რუსულ-აფხაზური ბზარი: რატომ გაუნაწყენდნენ აფხაზები «სტრატეგიულ ძმას» და რატომ ეშინიათ ძალისმიერი მიერთების
09/09/2020 07:52:43 კონფლიქტები
აფხაზეთში ყველაფერი აირია. ზაფხულის ბოლო თვე რესპუბლიკისთვის მოულოდნელობების მთელი წყების პერიოდად იქცა. კოვიდ-ინფიცირებულთა რაოდენობის მკვეთრი ზრდის, კარანტინისა და ცალკეული შეზღუდვების ფონზე აფხაზურ საზოგადოებას ერთი მეორეს მიყოლებით არყევს სკანდალები, თანაც არა მარტო პოლიტიკური.
კიდევ უფრო ღრმა დაპირისპირების სტადიაში შეიყვანა რესპუბლიკა ხატმა, რომელიც ილორის მონასტერს საკმაოდ ოდიოზური ქართული პარტიის წარმომადგენლებმა «აჩუქეს». ამას დაემატა რუსეთის სახელმწიფო სათათბიროს დეპუტატ კონსტანტინე ზატულინის ინტერვიუ, რომელშიც მან აფხაზეთისა და რუსეთის მოქალაქეების თანასწორობის «სოუსში» კვლავ წამოჭრა უცხოელებისთვის უძრავი ქონების მიყიდვის თემა.
აფხაზური სახელმწიფო ტელეარხის გენდირექტორთან იმაზე საუბრისას, რატომ ამბობს აფხაზეთი უარს, თავისი მიწები რუსებს მიჰყიდოს, ზატულინმა აღნიშნა, რომ «პატრიოტებად პოზიციონირების სურვილი ხანდახან საღ აზრს სჯაბნის».
რუსი პოლიტიკოსის ამ გამონათქვამებზე რეაქციას ელვის სისწრაფე ჰქონდა. სოცქსელების აფხაზური სეგმენტი გადაივსო კომენტარებით იმის თაობაზე, რომ რუსეთი აფხაზეთის შიდა საქმეებში ერევა.
«აფხაზეთის კანონმდებლობა — ეს აფხაზი ხალხის სუვერენული სფეროა. «თანასწორობის» შესახებ არგუმენტი — ეს ცნებების გაყალბება და სპეკულაციაა. ჩვენ ათობით მიზეზი გვაქვს, უცხოელებს (არა მარტო რუსეთის მოქალაქეებს) უძრავი ქონების ბაზარი არ გავუხსნათ. რუსეთს შეუძლია, თავისი უძრავი ქონება ისე განკარგოს, როგორც მოისურვებს, მაგრამ უფლებები, რომლებსაც ის უცხოელებს აძლევს, ჩვენთვის ვალდებულებად ვერ იქცევა», - ამბობს აფხაზური ახალგაზრდული პარტია «აინარის» წარმომადგენელი ადგურ ლაგვილავა. მისივე აზრით, ადამიანი, რომელიც აფხაზეთის მეგობრად პოზიციონირებს, მრავალწლიანი სტაჟის მქონე პოლიტიკოსი ასე არ უნდა საუბრობდეს და ამის უფლება არ აქვს.
ინტერვიუში ზატულინი წყენით აღნიშნავს, რომ აფხაზური ახალგაზრდობის განცხადებებს იმის შესახებ, რომ რუსეთის დახმარება ერთგვარი ფინანსური ნარკოტიკია, ვერც გააზრებულს დაარქმევ და ვერც სერიოზულს. «პერიოდულად ვკითხულობთ, რომ რუსეთმა თურმე, აფხაზეთი «ფინანსურ ნემსზე შესვა», რომ რუსეთი, თურმე, დამნაშავეა უკვე იმით, რომ აფხაზეთისთვის დახმარების გამოყოფით მოახდინა იმ ბიზნესმენებისა და მეწარმეების შემოქმედებითი პოტენციალის პარალიზება, რომლებსაც თურმე, აფხაზეთის აყვავება შეეძლოთ. ის, რაც ჩვენ - რუსეთს ჩვენი ორმხრივი ურთიერთობების განვითარებაში და ზოგადად აფხაზეთის შიდა მდგომარეობაში გვაღელვებს, არის ის, რომ მრავალი საკითხი, რომელიც უკვე დიდი ხნის წინ უნდა ყოფილიყო გადაჭრილი, რათა რესპუბლიკა სწრაფად განვითარებულიყო, სამწუხაროდ, დღემდე გადაუჭრელია».
