აფხაზეთი. მოსკოვის დრო. იმედი იწურება
“აფხაზეთის რესპუბლიკის საერთაშორისო აღიარების დღესთან” დაკავშირებით დე ფაქტო საგარეო უწყების ხელმძღვანელმა დაურ კოვემ "Апсныпресс"-ს ვრცელი ინტერვიუ მისცა. წინა წლების ანალოგიურ ინტერვიუებს რომ შევადაროთ, მასში ახალს პრაქტიკულად ვერაფერს ვიპოვით. იგივე ფრაზები იმის შესახებ, რომ “რუსეთის მიერ აღიარება ჭეშმარიტად უმნიშვნელოვანესი მოვლენა იყო ქვეყნის უახლეს ისტორიაში”, რომ “ამას დიდი ხნის განმავლობაში ელოდნენ მოქალაქეები რუსეთის მიერ დაცვისა და მფარველობის იმედით”… თუმცა რუსეთ-აფხაზეთის ურთიერთობების ბოლოდროინდელი გაგრილების ფონზე (რაც მოსახლეობისთვის საიდუმლოს კარგა ხანია, აღარ წარმოადგენს, მიუხედავად იმისა, რომ დე ფაქტო ხელისუფლების წარმომადგენლები თავის სადღესასწაულო განცხადებებში ახლაც ცდილობდნენ, საგულდაგულოდ მიეჩქმალათ) ახალ ინტერვიუში მაინც არის ერთი-ორი ფრაზა, რომელიც რაღაც ახალზე, კერძოდ პესიმიზმზე მეტყველებს.
მაგალითად, კოვე ამბობს: “ჩვენ ამას [აღიარებას] უკვე შევეჩვიეთ, ამიტომაც აღვიქვამთ მას, როგორც რაღაც თავისთავადს და ხანდახან სრულად ვეღარ ვაცნობიერებთ 2008 წლის 26 აგვისტოს მოვლენის მნიშვნელობას”.
რაღა თქმა უნდა, ამას მოსდევს “დამაიმედებელი” ფრაზები იმის შესახებ, რომ “პატარა აფხაზეთმა მიიღო დიპლომატიური აღიარება მსოფლიოს უმსხვილესი ქვეყნის, გავლენიანი საერთაშორისო მოთამაშის, გაეროს უშიშროების საბჭოს მუდმივი წევრისაგან” და რომ “აფხაზ ხალხს მიეცა ნანატრი შანსი უსაფრთხო და თანმიმდევრული განვითარებისთვის”. მაგრამ დღეს - 12 წლის შემდეგ ეს ყველაფერი ისე დამაიმედებლად ვეღარ ჟღერს, როგორც პირველ წლებში, როცა აფხაზეთის მაცხოვრებლებს მართლაც სჯეროდათ რუსეთის მიერ დაპირებული “ყოველმხრივი დახმარების”. მეტისმეტად მდორედ მიდის პროცესი. მოსახლეობის მეტისმეტად მცირე ნაწილი გრძნობს საკუთარ თავზე დაპირებულ პოზიტიურ ცვლილებებს. მეტისმეტად ბუნდოვნად მოჩანს ჰორიზონტზე დაპირებული ნათელი მომავალი...
