«გვიჯობს, საქართველოს შემადგენლობაში შევიდეთ, ვიდრე რუსეთის: ქართველები აფხაზური ეთნოსის გადაშენებას არ დაუშვებენ"
27/04/2021 06:29:11 კონფლიქტები
«უნამუსოები! ვინც მტერთან მშვიდობაზე ფიქრში ჩვენი დაღუპული მამებისა და ძმების საფლავებს სდებს ფეხს, აფხაზი ხალხის მტერია!!!». «ვინც თვლის, რომ შესაძლებელია დიალოგი მათთან, ვინც ერი გაგვინადგურა, ის ხალხის მტერია და აფხაზეთიდან უნდა გავაძევოთ!». «სინდისგარეცხილები!!!»… სოცქსელების აფხაზური სეგმენტი რამდენიმე კვირის განმავლობაში აჭრელებული იყო მსგავსი გამონათქვამებით. მიზეზად ამჯერად ერთბაშად ორი აფხაზი ახალგაზრდა იქცა, რომელმაც საჯაროდ დააფიქსირა საკუთარი აზრი სამშობლოზე, ომზე და თანამედროვე აფხაზურ სახელმწიფოში ცხოვრებაზე. მათი მთავარი გზავნილი ასეთი იყო: ქართველებისადმი სიძულვილში ცხოვრების გაგრძელება დაუშვებელია, აუცილებელია დიალოგის ჩამოყალიბება და ნორმალური, ადამიანური ურთიერთობების დაწყება.
ქსელში ვიდეოს გავრცელების შემდეგ გოგონები სამართალდამცველ უწყებებში დაიბარეს და მკაცრად გაესაუბრნენ. აფხაზური საზოგადოების ნაწილმა კი ისინი მყისიერად გამოაცხადა მოღალატეებად და რესპუბლიკის დატოვება ურჩია.
მსგავს დევნას აფხაზეთში საკმაოდ ხშირად ექვემდებარებიან ისინი, ვინც საზოგადოებაში მიღებულ აზრს სცდება და ბედავს საკუთარი - განსხვავებული აზრის საჯაროდ გამოთქმას როგორც აფხაზეთის შიგნით, ისე მის ფარგლებს გარეთ მიმდინარე მოვლენებზე. და მიუხედავად ამისა, ბოლო რამდენიმე წელია, ახალგაზრდობა სულ უფრო ხშირად საუბრობს საქართველოსთან მშვიდობაზე, ნაკლებად კითხულობს პროპაგანდისტულ მასალებს და სულ უფრო მეტად სურს, იცხოვროს სხვაგვარად, თანაც არა სადმე, არამედ მშობლიურ აფხაზეთში. ცვლილებები არა და არ იწყება, ომის შემდეგ გასული 28 წლის მიუხედავად, ახალგაზრდებს კი, ბუნებრივია, სურთ, იცხოვრონ ღირსეულად და საინტერესოდ აქ და ახლა. აქვთ თუ არა მათ ამის უფლება, თუ მოსახლეობის უმრავლესობის მსგავსად, უნდა ისხდნენ და მორჩილად ეგუონ ბედს, რომელსაც მათ ნაცვლად ვიღაც სხვა უსაზღვრავს აფხაზეთის ფარგლებს გარედან?
«ომის შემდეგ თითქმის 30 წელია გასული. მიმოიხედეთ ირგვლივ, რა შეიცვალა? - იგივენაირადაა ყველაფერი დანგრეული და გაპარტახებული. პირადად მე ცხოვრების ასე გაგრძელება არ მსურს!», - ამბობს ჩვენი თანამოსაუბრე სარია. ახალგაზრდა ქალი გვიმხელს, რომ სულ უფრო ხშირად ფიქრობს აფხაზეთიდან წასვლას, რადგან აღარც ვითარების შეცვლის იმედი აქვს, არც განვითარების რაიმე პერსპექტივას ხედავს.
