«აფხაზეთის მოსახლეობა საქართველოსთან ვაჭრობის მომხრეა — მარტო რუსეთის «სიყვარული» ვერ დაგვანაყრებს»
აფხაზ ბიზნესმენ ბენურ კვირაიას საქართველოში ვიზიტის ირგვლივ აგორებული სკანდალი ხელოვნურადაა აგორებული და ვიღაცას ძალიან აწყობს. ასე თვლის აფხაზეთის იმ მაცხოვრებელთა უმრავლესობა, რომელთაც ამ თემის ირგვლივ დაუსრულებელი სპეკულაციები ესმით. რას აღარ მიაწერდნენ კვირაიას ამ ვიზიტთან დაკავშირებით, მაგრამ ყველაფერი - უშედეგოდ. აფხაზეთის რიგით მოქალაქეებს კვირაიას მოღალატეობისა და ქართველებთან შეთქმულების არ სჯერათ. მეტიც, მათ საპირისპირო კითხვა უჩნდებათ: რატომ ეწინააღმდეგებიან ზოგიერთები ასე დაუოკებლად საქართველოსთან სავაჭრო კავშირებს?
საქმე იმაშია, რომ მთელს ამ ისტორიას საკმაოდ გრძელი პრედისტორია აქვს. ომის დასრულებისთანავე, დაახლოებით 1995 წლიდან ენგურზე გამავალი საზღვარი წარმოადგენდა ერთგვარ აბრეშუმის გზას, რომლის გავლით ათასგვარი საქონელი გადაჰქონდათ. იქნებ, ვინმეს დაავიწყდა, როგორ შემოჰყავდათ აფხაზეთში იაფად მოპარული უცხოური მანქანები, რომლითაც ერთ დროს რესპუბლიკა გადაივსო? ან იქნებ, ვინმეს არ სურს, გაიხსენოს, როგორ ფორმდებოდა ეს ტრანსპორტი ავტოინსპექციაში გაყიდვის უფლების გარეშე? იქნებ, ზოგიერთს ძალიან სურს, დაივიწყოს სიგარეტის, თხილისა და უამრავი სხვა რამის, მათ შორის უიშვიათესი ჯიშის ხის ექსპორტი საქართველოში?
საქმეც იმაშია, რომ მრავალი წლის განმავლობაში გარკვეული პირები კარგად ითბობდნენ ხელს კონტრაბანდაზე, რომლის აღკვეთასაც ცდილობს ახლა სოხუმი ქვეყნის საკეთილდღეოთ მისი ლეგალიზებით. ასე, რომ მათი წინააღმდეგობა აქ აბსოლუტურად ახსნადია: ვინ მოისურვებს, დაკარგოს ესოდენ მსუყე ლუკმა?!
იმისათვის, რომ ხალხის წინაშე, ასე ვთქვათ, სახეები არ გაიშიშვლონ, სწორედ ისინი ცდილობენ ყოველ ჯერზე ამ თემის ირგვლივ სკანდალის აგორებას, ამ მცდელობების «ღალატად» და «სახელმწიფო ინტერესების გაყიდვად» წარმოჩენას. მაგრამ ზოგიერთ ბატონ ოპოზიციონერებს ავიწყდებათ, რომვალებსა და სიღარიბეში ჩაფლული აფხაზეთისთვის ეს გადარჩენის გზაა. თანაც არა მათ მსგავსად — კულუარულად და საკუთარ ჯიბეებში, არამედ ქვეყნისა და მისი მოსახლეობის საკეთილდღეოდ, რომელსაც თამაში «პატრიოტები» და «მოღალატეები» უკვე დიდი ხანია, ყელში აქვს ამოსული!
მაინც რა მოხდა რეალურად და რატომ გადაწყვიტა ხელისუფლებამ, მხოლოდ ახლა დაეწყო საჯაროდ საუბარი საქართველოსთან სავაჭრო-ეკონომიკური კავშირების ჩამოყალიბების შესაძლებლობაზე? ჩვენი თანამოსაუბრეების აზრით, ამის მიზეზი არა მარტო ღრმა ეკონომიკური კრიზისი და რუსეთთან ურთიერთობების «გაგრილებაა».