და მართალია, კოვე განწყობების შეცვლას “მიჩვევით” ხსნის, მაგრამ ყველას ესმის, რომ აქ საქმე მხოლოდ მასში არ არის. პესიმიზმის მთავარი მიზეზი 12 წლის თავზე სასურველთან თუნდაც ოდნავ მიახლოებული შედეგების არარსებობაა. თუ, რა თქმა უნდა, არ ჩავთვლით “უსაფრთხოების დაცულობას” – მნიშვნელოვანს მოსახლეობის იმ ნაწილისთვის, რომელსაც ჯერ კიდევ სჯერა თბილისის დაუოკებელი სურვილის, “თავს დაესხას, დაგლიჯოს, გააცამტვეროს”. სწორედ ამიტომ ჟღერს ფრაზა “უსაფრთხო და თანმიმდევრული განვითარების ნანატრი შანსის” შესახებ არადამაჯერებლად, განსაკუთრებით – საკვანძო სიტყვა “განვითარების” ნაწილში. მარტივად რომ ვთქვათ, იმედი გაქრა არა იმიტომ, რომ ხალხი უსაფრთხო ცხოვრებას მიეჩვია, არამედ იმიტომ, რომ ამას არავითარი განვითარება არ მოჰყოლია – არც ეკონომიკის, არც საერთაშორისო აღიარების, არც “სახელმწიფო” ინსტიტუტების ჩამოყალიბება-გაძლიერების, არც დემოკრატიის, არც მოქალაქეთა უფლებებისა და თავისუფლებების დაცულობის, არც რაიმე სხვა კუთხით. და, რაც მთავარია, ვერავითარ ნიშანს იმისა, რომ განვითარება ხვალ მაინც დაიწყება, აფხაზეთში ამ დრომდე ვერავინ ხედავს.
თუ რთული ეკონომიკური მდგომარეობის ან უფლებებისა და თავისუფლებების დაუცველობის გამო პასუხის უშუალოდ კოვესთვის მოთხოვნა მთლად მართლზომიერი არ იქნებოდა, საერთაშორისო აღიარება ნამდვილად მისი სფეროა. და აქ (ჯერ – მისი წინამორბედების, შემდეგ – უკვე კოვეს) 12-წლიანი მოღვაწეობის შედეგები საკმაოდ მოკრძალებულად გამოიყურება. რუსეთის შემდეგ, მისივე ზეწოლით აფხაზეთი აღიარეს ვენესუელამ, ნიკარაგუამ, სირიამ – საეჭვო რეპუტაციისა და ძალზე მყიფე საერთაშორისო მდგომარეობის მქონე ქვეყნებმა, ასევე კუნძულოვანმა სახელმწიფოებმა ნაურუმ, ტუვალუმ, ვანუატუმ, თუმცა ბოლო ორმა მოგვიანებით აღიარების გადაწყვეტილება უკან გაიწვია.
სადღეისოდ სულ ესაა. და ხვალ? - სახვალისოდ კი თავად საერთაშორისო აღიარებაზე პასუხისმგებელი დე ფაქტო მინისტრის განცხადებებიც კი უფრო არსებული სტაგნაციის გამართლების მცდელობას ჰგავს: “საერთაშორისო აღიარების მისაღწევად მუშაობა – ეს ხანგრძლივი, კომპლექსური პროცესია [...] არ უნდა ველოდოთ ამწუთიერ ეფექტს [...] კითხვაზე, როგორია აფხაზეთის სხვა ქვეყნების მიერ აღიარების პერსპექტივები, მარტივი და ცალსახა პასუხი არ არსებობს. აღიარების პერსპექტივები დამოკიდებულია მთელ რიგ ფაქტორებზე, რომელთა მნიშვნელობა შეიძლება, იცვლებოდეს”.
ერთ-ერთ მთავარ ასეთ ფაქტორად კოვე ასახელებს “აშშ-ისა და ევროკავშირის მფარველობით მოსარგებლე საქართველოს ხელისუფლების მიზანმიმართულ პოლიტიკას გარე სამყაროსგან აფხაზეთის სრული იზოლაციის მისაღწევად”. და დიახ, საერთაშორისო თანამეგობრობის მიერ აფხაზეთისა და ცხინვალის რეგიონების არაღიარება მართლაც წარმოადგენს საქართველოს საგარეო პოლიტიკის უმნიშვნელოვანეს მიმართულებას. მაგრამ კოვეს შეფასება “გარე სამყაროსგან აფხაზეთის სრული იზოლაციისკენ” თბილისის სწრაფვის შესახებ აშკარად უსამართლოდ ჟღერს. როგორ ეწერება ამ “სწრაფვაში” ყველა ის სამშვიდობო ინიციატივა, რომელსაც თბილისი მთელი ბოლო წლების განმავლობაში დაუღალავად სთავაზობს სოხუმს და რომელთა მნიშვნელოვანი ნაწილი აფხაზებს ყველაზე მოკლე და კომფორტულ გზებს უხსნით სწორედაც რომ გარე სამყაროში გასასვლელად?