ჩვენი კიდევ ერთი რესპონდენტი - ასლანი ამბობს, რომ აფხაზ ახალგაზრდობას აიძულებენ, ფაქტობრივად, ასკეტურად იცხოვროს, რათა, ღმერთმა არ ქნას, არ იხილოს რაიმე უკეთესი, კეთილი და არ გაუჩნდეს სხვაგვარად ცხოვრების სურვილი. «თითქოს ჩაკეტილ წრეში ვართ. არჩევანი არ გვაქვს. განათლების აფხაზეთის ფარგლებს გარეთ მისაღებად საჭიროა ფული, თან დიდი. მსოფლიოს სანახავად ან თუნდაც რუსეთში გასასვლელად კვლავ ფულია საჭირო და ისევ დიდი. ამასთან, სამსახური არაა, დახმარებას არსაიდან ველით. და ამას ვეძახით არჩევანის უფლებას? რას ამბობთ! ახალგაზრდობა იძულებით ეგუება ასეთ საბრალობელ ყოფას, რადგან სხვა არაფრის უფლებას გვაძლევენ», - ამბობს ახალგაზრდა.
გამარჯვებული აფხაზი ხალხი მეტად უცნაურ პირობებში ცხოვრობს - ახალგაზრდობას არც პრესტიჟულ უმაღლეს სასწავლებლებზე აქვს წვდომა, არც სხვა - ნორმალურ ახალგაზრდულ გარემოსთან შეხების შესაძლებლობა. და რაც მეტი დრო გადის, მით უფრო ხშირად ბედავს ახალგაზრდა თაობა ამაზე წუხილის საჯაროდ დაფიქსირებას. თუმცა ჯერ-ჯერობით უმრავლესობა ამას მაინც მალულად აკეთებს, მხოლოდ ერთეულები ბედავენ ხმამაღლა თქმას - და მაშინვე იქცევიან დევნის ობიექტად.
«ცუდი რა არის იმაში, რომ ახალგაზრდობა უკეთეს ცხოვრებაზე ოცნებობს? ჩვენ რა, ამის გამო ნაკლებად გვიყვარს სამშობლო, ჩვენი ოჯახები? რატომ არ სურს ჩვენს ხალხს, გაიგოს, რომ ახალგაზრდობას არ უნდა, ნარკომანიას ემსხვერპლოს, ან უიმედობაში დაბერდეს მხოლოდ იმიტომ, რომ ვიღაცამ განგვისაზღვრა ასეთი ბედი?! ეს ჩვენი უფლებაა და გვსურს, ვიხილოთ მსოფლიო, გავიცნოთ თანატოლები მსოფლიოს სხვადასხვა კუთხიდან. ბოლოს და ბოლოს, ეს ჩვენი ცხოვრებაა და უფლება გვაქვს, ის ისე ვაშენოთ, როგორც თავად წარმოგვიდგენია», - ამბობს ჩვენი თანამოსაუბრე საიდი.
განსხვავებული აზრის, შექმნილი ვითარებისა და მიმდინარე მოვლენების საკუთარი ხედვის ქონის გამო ახალგაზრდა თაობის ძაგებისას აფხაზურ საზოგადოებას ავიწყდება, რომ ახალგაზრდობას უნდა გააჩნდეს ხმის უფლება იმ პოლიტიკის განსაზღვრის პროცესში, რომელსაც აფხაზეთის მომავლისთვის გრძელვადიანი შედეგები ექნება. აიძულებს რა ახალგაზრდობას, დადუმდეს, სწევს რა მას უკანა პლანზე, აფხაზური საზოგადოება ფაქტობრივად აღიარებს, რომ იმედი გადაეწურა და არჩევანის უფლება უკვე არა აფხაზეთის მოქალაქეებისა და ხელმძღვანელობის ხელშია, არამედ კრემლის თეთრ კედლებში მსხდომი კურატორების.
