ქართულ-აფხაზური დიალოგი და თანამშრომლობა: ხედვა თბილისიდან
აფხაზეთის დე ფაქტო პრეზიდენტმა ასლან ბჟანიამ 25 მაისს "საგარეო პოლიტიკურ კონცეფციაში" ცვლილებების შეტანის შესახებ ბრძანებულებას მოაწერა ხელი. დოკუმენტის თანახმად, ბჟანიას მიერვე 2020 წლის 4 დეკემბერს დამტკიცებული კონცეფციიდან ამოღებულია თბილისთან მრავალდონიანი დიალოგის შესაძლებლობის შესახებ ჩანაწერი (პუნქტი 2.3), რომელიც მასში თითქმის 30 წლის განმავლობაში პირველად სწორედ მოქმედი დე ფაქტო ხელისუფლების პირობებში გაჩნდა.
მის ამოღებას დაჟინებით მოითხოვდა წინა დე ფაქტო ხელისუფლების ყოფილი კორუმპირებული ჩინოსნებით დაკომპლექტებული, რევანშისტულად განწყობილი ამჟამინდელი ოპოზიცია, კერძოდ, ვეტერანთა ორგანიზაცია "არუაა", რომელიც ბჟანიასა და მის გუნდს თბილისთან დიალოგისა და თანამშრომლობის ინიციატივის გამო "აფხაზეთის ეროვნული ინტერესების გაყიდვაში" ადანაშაულებდა და მიმდინარე წლის მარტში გადატრიალების მოწყობაც სცადა. რამდენიმე დღის წინ “არუააელებმა” კონცეფციიდან ჩანაწერის ამოღების მოთხოვნა კიდევ ერთხელ გააჟღერეს და ასლან ბჟანიას “ნებით გადადგომა” მოსთხოვეს.
«აფხაზეთის რესპუბიკა უშვებს შესაძლებლობას, შეიქმნას პირობები საქართველოსთან მრავალდონიანი მოლაპარაკებების დამატებითი ფორმატების ჩამოსაყალიბებლად. მათ ფარგლებში შესაძლებელი იქნება ორმხრივი ინტერესის მატარებელი იმ საკითხების გადაჭრა, რომელთა ჟენევის საერთაშორისო დისკუსიების არსებულ ფორმატში განხილვაც შეუძლებელია» - ნათქვამი იყო პუნქტში, რომელიც ბჟანიას ახალი ბრძანებულებით, კონცეფციიდან ამოღებულია.
მომხდარის შეფასების თხოვნით “აქცენტმა” საქართველოს რეფორმების ასოციაციის (GRASS) დირექტორ პაატა გაფრინდაშვილს მიმართა.
პაატა გაფრინდაშვილი: «ბატონი ბჟანიას ეს გადაწყვეტილება ძალიან სამწუხაროა. ეს უკან გადადგმული ნაბიჯია, ვინაიდან უპირველეს ყოვლისა, აფხაზეთში მცხოვრები ხალხის ინტერესებს ეწინააღმდეგება. ასეთი ფორმულირება ხომ თავის დროზე დოკუმენტში სწორედ ხალხის და არა კონკრეტული პოლიტიკური ჯგუფების ინტერესების გამო ჩაიდო! დღეს ამ გადაწყვეტილების მიღებას შესაძლოა, ის სჯობდა, რომ დოკუმენტში კონკრეტული ჩანაწერი თბილისთან მრავალდონიანი დიალოგის შესაძლებლობის შესახებ იმთავითვე არ ყოფილიყო.
არასერიოზულად მიმაჩნია იმ მოსაზრების განხილვა, რომ ბ-ნმა ბჟანიამ კორუმპირებული პრორუსული ოპოზიციის ზეწოლას ვერ გაუძლო და «არუაას» ულტიმატუმს დაყაბულდა, ვინაიდან არც ეს „ოპოზიცია“ მგონია სათანადოდ ძლიერი, არც ბ-ნი ბჟანია – ამდენად სუსტი. უფრო სარწმუნოდ მეჩვენება შესაძლებლობა იმისა, რომ მას ამ ნაბიჯის გადადგმა მოსკოვმა „ურჩია“ და ბ-ნმა ბჟანიამ არჩია, წინააღმდეგობა აღარ გაეწია. მიმაჩნია, რომ თავის დროზე მან დიდი პოლიტიკური გამბედაობა და სიბრძნე გამოიჩინა, როცა თბილისსა და სოხუმს შორის დიალოგის აუცილებლობაზე დაიწყო საუბარი. ამასთან, ის ხაზს უსვამდა, რომ მთავარი იყო, დიალოგს დადებითი შედეგები მოეტანა [და აქ ის, უპირველეს ყოვლისა, ეკონომიკას, ვაჭრობას, ბიზნეს-სუბიექტებს შორის კავშირებს გულისხმობდა], ხოლო შესაფერისი ფორმატი და ფორმები გამოიძებნებოდა. ბ-ნი ბჟანია საუბრობდა იმაზეც, რომ სოხუმში ხედავდნენ თბილისის (როგორც მმართველი პოლიტიკური ძალის, ისე ოპოზიციის) სურვილს, სოხუმთან უფრო ინტენსიური დიალოგი განვითარებულიყო.
