MH17-როგორ უკლავს გულს კრემლის დეზინფორმაციის კამპანია 298 დაღუპული ადამიანის ოჯახებს
ჰააგის სასამართლოში დონბასთან 2014 წელს ჩამოგდებული „მალაიზიური ბოინგის“ საქმეზე სხდომები განახლდა. პროცესის ამ ნაწილში მსხვერპლთა ოჯახის წევრების მოსმენები იმართება. მათ მოსამართლეების წინაშე საკუთარ გრძნობებზე და მომხდარის მიმართ დამოკიდებულებაზე საუბარი შეუძლიათ. ყველა მათგანი თავშეკავებით ლაპარაკობს იმაზე, რაზეც უკვე შვიდი წელია რუსული დეზინფორმაცია დუმს. ყველა მათგანს სურს მოუყვეს მსოფლიოს თუ როგორ გადაიტანეს ტრაფედია. ისინი 298 სასტიკად დაღუპული ადამიანის ოჯახის წევრები არიან.
„მალაიზიური ავიახაზების“ ბოინგი, რომელიც კუალა ლუმპურში მიფრინავდა, 2014 წლის 17 ივლისს უკრაინელი სეპარატისტების მიერ კონტროლირებად ტერიტორიაზე ჩამოაგდეს. ბორტზე მყოფი 298 ადამიანი დაიღუპა, მათ შორის უამრავი ბავშვი იყო. საერთაშორისო საგამოძიებო ჯგუფმა ურთულესი გამოძიების შედეგად დაადგინა, რომ თვითმფრინავი სარაკეტო კომპლექს „ბუკიდან“ გასროლილი რაკეტით პრორუსმა სეპარატისტებმა ჩამოაგდეს, ხოლო უშუალოდ სარაკეტო დანადგარი რუსული სამხედრო დივიზიიდან იყო გატანილი.შესაბამისად, ჰააგაში მიმდინარე სასამართლო პროცესზე, გამოძიების მიერ გამოკვეთილი 4 ბრალდებულია. ესენი უკრაინელი სეპარატისტების მხარეზე მებრძოლი, რუსეთის და უკრაინის მოქალაქეები ოლეგ პულატოვი, იგორ გირკინი, სერგეი დუბინსკი და ლეონიდ ხარჩენკო არიან. ნიდერლანდების პროკურატურა მიიჩნევს, რომ სწორედ მათ გადმოიტანეს კურსკში მდებარე რუსული სამხედრო ბაზიდან სარაკეტო დანადგარი „ბუკი“, რომლიდანაც სავარაუდოდ შეცდომით იქნა ჩამოგდებული მალაიზიური ბოინგი. თუმცა, დღემდე, ბრალდებულებიდან არცერთი არ მიიჩნევს თავს დამნაშავედ და არც ჰააგის სასამართლოსთან არ თანამშრომლობენ.
საერთაშორისო გამოძიებაზე დაყრდნობით, დაღუპულთა ოჯახებმა აქამდეც ღიად დაადანაშაულეს რუსეთი სიცრუის გავრცელებაში „ბოინგის“ ჩამოგდებასთან დაკავშირებით. კრემლი ხომ დღემდე უარყოფს იმ სამხედრო თუ ფინანსური მხარდაჭერის გაწევას უკრაინელი სეპარატისტებისთვის, რომელმაც ამხელა ტრაგედია გამოიწვია. საერთაშორისო გამოძიების საპირწონედ მოსკოვმა დეზინფორმაციის და პროპაგანდის ქარიშხალი დაატრიალა. თუმცა, „მალაიზიური ბოინგის“ მსხვერპლთა ოჯახებმა ვლადიმერ პუტინს ღია წერილიც კი მისწერეს, რომელშიც მას მოუწოდეს აღიაროს რუსეთის როლი ამ ტრაგედიაში. „აქ იმისთვის არ ვართ, რომ რუსეთის ფედერაცია 298 მგზავრის მკვლელობაში დავადანაშაულოთ.სასამართლომ ჯერ კიდევ უნდა განსაზღვროს ვინ აგებს პასუხს. თუმცა, ჩვენ რუსეთის ხელისუფლებას იმაში ვადანაშაულებთ, რომ ის ამასთან საკუთარ შემხებლობას უარყოფს.“-ნათქვამი იყო წერილში.
ჰააგის განახლებულ სასამართლო სხდომაზე პირველები ავსტრალიელი ძმები წარდგნენ, რომლებმაც ავიაკატასტროფის შედეგად მშობლები დაკარგეს. მათ ვიდეო მიმართვა ჩაწერეს. ერთ-ერთმა ძმამ თქვა, რომ არასოდეს შეძლებს რუსეთის და მათ პატიებას, ვინც პასუხისმგებლები არიან. მანაც და სხვა დაღუპულების ნათესავებმაც განსაკუთრებული აქცენტი დეზინფორმაციის იმ წარმოუდგენელ ნაკადზე გააკეთეს, რომელსაც რუსეთი უკვე მეოთხე წელია ავრცელებს. მოსმენების ერთ-ერთი ყველაზე ემოციური მომენტი იყო, როდესაც უფროსმა ძმამ-დევიდმა მამის საქორწინო ბეჭედი წარადგინა. ის მთლიანად დეფორმირებული იყო და ბეჭდის ფორმა ჰქონდა დაკარგული. „რთულია ამას უყურო, ეს არის ვიზუალური მაჩვენებელი იმისა, თუ რა მოხდა, და იმ მდგომარეობისა, რომელშიც მამაჩემი აღმოჩნდა.“ მან რუსეთი „დეზინფორმაციის კამპანიაში“ დაადანაშაულა და თქვა, რომ უკვე ეს არის თავისთავად დანაშაული.“
ასევე, სასამართლოზე ნიდერლანდების მოქალაქეების ნათესავებიც გამოვიდნენ. „ბოინგის“ ბორტზე გარდაცვლილთა უმრავლესობა სწორედ ჰოლანდიელები იყვნენ. ასაკოვანმა ვან დორნებმა კატასტროფაში ოჯახის ოთხი წევრი დაკარგეს-ქალიშვილი, მისი მეუღლე და ორი შვილიშვილი-12 წლის მირა და 10 წლის ისა. ბებიამ თავის შვილიშვილებზე საუბრისას ცრემლები ვერ შეიკავა. ყოფილ ბანკირს, ჰანს დე ბორსტს ამ ტრაგედიამ 17 წლის ქალიშვილი წაართვა. მამამ სასამართლოზე მისი პორტრეტი მოიტანა. მისი თქმით, რუსეთზე გაბრაზებული არ არის, მაგრამ „დეზინფორმაციის კამპანია“ მას გულს უკლავს და უნდა საბოლოოდ მაინც გაირკვეს სიმართლე. სიმართლის გარკვევა ყველა დაღუპულის ოჯახების მთავარი სურვილი და მიზანია.