რუსი პოლიტიკოსის ამ გამონათქვამმა ვითარება საბოლოოდ ააფეთქა. აფხაზურმა საზოგადოებამ იგი ნიადაგის ერთგვარ მოსინჯვად აღიქვა რესპუბლიკის რუსეთის შემადგენლობაში შეყვანის თემის წამოსაწევად.
აფხაზი ეკონომისტი ანატოლი ოტირბა კი დარწმუნებულია, რომ ეს არა უბრალოდ მოსინჯვა, არამედ სრულფასოვანი მზადებაა ამ საკითხის გადასაჭრელად. «სამწუხაროდ, ცალკეული ძალები და პირები ამას ამზადებენ. მიზეზი კი ერთია — ჩვენი ინტელექტუალური სისუსტე, რომლის შედეგად არ ძალგვიძს, მკაფიოდ და დასაბუთებულად ჩამოვაყალიბოთ საკუთარი პოზიცია», - ამბობს ოტირბა.
ხანგრძლივი პრობლემების, კატასტროფების, მათ შორის ეკონომიკური სიძნელეების ის პერიოდი, რომელსაც სხვადასხვა ექსპერტები ჯერ კიდევ დიდი ხნის წინ პროგნოზირებდნენ, აფხაზეთს, როგორც ჩანს, უკვე დაუდგა. მოკლედ რომ ვთქვათ, რესპუბლიკაში უკვე რამდენიმე თვეა, იგვიანებს პენსიების, შემწეობების, ხელფასების, მათ შორის იმ მედიკოსთა გასამრჯელოს გაცემა, რომლებიც აფხაზეთის ერთადერთ კოვიდ-ცენტრში მუშაობენ. ბანკომატები ცარიელია, მაღაზიებში რიგები დიდი ხანია, აღარ არის. სამაგიეროდ რიგები დგას შემნახველ სალაროებთან, სადაც ეპიდემიის მწვავე ფაზაში კუთვნილი საპენსიო კაპიკების მისაღებად საათებს ატარებენ აფხაზი პენსიონერები. და ეს — რუსეთის საპენსიო ფონდის ჩინოსნების «დამსახურებით».
ვითარება, პირდაპირ ვთქვათ, კრიტიკულია. აფხაზეთის დანარჩენი მსოფლიოსგან იზოლირების — ფაქტობრივი ბლოკადის პერიოდშიც კი, რომელიც უახლოეს მეზობელს სტრატეგიულმა მოკავშირემ — რუსეთმა მოუწყო, მსგავსი პესიმიზმი აფხაზურ საზოგადოებაში არ ყოფილა. დღეს ადამიანები ფიქრობენ, რომ ერთდროულად ყველა ჭირი აფხაზეთს არა შემთხვევით დაატყდა თავს, არამედ ერთგვარ სასჯელად. «როგორ შეიძლება, ეს ყველაფერი ერთმანეთს დაემთხვეს? თავად დაფიქრდით! რუსეთი ასეთი დიდია, ასეთი ძლიერი — და ჩვენ გვეტოლება ძალით... ან რისთვის? დავიჯერო, იმდენად დაუოკებელი სურვილი აქვს, ჩვენი მიწები მიიტაცოს, რომ მზად არის, აქ უბრალოდ დაგვწყვიტოს?!», - ამბობს ჩვენი რესპონდენტი, სოხუმელი მარია.
«ხან — ერთი, ხან - მეორე. როდის დასრულდება ეს ყველაფერი? ჩვენ ვცხოვრობთ დენთის კასრზე, თუ ამას საერთოდ ცხოვრება შეიძლება, ეწოდოს. რუსები ხან რაღაც შეხვედრებს გვიწყობენ თავის ქართველ მეგობრებთან [იგულისხმება «პატრიოტთა ალიანსის» წარმომადგენლების ვიზიტი აფხაზეთში — რედ.], ხან ჩვენს ცხოვრებაში ყოფენ ცხვირს, ხან მოითხოვენ, ხან ითხოვენ, ხან გვემუქრებიან. და ამას ბოლო არ უჩანს», - ამბობს სოხუმის კიდევ ერთი მკვიდრი ალექსანდრე.