«ომმა ჩემს ოჯახს დიდი უბედურება მოუტანა. იმ პერიოდს მშვიდად დღემდე ვერ ვიხსენებ. მაგრამ ყველაფერი ის, რაც ჩვენს ქვეყანაში ხდება, მაფიქრებინებს, რომ სჯობდა, მაშინ სრულად გავეწყვიტეთ, ვიდრე სამი ათწლეულის შემდეგაც როგორც ერს, განადგურების საფრთხე გვედგას. ვინმეს სჯერა, რომ რუსები აფხაზურ ენას შეგვინარჩუნებენ, აფხაზურ სკოლებს, ჩვენს ძეგლებს არ დაგვინგრევენ? მიმოიხედეთ - თითქმის მთელი კავკასია რუსული წნეხის ქვეშაა და ჩვენ რითი ვართ ჩვენს ჩრდილოეთკავკასიელ ძმებზე ძლიერები?! ჩემს სამშობლოსა და ხალხს განადგურება ელის, თუ რუსები სრულად ჩაგვიგდებენ ხელში, ყველაფერი კი, როგორც ჩანს, აქეთ მიდის. არ მინდა, მოვესწრო იმ დღეს, როცა ჩემი აფხაზეთი რუსეთის ტერიტორიად იქცევა», - ამბობს ჩვენი რესპონდენტი ალისა. ახალგაზრდა ქალი იმედს არ კარგავს, რომ გამოსავალი მოიძებნება და რუსეთის იმპერიის შემადგენლობაში აფხაზეთის შესვლის ისტორია აღარ განმეორდება. «ისევ ის სჯობს, საქართველოს შემადგენლობაში შევიდეთ, ვიდრე რუსეთის. ქართველები ჩვენს უძველეს ენას მაინც არ დაგვიკარგავენ და ჩვენს ეთნოსს გადაშენებისგან დაიცავენ. რუსეთი კი მხოლოდ დაგვამცირებს, მოსპობს ჩვენს ტრადიციებს, ადათ-წესებს და საკუთარ სამშობლოში კვლავ განკვეთილებად გვაქცევს», - დარწმუნებულია ალისა.
ამბობენ, ისტორიას განმეორება ახასიათებს. რუსეთ-კავკასიის ომი 150 წლის წინ დასრულდა. მის შედეგად კავკასიიდან თითქმის სრულად განიდევნენ ძირძველი ხალხები, რომლებსაც «ვერც ჩინგიზ ყაენი, ვერც თამერლანი, ვერც სულეიმანი მოერია», აფხაზეთში კი ველიკოდერჟავული შოვინიზმის პოლიტიკა 1993 წლის 30 სექტემბრამდე - ქართველ აგრესორთან აფხაზი ხალხის ომის დასრულებამდე გრძელდებოდა. ეს სიტყვები ჩემი არაა. ასე თვლის ისტორიკოსი-კავკასიათმცოდნე რუსლან გოჟბა. მთელი ეს 1,5 საუკუნე ჩვენ რუსების წნეხის ქვეშ ვიმყოფებოდით, რომლებმაც მთელი ხალხების პირისაგან მიწისა აღგვით შეძლეს თავისი ოცნების - კავკასიის დამონების განხორციელება. მერე მოხდა ომი - და აფხაზეთი ყველა ჯაჭვისგან გათავისუფლდა, თუმცა არ დაბრძენებულა და კვლავ გაება იმავე დიდი მეზობლის მახეში, რომელსაც ამჯერად განსხვავებული, თუმცა არანაკლებ ნაპოლეონისეული ზრახვები ამოძრავებდა. მოკლე დროში საწადელის მისაღწევად რუსეთმა დაიწყო მოქმედება პრინციპით "დაყავი და იბატონე". აამოქმედა რა თავისი პროპაგანდა, მან ჯერ ვეტერანების ტვინებში შეაღწია, შემდეგ - პოლიტიკოსების, მეცნიერების და პენსიონერებისაც კი. ჯერი ახალგაზრდობაზე მიდგა.
«პირადად მე რუსეთის არ მჯერა. როგორ შეიძლება, დაუჯერო მას, ვისაც სურს, წაგართვას ყველაზე ძვირფასი – სამშობლო, მამული, ენა?! ჩვენ მათთვის არარაობანი ვართ, ანგარიშსაც კი არ გვიწევენ. მაგრამ არც მე, არც ჩემი მეგობრები ვაპირებთ, რუსეთს ასე ადვილად ჩავბარდებით. დიახ, მასთან ომი - ეს ვარიანტი არაა, ასე, რომ გვიჯობს მშვიდობა ქართველებთან, ვიდრე პირისაგან მიწისა აღგვა. ასე იმის შანსი მაინც მოგვეცემა, რომ გადავრჩეთ, როგორც ერი. მით უფრო, რომ თავად საქართველო, რეალურად, არაა განწყობილი, გვეომოს, ხოლო ვინც საწინააღმდეგოს გვაჯერებს, ისევ იმ რუსული პროპაგანდის მსახურია, რომლითაც მრავალი წელია, ჩვენს "დამუშავებას" ცდილობენ», - ამბობს ჩვენი რესპონდენტი დემური. ახალგაზრდა იმედს არ კარგავს, რომ აფხაზეთი კიდევ არაერთი საუკუნის განმავლობაში იარსებებს - და არა როგორც რუსული უკანა ეზო ან აპენდიქსი, არამედ როგორც სახელმწიფოებრივი წარმონაქმნი თავისი პოლიტიკური ინსტიტუტებით.
