«თუ რუსეთი აფხაზეთისთვის მიწების წართმევას არ შეწყვეტს, მთელი მსოფლიო გაიგებს, რად ჯდება რუსეთთან «მეგობრობა»
11/03/2021 08:04:30 კონფლიქტები
«ჩვენ პატარა რესპუბლიკა ვართ, ფული არ გვაქვს. უკვე გვხდიან და მალე საცვლებსაც არ დაგვიტოვებენ. მაგრამ კიდევ უარესი ისაა, რომ მალე მიწისა და საკუთარი სახლების გარეშე დავრჩებით», - ჯერ კიდევ გასული წლის ზაფხულში მიყვებოდა გალის მცხოვრები მარიამი. მოხუცი შვილებისა და შვილივილების მომავალზე წუხდა. მაშინ ღელვის მიზეზს მთლად კარგად ვერ მივუხვდი, სანამ შემდგომში არ შევიტყვე, რას გულისხმობდა მარიამი.
მაშინ, 2020-ში აფხაზური საზოგადოების დღის წესრიგში «გაცილებით სერიოზული» - შიდა პოლიტიკური დავების საკითხები იდგა. მხოლოდ მოგვიანებით აგორდა სკანდალი, რომელიც რუსული მხარის მიერ მოსაზღვრე აფხაზურ სოფელ აიბღასთან დამაკავშირებელი ხიდის მშენებლობასა და თავად ამ სოფლის რუსულ რეესტრში «რუსულად» დაფიქსირებას უკავშირდებოდა.
მოგვიანებით შევიტყვე, რომ აიბღა ერთადერთი ადგილი არაა, სადაც რუსები ნაგლეჯ-ნაგლეჯ ისაკუთრებენ აფხაზურ მიწებს. ბიჭვინთა, ლძაა, აიბღა, გალის რაიონი... როგორც ირკვევა, იმ ტერიტორიების ჩამონათვალი, სადაც რუსეთმა უკვე მიითვისა მიწები აფხაზეთის მოქალაქეთა სახლებთან ერთად, ყოველწლიურად ფართოვდება და ყოველ მსგავს ისტორიაში რუსები ყველაფერს აკეთებენ, რათა რეალობა მიიჩქმალოს.
წლების წინ აფხაზეთში საზღვრის სადემარკაციო კომისია შეიქმნა, რომელსაც მკაფიოდ, ერთხელ და სამუდამოდ უნდა მოენიშნა აფხაზური სახელმწიფოს საზღვრები. მაშინ აიბღა დაუძლეველ პრობლემად იქცა: რუსებმა მასზე პრეტენზია დააფიქსირეს. კომისიამ მუშაობა არ დაასრულა. რესპუბლიკის ტერიტორიაზე კი ამასობაში გრძელდებოდა სამხედრო ბაზების მშენებლობა მათთვის გამოყოფილი ტერიტორიების საზღვრების შემდგომი გაფართოებით. მეჩხრად დასახლებულ რაიონებში კი რუსებმა მიწების ნაგლეჯ-ნაგლეჯ მითვისება წამოიწყეს. არა — რუსული დროშა და მავთულხლართი იქ არ აღუმართავთ, თუმცა ადგილობრივებს იმ ტერიტორიებზე შესვლა აუკრძალეს. ერთგვარი ანკლავი შექმნეს აფხაზეთის შიგნით.
ამას დავამატოთ იმ აფხაზი ჩინოსნების «ლამაზი ჟესტები», რომლებიც რუს კოლეგებს რესპუბლიკის ელიტურ ნაწილებში საუკეთესო მიწებს ჩუქნიდნენ - და ნათელი გახდება, რომ მის საკუთრებაში არსებული მიწა აფხაზეთს არცთუ ბევრი დარჩა. რაც მთავარია, ეს ყველაფერი მალულად — აქტიური პოლიტიკური მოვლენების ფაზებში ხდებოდა.
«იმის შესახებ, რომ აიბღა ჩვენი აღარაა, სოცქსელიდან შემთხვევით შევიტყვეთ. შესაბამისი ჩანაწერი რუსეთის სახელმწიფო რეესტრშიც აღმოჩნდა შეტანილი და მოგვიანებით რუსებმა ამისთვის თითქოს მოგვიბოდიშეს, თუმცა არაფერი შეუცვლიათ — აიბღა მათ ბაზაში ამ დრომდე რუსულადაა გატარებული. ეს ხომ რუსეთის მიერ აფხაზური მიწების ნამდვილი ოკუპაციაა! როგორც ჩანს, რუსები თვლიან, რომ აფხაზეთი მათზე იმდენადაა დამოკიდებული, რომ ეს მათი პირადი სივრცეა და შეუძლიათ, ჩვენი მიწა ისე განკარგონ, როგორც მოესურვებათ. ასე არ გამოვა!», - ამბობს ჩვენი თანამოსაუბრე რუსტამი.
