პირბადის ტარება COVID-19-ის გავრცელებას აფერხებს
COVID-19-ის გავრცელება წვეთოვანი გზით ხდება, ადამიანი ვირუსის შემცველ წვეთებს ხველისას, ცემინებისას და საუბრისას აფრქვევს. პირბადის გამოყენება ვირუსის მიკრობების გავრცელებას ხელს უშლის, ჯანმრთელ ადამიანს კი სასუნთქ სისტემაში ვირუსის ნაწილაკების შეღწევისგან იცავს. COVID-19-ის გავრცელების პრევენციისთვის პირბადის გამოყენებასთან ერთად, აუცილებელი ჰიგიენის დაცვა (ხელების დაბანა ან სპირტის შემცველი ხსნარით დამუშავება) და სოციალური დისტანციის დაცვაა.
მსოფლიო ჯანდაცვის ორგანიზაციის თანახმად, სამედიცინო ნიღაბს შეუძლია, ვირუსის გავრცელებას ხელი შეუშალოს და ასევე, ადამიანი ინფიცირებისგან დაიცვას. პირბადის გამოყენება აუცილებელია საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში, სადაც შეუძლებელია მინიმალური სოციალური დისტანციის დაცვა (საზოგადოებრივ ტრანსპორტში, მაღაზიებში და სხვა ხალხმრავალ ადგილებში).
პირბადე სამედიცინო და არასამედიცინო დანიშნულების შეიძლება იყოს. ერთჯერადი გამოყენების სამედიცინო პირბადის საწყისი ფილტრაციის მაჩვენებელია წვეთოვანი ნაწილაკების არანაკლებ 95%-ის შეკავების უნარი. არასამედიცინო პირბადეს წარმოადგენს სხვადასხვა ქსოვილისგან დამზადებული ნიღბები. მსგავსი პირბადის გამოყენება შეიძლება მხოლოდ ინფექციის წყაროს კონტროლისათვის (ანუ დაავადებული ადამიანისგან ინფექციის გავრცელების თავიდან აცილების მიზნით). რეკომენდებულია, რომ სამედიცინო პირბადეები ატარონ: სამედიცინო სფეროს წარმომადგენლებმა, სიმპტომების მქონე ადამიანებმა და იმ ადამიანებმა, ვინც კონტაქტში იმყოფებიან სიმპტომიან ან ინფიცირებულ პირებთან. ასევე, მაღალი რისკ-ჯგუფის წარმომადგენლებმა: 60 წელს ზევით ასაკის და ქრონიკული დაავადებების მქონე პირებმა. ხოლო ჯანმრთელმა/უსიმპტომო ადამიანებმა, საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში, სადაც სოციალური დისტანცირება შეუძლებელია, რეკომენდებულია გამოიყენონ სამედიცინო ან ნაჭრის პირბადეები.
ამერიკის დაავადებათა კონტროლის ცენტრის (CDC) თანახმად, საზოგადოებრივი თავშეყრის ადგილებში პირბადეების მასობრივი გამოყენება, როგორც წესი, COVID-19-ის გავრცელებას უშლის ხელს.
CDC-ის თანახმად, პირბადეები არ უნდა ატარონ 2 წლამდე ასაკის ბავშვებმა, რადგან მაღალია ალბათობა, რომ წესების დაცვით ვერ გამოიყენებენ. ასევე პირებმა, ვისაც სასუნთქი გზების დაავადები აქვთ, და ქმედუუნაროა ან უგონო მდგომარეობაში მყოფმა პირბემა, რომელთაც დახმარების გარეშე დამოუკიდებლად არ შეუძლიათ პირბადის გამოყენება.
ერთი და იმავე პირბადის რამდენჯერმე გამოყენება ან არასწორად გამოყენება შესაძლოა, ინფიცირების წყარო გახდეს. ამიტომ აუცილებელია პირბადის სწორად გამოყენება:
- პირბადე ერთჯერადად უნდა გამოიყენოთ; მრავალჯერადი მოხმარების (ნაჭრის) ნიღაბი ყოველი გამოყენების შემდეგ უნდა გაირეცხოს.
- პირბადე ცხვირისა და პირის მიდამოებს უნდა ფარავდეს და სახეზე მჭიდროდ უნდა იყოს მორგებული;
- პირბადის გაკეთებამდე და პირბადის მოხსნის შემდეგ, ხელები საპნითა და წყლით დაიბანეთ, ან სპირტის შემცველი ხსნარით დაიმუშავეთ;
- არ უნდა შეეხოთ პირბადის წინა მხარეს, შეხების შემთხვევაში კი ხელები დაიბანეთ ან დაიმუშავეთ სპეციალური ხსნარით.
პირბადის გამოყენება უსაფრთხოა!
პანდემიასთან საბრძოლველად პირბადის ტარების რეკომენდაციას და ვალდებულებას, პირბადის მავნებლობაზე ყალბი ამბების გავრცელება მოჰყვა. სოციალურ ქსელებში გამოქვეყნდა ინფორმაცია თითქოს პირბადის გამოყენება სისხლში ჟანგბადის უკმარისობას იწვევს, იმუნიტეტს ამცირებს და სხვ. (იხილეთ ბმული 1; ბმული 2).