აფხაზი ახალგაზრდობა, უფროსი თაობისგან განსხვავებით, ეძებს განვითარების, დიალოგისა და თანამშრომლობის გზებს ყველასთან, ვისთვისაც აფხაზეთი საინტერესოა. და ამის გამო მათი ძაგება, მით უფრო "მოღალატეებად" შერაცხვა არასწორია. უნდა ვაცნობიერებდეთ, რომ სწორედ მათ ხელშია არა მარტო ჩემი და თქვენი, არამედ აფხაზეთის მომავალი, რომელიც შექმნილ ვითარებაში ძალზე ბუნდოვანია.

«Воевать с Россией - не вариант, уж лучше мир с грузинами: так, по крайней мере, есть шанс, что мы - абхазы, как нация, выживем»
27/04/2021 06:29:11 Конфликты
«Бесстыжие! Те, кто думают о мире с врагом, спотыкаясь о могилы наших отцов и братьев, являются врагом Абхазского народа!!!». «Тот, кто считает, что диалог возможен с теми, кто уничтожал нацию - тот враг народа и должен быть изгнан из страны!». «Совести у вас нет!!!»… Абхазский сегмент интернета пестрил такими высказываниями практически несколько недель подряд. Причиной тому стали сразу две абхазки, которые высказали свое мнение о Родине, прошедшей войне и жизни в современном абхазском государстве. Главный их посыл – продолжать жить в ненависти к грузинам нельзя, необходимо наладить диалог и строить нормальные, человеческие отношения.
После выхода видео в сеть девушек вызывали правоохранители и беседовали в весьма жесткой форме. А абхазское общество сразу же возвело их в ранг предателей, которым советовали уехать из Абхазии.
Такого рода гонениям довольно часто в Абхазии подвергаются те, кто, выйдя за рамки общепринятых правил, позволяют себе высказывать свое собственное мнение о происходящих как внутри, так и вокруг республики событиях. Но несмотря на это, в последние несколько лет молодежь все чаще стала говорить о мире с Грузией, меньше читать пропагандистские материалы и больше желать жить по-иному. И не где-нибудь, а у себя на Родине – в Абхазии. Но изменения никак не наступают, несмотря на пройденные после войны 28 лет, а жить достойно и интересно молодежи хочется здесь и сейчас. Имеют ли они на это право, или они, как и большинство жителей Абхазии, должны смиренно ждать своей участи, которую за них предрешит кто-то другой?
«После войны прошло почти 30 лет. Вы оглянитесь вокруг, что изменилось? Выбравшись за пределы центров, что можно увидеть? – разруху, запустенье и нищету. Ничего другого. И лично мне не хочется дальше так жить!», - говорит наша собеседница Сария. В словах девушки все чаще проскальзывают мысли о переезде, так как перспектив развития, собственно, как и надежды на то, что ситуация в Абхазии измениться, у нее нет.
А вот наш собеседник Аслан и вовсе считает, что молодежь Абхазии вынуждают вести, по сути, аскетичный образ жизни, чтобы не дай Бог, они не увидели что-то лучшее, доброе и не захотели жить иначе, чем сейчас. «Мы как в замкнутом круге. У нас нет выбора. Чтобы получить образование за пределами Абхазии, нужны деньги. Большие деньги. Чтобы увидеть мир или хотя бы съездить в Россию, опять же нужны деньги. И тоже немалые. При этом работы нет, помощи ждать ниоткуда! И это называется правом выбора? Да куда там! Молодежь вынужденно влачит безрадостное существование, ибо другого нам не позволяют», - считает он.
Абхазский народ-победитель живет в весьма странных условиях – ни доступа к престижным ВУЗам, ни возможности увидеть, а главное соприкоснуться с другой гранью нормальной молодежной среды. И чем дальше идет время, тем больше подрастающее поколение абхазов об этом начинает размышлять вслух. Но пока большинство делает это все же тайно, в душе. Лишь немногие осмеливаются об этом заговорить - и тут же нарываются на угрозы, хамство, неприятие.
