპულად მნიშვნელოვანია «ომის მდგომარეობიდან გასვლა და მშვიდობის მდგომარეობაზე გადასვლა».
აქ უნდა აღინიშნოს, რომ ცნობილი აფხაზი პოლიტიკოსის, უშიშროების საბჭოს მდივნის - სერგეი შამბას მიერ ამასწინათ «Эхо Кавказа»-სთვის მიცემული ინტერვიუ ბომბის აფეთქებას ჰგავდა. საუბარია ძალის არგამოყენების შესახებ შეთანხმების გაფორმებაზე, რომელიც, შამბას თქმით, საქართველოს ჯერ კიდევ 23 წლის წინ აქვს გაფორმებული.
«1997 წელს, როდესაც ვლადისლავ არძინბა ევგენი პრიმაკოვის ინიციატივით თბილისში ჩავიდა (მე ვიყავი იმ დელეგაციაში), ხელი მოეწერა მემორანდუმს იმის შესახებ, რომ მხარეები უარს აცხადებენ ძალის გამოყენებაზე და ძალის გამოყენების მუქარაზეც კი. ასე, რომ ასეთი დოკუმენტი არსებობს და მას ორმა პრეზიდენტმა - ედუარდ შევარდნაძემ და ვლადისლავ არძინბამ მოაწერეს ხელი», - განაცხადა შამბამ.
აფხაზურ საზოგადოებას მისი მოსაზრებების კომენტირება არ დაუწყია — მიმდინარე მოვლენების მთელი წარმოუდგენლობის «გადახარშვას» ცდილობდა. მთელი ომისშემდგომი წლების განმავლობაში, ყველა შესაძლო ტრიბუნისა და პლატფორმის გამოყენებით ჩვენი ქვეყანა, მასთან ერთად კი სამხრეთ ოსეთიცა და, რაღა თქმა უნდა, რუსეთიც აცხადებდნენ, რომ საქართველოს «სამშვიდობო შეთანხმების» ხელმოწერა არ სურს, რადგან ჯერ კიდევ ინახავს აფხაზეთის საომარი გზით დაპყრობის გეგმებს. მეტიც, აფხაზეთი დღემდე ცდილობს, ჟენევაში სამშვიდობო შეთანხმების ხელმოწერას მიაღწიოს, მაგრამ ეს არ ხდება, რადგან ქართული მხარის აზრით, ეს სახელმწიფოთაშორისი შეთანხმება და, შესაბამისად, მოლაპარაკებათა პროცესში აფხაზეთის თანასწორ პარტნიორად ერთგვარი აღიარება იქნებოდა. გამოდის, რომ ამდენი ხნის განმავლობაში უკვე ხელმოწერილი შეთანხმების ხელმოწერას ვითხოვთ?!
გაცხადებული ინფორმაციის ჭრილში ჩნდება არანაკლებ მნიშვნელოვანი, არსობრივად კი ფუნდამენტური კითხვა: სადაა ეს დოკუმენტი და რატომ უმალავდნენ მას მთელი ამ წლების განმავლობაში არა მარტო აფხაზურ საზოგადოებას, არამედ მთელს მსოფლიო თანამეგობრობასაც?
პასუხებს ალბათ, სამომავლოდ მოვისმენთ. მაგრამ მსურს, კიდევ ერთ მნიშვნელოვან ასპექტს შევეხო. ხშირად საინფორმაციო სივრცეში ჩნდება ცნობები იმის შესახებ, რომ საქართველოს მოთხოვნით, საერთაშორისო ღონისძიებებში მონაწილეობის ნება მორიგ აფხაზ სპორტსმენსა თუ საბავშვო კოლექტივს არ დართეს. ყველაზე ხშირად ქართული საგარეო უწყების ყურადღების ქვეშ აფხაზეთის სავაჭრო-სამრეწველო პალატის აქტივობები ექცევა. არცთუ იშვიათად მისი გამოფენები საქართველოს ხელისუფლების მოთხოვნით, პავიოლიონების დახურვით, მიმღები ქვეყნის პოლიციის მიერ შეხვედრების დაშლით მთავრდება. ეს არგუმენტები დღემდე მოჰყავთ ადამიანებს, რომელთაც საქართველოსთან არანაირი ურთიერთობის ჩამოყალიბება არ სურთ, თვლიან რა, რომ მსოფლიოზე რესპუბლიკის წვდომის შეზღუდვით საქართველოს აფხაზეთი არსობრივად, ერთგვარ ეკონომიკურ ბლოკადაში ჰყავს მოქცეული.
თენგიზ ჯოპუას აზრით, ურთიერთობების მსგავსი პრაქტიკა კარგს ვერაფერს მოიტანს.