ცალკეულმა რიგითმა მოქალაქეებმა ეს შესაძლოა, ამ დრომდე არ იცოდნენ. მაგრამ ვინ, თუ არა კოვემ მშვენივრად უწყის, რომ ერთადერთი პრობლემა ამ გზაზე პოლიტიკური სტატუსია და რომ ის, ვინც ამ პრობლემას ქმნის, საქართველოს ხელისუფლება არ არის! თბილისმა ხომ 2018 წელს, უკვე ფართოდ ცნობილი ინიციატივის “ნაბიჯი უკეთესი მომავლისკენ” შემუშავებით საქმით დაამტკიცა, რომ რეალურად არის მზად, პოლიტიკური საკითხები გვერდზე გადადოს და ახალი ეკონომიკური შესაძლებლობები პოლიტიკური სტატუსის საკითხისთვის გვერდის ავლით შექმნას! სოხუმს რომ ამ საკითხში თბილისისთვის მიებაძა და დაეწყო ყველა ამ ეკონომიკური, სავაჭრო, სამედიცინო, საგანმანათლებლო შესაძლებლობის რეალიზება, დღეს აფხაზეთის რიგითი მაცხოვრებლები გაცილებით თავისუფლად ისუნთქებდნენ. და იმ გარე სამყაროსთან კონტაქტიც არა უბრალოდ დაუბრკოლებლად, არამედ სპეციალურად მათთვის შექმნილი, მაქსიმალურად კომფორტული პირობებით ექნებოდათ დამყარებული, თანაც ყოველგვარი პოლიტიკური დათმობებისა და ვალდებულებების გარეშე!
რად ღირს ჯერ მხოლოდ შესაძლებლობა აფხაზური პროდუქციისთვის, უპირატესი უფლებით, დაბეგრვის გარეშე გავიდეს საერთაშორისო ბაზრებზე! ან აფხაზი ახალგაზრდებისთვის, უფასოდ მიიღონ განათლება რომელიმე წამყვან ევროპულ უმაღლეს სასწავლებელში! თანაც ეს ყველაფერი – აბსოლუტურად სტატუს-ნეიტრალურად, საქართველოს მოქალაქეობის მიღების ვალდებულების გარეშე!… ჰგავს ეს ყველაფერი “გარე სამყაროსგან აფხაზეთის სრულმასშტაბიანი იზოლაციის მცდელობას”? მე მგონი, არც ისე. უფრო ჰგავს მშვენიერ შესაძლებლობას, დაიწყო სწორედ ის განვითარება, რომლის არარსებობაც ჰბადებს აფხაზეთში მასობრივ პესიმიზმს.
თუ “გარე სამყაროსგან იზოლაციაზე” ვისაუბრებთ, ვინ, თუ არა კოვემ მშვენივრად იცის, ვინ დაუბლოკა თავის დროზე აფხაზეთს კავშირების განვითარება აფხაზურ დიასპორებთან თურქეთში, სირიაში, იორდანიაში… და ახლაც ვინ იწყებს ელვისებური სისწრაფით ათასგვარი წიინაღობის შექმნას სოხუმის თუნდაც მცირე მცდელობის საპასუხოდ, თანამშრომლობა დაამყაროს ნებისმიერ მესამე მხარესთან – არა მარტო თბილისთან, არამედ სხვა სახელმწიფოებთანაც…
რა თქმა უნდა, საჯაროდ დე ფაქტო საგარეო საქმეთა მინისტრი ამას ვერ იტყვის. მაგრამ შეუძლებელია, კოვეს ვერ შეემჩნია ის დამთხვევები, რომლითაც ბოლო თვეებში აფხაზეთში უკვე პრაქტიკულად ყველაა შეშფოთებული. დაფინანსების ჯერ – თანმიმდევრული შემცირება, ხოლო შემდეგ სრული შეწყვეტა; ფსოუს ძალზე არადამაჯერებლად არგუმენტირებული ჩაკეტვა უამრავი აფხაზური ოჯახისთვის ესოდენ მნიშვნელოვანი ტურისტული სეზონის დაწყებამდე; ფაქტობრივი სამედიცინო ბლოკადა პანდემიის პერიოდში; პენსიონერების რიგები ეპიდემიის მწვავე ფაზაში. და ბოლოს – ოფიციალური პირების ღიად გაკიცხვა და მუქარები დახურულ შეხვედრებზე...
