რას ფიქრობენ აფხაზურ საზოგადოებაში თბილისთან სავაჭრო ურთიერთობებზე
თბილისთან სავაჭრო ურთიერთობების შესახებ დე ფაქტო ხელისუფლების ინიციატივისადმი აფხაზური საზოგადოების დამოკიდებულება ძალზე არაერთგვაროვანია. ამაზე სოხუმელების მცირე გამოკითხვაც მეტყველებს.
– ჩვენი ხელისუფლება საქართველოსთან სავაჭრო ურთიერთობების ლეგალიზებას გვთავაზობს, ოპოზიცია კი ამის წინააღმდეგ ილაშქრებს. თქვენ რას ფიქრობთ ამაზე?
ილონა: საქართველოსთან ნებისმიერი ურთიერთობების წინააღმდეგი ვარ, სანამ საქართველო აფხაზი ხალხის გენოციდს არ აღიარებს, არ აღიარებს ჩვენს დამოუკიდებლობას. მხოლოდ ამ ყველოაფრის აღიარების შემდეგ ვიქნები თანახმა მასთან დიალოგზე. სადღეისოდ ვთვლი, რომ ეს არასწორია და მსგავსი რამ არ უნდა ხდებოდეს.
ნუგზარ აგრბა: ეკონომიკური ურთიერთობებისა და ვაჭრობის აღდგენის საკითხი ადრეც დამდგარა დღის წესრიგში. მაგრამ თუ ახალ ფორმატში განიხილება, მე ცალსახად მომხრე ვარ იმის, რომ იყოს სახელმწიფოებრივი ურთიერთობები, სადაც ვაჭრობა სახელმწიფო დონეზე ხორციელდება. უშიშროების საბჭოს მდივანი სერგეი შამბა დიდი ხანია, აჟღერებს ამას. მაგრამ ის დეტალებს არ აკონკრეტებს. შესაძლოა, არსებობს რაღაც, რაც არ ვიცით. მე მომხრე ვარ, რა თქმა უნდა, იყოს ურთიერთობები, რომელიც ეკონომიკურ და პოლიტიკურ მიზანშეწონილობას დაემყარება. ეს - პირველი. მეორე: ვაჭრობა სასარგებლო უნდა იყოს აფხაზური მხარისთვის და ბიუჯეტში უნდა შედიოდეს ფული, გადასახადები. მომხრე ვარ ასევე, გაიხსნას რკინიგზა. და ეს საკითხები სახელმწიფო დონეზე უნდა გადაწყდეს. ორი სუვერენული სახელმწიფო უნდა განიხილავდეს ეკონომიკის, ვაჭრობის საკითხებს. სამწუხაროდ, ჩვენი ხელისუფლება ყველაფერს ბოლომდე არ ამბობს, არ გვიყვება, რა სტადიაზე, რა ფორმატში აპირებს ამ საკითხების მოგვარებას. ჩემთვის ეს ძალიან მნიშვნელოვანია.
ახალგაზრდა ქალი: პრინციპში, ვაჭრობა ცუდი არ იქნება. მაგრამ ჩვენ ხომ საქართველოსთან ომის მდგომარეობაში ვიმყოფებით. რა ტვირთბრუნვაზეა საუბარი? დიახ, ვიცით, რომ წარმოებს კონტრაბანდული ვაჭრობა საქართველოსთან. მაგრამ ჩემი აზრით, ამ ეტაპზე ვაჭრობის დაკანონებაზე საუბარი ნაადრევია – ჩვენ ხომ სამშვიდობო შეთანხმებაც კი არ გაგვაჩნია სახელმწიფოსთან,რომელმაც ჩვენს წინააღმდეგ იბრძოლა. არ არსებობს არანაირი ნორმატიულ-სამართლებრივი აქტი, რომელიც ამ ყველაფერს დაარეგულირებს. ვაჭრობის საფარქვეშ ქართველებისგან ყველაფერია მოსალოდნელი. საქართველო ხომ ჯერ-ჯერობით ჩვენს მიმართ მეგობრულად განწყობილი სახელმწიფო არაა. ამდენად, ვფიქრობ, სავაჭრო ურთიერთობებზე საუბარი ჯერ ნაადრევია.
ასიდა ქორთუა: ვფქრობ, ვაჭრობის დაკანონებაზე და ზოგადად მათთან [თბილისთან – რედ.] რაიმე საქმეებზე საუბარი ჯერ ნაადრევია. მას შემდეგ, რაც საქართველოს ხელისუფლება ოფიციალურად გამოაცხადებს, რომ წარსულში აფხაზეთის მიმართ თავის მოქმედებას მართლსაწინააღმდეგოდ მიიჩნევს, ოფიციალურად მოიხდის ბოდიშს, ჩემი აზრით, შესაძლებელი გახდება ყველაფრის განხილვა, სწორედ ვაჭრობის, რაღაც ეკონომიკური კავშირების ჭრილში. მაგრამ ამ ეტაპზე ეს არამიზანშეწონილად მიმაჩნია.