«ოკუპაცია — ეს რომელიმე სახელმწიფოს მიერ სხვისი ტერიტორიის დაკავებაა, რომელსაც მიტაცებულ ტერიტორიაზე სუვერენიტეტის მოპოვება არ ერთვის. მაგრამ ის, რასაც რუსები ჩვენს მიწებთან დაკავშირებით სჩადიან, სწორედ ამ ცნებაში ეწერება. ერთს ვერ ვიგებ: რუსეთს მართლაც ჰგონია, რომ ჩვენ ამას ხმაჩაგდებულები მივადევნებთ თვალს? თუ იმდენად არიან დარწმუნებულები მათზე ჩვენს სრულ დამოკიდებულებაში, რომ ჰგონიათ, მიწებს ნებაყოფლობით დავუთმობთ?! აი, ხდება კიდეც ის, რაზეც ჯერ კიდევ ჩვენი წინაპრები საუბრობდნენ: რუსებთან მეგობრობა არ შეიძლება, რადგან ისინი ყოველთვის თავის სარგებელს ეძებენ, აფხაზების ბედი კი სულ არ ადარდებთ», - ამბობს ჩვენი თანამოსაუბრე ასლანი.
აიბღას საკითხი ჰაერშია დაკიდებული. რუსეთი მას კვლავინდებურად თავისად თვლის, მიუხედავად იმისა, რომ ამ ეტაპზე მასზე პრეტენზიის საჯაროდ დაფიქსირებისგან თავს იკავებს. დანარჩენ ტერიტორიებთან დაკავშირებით კი საქმე უფრო ცუდადაა. ორიოდ თვის წინ გალის რაიონის ქვედა ზონის რიგ სოფლებში საქართველოს მოსაზღვრე ტერიტორია, სადაც ომისშემდგომი წლებიდან მოყოლებული, ჯერ - რუსი სამშვიდობოები, 2008 წლიდან კი რუსეთის უშიშროების ფედერალური სამსახურის წარმომადგენლები იდგნენ, თითქმის 10 კილომეტრით გაიზარდა მხოლოდ იმ მიზეზით, რომ ეს რუსმა სამხედროებმა მოისურვეს. აფხაზური ხელისუფლების ოფიციალური თანხმობა ან თუნდაც ინფორმაცია ამ ქმედებასთან დაკავშირებით არ არსებობს. თუმცა ეს ხელს არ უშლით სამხედროებს, ე.წ. ნეიტრალური საზღვრისპირა ტერიტორია აფხაზეთის სიღრმეში გაზარდონ. და ისინი ამ სამუშაოს ერთი დღითაც კი არ წყვეტენ. რიგ სოფლებში ადგილობრივმა მოსახლეებმა უკვე დაკარგეს ბაღები, ნაგებობები, ზოგან - თავლები. ხოლო შინაურ ცხოველებს, რომლებიც მათში ბინადრობდნენ, სამხედროები იარაღით კლავენ - «საზღვრისპირა ზონაში ყოფნის წესების დარღვევისთვის». ისედაც არაადამიანურ პირობებში მცხოვრები ადგილობრივები დღითიდღე კარგავენ პირუტყვს ვიღაც რუსი სამხედროების ნებით. და თუ ფიქრობთ, რომ მათ მიერ შემოღობილ ნაკვეთებზე არაფერი შენდება, ძალიან ცდებით: შენდება, თანაც აქტიურად! არაოფიციალური ინფორმაციით, საზღვრისპირა ზონა რუსებმა ცალმხრივი გადაწყვეტილებით სტრატეგიული ობიექტების მშენებლობუსთვის გააფართოვეს, თანაც აფხაზეთის ხელისუფლებისთვის არაფერი უკითხავთ.