ჩვენი რესპონდენტების უმრავლესობის აზრით, რუსეთთან ურთიერთობები ბოლო პერიოდში იმის გამო გაუარესდა, რომ აფხაზეთმა ღიად დაიწყო საუბარი სხვა ქვეყნებთან შესაძლო დიალოგზე. «რუსეთი მესაკუთრეა და როგორც კი სხვა მიმართულებით ვბედავთ გახედვას, მაშინვე გვიწყობს გენოციდს. სხვაგვარად მიმდინარე მოვლენებს უბრალოდ ვერ შევაფასებ. სხვა რა დავარქვათ იმას, რომ ჩვენი მისამართით მაშინვე წამოვიდა კრიტიკა, შანტაჟი და მუქარა?», - ამბობს ჩვენი თანამოსაუბრე ადგური.
იმაზე, რომ რუსეთი გაუნაწყენდა აფხაზეთს იმის გამო, რომ ამ უკანასკნელმა მოისურვა, სხვა მეზობლებთანაც ჩამოეყალიბებინა დიალოგი და დაიწყო გამოსავლის ძიება რთული ეკონომიკური მდგომარეობიდან, მეზობელი სახელმწიფოს პოლიტიკოსების გამონათქვამები მეტყველებს. ისინი ამას პირდაპირ არ ამბობენ, - დიპლომატიის პრინციპი ხომ არავის გაუუქმებია, - თუმცა მათი საუბრების კონტექსტი გაჟღენთილია ამ შენიშვნებით. იგივე ზატულინი რომ ავიღოთ, იგი ყოველ ორ სიტყვაში ერთს უძღვნის აფხაზეთის სიყვარულსა და მხარდაჭერას, თუმცა აღნიშნავს, რომ თავად აფხაზეთს არ სურს, ჩამოყალიბდეს ნორმალურ სახელმწიფოდ, აშენოს ნათელი მომავალი და არ აფასებს ყველაფერ იმას, რაც მისთვის რუსეთმა გააკეთა. მიჩნდება სურვილი, ვკითხო ამ ბრძენ რუს პოლიტიკოსს, მისცა კი რუსეთმა აფხაზეთს თუნდაც ერთი შანსი, მომძლავრებულიყო და უფრო დემოკრატიული გამხდარიყო? არა მგონია, ზატულინმა მიპასუხოს, თუმცა რომც შეიწუხოს თავი, ის არასოდეს აღიარებს, რომ მრავალი წლის განმავლობაში რუსეთი მართავდა აფხაზეთს, აქცევდა მას უფრო სუსტად და დამოკიდებულად.
პირველად ბოლო წლების განმავლობაში, აფხაზეთში ღიად ალაპარაკდნენ საქართველოსთან შესაძლო დიალოგზე. ბევრი აფხაზურ საზოგადოებში ძალზე მტკივნეულადაა განწყობილი ამ საკითხის მიმართ. თუმცა მსგავსი მოსაზრებების არსებობის მიუხედავად, მათი რაოდენობა, ვინც ამ შესაძლებლობას სადღეისოდ სასიცოცხლოდ მნიშვნელოვნად მიიჩნევს, დღითიდღე იზრდება.
«რაც შეეხება აფხაზურ-ქართულ კომუნიკაციას საზოგადოებრივი ორგანიზაციების, საექსპერტო პლატფორმებისა და ინსტიტუტების დონეზე, ამ მხრივ ვერავითარ პრობლემას ვერ ვხედავ. ურთიერთობა და მსჯელობა საჭიროა და აუცილებელი, მაგრამ ფარსისა და იაფფასიანი შოუების გარეშე. მაქსიმალურად გამჭვირვალედ, გასაგებად და კანონის ფარგლებში!», - თვლის აფხაზეთის პრეზიდენტის მრჩეველი რენატ კარჩაა. მისივე აზრით, «საიდუმლო სერობები», კონტაქტები ბოლომდე გაუაზრებელი მიზნით, ნორმებისა და პროცედურების დარღვევით დაუშვებელია და ცუდი შედეგების რისკის შემცველიც, ხოლო საზოგადოებრივ-პოლიტიკურ სფეროში დაძაბულობის შემდგომი ესკალაცია კოლაფსის მეტს, არაფერს მოიტანს.
რენატ კარჩაას აზრით, ამჟამინდელ ვითარებაში, თანამედროვე გამოწვევების პირობებში აფხაზეთი შეიძლება, მარტივად დაიკარგოს და ჩიხიდან ვეღარასოდეს იპოვოს გამოსავალი. «აქედან გამომდინარე, წინადადება ძალიან მარტივია. პირველ რიგში, უნდა დავწყნარდეთ, შევწყვიტოთ «მტრების» გამრავლება და დავიწყოთ ფიქრი იმაზე, როგორ ჩამოვაყალიბოთ სისტემურად საქმიანობა ამ სფეროში, ვისაუბროთ წინადადებების, რეკომენდაციების ენით და არა ყვირილით, შეურაცხყოფებით, შანტაჟითა და მუქარით», - ამბობს აფხაზეთის პრეზიდენტის მრჩეველი.