ჰააგის სასამართლო სამგზავრო თვითმფრინავის ჩამოგდების საქმეზე, განაჩენს 2022 წლის ბოლოს გამოიტანს. მანამდე კი, დაღუპულების ახლობლები კიდევ მრავალჯერ დადგამენ 298 ცარიელ თეთრ სკამს რუსეთის საელჩოს წინ როგორც შეხსენებას იმისა, თუ რას ფიქრობს მსოფლიო კრემლის და მისი მხარდაჭერილი სეპარატისტების ნამოქმედარის შესახებ.

MH17 - Как кремлевская кампания дезинформации убивает сердца семей 298 погибших
Слушания по делу о «малайзийском Боинге», разбившемся под Донбассом в 2014 году возобновились в Гаагском суде. В этой части процесса проводятся слушания членов семей погибших. Им дана возможность говорить с судьями о своих эмоциях и отношении к случившемуся. Все они стараются сдержанно рассказывать о том, о чем российская дезинформация умалчивает семь лет. Каждый из них хочет рассказать миру, насколько огромную трагедию он пережил. Они члены семей погибших 298 человек.
Боинг Malaysia Airlines, летевший в Куала-Лумпур, был сбит 17 июля 2014 года в районе, контролируемом украинскими сепаратистами. Находившиеся на борту 298 человек погибли, в том числе много детей. Международная группа следователей установила, что пророссийские сепаратисты сбили самолет ракетой, выпущенной из зенитно-ракетного комплекса «Бук», а ракета была вывезена непосредственно из российской военной дивизии. Соответственно, на продолжающемся судебном процессе в Гааге следствием представлены 4 обвиняемых. Это Олег Пулатов, Игорь Гиркин, Сергей Дубинский и Леонид Харченко, граждане России и Украины, которые воевали на стороне украинских сепаратистов. Голландская прокуратура считает, что именно они вывезли ракетный комплекс "Бук" с российской военной базы в Курске, и из которого возможно по ошибке был сбит малайзийский Boeing. Однако на сегодняшний день ни один из подсудимых не признает себя виновным и не сотрудничает с Гаагским судом.По данным международного расследования, семьи погибших открыто обвиняют Россию в распространении лжи о гибели Боинга. Кремль по-прежнему отрицает оказание военной или финансовой поддержки украинским сепаратистам, которые и стали причиной этой трагедии. В противовес международному расследованию Москва начала распространять бурю дезинформации и пропаганды. Однако семьи погибших в малайзийском «Боинге» даже написали открытое письмо Владимиру Путину, призывая его признать роль России в трагедии. «Мы здесь не для того, чтобы обвинять Российскую Федерацию в убийстве 298 пассажиров. Суду еще предстоит определить виновных. Однако мы обвиняем российское правительство в отрицании своей причастности к этому », - говорится в письме.
Братья из Австралии, потерявшие родителей в авиакатастрофе, первыми явились на возобновленное судебное заседание в Гааге. Они записали видеообращение. Один из братьев сказал, что никогда не сможет простить Россию и виновных. Он и родственники других жертв также обратили особое внимание на невероятный поток дезинформации, который Россия распространяет на протяжении многих лет. Одним из самых эмоциональных моментов слушания было то, что старший брат Дэвид показал обручальное кольцо отца. Оно было полностью деформировано и сплющено -«Сложно смотреть, это визуальное представление о том, что произошло, и о том, в каком состоянии был найден мой отец». Он обвинил Россию в кампании дезинформации и назвал это поведение уже преступлением как таковым.
В суде предстали и родственники погибших голландских граждан. Большинство погибших на борту «Боинга» были именно голландцами. Пожилой Ван Дорн потерял в результате катастрофы четырех членов семьи - дочь, жену и двух внуков - 12-летнюю Миру и 10-летнюю Ису. Бабушка не могла сдержать слез, говоря о внучках. Бывший банкир Ханс де Борст в результате этой трагедии лишился своей 17-летней дочери. Отец принес в суд ее портрет. Он сказал, что не злится на Россию, но что "кампания дезинформации" убивает его сердце и что правда должна быть наконец выяснена. Узнать правду - главное желание и цель всех семей погибших.
Гаагский суд примет решение по делу о крушении «Боинга» в конце 2022 года. А до этого дня, наверное, родственники жертв опять не раз поставят 298 пустых белых стульев перед российским посольством в качестве напоминания о том, что мир думает о Кремле и сепаратистах, которых он поддерживает.