«რუსეთის ფედერაციამ პირველმა აღიარა აფხაზეთის სუვერენიტეტი და დამოუკიდებლობა, რითაც ნაწილობრივ გაუხსნა რესპუბლიკას მსოფლიოზე წვდომა. თუმცა სრულფასოვანი განვითარებისთვის ეს არასაკმარისია. გარწმუნებთ, საზღვაო ხომალდების უკანონო დაკავებით, უცხოური კომპანიებისგან კონტრაქტების გაწყვეტის მოთხოვნით, აფხაზი სპორტსმენების მონაწილეობის დაბლოკვით, ბავშვთა კოლექტივების გამოსვლების აკრძალვით საქართველო კონსტრუქციულ ურთიერთობებს ვერავისთან ააგებს», - ამბობს ჯოპუა.
და აქ დროა, დავფიქრდეთ, ხომ არ არის შესაძლებელი, აფხაზურ კოლექტივებს, სპორტსმენებს, საქონელსა და მომსახურებას მსოფლიოზე წვდომა საქართველოსთან ურთიერთქმედების სხვა — არსებულისგან განსხვავებული ფორმით გაეხსნათ? თუ ომის დასრულებიდან ორიოდ წელიწადში დიპლომატებმა ძალის არგამოყენების შესახებ უმნიშვნელოვანესი მემორანდუმის გაფორმება მოახერხეს, მაშინ ახლა აფხაზეთსა და საქართველოს მსხვილ საერთაშორისო ღონისძიებებში ჩვენი რესპუბლიკის მონაწილეობის ურთიერთმისაღები ფორმის გამონახვა არ უნდა გაუჭირდეთ. მთავარია, სურვილი იყოს! და როგორც მესმის, საქართველოს ის აქვს. ახლა ბურთი აფხაზეთის მოედანზეა. და გადაწყვეტილების მისაღებად სულაც არ არის აუცილებელი სამშობლოსადმი სიყვარულზე და მის დამოუკიდებლობაზე უარის თქმა. თუ, რა თქმა უნდა, აფხაზურ საზოგადოებას არ სურს, მსოფლიოში კვლავინდებურად მხოლოდ რუსული დროშის ქვეშ გადიოდეს.
ტექსტი შეიცავს ტოპონიმებსა და ტერმინოლოგიას, რომელიც ოკუპირებულ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში გამოიყენება

Is It Possible for Abkhazians to Enter the World Not Under the Russian Flag?
In recent years, Abkhaz society has increasingly been discussing the need for cooperation between Abkhazia and Georgia in various fields such as trade, energy, agriculture, and crime prevention. High-ranking officials, political analysts, civil society representatives, and members of the non-governmental sector propose starting small in order to eventually achieve full-fledged interaction in these areas.
Even before his presidency, Aslan Bzhania proposed changing the format of contacts and establishing direct bilateral dialogue with Georgia on a new negotiation platform, one that would not be as distant as Geneva.
“Georgians and the Georgian state are our neighbors. Whether we want it or not, we have a large number of contacts at the level of citizens of both Georgia and Abkhazia. These are people who live, cross the border, and travel there. Various problems arise for people—many of our citizens, unfortunately, are forced to go there to receive qualified medical care. You know that we jointly operate the Inguri HPP energy complex. This is also a certain level of contact,” Bzhania said in an interview with the Russian agency RIA Novosti.
According to the president, Abkhazia receives “signals from various public institutions in Georgia indicating that certain political forces in Georgia would like to establish a more intensive dialogue.”
But no matter how passionately part of Abkhaz society may wish to begin this process, there are still many in the republic who believe that before discussing concrete initiatives with Georgia, it is necessary to “exit the state of war.”
As is known, for 12 years the Geneva International Discussions on Security and Stability in the South Caucasus have remained the only international platform where Abkhazia conducts negotiations with Georgia in the presence of representatives of Russia, the UN, the EU, and the OSCE. Substantial results over these years—zero. Of course, humanitarian issues have been addressed, but on the main issue—the signing of a document on the non-use of force—no progress has been made.
“Of course, we hear various opinions regarding these negotiations. There are those who believe they should not be conducted. Many expect concrete results. But as you know, the main issue in the negotiations is the signing of a legally binding agreement on the non-use of force between Georgia and Abkhazia. And we must continue these negotiations until we achieve our goal,” believes Foreign Minister Daur Kove.
However, despite the assurances of the head of the republic’s foreign ministry, there is a public perception that the normalization of relations will depend not so much on the outcome of another round of the Geneva Discussions, but on how major global players—Russia, the European Union, and the United States—reach an understanding on Abkhazia and Georgia. Ultimately, it is they who will determine in which direction relations between Georgia and Abkhazia develop.
