რატომ აშინებს პუტინს უკრაინის ძირძველი ხალხების შესახებ კანონი
უკრაინამ ძირძველი ხალხების შესახებ კანონი მიიღო, რომლის ძირითად მოთხოვნებსა და კრიტერიუმებს ყირიმელი თათრები, მცირერიცხოვანი ყირიმელი კაიმარები და ყირიმელები აკმაყოფილებენ. რუსეთის პრეზიდენტი ამან აღაშფოთა და უკრაინა ნაციზმში დაადანაშაულა. პუტინის თქმით, რუსები უკრაინის ძირძველი ხალხია და მათი კანონის სფეროდან დისტანცირება დანაშაულია. პუტინის ნარატივს იმეორებს რუსული სახელმწიფო მედიაც.
რუსეთის პრეზიდენტი ყირიმელებზე აპელირებს, რომლებიც მისი თქმით რუსეთს თავიანთი ტერიტორიით ნებაყოფლობით შეუერთდნენ. თუმცა, საქმე იმაშია, რომ ყირიმი ანექსირებულია, ის საკუთარი ნებით რუსეთს არ შეერთებია. უკრაინის ძირძველი ხალხების შესახებ კანონი ადამიანების დაცვაზეა ორიენტირებული და არა ვინმეს დისკრიმინაციაზე. პუტინმა ეს ყველაფერი ძალიან კარგად იცის და სინამდვილეში, მისი აღშფოთება სხვა რამემ გამოიწვია. ყირიმელი თათრები ახალი კანონით ოფიციალურად წარმოადგენენ უკრაინის ძირძველ ხალხებს და საერთაშორისო სამართლით მათ თვითგამორკვევის უფლება ენიჭებათ, შესაბამისად ყირიმის ნახევარკუნძულზე მათი აზრის გათვალისწინება ახლა რუსეთის ოფიციალური ვალდებულებაა. უკრაინა ძირძველი ხალხების უფლებების შესახებ გაეროს დეკლარაციის ხელმომწერია და მის ტერიტორიაზე ძირძველი ხალხების ნებართვის გარეშე ნებისმიერი სამხედრო აქტივობა ან ბაზის განთავსება აკრძალულია. უკრაინის ახალი კანონით ყირიმელი თათრების საერთაშორისო პოზიციები გამყარდა, კრემლის წინააღმდეგ სამართლებრივი არგუმენტების სია კი გაფართოვდა.
„ზოგადად ძირძველ, პირველი თუ მეორე კლასის ხალხებად საზოგადოების დაყოფა ნაცისტური გერმანიის მიდგომების გამეორებაა. ცნობილი ფაქტია, რომ ის ადამიანები, ვინც თავიანთი ტერიტორიით (იგულისხმება ყირიმის ნახევარკუძული) რუსეთს შემოურთდნენ, თავს რუსებს უწოდებენ. აქედან გამომდინარე, არასწორია რუსები ძირძველი ხალხების სიაში არ მოახვედრო“ - ამის შესახებ პუტინმა ერთ-ერთ რუსულ სახელმწიფო მედიასთან განაცხადა. პუტინმა ძირძველი ხალხების შესახებ კანონი მესამე რაიხის კანონებს შეადარა და იქვე ზელენსკის ებრაული ფესვები გაიხსენა. მან თქვა, რომ ამ კანონის მიღების შემდეგ მილიონობით რუსი იძულებული გახდება უკრაინა დატოვოს ან “უკრაინელად გადაეწეროს”.