ნაჭრის ან სამედიცინო პირბადის ტარება ჯანმრთელობისთვის უსაფრთხოა. ამ ტიპის პირბადეები ჟანგბადის და ნახშირორჟანგის მოლეკულებს ვერ აკავებს და პირბადის ქვეშ დიდი რაოდენობის ნახშიროჟანგი არ გროვდება. შესაბამისად, ადამიანები, რომლებიც ნაჭრის ან სამედიცინო პირბადეს ატარებენ, ჯანმრთელობისთვის მავნე ოდენობის ნახშირორჟანგის ჩასუნთქვის საშიშროების ქვეშ არ არიან. დისკომფორტი, რომელსაც შესაძლოა ადამიანები გრძნობდნენ პირბადის ტარებასთან, სახის ნერვების თბილი ჰაერით გაღიზიანებისგანაა გამოწვეული და არა ნახშიროჟანგის მომატებული დოზით ჩასუნთქვისგან. ამერიკული თორაკალური ასოციაციის მიერ ჩატარებული კვლევის თანახმად, ჟანგბადისა და ნახშიროჟანგის შემცველობა არც ჯანმრთელ და არც ფილტვების დაავადების მქონე პაციენტებში ჯანმრთელობისთვის საფრთხის შემცველ ცვლილებებს არ იწვევს.
ამასთან, იმ ადამიანებზე, რომელთაც აქვთ სუნთქვის პრობლემა (მაგალითად, ასთმა) და პირბადის ხანგრძლივად გამოყენება უჭირთ, პირბადის ტარების ვალდებულება არ ვრცელდება. თუმცა ამ შემთხვევაშიც კი, რესპირატორული დაავადების მქონე ადამიანს ჯანმრთელობის პრობლემები მხოლოდ რესპირატორების ხანგრძლივი გამოყენების შედეგად შეიძლება შეექმნას.

Использование маски сдерживает распространение COVID-19
COVID-19 распространяется воздушно-капельным путем, человек выделяет капли, содержащие вирус, кашляя, чихая и разговаривая. Использование маски сдерживает распространение микробов вируса, а здорового человека оберегает от их проникновения в дыхательную систему. В целях превенции распространения COVID-19, наряду с использованием маски, необходимо соблюдать правила гигиены (мыть руки с мылом, либо обрабатывать спиртосодержащим раствором) и социальной дистанции.
Согласно информации Всемирной организации здравоохранения, медицинская маска может препятствовать распространению вируса и защищать человека от инфицирования. Ее использование необходимо в общественных местах, где соблюдение минимальной социальной дистанции невозможно (в общественном транспорте, магазинах и других людных местах).
Существуют маски медицинского и немедицинского назначения. Показатель первичной фильтрации одноразовой медицинской маски – способность сдерживать не менее 95% капельных частиц. Немедицинские маски представлены в виде масок из разного рода тканей. Их можно использовать лишь для контроля источника инфекции (то есть во избежание распространения инфекции от зараженного человека). Медицинские маски рекомендовано носить: представителям сферы медицины, людям с симптомами и тем, кто контактирует с ними, либо с инфицированными, а также представителям групп высокого риска – людям в возрасте за 60 лет и лицам с хроническими заболеваниями. А здоровым/бессимптомным гражданам в общественных местах, где социальное дистанцирование невозможно, рекомендовано использовать либо медицинские, либо тряпичные маски.
Согласно информации Американского центра контроля заболеваний (CDC), массовое использование масок в общественных местах, как правило, препятствует распространению COVID-19.
Согласно CDC, детям в возрасте до 2 лет носить маску не рекомендовано, поскольку высока вероятность того, что они не смогут соблюдать правила ее использования. Также не рекомендовано носить их лицам с заболеваниями дыхательных путей, недееспособным и находящимся в бессознательном состоянии людям, которые самостоятельно, без посторонней помощи использовать ее не сумеют.
Многократное использование одной и той же маски, как и ее неправильное использование может стать источником инфицирования. Поэтому маску необходимо использовать правильно:
- Маску надо использовать однократно; маски многократного использования (тряпичные) необходимо стирать каждый раз после использования.
- Маска должна покрывать области рта и носа и плотно прилегать к лицу;
- До использования маски и ее снятия необходимо тщательно мыть руки с мылом, или обрабатывать спиртосодержащим раствором;
- Нельзя прикасаться к лицевой стороне маски, а если прикоснулись, необходимо помыть руки, либо обработать их специальным раствором.
Использование маски безопасно!
За рекомендациями и обязанностью носить маски для борьбы с пандемией последовало распространение дезинформации о ее вреде. В соцсетях была опубликована информация, якобы использование маски вызывает недостаток кислорода в крови, уменьшает иммунитет и т.д. (смотрите приложение 1; приложение 2).
Ношение тряпичной или медицинской маски безвредно для здоровья. Маски такого типа не сдерживают молекулы кислорода и углекислого газа, поэтому под маской не скапливается большое количество углекислого газа. И люди, использующие такие маски, не подвержены риску вдыхать вредоносное количество углекислого газа. Дискомфорт, который человек может испытывать во время ношения маски, вызван раздражением теплым воздухом лицевых нервов, а не вдыханием возросшей дозы углекислого газа. Согласно исследованиям американской торакальной Ассоциации, содержание кислорода и углекислого газа не вызывает опасных для здоровья изменений ни у здоровых, ни у пациентов с заболеваниями легких.
При этом на людей, имеющих проблемы с дыханием (например астматиков), которым сложно носить маску в течение длительного времени, обязанность ее использования не распространяется. Но даже в этом случае у человека с респираторным заболеванием проблемы со здоровьем могут создаться лишь из-за использования респираторов в течение длительного времени.