აფხაზეთში უკვე ფაქტობრივად ყველამ იცის, ვინ ჩაიდინა ეს ყველაფერი და რის ფონზე. ყველა ეს ნაბიჯი მოსკოვის მიერ გადაიდგა და ზეწოლა მხოლოდ ძლიერდება იმ ფონზე, რომ აფხაზეთში სულ უფრო ხმამაღლა ჟღერს ხმები თბილისთან შესაძლო თანამშრომლობის თაობაზე. იმაში, რომ მოსახლეობამ ეს “გვერდზე გახედვისთვის” დასჯად აღიქვა, გასაკვირი არაფერია. ისევე, როგორც აფხაზების უკიდურეს აღშფოთებაში.
არადა, ყველაფერი უკვე 2014 წელს იყო ნათელი, უფრო ადრეც კი – როგორც კი განსაჯაროვდა რუსეთ-აფხაზეთის ე.წ. დიდი შეთანხმების სამუშაო ტექსტი, რომელიც მთელი რიგი სტრუქტურების, მათ შორის ნებისმიერი სახელმწიფოსთვის უმნიშვნელოვანესი სისტემების შერწყმას გულისხმობს. ხოლო თუ მთლად გულახდილად ვიტყვით – არათუ შერწყმას, არამედ რუსული სტრუქტურების მიერ აფხაზურის შთანთქმას…
აფხაზურმა საზოგადოებამ უკვე 2014-ში იგრძნო საფრთხე და უკვე მაშინ დაიწყო შფოთვა. მაგრამ ზოგიერთებს, როგორც ჩანს, უბრალოდ ჯერ კიდევ არ სურდათ, დაეჯერებინათ, რომ ყველაზე დიდ დაბრკოლებებს განვითარების გზაზე სწორედ ის ერთადერთი “მეგობარი” უქმნიდათ, რომელსაც ამ 12 წის განმავლობაში ანდობდნენ თავს. ახლა კი, როცა რიგითი მოქალაქეების უმრავლესობამ უკვე თვალნათლივ დაინახა ცვლილებები “სტრატეგიული ძმის” დამოკიდებულებაში, ბევრი მისი რეალური მიზნების საეჭვოობაზეც ალაპარაკდა. თანაც ეჭვები იმის შესახებ, ხომ არ სინჯავს რუსეთი ნიადაგს, რათა ერთ “მშვენიერ” დღეს ადგეს და აფხაზეთი მიიერთოს, არა მარტო რიგითი მოქალაქეების, არამედ ექსპერტების გულებშიც ჩაისახა.
“ის პესიმიზმი, რომელზეც საუბრობთ, მიზანმიმართულად ითესებოდა. მოსკოვის მთელი ბოლოდროინდელი ნაბიჯები რეალური მიზნის მიღწევის იმავე “ოპერიდანაა”. ეს მიზანი კი არა აფხაზეთის “ყოველმხრივი დახმარებაა” სახელმწიფოდ ჩამოყალიბებაში, განვითარებაში, მომძლავრებაში, მოსახლეობის კეთილდღეობის მიღწევაში, არამედ რუსეთის ისედაც უკიდეგანო ტერიტორიისთვის დამატებითი კვადრატული კილომეტრების მიერთება. სადღეისოდ ეს უკვე აფხაზეთშიც გააცნობიერეს” – დარწმუნებულია საქართველოს რეფორმების ასოციაციის (GRASS) დირექტორი პაატა გაფრინდაშვილი.