მაგრამ როგორიც არ უნდა იყოს აფხაზეთის ზრახვები, როგორც არ უნდა უნდოდეს მას საკუთარი საგარეო პოლიტიკის მოწესრიგება და დიალოგის ჩამოყალიბება, რუსეთი ამას, მაღალი ალბათობით, არ დაუშვებს. ნამდვილად არ მინდა, სურათი კიდევ უფრო გავამუქო, თუმცა დაუმორჩილებლობის გამო სტრატეგიული პარტნიორი აფხაზეთს დასჯის, თანაც საკმაოდ გონებამახვილური მეთოდებით.
ასეა ეს თუ არა — დრო გვიჩვენებს. რესპუბლიკის მაცხოვრებლებს კი ისღა რჩებათ, თვალი ადევნონ რუსეთ-აფხაზეთის ურთიერთობების უცნაურ განვითარებას, რომლებშიც დიდი ბზარი, როგორც ჩანს, უკვე გაჩნდა. თანაც არაერთი.

Российско-абхазский клин: за что абхазы обижены на «стратегического друга» и почему боятся насильного присоединения
09/09/2020 07:52:43 Конфликты
Кони, люди - все смешалось в доме абхазском. Иными словами, в Абхазии царствует период полной неразберихи. Последний летний месяц стал для республики, что называется, периодом откровений. На фоне резко увеличившегося количества инфицированных COVID-19, карантина и отдельных запретительных мер, абхазское общество один за другим сотрясают скандалы, причем не только политического характера.
В стадию еще большего разделения республика вошла из-за иконы, которую Илорскому храму «подарили» представители весьма одиозной в Грузии политической партии. К этому прибавилось злосчастное интервью депутата российской Госдумы Константина Затулина, который под соусом равноправия граждан Абхазии и России вновь поднял тему продажи недвижимости иностранцам.
Говоря в диалоге с генеральным директором абхазского государственного канала об отказе Абхазии продавать свои земли таким же, по словам Затулина, как и они, россиянам, он отметил, что «желание прослыть патриотами […] иногда преобладает над здравым смыслом».
Реакция на высказывания российского политика была молниеносной. Абхазский сегмент интернета заполонили комментарии о том, что Россия вмешивается во внутренние дела Абхазии.
«Законодательство Абхазии - это суверенная сфера народа Абхазии. Аргумент о «равноправии» - это подмена понятий и спекуляция. У нас десятки причин не открывать рынок жилой недвижимости иностранцам (не только россиянам). Распоряжаться своей недвижимостью Россия может, как считает нужным, но права, которые она предоставляет иностранным гражданам, не могут для нас быть обязательством», - считает представитель абхазской молодежной партии «Айнар» Адгур Лагвилава. По его мнению, человек, позиционирующий себя другом Абхазии, политик с многолетним стажем так говорить не должен и не имеет права.
В своем интервью Константин Затулин с обидой говорил и о том, что рассуждения абхазской молодежи, воспринимающей помощь России не иначе как финансовую иглу, нельзя назвать ни взвешенными, ни серьезными. «Мы читаем о том, что Россия, дескать, виновата уже тем, что посадила Абхазию на иглу, выдавая ей помощь и таким образом парализовала творческие силы тех абхазских бизнесменов и предпринимателей, которые якобы могли Абхазию осчастливить. То, что нас беспокоит в России в развитии наших отношений и вообще во внутреннем состоянии Абхазии, это то, что многие вопросы, которые уже давно должны были быть решены для того, чтобы она развивалась ускоренными темпами, к сожалению, отложены».
Это высказывание российского политика и вовсе вызвало шквал протеста. Абхазское общество его восприняло как некое прощупывание темы вхождения республики в состав России.
Абхазский экономист Анатолий Отырба уверен, что это не прощупывание, а полноценная подготовка к решению данного вопроса. «К сожалению, отдельные силы и личности это готовят. Причина же одна - наша интеллектуальная слабость, следствием чего является наша неспособность, внятно и обоснованно сформулировать свою позицию», - уверен Отырба.