რუსეთის საგარეო საქმეთა სამინისტროს წარმომადგენელი მარია ზახაროვა უკრაინის მიერ მიღებულ კანონს ასე გამოეხმაურა: „ ასეთი მარგინალური კანონების მიღებით უკრაინა უფრო მეტად უახლობდენა მის ნაციონალისტურ და ნეონაცისტურ მისწრაფებებს. კიევის სიგნალი მოსახლეობისთვის ნათელია: თქვენ გაქვთ თქვენი სამშობლო, უკრაინელ ხალხთან გათანაბრებულ უფლებებს ვერ მიიღებთ; გახსოვდეთ, რომ ნებისმიერ დროს შეიძლება უკრაინის დატოვება მოგიწიოთ. ეს კანონი მილიონებს შეეხება.“
თუმცა, ამ კანონის შესახებ დაწყებული რუსული ისტერია სრულიად უსაფუძვლოა. საქმე იმაშია, რომ ვოლოდიმირ ზელენსკიმ კანონპროექტი პარლამენტს სიმბოლურად 18 მაისს წარუდგინა, რადგან ამ დღეს 1944 წელს ყირიმელი თათრების მასობრივი დეპორტაციის დაწყების თარიღი აღინიშნება. ხარკოვის ადამიანის უფლებათა დაცვის ჯგუფის თანახმად, თავად რუსული კანონმდებლობით შეუძლებელია რუსები უკრაინის ძირძველ ხალხებს წარმოადგენდნენ, ისევე როგორც უკრაინელები ვერ მოხვდებიან რუსეთის ძირძველი ხალხების სიაში. პუტინის განცხადებები რუსების დაჩაგვრის შესახებ მხოლოდ პოლიტიკური მანიპულაციაა. ძირძველი ხალხების შესახებ უკრაინის კანონი ეთნიკური უმცირესობების უფლებების დაცვას ემსახურება და მიზნად უკრაინის კანონმდებლობის საერთაშორისო სამართლის ნორმებთან ჰარმონიზაციას ისახავს. 2014 წელს რუსეთის მიერ ყირიმის ანექსიის შემდეგ, უკრაინის მთავრობამ ყირიმელი თათრების მეჯლისი ოფიციალურად აღიარა. ყირიმელი თათრები ეწინააღმდეგებოდნენ რუსეთის ანექსიას და სწორედ მათ იღებს მიზანში კრემლიც. ხარკოვის ადამიანის უფლებათა დაცვის ჯგუფი ძირძველი ხალხების შესახებ კანონის მიღებას მიესალმება და მას ყირიმელი თათრების უფლებების დაცვის ეფექტურ მექანიზმად აფასებს.
პუტინის განცხადებები და უკრაინის ნაციზმში დადანაშაულება ძალიან ჰგავს საქართველოსადმი რუსული პროპაგანდის მიდგომას. 2008 წლის აგვისტოში, როდესაც მოსკოვმა სრული სამხედრო ინტერვენცია სუვერენული ქვეყნის, საქართველოს ტერიტორიაზე განახორციელა, ქართველებს ოსების წინააღმდეგ გენოციდის ტოლფას ქმედებებში გვადანაშაულებდნენ. ძალიან მძიმე იყო რუსებისგან ამ ცილისწამების მოსმენა იმ ფონზე, როდესაც სწორედ რუსი სამხედროები მონაწილეობდნენ 90-იან წლებში ქართველების ეთნიკურ წმენდაში. რუსული პროპაგანდა საქართველოსა და უკრაინის შესახებ ცრუ ამბებს ავრცელებს, რათა ოკუპირებულ ტერიტორიებზე მცხოვრებმა ადამიანებმა ამ ორ ქვეყანაში პროგრესის შესახებ ვერაფერი გაიგონ. პუტინს ეშინია, რომ თუ ნამდვილი ინფორმაცია ოკუპირებულ ტერიტორიებზე შეაღწევს, მოსახლეობა მიხვდება, რომ რუსეთი მათთვის გადამრჩენელი კი არა, დამანგრეველია. პუტინის აღშფოთება უკრაინის ახალი კანონით სასაცილოა. ეს კანონი მოქალაქეებს იცავს, მაშინ როდესაც კრემლი მხოლოდ სამხედრო ბაზების მშენებლობაზეა ორიენტირებული და საერთოდ არ აინტერესებს ჩვეულებრივი ადამიანები. უკრაინა ყირიმელ თათრებს სამართლებრივ სტატუსს ანიჭებს, რუსეთი კი მათ მხოლოდ უფლებების რეგულარულად დარღვევას სთავაზობს. პუტინის პროპაგანდა კიევს თავს იმიტომ ესხმის, რომ ეს ერთადერთია, რაც რუსეთს შეუძლია.

