ლავროვი იმედოვნებს, რომ საქართველო «3+3» ფორმატს შეუერთდება
რუსეთის მთავარი დიპლომატი სერგეი ლავროვი იმედოვნებს, რომ რეგიონულ ფორმატ «3+3»-ს საქართველოც შეუერთდება. ამის შესახებ მან ირანელ კოლეგა ჰოსეინ ამირ აბდოლაჰიანთან შეხვედრის შემდგომ ერთობლივ პრეს-კონფერენციაზე განაცხადა.
როგორც რუსეთის საგარეო საქმეთა მინისტრმა აღნიშნა, შეხვედრაზე განხილვის თემას რეგიონში სატრანსპორტო და ეკონომიკური კავშირების განბლოკვის საკითხზე მოლაპარაკებათა ფორმატის ჩამოყალიბებაც წარმოადგენდა, რომელშიც საქართველოს გარდა, აზერბაიჯანი, სომხეთი და თურქეთიც მოიაზრებიან.
როგორც ლავროვმა აღნიშნა, "სწორედ მოსკოვმა შეასრულა წამყვანი როლი იმაში, რომ ყარაბაღის კონფლიქტი შეჩერებულიყო, ხოლო შემდეგ რუსეთისა და აზერბაიჯანის პრეზიდენტებისა და სომხეთის პრემიერ-მინისტრის დონეზე ის სამმხრივი განცხადება გაფორმებულიყო, რომლის საფუძველზეც დღეს რეგიონში რუსული სამშვიდობო კონტინგენტი დგას".
«გარდა ამისა, ამავე ერთობლივ განცხადებაში მოცემულია დარეგულირების მიზნით ერთობლივად გადასადგმელი ნაბიჯების ძირითადი პრინციპები, რეგიონში ყველა სატრანსპორტო კომუნიკაციისა და ეკონომიკური კავშირის განბლოკვის ჩათვლით, რისგანაც არა მხოლოდ სომხეთი და აზერბაიჯანი, არამედ საქართველოც მოიგებს. ამით სარგებელს ნახავენ ირანიც, რუსეთიც და თურქეთიც, როგორც ამ რესპუბლიკების უახლოესი მეზობლები. დღეს ჩვენ განვიხილეთ ინიციატივა ამიერკავკაციის სამი ქვეყნისა და მათი სამი უახლოესი მეზობლის მონაწილეობით ფორმატ «3+3»-ის ჩამოყალიბების თაობაზე" - განაცხადა ლავროვმა და დასძინა, რომ ირანული მხარე მის მიმართ დადებითადაა განწყობილი, ისევე, როგორც აზერბაიჯანი და თურქეთი.
«სომეხ კოლეგებთან ვმუშაობთ. ვიმედოვნებთ, საქართველოც, მიუხედავად ყველა იმ პრობლემისა, რომელსაც ახლა განიცდის, დაინახავს თავის ძირეულ ინტერესს კონსულტაციების მსგავსი მექანიზმის ჩამოყალიბებაში რეგიონული განვითარების დასაჩქარებლად, რომელსაც ხანგრძლივი დროის განმავლობაში აქ არსებული კონფლიქტები აფერხებდა" - აღნიშნა მან.
გასული წლის დეკემბერში თურქეთის პრეზიდენტმა რეჯეფ თაიფ ერდოღანმა განაცხადა, რომ სამხრეთ კავკასიაში შესაძლებელი იყო "ექვსთა პლატფორმის" (რუსეთი, ირანი, თურქეთი, აზერბაიჯანი, საქართველო და სომხეთი) ჩამოყალიბება სახელმწიფოთაშორისი რეგიონული თანამშრომლობის განვითარებისთვის. მას აზერბაიჯანის ლიდერმა ილჰამ ალიევმაც საჯაროდ დაუჭირა მხარი.
საქართველოს საგარეო საქმეთა სამინისტროში მაშინ განაცხადეს, რომ რუსეთთან არავითარ ერთობლივ ფორმატებში არ აპირებენ ჩაბმას, სანამ ქვეყნის 20% მოსკოვის მიერაა ოკუპირებული.

Сергей Лавров надеется, что Грузия подключится к формату «3+3»
Министр иностранных дел России Сергей Лавров на пресс-конференции по итогам переговоров с главой МИД Ирана Хосейном Амиром Абдоллахияном заявил, что обсудил с иранским коллегой инициативу создания переговорного формата «3+3» с Азербайджаном, Арменией, Грузией и Турцией по вопросу разблокировки экономических и транспортных связей в регионе.
Лавров указал на то, что именно Москва сыграла решающую роль в том, чтобы остановить конфликт в Нагорном Карабахе и заключить трехстороннее соглашение на уровне президентов Азербайджана, РФ и премьер-министра Армении. В соответствии с документом в данном регионе развернут российский миротворческий контингент, пишет ТАСС.
«Кроме того, в этом же совместном заявлении содержались принципы, которые определяют совместные шаги по продвижению урегулирования, включая работу по разблокированию всех транспортных коммуникаций, по разблокированию всех экономических связей в этом регионе, от чего выиграют не только Армения и Азербайджан, но и Грузия. От этого также выиграют Иран, Россия и Турция как ближайшие соседи этих трех республик. Мы обсуждали сегодня инициативу о том, чтобы создать формат «3+3» – три закавказских страны и три их больших соседа – Россия, Иран и Турция», – сказал, по информации "Эха Кавказа", глава МИД РФ.
По словам Лаврова, иранская сторона высказала позитивное отношение к этой идее, такое же отношение наблюдается в Азербайджане и Турции.
«Работаем с нашими армянскими коллегами. Рассчитываем, что и Грузия, несмотря на все переживаемые ею проблемы, сможет увидеть свой коренной интерес в создании такого механизма консультаций и согласования решений по ускоренному развитию этого региона, который долгое время сдерживал свое развитие из-за сохраняющихся здесь конфликтов», – добавил глава МИД РФ.
В декабре прошлого года президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган сказал, что на Южном Кавказе можно создать «платформу шести» (Россия, Иран, Турция, Азербайджан, Грузия, Армения) для развития сотрудничества между государствами. Инициативу поддерживает президент Азербайджана Ильхам Алиев.В МИД Грузии говорят, что ни о каких совместных с Россией форматах не может быть и речи до тех пор, пока Москва оккупирует 20% территории страны.