ამერიკელი ანალიტიკოსი: "უკრაინის საკითხთან დაკავშირებით საქართველო ჯერ–ჯერობით ყველაფერს სწორად აკეთებს"
26/02/2022 12:46:38 პოლიტიკა
ამერიკის შეერთებული შტატების სახელმწიფო მდივნის ყოფილი მრჩევლის, ევრაზიის ქვეყნების დამოუკიდებელი მკვლევარის პოლ გობლის განცხადებით, უკრაინის საკითხთან დაკავშირებით "საქართველო ჯერ–ჯერობით ყველაფერს სწორად აკეთებს".
"ვიმედოვნებ, რომ თბილისი ასე გააგრძელებს", – განუცხადა "აქცენტს" გობლმა.
მისი შეფასებით, საქართველოს ქმედებები თანმიმდევრულია.
"თბილისის გადაწყვეტილება უკრაინაში საქართველოს დიპლომატიური დაწესებულებების მიერ მუშაობის გაგრძელების თაობაზე მიუთითებს იმაზე, რომ თბილისი, სხვა ქვეყნებისგან განსხვავებით, აღიარებს, რომ დროშის გამოფენა აუცილებელია ნდობის გასაღვივებლად, თუნდაც საკუთარი დიპლომატებისთვის რისკის შექმნის ფასად.
რაც შეეხება იმ ფაქტს, რომ საქართველომ ევროსაბჭოში რუსეთის წარმომადგენლობის უფლების შეჩერებას მხარი დაუჭირა, ჩემი აზრით, საქართველოს ქმედებები თანმიმდევრულია. მიმაჩნია, რომ რუსეთი ევროსაბჭოდან 2008 წელს უნდა გარიცხულიყო, რომ არა ჩეჩნეთის სასტიკი ომების პერიოდი", – განუცხადა გობლმა "აქცენტს".

Goble - Georgia is doing all the right things regarding the issue of Ukraine so far
Former special advisor to the Secretary of State, American analyst Paul Goble said that Georgia is doing all the right things regarding the issue of Ukraine so far.
"I hope it keeps that up," he told the Accent.
The Georgian diplomatic missions in Ukraine continue to work in the state of emergency.
"Tbilisi recognizes as some other countries don’t that it is necessary to show the flag in order to inspire confidence even as the risk to one’s own diplomats," Goble said.
As for the fact that Georgia was among 42 nations to support the suspension Russian Federation representative rights in the Council of Europe, Goble said:
"Russia should have been expelled from the Council of Europe in 2008 if not during the brutal wars in Chechnya. Georgia is being consistent."