«ვაი-პატრიოტების ლოგიკით, მაშინაც კი არ უნდა ამოვიღოთ ხმა, როცა რუსეთი ციტრუსის, მიმოზის, თხილის გატანის შესაძლებლობას გვიბლოკავს. ვითომ რატომ?! მიმოიხედეთ ირგვლივ: არსადაა ისეთი საშინელი პირობები, როგორიც რუსეთთან საზღვარზე. ხან რაღაც რწყილიო, ხან — ფაროსანაო, ხან — ისე, ხან — ეს! 20-ზე მეტი წელია, რუსები აპოკალიფსს გვიწყობენ საზღვარზე, ჩვენ კი, თურმე, ამ განუკითხაობისთვის თავის დაღწევაზე ფიქრის უფლებაც აღარ გვაქვს?! საქართველოსთან ცივილიზებული ვაჭრობა არა მარტო გამოაჯანსაღებს ვითარებას, არამედ რუსებსაც აჩვენებს, რომ ჩვენ — აფხაზები გაოუვალ მდგომარეობაში სულაც არ ვართ და რომ სხვა არჩევანიც გვაქვს», - თვლის ჩვენი თანამოსაუბრე რემზი.
«ისეთი რა მოხდება, თუ საქართველოსთან ღია ვაჭრობა ჩამოყალიბდება? რისი ეშინიათ ამ პროცესის სასტიკ მოწინააღმდეგეებს? - არ მესმის. და რა შუაშია აქ [აფხაზეთის — რედ.] აღიარება?! ისე მოითხოვენ ამას, თითქოს ამერიკული ბარკლების ან ფრანგული სუნამოების შეძენისას აშშ-სა და საფრანგეთს ჯერ ჩვენს აღიარებას ვთხოვდეთ! პოლიტიკა ერთია, ვაჭრობა — ცალკე რამ. და ნუ ცდილობენ ველოსიპედისგამოგონებას — ყველაფერი დიდი ხანია, გამოგონებულია», - ამბობს ჩვენი თანამოსაუბრე ამრა.
რუსეთ-აფხაზეთის სავაჭრო-ეკონომიკური ურთიერთობები, რომლებზეც ამდენს საუბრობენ, რეალურად, ფაქტობრივად არ არსებობს, - თვლიან ჩვენი ინტერვიუერები, რადგან ეს, მათი აზრით, «არა ურთიერთობები, არამედ მათი კარიკატურაა».
«წლიდან წლამდე იცვლება წესები, იზრდება ტარიფები და გადასახადები, - ერთი სიტყვით, ყველაფერი კეთდება, რომ ვერ შემოვიტანოთ საქონელი და ვერ გავიტანოთ საკუთარი. როგორც შეუძლიათ, ატყავებენ აფხაზეთს, - ასეთი უნდა იყოს ნორმალური პარტნიორული ურთიერთობები? რა თქმა უნდა, არა! და აფხაზეთის ყველა თხოვნა ამ არაადამიანური სიტუაციის შეცვლის თაობაზე უპასუხოდ რჩება. მეტიც, როგორც კი ამაზე ხმას ვიღებთ, კიდევ უფრო არაადამიანურ პირობებს გვიქმნიან. იქნებ რუსეთამ ეს დამოკიდებულება შეცვალოს, როცა მიხვდება, რომ აფხაზეთს მის გარდა, სხვა არჩევანიც აქვს», - თვლის ჩვენი თანამოსაუბრე რუსლანი.