ასლან ბჟანიას ბოლო გადაწყვეტილებაზე არანაკლებ სამწუხაროა ჩემთვის ის, რომ თბილისმა, გარკვეული ნაბიჯების მიუხედავად, ჯერ-ჯერობით ვერ შეძლო სოხუმთან მიმართებაში პროაქტიური, მწყობრი ვერც საინფორმაციო თვალსაზრისით პოზიციონირება, ვერც მოქმედება. მიმაჩნია, რომ თუკი სახელმწიფო ინსტიტუტებს ექნებათ ცოტა მეტი გამბედაობა და ნება, საკითხების პრიორიტეტიზაციისა და გადაწყვეტილების მიღების უნარი, სრულიად შესაძლებელია შექმნილი სიტუაციის არათუ გამოსწორება, არამედ რეალური წინსვლის მიღწევაც. შესაძლებლობების ფანჯარა ჯერაც არ დახურულა და აუცილებელია, ცოტა გავინძრეთ...
მშვიდობიანი მომავლის შენების საქმეში დიალოგს და დადებით შედეგებზე ორიენტირებულ მოლაპარაკებებს ალტერნატივა არ აქვს, სასაუბრო და გადასაჭრელი საკითხები კი, რასაც სრულიად შესაძლებელი დადებითი შედეგები უნდა დაეფუძნოს, საბედნიეროდ, ბევრია: ეკონომიკა და ვაჭრობა, განათლება, ჯანდაცვა, სოფლის მეურნეობა, გარემოს დაცვა, სპორტი და ა.შ.
რაც შეეხება მოლაპარაკებათა ფორმებსა და ფორმატებს, აქ ნამდვილად არსებობს საკმარისი სივრცე და მოქნილობა ყველასთვის ხელსაყრელი და მისაღები ვარიანტების მოსაძიებლად. დიალოგის, მათ შორის ე.წ. 1.5 არხის ფორმატის მოლაპარაკებათა პრეცედენტები კი (მართალია, ფრაგმენტული, მაგრამ მაინც) უახლოეს წარსულშიც გვაქვს. შეხვედრები და კონტაქტები არც არასდროს შეწყვეტილა. საჭიროა მათი არა ფრაგმენტული, არამედ უფრო აქტიური და ხშირი, სისტემური გამოყენება.
ჩვენ ერთად შეგვიძლია, ზემოაღნიშნულ სფეროებში ამ სფეროების, ასევე არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და ბიზნეს-წრეების წარმომადგენლების მონაწილეობით ინტენსიური შეხვედრები გვქონდეს. ამასთან, საკუთარ თავსა და ერთმანეთს უნდა ვკითხოთ: იქნებ შესაძლებელია, ჩვენს ურთიერთობებს მეტი ღიაობა შევძინოთ? აქ, ბუნებრივია, იმას არ ვგულისხმობ, რომ შეხვედრები პირდაპირი ტელეტრანსლაციით გადაიცეს, მაგრამ ჩვენმა საზოგადოებებმა უნდა იცოდნენ, რომ დიახ, შეხვედრები, მოლაპარაკებები იმართება და იმართება იმ მიზნით, რომ მოჯადოებული წრე გავარღვიოთ და ამ პროცესმა ხალხს კონკრეტული სიკეთეები მოუტანოს.