ირმა: საკითხის შესახებ სრული ინფორმაცია არ მაქვს. ვისურვებდი, მეტი ინფორმაცია მქონოდა კომპეტენტური პირებისგან. კარგი იქნებოდა, ტელევიზით განემარტათ მოსახლეობისთვის, რაზეა საუბარი, რაში გვჭირდება ეს ყველაფერი და რამდენად უსაფრთხოა.
კონსტანტინე ტუჟბა: მე ვაჭრობას, პრინციპში, მხარს ვუჭერ. ომი მუდმივად ვერ გაგრძელდება, რაღაც იცვლება. ვაჭრობა ურთიერთსასარგებლოა. თუ მის ლეგალიზებას არ მოვახდენთ, მაინც ვაჭრობენ, ეს მაინც ხდება, შემოსავლები კი ჩრდილში მიდის, აფხაზეთის ბიუჯეტი კარგავს. იქ ბევრი ტექნიკური საკითხია, საქართველო არ სცნობს იმას, რასაც აფხაზეთი სახელმწიფო საზღვრად მიიჩნევს. ეს საკითხები ნელ-ნელა უნდა მოგვარდეს, ისე, რომ ხალხისთვისაც ხელსაყრელი იყოს და ბიუჯეტისთვისაც.

«Все равно торгуют, все равно по факту это происходит, доходы уходят в тень»
К возможности узаконить грузино-абхазский товарооборот в Абхазии относятся очень по-разному. Сухумский опрос.
– Власть предлагает узаконить торговлю с Грузией, оппозиция выступает против. А что вы думаете по этому вопросу?
Илона: Я вообще против каких-либо отношений с Грузией, пока Грузия не признает геноцид абхазского народа, не признает независимость Абхазии. Только после признания всего этого, я согласна вести диалог с Грузией. На сегодняшний день я считаю, что это неправильно. Такое не должно происходить.
Нугзар Агрба: Вопрос об экономических взаимоотношениях и возобновлении торговли поднимался и раньше. Но если рассматривается в новом формате, конечно, я – «за», чтобы были государственные взаимоотношения, где торговля на уровне государства осуществляется. Секретарь Совета безопасности РА Сергей Миронович Шамба давно этот вопрос озвучивает. Но он вопрос не расшифровывает. Возможно, есть вещи, которые мы не знаем. Он недоговаривает. Я за то, чтобы, конечно, были отношения, при которых была бы политическая и экономическая целесообразность. Это первое. Второе – была бы выгодна торговля абхазской стороне. И чтобы в бюджет шли деньги, налоговые поступления. Я также за то, чтобы была открыта железная дорога. И этот вопрос решался бы на государственном уровне. Два суверенных государства обсуждают вопросы экономики, торговли. К сожалению, власть тоже не договаривает, на какой стадии, в каком формате этот вопрос будет решаться. Это для меня очень важно.
Девушка: В принципе, торговать – это неплохо. Но мы находимся в состоянии войны с Грузией. О каком товарообороте идет речь? Да, ведется незаконный товарооборот, и челночный бизнес процветает с Грузией. Но я считаю, что рано говорить о том, чтобы узаконить торговлю, потому что у нас даже мирного договора нет с государством, которое воевало против нас. Нет никаких нормативно-правовых актов, как все это будет осуществляться? Под видом торговых отношений от них можно ожидать всего, любого коварства. Грузия пока не является дружеским государством по отношению к нам. И пока говорить о торговле и возобновлении торговых отношений, я считаю, рано.
Константин Тужба: Я, в принципе, за торговлю, война не может вечно продолжаться, что-то меняется. Торговля взаимовыгодная, для Абхазии. Если мы официально не будем торговать, все равно торгуют, все равно по факту это происходит, доходы уходят в тень, теряет государство. Там много технических вопросов, Грузия не признает государственную границу Абхазии, мы считаем государственной границу. Как-то надо понемногу решать эти вопросы. И людям чтобы было удобно, и бюджету чтобы было выгодно.
Ирма: Я в неведении, я бы хотела побольше информации по этому поводу от компетентных лиц, по телевидению разъяснили бы людям, зачем это нам нужно, как это должно быть, и насколько это безопасно.
Асида Кортуа: Я считаю, что пока рано говорить об узаконивании торговли, вообще каких-либо дел с ними. После того, как официальная власть Грузии объявит, что они признают свои действия против Абхазии неправомерными, принесет официальные извинения, если они признают, что по отношению к нам они совершили неправильные действия, и это будет на официальном уровне, я думаю, что можно рассматривать все, именно в рамках торговли, каких-то экономических связей. Но на нынешнем этапе я считаю, что это неправильно.
Текст содержит топонимы и терминологию, используемые в самопровозглашенных республиках Абхазия и Южная Осетия