«Что плохого в том, что молодые люди мечтают жить лучше, чем старшее поколение? Разве от этого мы меньше любим Родину или свои семьи? Почему наш народ не желает понять, что абхазской молодежи не хочется состариться или умереть от наркотиков только потому, что так кому-то надо?! Это наше право и мы хотим увидеть мир, услышать своих сверстников с разных частей света. В конце концов, это наша собственная жизнь и мы имеем право ее строить исходя из собственных убеждений и желаний», - говорит наш собеседник Саид.
Ругая подрастающее поколение за иной взгляд на вещи, за свое собственное видение событий и оценку существующей ситуации, абхазское общество стало забывать, что молодые люди должны иметь право голоса при определении политики, которая будет иметь долгосрочные последствия для будущего Абхазии. Закрывая молодежи рты и отодвигая их на последний план, общество фактически признается в том, что надежды не осталось и право выбора теперь не за гражданами и руководителями абхазского государства, а за кураторами, сидящими в белокаменных кремлевских стенах.
«Война принесла много горя в мою семью. Я до сих пор не могу спокойно вспоминать то время. Но все, что творится в моей стране, наводит на мысль, что лучше бы нас всех тогда уничтожили, чем спустя годы мы исчезали как нация. Или кто-то верит в то, что русские дадут нам говорить на своем языке? А может, кто-то надеется на то, что абхазские школы, абхазские памятники будут существовать? Оглянитесь вокруг, весь Кавказ почти под гнетом России, а мы чем лучше наших северокавказских братьев?! Мою Родину, как и мой народ, ждет забвение, если русские приберут полностью нас к своим рукам. А это, похоже, неизбежно. Я не хочу увидеть тот день, когда моя Абхазия станет российской территорией», - говорит наша собеседница Алиса. Девушка не теряет надежды на то, что выход будет найден и повторения истории с вхождением Абхазии в состав Российской империи не будет. «Уж лучше мы в состав Грузии войдем, чем России. Грузины хоть наш древний язык не потеряют и перед лицом всего мира не позволят исчезнуть нашему этносу. А Россия принесет нам лишь унижение, скорбь, уничтожит наши традиции и обычаи. Благодаря русским на собственной Родине мы снова станем чужими», - считает Алиса.
Говорят, история имеет свойство повторяться. Русско-Кавказская война закончилась 150 лет назад. По ее результатам, на Кавказе свершилось почти полное изгнание коренных народов, которых «ни Чингисхан, ни Тамерлан, ни Солиман Великолепный не могли одолеть», а в Абхазии политика великодержавного шовинизма продолжалась вплоть до окончания войны народа Абхазии с грузинским агрессором, т.е. – 30 сентября 1993 года. Не мои слова. Так считает историк-кавказовед Руслан Гожба. Все эти полтора столетия мы находились под гнетом русских, которые стирая с лица земли целые народы сумели осуществить свою мечту полного покорения Кавказа. Но случилась война, и Абхазия освободилась от всех сковывавших ее оков. Однако не стала умнее и хитрее. Она вновь попалась в сети большого соседа, у которого в этот раз совсем другие, но не менее наполеоновские планы. И чтобы в короткие сроки добиться желаемого Россия стала действовать по принципу «разделяй и властвуй»! Задействовав свою пропаганду, сначала добрались до ветеранов войны, затем до политиков, ученых и даже пенсионеров. Очередь дошла и до молодежи, которой путь в лучший мир был заказан.
«Лично я России не верю. Да и разве можно верить тому, кто хочет отнять у тебя самое ценное – семью, Родину и язык? Мы для них нелюди, они абхазов не берут в расчет. Но лично я и все мои друзья так просто на милость русским не сдадимся. Воевать с Россией не вариант, так что уж лучше мир с грузинами, чем нас сотрут с лица земли. Так, по крайней мере, есть шанс, что мы как нация выживем. Тем более, что сама Грузия не настроена на войну с нами, все разговоры об этом - дело рук опять же российской пропаганды, которая обрабатывает всех нас уже много лет подряд», - считает Демур. Молодой человек не теряет надежды на то, что Абхазия еще многие столетия будет существовать не как аппендикс российской окраины, а как государственное образование со своими политическими институтами.
А что абхазская молодежь? Да, собственно ничего. В отличие от старшего поколения они ищут пути развития, диалога и сотрудничества со всеми, кому интересна Абхазия. И ругать их за это, а уж тем более клеймить «предателями» неправильно. Ведь в их руках не только наше с вами будущее, но и будущее Абхазии, которое в сложившейся ситуации весьма неоднозначно.