მისივე აზრით, იურიდიული ფუნდამენტი ამისათვის 2014 წლის სწორედ იმ ხელშეკრულებით შეიქმნა, ხოლო როგორც კი ყველა აფხაზური სისტემა სრულად დაექვემდებარება მოსკოვის კონტროლს, კრემლს მისი გეგმის სისრულეში მოსაყვანად მხოლოდ ხელსაყრელი მომენტის შერჩევაღა დარჩება – და ნიადაგის მოსინჯვა ამ მიმართულებით უკვე დაწყებულია.
“ეს ყველაფერი დაუშვებელია, რადგან ეწინააღმდეგება აფხაზი ხალხის ინტერესებსა და სურვილს” – ამბობს პაატა გაფრინდაშვილი.
თავად აფხაზეთში ექსპერტები უკვე არათუ “ნიადაგის მოსინჯვაზე”, არამედ “ამ საკითხის გადაწყვეტისთვის სრულფასოვან მზადებაზე” საუბრობენ.
ოფიციალურ პირებს კი ამ კუთხით ეჭვებიც აღარ უნდა ჰქონდეთ შერჩენილი – ბევრ მათგანს ხომ რუსეთის წარმომადგენლებმა ამ გეგმის არსებობაზე უკვე ფაქტობრივად ღიად მიანიშნეს. მსგავს ფაქტს ადგილი ჰქონდა, მაგალითად, არცთუ შორეულ წარსულში - რუსი სპეციალისტების მიერ აფხაზური ენერგოსისტემის ამასწინანდელი ინსპექტირებისას. “ხომ გესმით, რომ ჩვენი ენერგოსისტემების გაერთიანება - ეს უახლოესი მომავლის საკითხია. ყველაფერი უნდა გაკეთდეს ძალზე ოპერატიულად და ხარისხიანად, რათა შემდგომში რუსეთმა არ მიიღოს აფხაზური ენერგეტიკა გლობალური და მძიმე პრობლემებით” – განუცხადეს მაშინ აფხაზური მხარის წარმომადგენლებს პირად საუბარში რუსმა კოლეგებმა.
და აღშფოთება, რომელიც ამის გამო ანონიმურობის დაცვის პირობით იმ ინსპექციის დროს ადგილზე მყოფმა ერთ-ერთმა აფხაზმა ჩინოსანმა გამოთქვა, სრულიად გასაგებია: “ისე გვესაუბრებოდნენ, თითქოს ჩვენი გაერთიანების საკითხი უკვე გადაწყვეტილი იყოს და ჩვენ მხოლოდ სტატისტები ვართ, რომლებმაც გარკვეული სამუშაო უნდა შეასრულონ. ისეთი შეგრძნება გვქონდა, რომ ყველაფერი უკვე გადაწყვეტილია და ეს სპეციალისტები ჩამოვიდნენ, რომ ჩვენთვის დავალებები მოეცათ და შემდეგ მათი შესრულება გაეკონტროლებინათ”.
და აი, ყოველივე ზემოთთქმულის ფონზე “მინისტრი” კოვე თავის ინტერვიუში აცხადებს, რომ “აფხაზეთის ხელმძღვანელობა მუდმივ კონტაქტზეა რუს კოლეგებთან, აქტუალურ პრობლემებში საათზე დროს მათსას ადარებს, რეგულარულ კონსულტაციებს მართავს, სახავს სამომავლო გეგმებს”. და ეს – 12 წლის შემდეგ იმ არასახარბიელო რეალობის მიღების პირობებში, რომელიც აიძულებს აფხაზეთის მოსახლეობას, ყოველდღიურად კარგოს მომავლის იმედის ნარჩენები.
იქნებ დროა, საათზე დრო მხოლოდ მოსკოვისას აღარ დაადარონ?