Период затяжных проблем, катастроф, в том числе и экономического характера, которые прогнозировали эксперты самого разного толка, в Абхазии, похоже, наступил. Если коротко, то в стране уже несколько месяцев задерживают выплаты пенсий, пособий, в том числе - и зарплаты медикам, занятым лечением пациентов в единственном в Абхазии кодивном госпитале. Банкоматы пусты, в магазинах уже давно нет очередей. Зато они есть у сберкасс, где свои гроши в период острой фазы роста заболевания COVID 19, по милости российских чиновников из пенсионного фонда, вынуждены получать пенсионеры.
Ситуация, скажем прямо, критическая. Даже в период блокады Абхазии от остального мира, которую устроила ближнему соседу Россия, таких упаднических настроений в обществе не было. Сейчас же люди склонны думать о том, что все напасти на голову Абхазии посыпались не просто так, а в назидание. «Да как такое может быть, ну вы сами подумайте? Россия такая большая, сильная и пытается мериться с нами силами... За что? Неужели желание прихватить наши земли в России так сильно, что они готовы нас заживо поубивать тут?!», - вопрошает жительница Сухума Мария.
«То одно, то другое. Когда же это закончится? Мы как на пороховой бочке живем, если это вообще можно назвать жизнью. То они (Россия) устраивают у нас какие-то встречи со своими грузинскими друзьями, то лезут в нашу жизнь, то требуют, то просят, то угрожают. И это никогда не закончится», - уверен другой житель Сухума Александр.
По мнению большинства наших собеседников, отношения с Россией в последнее время ухудшились из-за того, что Абхазия открыто стала заявлять о возможности диалога с другими странами, помимо России. «Россия - собственник. И как только мы повернули свой взор в другую сторону, нам сразу же стали устраивать геноцид. По-другому назвать происходящее я не могу. А как назвать то, что в наш адрес сразу же полетели упреки в поддержке, шантаж и подставы?», - считает наш собеседник Адгур.
То, что Россия обижена на Абхазию только за то, что она пожелала наладить диалог с другими соседями, за то, что ищет выход в сложной экономической ситуации, можно понять по высказываниям политиков соседнего государства. Они открыто об этом не говорят, принцип дипломатии все-таки никто не отменял, но весь контекст их общения напрочь сквозит этими упреками. Взять хотя бы того же Затулина, который через слово говорит о любви и поддержке Абхазии, которая не желает стать нормальным государством, не хочет строить свое светлое будущее, не ценит все сделанное для нее Россией. Хочется спросить этого мудрого политика, дала ли Россия хоть один шанс Абхазии стать крепче, демократичнее и сильнее? Навряд ли Константин Затулин ответит, а если даже и соизволит это сделать, он никогда не признается, что многие годы Россия командовала и управляла Абхазией, делая ее еще более слабой и зависимой.
Впервые за послевоенные годы в Абхазии стали открыто говорить о возможности вести диалог с Грузией. Многие в абхазском обществе крайне болезненно относятся к этому вопросу. Но, несмотря на эти мнения, голоса тех, кто считает такую возможность на данный момент жизненной необходимостью, с каждым днем становятся все громче.
«Что касается абхазо-грузинских коммуникаций на уровне общественных организаций, экспертных площадок и институтов, никаких проблем не вижу. Общаться и обсуждать нужно и должно. Но без фарса и дешевых шоу. Предельно прозрачно, понятно и в рамках закона!», - уверен советник президента Абхазии Ренат Карчаа. По его мнению, «тайные вечери», контакты с непродуманной до конца целью, с нарушением норм и процедур недопустимы и чреваты. А дальнейшее нагнетание страстей в общественно-политической сфере ни к чему, кроме коллапса, не приведет!
На взгляд Рената Карчаа, в нынешней ситуации и при современных вызовах Абхазии легко окончательного заблудиться, потеряться и не найтись. «Поэтому предложение очень простое. Для начала успокоиться, перестать плодить «врагов» и начать думать о том, как системно выстраивать деятельность в этой сфере, разговаривать языком предложений, рекомендаций, а не криком, оскорблениями, шантажом и угрозами», - считает советник президента Абхазии.
Но какими бы не были намерения Абхазии, как бы она не желала упорядочить свою внешнюю политику и наладить диалог, Россия, скорее всего этого ей не позволит. Не хочется сгущать краски, но за неповиновение стратегический партнер накажет Абхазию и весьма изощренным способом.
Так ли это - покажет время. А жителям республики остается лишь наблюдать за странным развитием российско-абхазских отношений, серьезный клин в которые, по всей видимости, уже вбит. И не один.