Почему закон о коренных народах Украины так пугает Путина
В Украине принят закон о коренных народах, основным требованиям и критериям которого соответствуют крымские татары, небольшое количество крымских каймаров и крымчане. Президент России возмущен и обвиняет Украину в нацизме. По словам Путина, русские - коренные жители Украины, и дистанцировать их от правового поля - преступление. Нарратив Путина активно повторяют и российские государственные СМИ.
Президент России обращается к крымчанам, которые, по его словам, присоединились к России добровольно со своей территорией. Однако дело в том, что Крым аннексирован, он не добровольно вошел в состав России. Закон о коренных народах Украины направлен на защиту людей и недопущение дискриминации в отношении кого-либо. Путин все это очень хорошо знает, и на самом деле его возмущение вызвано чем-то абсолютно другим. Согласно новому закону, крымские татары официально представляют коренные народы Украины и имеют право на самоопределение в соответствии с международным правом, поэтому теперь официальная обязанность России учитывать их мнение на Крымском полуострове. Украина подписала Декларацию ООН о правах коренных народов, и любая военная деятельность или размещение базы на ее территории без разрешения коренных народов запрещены. Новый закон Украины укрепил международное положение крымских татар и расширил список юридических аргументов против Кремля.
"Вообще само по себе деление на коренные, первосортные, второсортные категории людей и так далее - это уже точно совершенно смахивает, напоминает теорию и практику нацистской Германии. Очевидный факт, что люди, которые пришли с этими территориями (имеется в виду Крымский полуостров) в состав Российского государства, называли себя русскими. Поэтому говорить о русских как о некоренном народе - это не просто некорректно, это смешно и глупо.» - заявил Путин одному из российских государственных СМИ. Путин сравнил закон о коренных народах с законами Третьего рейха и напомнил о еврейских корнях Зеленского. Он сказал, что после принятия закона миллионы россиян будут вынуждены покинуть Украину или «переписаться украинцами».
Пресс-секретарь МИД России Мария Захарова прокомментировала закон, принятый Украиной: «Принимая такие маргинальные законы, Украина приближается к националистическим и неонацистским устремлениям. Сигнал из Киева населению понятен: у вас есть Родина, но вы не получите равных прав с украинским народом; Помните, что вам, возможно, придется покинуть Украину в любой момент. Этот закон затронет миллионы».
Однако истерия русских по поводу этого закона совершенно безосновательна. Дело в том, что Володимир Зеленский символически представил законопроект в Раду 18 мая, потому что именно в этот день началась массовая депортация крымских татар в 1944 году. По мнению Харьковской правозащитной группы, по тому же самому российскому законодательству русские не могут быть коренным народом Украины, так же как украинцы не могут быть включены в список коренных народов России. Заявления Путина об угнетении россиян - это всего лишь политическая манипуляция. Закон о коренных народах Украины служит защите прав национальных меньшинств и направлен на гармонизацию украинского законодательства с нормами международного права. После аннексии Крыма Россией в 2014 году украинское правительство официально признало крымскотатарское национальное собрание ( Меджлис ). Крымские татары выступили против аннексии России и стали мишенью Кремля. Харьковская правозащитная группа приветствует принятие Закона о коренных народах и считает его эффективным механизмом защиты прав крымских татар.
Заявления и обвинения Путина в том, что Украина становится нацистской страной, очень похожи на российский пропагандистский подход к Грузии. В августе 2008 года, когда Москва провела полномасштабную военную интервенцию на территории суверенного государства, Грузии, грузин обвинили в совершении актов геноцида против осетин. Эту клевету от россиян было очень удивительно слышать на фоне того, что российские военные участвовали в этнических чистках грузин в 90-е годы. Российская пропаганда распространяет ложные новости о Грузии и Украине, так что люди, живущие на оккупированных территориях, не могут узнать о прогрессе в этих двух странах. Путин опасается, что, если реальная информация проникнет на оккупированные территории, население поймет, что Россия не спаситель, а разрушитель. Возмущение Путина новым законом Украины просто абсурдно. Этот закон защищает граждан, в то время как Кремль ориентирован только на строительство военных баз и совершенно не заботится о простых людях. Украина предоставляет крымским татарам правовой статус, а Россия предлагает лишь регулярные нарушения их прав. Пропаганда Путина атакует Киев, потому что это единственное, что может сделать Россия.