მართალია, სიტყვები ხანდახან ცვდება, მაგრამ უნდა გვესმოდეს, რომ აფხაზები და ქართველები ერთმანეთის უახლოესი ნათესავები ვართ. შესაბამისად, არ უნდა ვუყუროთ ერთმანეთს, როგორც მტრებს. ამდენად, ჩვენი მოქალაქეობრივი, მორალური და გნებავთ, ისტორიისადმი ვალიცაა, უზრუნველვყოთ მშვიდობა, რათა ჩვენს შვილებსა და შვილიშვილებს აღარასოდეს ჰქონდეთ შუღლის, დაპირისპირების, ომის გამოცდილება. ქართველებსა და აფხაზებს ძალიან გრძელი საერთო წარსული გვაქვს, რომელიც გვაერთიანებს და არა გვყოფს, როგორც ამის წარმოჩენას ზოგიერთი ცდილობს. დიახ, ისტორიის სხვადასხვა დროს ერთმანეთის წინააღმდეგ იარაღიც აგვიღია, თუმცა ერთმანეთის მხარადამხარაც გვიბრძოლია. დღესაც გვაქვს წარსულის სხვადასხვა ხედვა, მაგრამ არ უნდა ვკონცენტრირდეთ მხოლოდ ამ განსხვავებაზე. ათასობით აფხაზი და ქართველი ხომ ქმნიდა საერთო ოჯახებს, ერთმანეთს იცავდა ომში, საკუთარი სიცოცხლის ფასად იცავდა საერთო წარსულს. ჩვენ ამ ადამიანების გმირობაზე, მათ გამოცდილებაზე უნდა ვკონცენტრირდეთ და არა იმ სისასტიკეზე, რომელიც ომის დროს ყველამ ვიწვნიეთ. რა თქმა უნდა, უნდა გვახსოვდეს ომის ტრაგედიაც, მაგრამ თუ მარტო ეს გვემახსოვრება, წინ ვერასოდეს წავალთ - წარსული ხომ ხშირად გვაბრმავებს, ხოლო თუ წინ გვინდა, ვიაროთ, ბრმად ვერ ვივლით. ამიტომაც უნდა ვიყუროთ არა წინააღმდეგობრივი წარსულისკენ, არამედ წინ, მშვიდობიანი მომავლისა და კეთილდღეობისკენ.
ბოლო ომი დიდი ხანია, ერთხელ და სამუდამოდ დასრულდა. უნდა დასრულდეს უძრავობაც და უმოქმედობაც. საქმის კეთება უნდა დავიწყოთ ყველამ».

Грузино-абхазский диалог: взгляд из Тбилиси
«Президент» Абхазии Аслан Бжания 25 мая подписал указ о внесении изменения в «Концепцию внешней политики Республики Абхазия», утвержденную им же 4 декабря 2020 года.
Из концепции изъято положение, касающееся урегулирования отношений с Тбилиси, а именно – пункт 2.3, который, в частности, гласил: «Республика Абхазия допускает возможность создания условий для формирования дополнительного формата многоуровневых переговоров между Грузией и Республикой Абхазия, в рамках которого появится возможность обсуждать с грузинской стороной вопросы, представляющие взаимный интерес, решение которых в рамках Международных Женевских дискуссий не представляется возможным».
С критикой этого положения и требованием его изъятия выступали оппозиционные силы, в частности ветеранская организация “Аруаа”, укомплектованная, в том числе, реваншистски настроенными бывшими коррумпированными экс-чиновниками. 2 марта они собрались в центре Сухуми. Поводом была использована частная поездка экс-помощника Аслана Бжания, бизнесмена Бенура Квирая в Тбилиси. Собравшиеся на немногочисленной акции требовали от “парламента” «дать оценку действиям помощника президента и принять решение о полном запрете торгово-экономических отношений с Грузией». 9 марта, на встрече с депутатами “парламента” Аслан Бжания согласился убрать из концепции слова о «многоуровневых переговорах с Грузией». Однако несколько дней назад “Аруаа”, которая после провалившейся мартовской попытки переворота особой активности не проявляла, вновь активизировалась. Дождавшись отъезда абхазской делегации во главе с Асланом Бжания в Сирию, “Аруаавцы” созвали брифинг, вновь огласили требование изъятия из концепции вышеупомянутого пункта, а заодно и предложение Аслану Бжания уйти в отставку, потому как он “проявил шаткость во внешней политике, которая истолкована Грузией как наша слабость и готовность сдать свою независимость». А уже 26 мая стало известно, что 25-го Аслан Бжания подписал таки указ о внесении изменения в «Концепцию внешней политики» и пункт 2.3 из нее изъят.
Прокомментировать произошедшее мы попросили бывшего дипломата, многократного участника Международных Женевских дискуссий, директора “Ассоциации реформ Грузии” (GRASS) Паату Гаприндашвили.