Yet part of Abkhaz society is convinced that the conflict with Georgia is long outdated. “We all understand that Georgia will not attack Abkhazia. And it’s not only because of the large number of Russian troops stationed here. As I see it, Georgia has already revised its policy toward the Abkhaz and instead of demonstrating force and aggression, wants to show us assistance and support,” says our interlocutor Georgy. According to him, the Georgians do not need to make any particular official declarations on this matter. “Well, think about it—do they treat and put back on their feet those they wish to kill?” the young man reasons.
“It is better to focus on the economy, internal problems, raising the standard of living of our citizens, rather than constantly referring to yet another deadlock in yet another round of negotiations. The time for resolving Abkhazia’s status will come later, at a more favorable moment. The main thing is that we live to see it,” believes Sukhumi resident Andrei.
“In the modern world there are quite a few post-conflict zones where unresolved contradictions in certain issues do not prevent cooperation in others. This is a modern and pragmatic approach. The issue of status is certainly important, but we should not forget that the world around us is moving forward, and constant focus only on this issue will be a restraining factor for the development of both countries,” says politician Tengiz Jopua. Nevertheless, he is convinced that before moving to active discussion of cooperation initiatives with Georgia, it is fundamentally important to move from a “state of war” to a “state of peace.”
In this context, the recent interview given to Radio Echo of the Caucasus by the Secretary of the Security Council of Abkhazia, well-known Abkhaz politician Sergey Shamba, sounded like a bombshell. The issue concerns the agreement on the non-use of force, which, according to Shamba, Georgia signed 23 years ago. “In 1997, when Vladislav Ardzinba visited Tbilisi at the initiative of (Yevgeny) Primakov, I was part of that delegation—then a memorandum was signed in Tbilisi stating that the parties renounce the use of force and even the threat of the use of force. So such a document, signed by two presidents—(Eduard) Shevardnadze and (Vladislav) Ardzinba—exists,” Shamba stated.
Abkhaz society did not rush to comment on his statement, trying to digest the enormity of what had been said. All these years since the end of the war, using various platforms and tribunes, our country—alongside South Ossetia and, of course, Russia—has stated that Georgia does not want to sign a “peace treaty” because it continues to harbor plans for a military takeover of Abkhazia. Moreover, to this day in Geneva, Abkhazia is trying to reach agreement on the necessity of signing a peace agreement, but this does not happen because, according to the Georgian side, such a document would be an interstate agreement and therefore to some extent recognition of Abkhazia as an equal partner in the negotiation process. Does it mean that we have been demanding the re-signing of a document that has already been signed?
In light of this new information, equally important—indeed, fundamental—questions arise: where is this document, and why has it been hidden for so many years not only from Abkhaz society but from the entire international community?
Perhaps we will eventually hear answers, but I would like to touch upon another important aspect. The information space frequently reports that yet another children’s dance ensemble or sports team from Abkhazia has been barred from participating in international events at Georgia’s request. Most often, the activities of our Chamber of Commerce and Industry have come under the scrutiny of Georgia’s Ministry of Foreign Affairs. Not infrequently, its exhibitions have ended with the closure of pavilions, and meetings have been dispersed by the police of the host country—again, at the request of Georgian authorities. These arguments are still cited by people who do not wish to build any kind of relations with Georgia, believing that by blocking the republic’s access to the outside world, Georgia is effectively maintaining an economic blockade of Abkhazia.
According to politician Tengiz Jopua, this practice of relations cannot lead to anything positive. “The Russian Federation was the first to recognize the sovereignty and independence of Abkhazia and has partially opened the republic’s access to the outside world. But this is not sufficient for the country’s full development. Believe me, by illegally detaining sea vessels, demanding that foreign companies terminate contracts, blocking the participation of Abkhaz athletes, and prohibiting performances by children’s creative groups, Georgia will not build constructive relations with anyone,” Tengiz Jopua asserts.
And here it is time to consider a key question—is it possible to open access to the outside world for Abkhaz collectives, athletes, goods, and services by using a different form of relations with Georgia than the current one? After all, if only two years after the end of the war diplomats were able to sign an extremely important memorandum on the non-use of force, then finding today an acceptable form for Abkhazia and Georgia to enable our republic’s participation in major international events is not a difficult task. There only needs to be willingness! And as I understand it, Georgia has such willingness. The word is now with Abkhazia. And in order to make a decision, it is not at all necessary to renounce independence or love for the Motherland. If, of course, Abkhaz society no longer wishes to enter the world only under the Russian flag.