გალის რაიონი შორია და დაბალი ზონის სოფლებს აფხაზი ჩინოსნები იშვიათად სტუმრებენ საიმისოდ, რომ საკუთარი თვალით ნახონ, რა ხდება. აი, ბიჭვინთა კი მათ თვალწინაა, თუმცა იქაც ჯერ კიდევ წლების წინ რუსმა სამხედროებმა აფხაზეთს რამდენიმე ჰექტარი მიწა წაართვეს. ხოლო არ წააწყდნენ რა არანაირ წინააღმდეგობას, მეტი მოისურვეს და ზღვის სანაპიროს ადგილობრივთა სახლებიც მიაყოლეს. წამში საცხოვრებელი კორპუსები მავთულხლართებში მოაქციეს და ააგეს საკონტროლო-გამშვები პუნქტი. ვინც იმ მომენტში შინ იყო, მოსაზღვრული ტერიტორიის შიგნით დარჩა, ხოლო ვინც სახლიდან გასული აღმოჩნდა, შინ ვეღარ დაბრუნდა — უბრალოდ აღარ შეუშვეს. მათ ლამის აფხაზეთის მოქალაქეობაც ჩამოართვეს, ძველ მისამართზე ჩაწერა კი ახლით შეუცვალეს და რაღაც მიტოვებულ საერთო საცხოვრებლებში გადაიყვანეს. ყველა ეს უკანონო ქმედება რუსეთის დაცვის ფედერალური სამსახურის კავკასიური ბიუროს თანამშრომლებმა ჩაიდინეს. რუსი სამხედროების ამ თვითნებობისადმი ყურადღების მიპყრობა მხოლოდ გარკვეული ხნის შემდეგ მოხერხდა, თუმცა ხელშესახები შედეგი ვერც მაშინ იქნა მიღწეული: რუსულმა სამსახურმა არათუ უარი არ თქვა აფხაზურ მიწებზე პრეტენზიაზე, მიტაცებული ტერიტორიების საზღვრების გაფართოება განაგრძოდა ამას დღემდე აგრძელებს.
ამასწინათ ცვლილებებს აფხაზური საზოგადოების თვალისთვის უხილავი კიდევ ერთი მიმართულება დაექვემდებარა. საუბარია მოშორებულ ტერიტორიებზე ტყვარჩელის, გულრიფშისა და გაგრის რაიონებში. მაღალ მთაში, სადაც მოსახლეობა პრაქტიკულად არ არის, რუსი სამხედროები აშენებენ რაღაც ნაგებობებს, რომელთა დანიშნულება გაურკვეველია. და არც ამ ქმედებაზე მიუცია აფხაზურ ხელისუფლებას მათთვის თანხმობა.
ყოველივე ზემოაღნიშნულის გათვალისწინებით, შემიძლია, ვთქვა, რომ აფხაზური მიწების წართმევა რუსეთს გუშინ არ დაუწყია და ეს პროცესი ერთი დღითაც არ შეჩერებულა. მაგრამ თუ ადრე საუბარი იყო სამხედრო ბაზების ასაშენებლად საჭირო ტერიტორიებზე, სადღეისოდ უკვე ნათელია, რომ «სტრატეგიული პარტნიორი» ნაწილ-ნაწილ ტოვებს აფხაზეთს მიწის – უმთავრესი ქონების გარეშე და მალე მისგან შესაძლოა, აღარაფერი დარჩეს. მსოფლიოსთვის ეს ტერიტორიები ისევ აფხაზურად დარჩება, მაგრამ აფხაზი ხალხის კუთვნილებაში ისინი აღარ იქნება.

«Если Россия не прекратит отбирать абхазские земли, весь мир узнает о том, какова настоящая цена российской «дружбы»
11/03/2021 08:04:30 Конфликты
«Мы маленькая республика, денег нет. Нас уже раздели, скоро без трусов оставят. Но страшно не только это – мы ведь скоро без земли, без собственных домов останемся», - еще в середине прошлого года высказала мне свои опасения жительница Гала Мариам. В словах женщины сквозило беспокойство за будущее детей и внуков, которых у нее уже трое. Честно сказать, ужас этой женщины перед какой-то неизведанной перспективой мне был непонятен, но спрашивать и углубляться в тему я не стала. Пока не узнала о том, что же на самом деле имела в виду пожилая мегрелка.
Тогда, в 2020 году на повестке у абхазского общества были куда более серьезные вопросы, чем эти с трудом высказанные опасения. Лишь позже прогремел скандал, связанный со строительством моста в абхазском селе Аибга, которое, к слову сказать, в России уже была обозначено русским селом.
Чуть позже я узнала о том, что Аибга не единственное место, где русские по кусочку отрывают абхазские земли. Пицунда, Лдзаа, Аибга, Галский район. Оказалось, что перечень территорий, где Россия уже отжала земли вместе с домами граждан Абхазии, ежегодно расширяется. И в каждой такой истории русские делают все возможное, чтобы правда не вышла на поверхность.
Много лет назад в Абхазии была создана комиссия по демаркации границ, которая должна была четко, раз и навсегда обозначить все границы абхазского государства. Камнем преткновения тогда стало абхазское село Аибга, на которое русские предъявляли свои права. Пока суд да дело, комиссия свою работу не завершила, оставив без новых обозначений границы Абхазии. А в самой республике шло активное строительство военных баз с последующим расширением отведенных под них территорий. В слабо населенных районах русские стали откусывать по кусочку. Нет, колючий забор и флаг российский они не водружали, но и местным ступать на эти территории не позволяли. Этакий анклав внутри Абхазии.