«ისეთი რა მოხდება, თუ ჩვენი პროდუქცია ქართულ დახლებზე გაჩნდება, ან იქაური საქონელი გაიყიდება ჩვენთან? ისე ეწინააღმდეგებიან, თითქოს ჩვენი ბაზრები და მაღაზიები გადავსებული იყოს საკუთარი პროდუქციით და არა საქართვეოდან შემოტანილი საქონლით. კმარა ხალხის მოტყუება და ქვეყნისთვის ზიანის მიყენება! აფხაზეთის მოსახლეობა საქართველოსთან პოლიტიკის გვერდის ავლით სავაჭრო ურთIერთობების მომხრეა. მხოლოდ მტრობითა და რუსების «სიყვარულით» ვერ გაძღები — ამაში ყველანი დიდი ხანია, დავრწმუნდით», - ამბობს ჩვენი თანამოსაუბრე ფატიმა.
მსოფლიოს არაერთ ქვეყანაში, რომელმაც კონფლიქტი გადაიტანა, პირველ რიგში სწორედ სავაჭრო და ეკონომიკური კავშირები მყარდება, რადგან აუცილებელია, სახელმწიფო ფეხზე დადგეს, ეკონომიკა აღადგინოს და მოქალაქეთა გამოკვება შეძლოს. აფხაზეთს, მსოფლიოს სხვა ქვეყნებისგან განსხვავებით, გეოგრაფიულად, გასასვლელი ორი აქვს — რუსეთზე და საქართველოზე. თურქული დერეფანი რუსების «დახმარებით» საკუთარ თავს მრავალი წლის წინ თავად ჩავუკეტეთ. ასე, რომ არჩევანი მწირია. და ომისშემდგომი 27 წლის განმავლობაში მხოლოდ ერთ მხარეს ვიყენებდით, ის კი ამასობაში მუდმივად ლახავდა და ლახავს ჩვენს ინტერესებს. ყოველ ჩვენს ქმედებაზე რუსეთი უკუქმედებას ქმნის და მთელი ამ «მეგობრული» და «კეთილმეზობლური» ურთიერთობების შედეგად აფხაზეთი მის მოქალაქეებ»თან ერთად კოლაფსის ზღვარზეა.
ბენურ კვირაიას მცდელობა, არა მარტო გაეხედა რუსეთისგან სხვა მიმართულებით, არამედ შექმნილი ვითარებიდან გამოსავალი ეხსენებინა, აფხაზეთში პოლიტიკური დაძაბულობის მორიგი ფაზის მიზეზად იქცა. რაც ყველაზე უარესია, ეს ყველაფერი — იმ აფხაზების ძალისხმევით, რომლებიც 27 წლის განმავლობაში კრემლისგან ბრძანებების მიღებასა და შესრულებას შეეჩვივნენ. აბა როგორ? - ეს სკანდალი რომ არა, ღერთმა არ ქნას, რესპუბლიკამ უკეთ დაიწყოს ცხოვრება და მაშინ როგორ მოახერხებს რუსეთი მის გადაქცევას საკუთარ მორიგ უკანა ეზოდ?!
სასიხარულოა, რომ აფხაზეთში, რუსეთის უმძიმესი წნეხის მიუხედავად, ჯერ კიდევ არსებობენ შეგნებული ადამიანები, რომელთაც ესმით, რომ ხალხსა და სახელმწიფოს არჩევანი უნდა ჰქონდეს და მათ ეს არჩევანი თავად — დიდი მეზობლის გარეშე უნდა გააკეთონ.
ხოლო მათ, ვინც დღემდე ავრცელებს აფხაზეთში დამღუპველ რუსულ რიტორიკას, მინდა, ვკითხო: რატომ გეშინიათ ქართველებთან სავაჭრო ურთიერთობების, აფხაზები ხომ ამით რუსებთან მეგობრობას არ შეწყვეტენ? თუ რუსეთს საქართველოსსთან ვაჭრობა რაღაც უფრო მეტად ესმის, რაღაც ისეთად, რასაც თავად ვეღარ გააკონტროლებს?!