ტექსტი შეიცავს ტოპონიმებსა და ტერმინოლოგიას, რომელიც იკუპირებულ აფხაზეთსა და ცხინვალის რეგიონში გამოიყენება

Abkhazia. Moscow Time. Hope Is Dwindling
On the eve of the "Day of International Recognition of the Republic of Abkhazia," "Foreign Minister" Daur Kove gave an interview to the outlet Apsnypress. If one compares it with similar interviews from previous years, one will find virtually nothing new in it. The same old phrases about how "recognition by Russia is truly one of the most important events in the country's recent history," and how "citizens had waited so long for this, hoping for the protection and patronage of the Russian state." However, against the backdrop of the recent cooling of Russian-Abkhazian relations — something that has long been no secret to ordinary residents, though Abkhazia's leadership once again tried diligently to "paint over" it in its celebratory statements — the new interview does contain a couple of phrases that point to something new: an emerging pessimism.
For instance, Kove says: "We have already grown accustomed to it [recognition], we take it for granted, and at times we do not fully appreciate the significance of the events of August 26, 2008."
This is, of course, followed by "reassuring" phrases about how "little Abkhazia received diplomatic recognition from the world's largest state, an influential international player, a permanent member of the UN Security Council," and that "the people of Abkhazia received a long-awaited chance for safe and steady development." But today — twelve years on — all of this sounds far less encouraging than it did in the early years, when Abkhazia's residents genuinely believed in the "comprehensive assistance" promised by Russia. The process has been moving far too sluggishly. Far too few people can feel any promised positive changes in their own lives. The promised bright future is far too indistinct on the horizon.
And while Kove explains the shift in mood as a result of "habituation," everyone understands that this is hardly the only explanation. The main cause of the pessimism is the absence, twelve years on, of results even remotely approaching what was desired — except, of course, for "security protection," for that part of the population still convinced of Tbilisi's fierce desire to "attack, tear apart, and destroy." This is why the phrase about "a long-awaited chance for safe and steady development" sounds unconvincing — particularly with regard to the key word "development." In other words, faith has not faded because people have grown accustomed to security, but because no development has followed — not economically, not in terms of international recognition, not in terms of strengthening state institutions, not in terms of democracy, not in terms of protecting the rights and freedoms of citizens — not in anything. And most importantly, to this day no one in Abkhazia observes any particular signs that development will begin tomorrow.
While it might not be entirely fair to hold Kove directly responsible for the difficult economic situation or insufficient protection of rights and freedoms, international recognition is his domain. And the results of twelve years of activity — first by his predecessors, then by Kove himself — sound rather modest. After Russia, under its own pressure, Abkhazia was recognized by Venezuela, Nicaragua, and Syria — countries with dubious reputations and unstable international positions — as well as three island states: Nauru, Tuvalu, and Vanuatu, though the latter two subsequently annulled their recognition.
That is all there is to date. And what of tomorrow? The statements of the "minister" himself — the official responsible for fulfilling the set foreign policy objectives — look less like a forward-looking plan and more like an attempt to justify the reality of stagnation: "The work of advancing international recognition is a lengthy, complex process. [...] One should not expect immediate results. [...] To the question of what the prospects are for other countries recognizing Abkhazia's independence, there can be no simple or unambiguous answer. The prospects for recognition depend on a whole range of factors, the significance of which may shift over time."
One of the main such factors, according to Kove, is "the deliberate policy of Georgia, enjoying the patronage of the US and EU, of fully isolating Abkhazia from the outside world." And yes, the international community's policy of non-recognition of Abkhazia and South Ossetia — which Tbilisi and its international partners regard as territories occupied by Russia — is indeed one of the most important directions of Georgia's foreign policy. But the claim of "the full-scale isolation of Abkhazia from the outside world," made by Abkhazia's chief diplomat, sounds, to say the least, unfair. What about all the peace initiatives that Tbilisi has tirelessly continued to offer Abkhazia in recent years, a significant portion of which opens for Abkhazians the shortest and most comfortable paths precisely toward engagement with the outside world?
Ordinary citizens may still be unaware of this. But who better than "Minister" Kove knows that there is only one stumbling block here — the question of Abkhazia's political status. And that this stone was not placed on the path by the Georgian government. After all, by developing in 2018 the by now well-known initiative "A Step to a Better Future," Tbilisi demonstrated in practice a genuine readiness to set all political questions aside and create new economic opportunities that bypass the question of political status. Had Sukhumi, following Tbilisi's example, begun to realize all of these opportunities in the spheres of medicine, education, economics, and trade, ordinary citizens would be breathing considerably more easily right now. They would be engaging with the outside world today not merely without obstacle, but under maximally comfortable conditions created specifically for them — and without any political obligations or concessions.