Паата Гаприндашвили: «Очень жаль, что Аслан Бжания принял такое решение. Это шаг назад, поскольку в первую очередь, противоречит интересам населения Абхазии. Ведь такая формулировка в свое время появилась в документе в интересах именно народа, а не конкретных политических групп! Возможно, учитывая дальнейшее изъятие, лучше было бы данный пункт в свое время в документ и не вносить.
На мой взгляд, несерьезно обсуждать версию о том, что г-н Бжания не выдержал натиска коррумпированной пророссийской оппозиции и выполнил ультиматум «Аруаа»: эта «оппозиция» не настолько сильна, да и Аслан Бжания не настолько слаб. Более вероятной мне представляется возможность того, что пойти на данный шаг ему «посоветовала» Москва, и г-н Бжания решил больше не сопротивляться. Считаю, что в свое время начав говорить о необходимости диалога между Тбилиси и Сухуми, он проявил большую политическую отвагу и мудрость. При этом он подчеркивал, что главное, чтобы диалог принес положительные плоды [и тут, в первую очередь, подразумевались экономика, торговля, контакты между бизнес-субъектами], а форматы и формы можно было найти. Аслан Бжания говорил также о том, что в Сухуми видели желание Тбилиси (как правящей политической силы, так и оппозиции) развивать более интенсивный диалог.
Говоря о последнем решении Аслана Бжания, для меня не менее досадно то, что Тбилиси, несмотря на некоторые шаги, пока не смог проактивно и последовательно ни позиционировать в информационном плане, ни действовать в отношении Сухуми. На мой взгляд, если государственные институты проявят больше храбрости и воли, способность приоритетизировать и принимать решения, вполне возможно не только исправить ситуацию, но и добиться продвижения вперед. Окно возможностей все еще открыто и необходимо начать шевелиться...
В деле выстраивания мирного будущего диалогу, ориентированным на позитивные результаты переговорам альтернативы нет. А тем для обсуждения и вопросов, требующих решений, на которые в дальнейшем могли бы основываться вполне реально достижимые положительные результаты – их, слава Богу, масса: это и экономика, и торговля, и образование, и здравоохранение, и сельское хозяйство, и защита окружающей среды, и многое другое.
Что касается форм и форматов переговоров, реально существует достаточно большое пространство и гибкость для изыскания вариантов, которые будут приемлемы для всех. А прецеденты диалога, в том числе переговоров формата 1.5 (фрагментарные, но все же) у нас имеются даже в недавнем прошлом. Встречи и переговоры никогда и не прерывались. Необходимо лишь их не фрагментарное, а более активное, частое, системное использование.
Вместе мы вполне можем проводить интенсивные встречи с участием представителей упомянутых сфер, а также неправительственного и бизнес-сектора. При этом давайте спросим у самих себя и друг у друга: может возможно придать нашим взаимоотношениям больше открытости? Тут я, естественно, не имею в виду прямую телетрансляцию этих встреч, но наши общества должны знать о том, что встречи, переговоры проводятся и что их цель – прорвать заколдованный круг, дабы люди начали получать конкретную пользу.
Да, слова иногда “изнашиваются”, но мы должны осознать, что мы, абхазы и грузины – ближайшие родственники, и соответственно, не должны рассматривать друг друга в качестве врагов. Наш гражданский, моральный и, если хотите, исторический долг, обеспечить мир, дабы у наших детей и внуков никогда больше не было опыта розни, противостояния, войны. У нас ведь очень длинное общее прошлое, которое нас объединяет, а не разъединяет, как пытаются представить некоторые. Да, в разные исторические периоды мы брали в руки оружие друг против друга, но были также другие времена, когда мы боролись бок о бок. У нас и сегодня разные взгляды на прошлое, но мы не должны концентрироваться лишь на этих различиях. Ведь абхазы и грузины тысячами создавали общие семьи, защищали друг друга на войне, ценою жизни защищали общее прошлое. Сегодня мы должны сконцентрироваться на героизме этих людей, на их опыте, а не том зверстве, которое во время войны испытали мы все - и те, и другие. Конечно, мы не должны забывать трагедию войны, но если вспоминать только ее, мы никогда не сдвинемся с мертвой точки. Ведь прошлое часто ослепляет, а идти вперед вслепую нам не удастся. Поэтому мы должны смотреть не на противоречивое прошлое, а вперед – в мирное будущее и процветание.
Последняя война давно и навсегда закончилась. Должен завершиться и застой с бездействием. Все мы должны начать заниматься делом».