იქნებ დიდმა მეგობარმა, ბოლოს და ბოლოს, ნება გვიბოძის აფხაზებს, თავად გადავწყვიტოთ, რა და როგორ ვაკეთოთ, რა არის ჩვენთვის კარგი და რა — ცუდი?! იქნებ მაშინ შეწყვიტონ სხვადასხვა რანგის რუსმა ჩინოსნებმა პრეტენზიების გამოთქვა, «წლებია, აფხაზეთს კოვზიდან ვკვებავთ და დროა, თავად დაიწყოს თავის რჩენაო».
დრო, როდესაც ვიღაც აფხაზური საზოგადოების ნაცვლად იღებდა გადაწყვეტილებებს, როგორც ჩანს, წარსულს ბარდება. სულ უფრო ხშირად მესმის ქუჩებში საუბარი იმაზე, რომ აფხაზეთს უფლება აქვს და ვალდებულიცაა, თავად გადაწყვიტოს,რა არის მისთვის უკეთესი. ომში დახმარებისთვის რუსებისადმი მადლიერება ძალაშია და არ შეცვლილა, მაგრამ როგორ ვიცხოვროთ და განვვითარდეთ- თავად გადავწყვეტთ.

«Население Абхазии за налаживание торговых отношений с Грузией без политики. Одной враждой и «любовью» русских сыт не будешь»
11/03/2021 09:21:54 Конфликты
Шумиха вокруг поездки абхазского предпринимателя Бенура Квирая в Грузию специально раздута и кому-то очень выгодна. Так считают большинство жителей Абхазии, слышащих непрекращающиеся вокруг этой темы спекуляции. Что самое важное, какой только акцент и смысл этому частному визиту не пытались предать - все напрасно. Простые граждане Абхазии в заговор и предательство Бенура Квирая не поверили, и более того, сами стали задаваться вопросом, почему же некоторые так неохотно желают налаживания торговых отношений с Грузией.
У всей этой истории есть своя, довольно непростая предыстория. Аккурат сразу после окончания войны, в году этак 1995-ом, граница по реке Ингур представляла собой некий шелковый путь, через который провозились всевозможные товары самого разного толка. Или может кто забыл, как в Абхазию ввозились дешевые краденные иномарки, которые в одно время заполонили республику? А может, кто старается не вспоминать, как этот самый транспорт оформлялся в ГАИ без права продажи? Или некоторые стараются забыть экспорт в Грузию сигарет, орехов и еще много чего ценного, в том числе - и редчайших пород древесины?
В том и дело, что долгие годы определенные люди по-крупному грели руки на контрабанде, которую сейчас не только пытаются пресечь, но и перевести в пользу для республики. И их сопротивление очень даже понятно, кому ж захочется терять столь налаженную миллионную кормушку?!
Чтобы ни в коем случае не обнаружить себя, так сказать, не обнажить перед народом свои лица, именно они каждый раз пытаются раздуть скандал вокруг этой темы, обличив эту шумиху в предательство и сдачу государственных интересов. Вот только некоторые господа оппозиционеры забывают, что погрязшая в долгах и нищете Абхазия таким путем пытается выжить. Не как они, кулуарно и в собственный карман, а на благо страны и ее жителей, которым все эти игры в патриотов и предателей уже порядком надоели.
Что же произошло на самом деле и почему власти только сейчас решились публично заговорить о налаживании торгово-экономических отношений с Грузией? По мнению наших собеседников, не только глубокий кризис и ухудшающиеся с Россией отношения стали тому причиной.
«По логике горе-патриотов, мы должны сидеть молча даже тогда, когда Россия перекрывает нам возможность вывозить цитрусы, мимозу, орехи. С чего вдруг?! Оглядитесь вокруг, нигде таких жутких условий, как на нашей границе с Россией, нет. То мошка, то клещ, то еще что-нибудь. 20 с лишним лет русские устраивают нам конец света на границе, а мы еще и не имеем права изменить этот беспредел?! Официальная торговля с Грузией не только оздоровит ситуацию, но и покажет русским, что мы не в безвыходной ситуации, что у нас есть выбор», - считает наш собеседник Ремзи.