What value alone lies in the opportunity for Abkhazian products to reach international markets with preferential rights and free of taxation! Or to receive a free education at a leading European university! And all of this — entirely status-neutral, without acquiring Georgian citizenship. Does this really look like "the full-scale isolation of Abkhazia from the outside world"? I do not think so. It looks more like a rather good opportunity for precisely the development whose absence is generating mass pessimism in Abkhazia.
If one is to speak of "isolation from the outside world," who better than the "Foreign Minister" knows who it was that once would not allow Abkhazia to establish close ties with its diaspora in Turkey, Syria, and Jordan. Who even now instantly begins creating every possible obstacle at the slightest stirring of Sukhumi in the direction of cooperation with anyone else — and not only Tbilisi.
Of course, Abkhazia's chief diplomat will not say all of this publicly. But he cannot have failed to notice those strange coincidences that have outraged virtually everyone in Abkhazia in recent months. First came the gradual reduction and then complete cessation of financial assistance. Then the extraordinarily unconvincingly justified closure of the border on the eve of the tourist season — so vital in summer for many Abkhazian families. Then the effective medical blockade during the pandemic. Then the hours-long pension queues for elderly people in the midst of an epidemic. And finally, direct dressing-downs and threats directed at Abkhazian officials behind closed doors.
By now, practically every resident of Abkhazia knows who orchestrated all of this and against what backdrop. All of these are moves by Moscow, intensifying with each passing day against the backdrop of the increasingly vocal ideas within Abkhazia about possible cooperation with Tbilisi. There is nothing surprising in the fact that the population has perceived this as punishment for "looking in the wrong direction." Nor is there anything to wonder at in the extreme indignation of Abkhazians.
And yet it was all clear back in 2014 — even earlier, when the draft text of the so-called major Russian-Abkhazian agreement appeared, envisaging the merger of a whole series of Russian and Abkhazian state structures, including the most vital systems of any functioning state. Or to speak entirely frankly — not a merger at all, but quite simply the absorption of Abkhazian structures into Russian ones.
Abkhazian society already sensed something was wrong in 2014 and was already expressing outrage. Some people evidently still refused to believe that the most formidable obstacles to development were being placed by that same single "friend" on whom they had been relying for all twelve of those years.
Now, however, when the majority of ordinary citizens have observed with their own eyes the changes in the behavior of the "strategic brother," many have begun to voice doubts about the true nature of his intentions. And fears that Russia may be probing the ground so that one day it can simply annex Abkhazia have crept into the minds not only of ordinary citizens but of experts as well. Some of them now speak not of probing, but of "full-scale preparation for resolving this question."
As for official figures — they should have no doubts on this score whatsoever. Many Abkhazian officials have been given hints by Russian representatives about such intentions on more than one occasion. One such episode occurred in the very recent past — during an inspection of Abkhazia's energy infrastructure by Russian specialists. "You do understand that the integration of your energy system with ours is a matter of the near future. Everything must be done very promptly and efficiently, so that Russia does not end up inheriting an Abkhazian energy sector burdened with major and complex problems" — this is what representatives of the Russian agency told the Abkhazian side, "off the record."
The indignation expressed by one of those present at that "inspection," speaking on condition of anonymity, is entirely understandable: "They spoke as though the question of integration had already been decided and we were merely walk-on players required to carry out a certain task. It felt as though everything had already been settled and these specialists had come here to give us our instructions and make sure we carried them all out."
And yet, against the backdrop of everything described above, "Minister" Kove states in his interview that "Abkhazia's leadership is in constant contact with Russian counterparts, aligns its positions on the most pressing problems, holds regular consultations, and maps out plans for the future." And this — after twelve years that have produced a reality forcing citizens, with each new day, to lose what little optimism remains.