Добавим к этому красивые жесты абхазских чиновников, которые раздаривали российским коллегам высокого полета лакомые кусочки земли в самых элитных частях республики - и станет понятно, что собственных земель у Абхазии осталось не так уж и много. И что самое удивительное, все это происходило шито-крыто, так сказать, под шумок, в период активных политических событий.
«Про то, что Аибга уже не наша, мы узнали случайно из соцсетей. Запись об этом внесена даже в Росреестр - как российская территория. Позже русские извинились и даже пообещали удалить эту запись, но ничего не сделали. Аибга в их базе данных все еще числится российской. Это ведь настоящая оккупация наших земель Россией! Видимо, русские посчитали, что Абхазия - это их личное пространство, и что они могут делать с нами и нашими землями все, что вздумается. Так не пойдет! Если Россия не прекратит отбирать наши земли, весь мир узнает о происходящем, узнает о том, какова же настоящая цена российской «дружбы», - говорит наш собеседник Рустам.
«Оккупация – это занятие государством не принадлежащей ему территории, не сопровождающееся обретением суверенитета над ней. То, что русские творят с нашими землями, как раз вписывается в это понятие. Одно не понимаю, Россия и правда думает, что мы будем молча наблюдать за тем, как она отбирает наши земли? Или они настолько уверены в нашей зависимости от них, что согласимся остаться без Родины?! Вот и свершается то, о чем говорили еще наши предки – с русскими дружить нельзя, так как они всегда ищут лишь свою выгоду и на абхазов им наплевать», - поделился своим мнением наш собеседник Аслан.
С Аибгой вопрос так и завис в воздухе. Россия, по-прежнему считая Аибгу своей территорией, на данном этапе решила воздержаться от публичных высказываний своих притязаний. А вот с остальными территориями дела обстоят похуже. Пару месяцев назад в ряде сел Нижней зоны Галского района приграничная с Грузией территория, где с послевоенных лет стояли сначала российские миротворцы, а с 2008 года - представители российского ФСБ, увеличилась почти на 10 километров только потому, что так пожелали российские военные. Официальной информации или разрешения абхазских властей на эти действия нет. Но это не мешает военным увеличивать так называемую нейтральную приграничную территорию вглубь Абхазии. И работа эта не прекращается ни на день. Местное население в ряде сел уже лишилось своих садов, пристроек, а кое-где и коровников. Живность, которая содержалась в этих постройках, отстреливается, так как «нарушает правила нахождения на приграничной зоне». Эта фраза, уверена, вызвала у вас улыбку. Ну как удержаться и не рассмеяться такой нелепости?! Но факт остается фактом. День за днем местные жители, которые, если мягко сказать, и так существуют в нечеловеческих условиях, лишаются собственной живности всего лишь по воле каких-то российских военных. И если вы думаете, что на этих огороженных участках земли ничего не строится, то вы серьезно ошибаетесь. По неофициальной информации, приграничную зону русские единолично увеличили как раз таки для строительства неких объектов стратегического назначения, и что не менее важно - без какого-либо участия властей Абхазии.
Галский район далеко, да и в села нижней зоны не так часто заезжают чиновники, чтобы видеть, что там происходит. А вот Пицунда у всех на виду. Но и там много лет назад российские военные отжали весьма немалый кусок земли в несколько гектаров. А не увидев сопротивления, они захотели откусить побольше, прихватив к морскому побережью еще и дома местных жителей русской национальности. В один момент вокруг многоквартирных домов возник колючий забор и контрольно-пропускной пункт, пройти который строго-настрого запрещалось. Те, кто были дома, так и остались внутри территории, другие же попасть домой больше не смогли. Их чуть не лишили гражданства Абхазии, сменив прописки на новые - в каких-то заброшенных общежитиях. Заметьте, все эти незаконные действия сотрудники Кавказского бюро Федеральной службы охраны России творили с гражданами Абхазии русской национальности. Привлечь внимание к бесчинствам военных удалось лишь спустя время, но и тогда мало чего удалось достичь. Российское ФСО своих притязаний на абхазские земли не отозвало, и более того, старательно расширяет границы захваченных территорий.
Еще одно скрытое от глаз абхазского общество направление недавно подверглось изменению. Речь об отдаленных территориях в Ткуарчалском, Гулрыпшском и Гагрском районах. Высоко в горах, где население практически отсутствует, русские военные возводят некие строения, назначение которых не совсем понятно. И на эти действия власти Абхазии им также не давали разрешения.
Резюмируя все вышеописанное, могу сказать, что отъем абхазских земель Россия начала не вчера и этот процесс ни на день не останавливался. Но если ранее речь шла больше о территориях под строительство военных баз, то сегодня стало очевидно, что часть за частью «стратегический партнер» лишает Абхазию земель – главнейшего богатства народа. И в скором времени от нее может совсем ничего не остаться. Для всего мира эти территории так и останутся абхазскими, вот только народу они принадлежать больше не будут.