«Что такого страшного произойдет, если наладится открытая торговля с Грузией, чего так боятся противники этого вопроса - не пойму. И причем тут признание?! Можно подумать, покупая «ножки Буша», или, например, французские духи, вы требуете сначала признать нашу независимость! Политика политикой, а торговля - сама по себе. Не надо изобретать велосипед, он уже давно изобретен», - говорит наша собеседница Амра.
Торгово-экономических отношений России и Абхазии, о которых так много разговоров велось и ведется, на самом деле нет, - считают наши интервьюеры, так как это, по их мнению, «не отношения, а какая-то карикатура на них».
«Из года в год меняются правила, повышаются тарифы и налоги, в общем, делается все, чтобы мы не могли приобретать товары и вывозить свои. Обдирают Абхазию как могут, - разве такое предполагается в нормальных партнерских взаимоотношениях? Конечно же, нет! И все просьбы Абхазии изменить эту нечеловеческую ситуацию игнорируются. Более того, как только мы заговорим об этом, нам создают еще более невыносимые условия. Может Россия изменит свое отношение, когда поймет, что у Абхазии появился выбор», - считает наш собеседник Руслан.
«Что такого страшного произойдет, если наши товары появятся на грузинском прилавке, или их товары официально станут здесь продавать? Можно подумать, наши рынки и магазины завалены собственной продукцией, а не товарами из Грузии. Хватит лгать собственному народу и наносить вред собственной стране! Население за налаживание торговых отношений с Грузией без политики. Одной враждой и «любовью» русских сыт не будешь. В этом мы все уже воочию убедились», - считает наша собеседница Фатима.
Во многих странах мира, переживших войну и конфликты, в первую очередь налаживаются именно торговые и экономические связи, потому как этим государствам необходимо становиться на ноги, восстанавливать экономику и кормить собственных граждан. У Абхазии, в отличие от других стран мира, географически так сложилось, что выход есть либо в Россию, либо в Грузию. Турецкий коридор мы не без помощи русских сами себе закрыли много лет назад. Что называется, выбор невелик. И за прошедшие с войны 27 лет мы пользовались только одной стороной, которая только и делала, что ущемляла и продолжает ущемлять наши интересы. На любое наше действие Россия создает противодействие и, как следствие всех этих добрососедских и братских отношений, Абхазия и ее граждане - на грани коллапса и небытия.
Попытка Бенура Квирая не только посмотреть в другую от России сторону, но и заикнуться о выходе из сложившейся ситуации, обернулась очередным витком политического напряжения в Абхазии. И что самое страшное – не без помощи самих абхазов, которые за 27 лет привыкли получать и исполнять приказы Кремля. А как иначе? - Ведь без всей этой шумихи, не дай Бог, республика начнет лучше жить. Как тогда Россия сможет захомутать ее и превратить в свою окраину?!
Радует, что в Абхазии, несмотря на сильный гнет и давление России, все еще есть сознательные люди, которые понимают, что у народа и государства должен быть выбор. И они сами, без помощи большого соседа должны этот выбор сделать.
А тем, кто все еще проводит в Абхазии губительную пророссийскую риторику, хочется задать вопрос: чего вы так пугаетесь налаживания торговых отношений с грузинами, ведь абхазы с русскими не перестанут дружить? Или торговлю с Грузией Россия понимает как нечто большее, что они уже не смогут контролировать?!
Может большой друг, наконец, позволит абхазам самим решать, что и как делать, что для них хорошо, а что плохо! Может тогда россияне и чиновники самого разного пошиба перестанут вопить, что Россия нас кормит с ложечки уже много лет и Абхазии пора самой начать зарабатывать, а не жить с протянутой к русским рукой.
Времена, когда за абхазское общество кто-то другой принимал решение, по всей видимости, стали отходить. Все чаще на улицах я слышу разговоры о том, что Абхазия имеет право и должна самостоятельно решать, что для нее лучше. Благодарность за помощь русских в войне была и есть - это неизменно, но как нам жить и как развиваться, мы будем решать своими собственными головами.